Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Tekuté řetězy na boty – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Tekuté řetězy na boty – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Nejen ti, co se věnují pěší turistice v zimě, ale také ti, co jsou nuceni se někam vydat během ledovky, ocení tekutou alternativu nesmeků označovanou jako tekuté řetězy na boty. Nesmeky jsou doplňkové zařízené, které se osazuje na boty, aby zvýšilo tření podrážky na velmi kluzkém povrchu. Využívají se právě především v zimním období, kdy hrozí větší riziko pádu kvůli zledovatělým chodníkům, silnicím či turistickým stezkám. Tekutá varianta představuje chemickou látku, která se nanese na podrážku s velmi obdobným efektem. Podobné systémy se aplikují také na pneumatiky automobilu (někdy lze k oběma účelům využívat stejný produkt).

PořadíNázevCenaObjemTypPoužití
1.Tekuté řetězy ve spreji Distyk269 Kč400 mlsprejpneumatiky, boty
2.Tekuté řetězy – Stac Plastics118 Kč200 mlsprejpneumatiky, boty
3.TEMPO® Tekuté řetězy63 Kč100 ggelpneumatiky, boty
4.Tekuté řetězy ve sprejiStarline161 Kč400 mlsprejpneumatiky, boty
5.Carlson tekuté řetězy127 Kč400 mlsprejpneumatiky, boty

Zobrazit další produkty

Jak vybrat tekuté řetězy na boty

Produkty označované jako tekuté řetězy se mezi sebou zpravidla výrazně neliší cenou ani řešením. Standardně se jedná o sprej, který je možné nanášet na boty či pneumatiky (vzhledem k velmi příbuznému materiálovému provedení podrážek a pneumatik se jedná zpravidla o produkt použitelný k oběma účelům), jehož cena se pohybuje na přibližně podobné úrovni a způsob aplikace je rovněž velmi podobný. Při výběru konkrétního výrobku byste tak měli uvažovat především následující aspekty:

Objem

Běžně se tekuté řetězy vyrábí ve formě spreje s objemem 400 ml, což je optimální množství pro pravidelné používání jak na boty, tak na pneumatiky. Nástřik na povrchu vydrží několik použití, poté je potřeba jej znovu obnovit (což platí především u pneumatik, u bot je efekt sice delší, ale rozhodně není trvalý). Rozdílné působení nabízí produkty ve spreji a v tubě, jelikož mají jiné složení, viskozitu a adhezi.


Typ

Běžně jsou rozlišovány dva typy tekutých řetězů s ohledem právě na způsob aplikace a celkové provedení. Častěji se setkáváme s tekutými řetězy ve formě aerosolu (ve spreji), které se aplikují rozprášením v souvislé vrstvě. Druhý typ zahrnuje tekuté řetězy v tubě, které mají formu krému. Ten se na ošetřovaný povrch nanáší ve vrstvě předepsané tloušťky a nechává působit. Obvykle je vyžadováno, aby byl ošetřovaný povrch suchý a čistý, v případě aerosolu je však možná také okamžitá aplikace na místě potřeby, jejich efekt však bude rozhodně nižší.

Použití

Přípravky se uplatňují zpravidla jak pro pneumatiky, tak pro obuv. Vzhledem k charakteru látky je však možné i další použití, které závidí především na konkrétním složení a principu vytváření třecí vrstvy. Některé produkty je proto vhodné použít také k ošetřování řetězů na motocykly, případně jako přídavnou vrstvu na již nasazené sněhové řetězy mechanické (na pneumatiky či na boty).

Použití tekutých řetězů má sice pouze krátkodobý efekt, mohou však být velmi prospěšné v případě, že dojde k nečekanému zhoršení pěších nebo jízdních podmínek na chodnících a silnicích. Zejména v prvních dnech větších mrazů nebývají silnice a chodníky dostatečně upraveny a pomoc tekutých řetězů na boty může být z hlediska bezpečnosti klíčová.

Co ještě při nákupu tekutých řetězů na boty zvážit

Kromě uvedených parametrů se produkty typu tekutých řetězů liší především chemickým složením a principem působení na ošetřovaný povrch, případně provedením balení. Je tedy dobré si zkontrolovat, v jakých teplotách je možné produkt aplikovat, a také za jakých podmínek se běžně skladuje. Některé látky, které mohou být v produktu obsaženy, lze považovat za nebezpečné, standardně s sebou však užívání nenese výrazná rizika a je vždy nutné dodržovat pokyny výrobce.

Aplikace tekutých řetězů

Běžná aplikace sněhových řetězů, ať už na boty nebo pneumatiky, zahrnuje nástřik z definované vzdálenosti, jež zajistí dostatečné rozprášení produktu (obvykle se jedná o vzdálenost 20-30 cm), a následné působení po stanovenou dobu. Jakmile produkt na povrchu podrážky nebo pneumatiky, měl by zajistit dostatečné tření zabraňující uklouznutí na zledovatělém chodníku či vozovce nebo ušlapaném sněhu. Zdrsnění nášlapné nebo pojezdové vrstvy vydrží pouze omezenou dobu a je nutná opětovná aplikace, z bezpečnostního hlediska by měla být realizována před každým použitím. Aplikace je ideální na suchý o ošetřený povrch. Odlišnou aplikaci pak vyžaduje produkt připraven v tubě, který je nutné rozetřít v souvislé vrstvě po celé pojezdové nebo nášlapné ploše a nechat předepsanou dobu zasychat – v závislosti na venkovních podmínkách tento typ tekutých řetězů může působit až při přesunu na vzdálenost 1 kilometr.

Tekuté řetězy a nesmeky

Tekuté řetězy jsou obecně považovány spíše za okamžité řešení problému – pokud rychle napadne sníh nebo objeví ledovka, je aplikace tekutých řetězů ideální způsob, jak se pojistit proti klouzání, chystáte-li se ovšem do hor, zvolte raději mechanickou alternativu, tedy nesmeky. Ty se vyrábí v několika variantách, a to buď jako návleky na turistickou obuv s protiskluzovou vrstvou, nebo řetězy klasické (jež jsou obdobou řetězů na pneumatiky). Obdobně je to také s pneumatikami – jako rychlé jednorázové řešení například pro výjezd po zledovatělém nájezdu do garáže jsou tekuté řetězy výborným pomocníkem, chystáte-li se ovšem na cestu do vyšších nadmořských výšek, kde hrozí souvislá uježděná sněhová pokrývka, vždy je bezpečnější nasadit klasické kovové sněhové řetězy.

3/5 - (1 vote)
O autorovi