Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Radiopřijímač pro seniory – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Radiopřijímač pro seniory – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Rádio je služba, která sice od minulého století pozbyla na všeobecné oblíbenosti, stále se ovšem těší radě příznivců, a to zejména z řad seniorů. Poslouchání rádia je možné na celé řadě médií od klasických radiopřijímačů až po mobilní telefony. Díky digitalizaci si tak můžeme vychutnat celou kvalitní pořady či přenosy nebo hudbu třeba při práci či jiných činnostech vyžadujících užívání zraku. Konkrétní zařízení pro produkci rádiového vysílání je standardně voleno podle schopností a potřeb uživatele. U seniorů se proto nejčastěji stále uplatňují klasické (ale i modernější) radiopřijímače s jednoduchým a maximálně intuitivním ovládáním uzpůsobeným k případným potřebám špatně vidících nebo nevidomých.

PořadíZnačkaCenaOvládáníFunkcePřenosné
1.Albrecht DR 860 Senior3 238 Kčklasické (tlačítka a kolečko ladění)dva režimy (zapnutí, oblíbené stanice)ano
2.SENCOR SRD 215 B (Black)549 Kčklasické (tlačítka a kolečko ladění)rádio, MP3, USBano
3.Radiopřijímač Hyundai PR 570PLLUB599 kčklasické (posuvná tlačítka a kolečko hlasitosti) i pokročilérádio, USBano
4.Sencor SRC 330 GN699 Kčtlačítkarádio, předvolby, budíkvyžaduje napájení
5.TechniSat DIGITRADIO 522 499 Kčtlačítkarádio, budík, vypínáníano

Zobrazit další produkty

Jak vybrat radiopřijímač pro seniory

Při výběru radiopřijímače pro seniory je primárně nutné zvažovat složitost zařízení, jeho funkce a způsob ovládání. Starší osoby využívají radiopřijímač převážně pouze k poslechu klasických rádiových služby nebo vlastních zvukových záznamů (například knih), nejsou však příliš motivovány využívat nadstandardní funkce, které jim mohou pokročilá zařízení poskytnout. Právě naopak – rozšířené funkce mohou být pro seniory často matoucí a ovládání zařízení tak pro ně neúměrně komplikují. Rozhodování by proto mělo být založeno na těchto parametrech:

Ovládání

Způsob ovládání a jeho intuitivnost bývají pro seniora klíčovými. Zejména kvůli zhoršujícímu se zraku nebo citlivosti hmatových senzorů je vhodné vybírat modely radiopřijímačů s klasickým ovládáním pomocí tlačítek umístěných přímo na zařízení (optimálně větších a se srozumitelným značením) a kombinovaných s kolečky pro nastavení hlasitosti či ladění. To může být řešeno i automatickým systémem, pokud je dostatečně intuitivní nastavení konkrétních radiových stanic pomocí tlačítek. Celkově by ovládání zařízení mělo být odvozeno od schopností seniora, jeho nadání pro techniku a aktuální dovednosti či omezení.

Funkce

Množství funkcí, které zařízení nabízí, nemusí v tomto případě znamenat výhodu. Senioři si radiopřijímač pořizují jen ke konkrétnímu účelu, přidané funkce mohou být pro ně na obtíž. Ideální je tak pořízení zařízení, které umí naladit několik stanic a provést uložení jejich nastavení (do oblíbených), případě přehrávat obsah USB. Velmi oblíbená je kombinace radiopřijímače s budíkem, není-li jejich ovládání a nastavení složité.

Portabilita

Neboli přenosnost může být také nosným faktorem výběru, především má-li senior pouze jedno zařízení, které chce poslouchat v interiéru i exteriéru. Radiopřijímače jsou vyráběny v obou variantách, nepřenosné bývají ta zařízení, která disponují více funkcemi nebo vstupy, případně větší soustavou reproduktorů. Z hlediska uživatele je optimální kombinace napájení ze sítě se záložní baterií, jež umožňuje v případě potřeby přijímač přenést do jiné místnosti nebo ven a poskytuje mu minimální výdrž.

Užívání elektroniky seniory s sebou nese několik specifických omezení, jež určují kritéria výběru konkrétního modelu. Jedná se nejen o omezení vyplývající z aktuálního zdravotního stavu, tělesných indispozic nebo zhoršujících se smyslových vjemů.

Jaké parametry dále zvážit

Vedle funkčnosti a přenosnosti je dobré při výběru radiopřijímače pro seniora zvážit také další provozní a uživatelské vlastnosti zařízení. Jedná se především o spojené s aspekty přenášení, specifika nastavení, vzhledu a příslušenství.

Specifika vzhledu a provozu

V tomto ohledu je dobré u zařízení pro seniory zvážit jednak design, který mívá specifický vliv především na jeho cenu, jednak vlastní rozměrové charakteristiky. Design obvykle seniora příliš netrápí a orientuje se především na funkčnost, přestože jsou tedy k dostání velmi pěkné modely radiopřijímač v retro stylu, je jejich pořízení mnohem nákladnější a nemá významný smysl (obdobně je tomu také u barvy přijímače). Co je ovšem důležité, jsou rozměry, a hlavně hmotnost radiopřijímače. I navzdory tomu, že logická úvaha velí vybírat zařízení s ideálně nejmenší hmotností i rozměry, měly by tyto být optimalizovány na specifika ovládání – příliš malé zařízení bude mít obtížněji hmatatelná tlačítka, která se budou hůře ovládat. Rovněž stabilita takového zařízení nemusí být dostatečná a seniorovi bude činit potíže s ním pracovat.

Uživatelské charakteristiky

Mezi uživatelské charakteristiky lze zařadit jednak výdrž baterie, která je určující pro požadavky na pravidelnost napájení nebo nákup nových či dobíjení stávajících. Výdrž baterie v podstatě stanoví, jak dlouho je přijímač schopen vysílat bez připojení k napájení. S touto charakteristikou dále souvisí příkon zařízení či obecně řešení napájení a spotřeba. Dalšími uživatelskými charakteristikami jsou pak:

  • typ tuneru (převážná využíván tuner digitální)
  • provedení displeje (LED, digitální, bez displeje)
  • příslušenství

Příslušenství přijímače včetně přípravy pro jeho použití představuje jeden z klíčových parametrů. V tomto směru je dobré pořídit přijímač s konektorem pro sluchátka (a sluchátky), který je vhodný především pro seniory se zhoršujícím se sluchem. Ti obvykle vyžadují vyšší hlasitost poslechu, jež může být nepříjemná pro okolí.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi