Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Odpuzovač vody na sprchové kouty – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Odpuzovač vody na sprchové kouty – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Skleněné či keramické (glazované) povrchu v koupelně vyžadují pravidelnou údržbu zejména kvůli usazování vodního kamene. Nejenže tvoří nevzhledné šmouhy (především na skle) a zdrsňuje hladký charakter těchto povrchů, jednak vytváří podmínky pro rozmnožování mikroorganismů, které mohou způsobovat plísně a podepisovat se na zhoršujících se životních podmínkách a mikroklimatu domácnosti. Usazujícímu se vodnímu kameni lze předcházet vhodným ošetřením těchto povrchů odpuzovačem vody.

PořadíZnačkaCenaObjem baleníPoužitíÚčinek
1.Tatrachema Fixinela Perfekt85 Kč500 mlpravidelné (krátkodobý účinek)vodní kámen, ušpinění
2.Nano ochrana koupelny1 499 kč30 mljednorázovévodní kámen, ušpinění, mikroorganismy
3.Wenko – nano sprej proti usazování vodního kamene139 Kč500 mlkaždé 3 měsícevodní kámen, ušpinění
4.Alori – Balíček ochrana na sprchové kouty699 Kč300 ml (3 přípravky)jednou za rokvodní kámen, ušpinění, mikroorganismy
5.Ravak SET – Cleaner291 Kč500 ml + 300 mlpravidelné (krátkodobý účinek)Vodní kámen, ušpinění

Zobrazit další produkty

Jak vybrat odpuzovač vody na sprchové kouty

Přípravky na čištění a ochranu sprchových koutů, resp. skleněných a keramických (glazovaných) povrchů v koupelnách se mezi sebou mohou zásadním způsobem lišit nejen ve složení, ale také způsobem nanášení a poskytovanou ochranou. Některé přípravky jsou určené pro pravidelné čištění, jiné se aplikují pro jednorázové vyčištění a vytvoření ochranného filmu s dlouhodobým účinkem. Tyto aspekty velkou mírou ovlivňují především celkové množství a také cenu produktu, jež může být vyšší až o celý řád. Základní specifika, která by měla být při výběru odpuzovače vody pro koupelnové povrchy, zahrnují:

Objem balení

Balení přípravků se různý jednak v návaznosti na to, zda se jedná o produkt vytvářející ochranný film při pravidelném nebo jednorázovém čištění, jednak s ohledem na složení a účinné látky. Základní řešení přípravku je jednosložkové – balení tvoří jeden roztok, který se nanáší na povrchy v pravidelných intervalech, velikost takového balení se obvykle pohybuje kolem 500 ml. Pokročilejší přípravky pak mohou být buď v mnohem menším balení, nebo jsou tvořeny setem několika roztoků s různými účinky, které je potřeba nanášet postupně.

Použití

Resp. interval nanášení je důležitým parametrem zejména z hlediska časové náročnosti aplikace a také výsledného efektu. Použití může být jednorázové nebo pravidelné. U jednorázového použití se povrch kompletně vyčistí a vytvoří se velmi odolný ochranný film, který zajistí, že se na něm nebude usazovat špína a vodní kámen, resp. neulpí natolik, aby nešel snadno očistit navlhčeným hadříkem. Produkty se střednědobým účinkem (až kolem 1 roku) vytváří účinný ochranný film, který je nutné jednou za čas obnovit, přípravky s krátkodobým účinkem je pak nutné aplikovat v intervalech kratších než 3 měsíce.

Účinek

Specifický účinek přípravku zahrnuje především míru hloubkového vyčištění při aplikace a tvorbu efektivní ochranné vrstvy, která zajistí, že voda bude po povrchu stékat a nezanechá za sebou kámen ani nečistoty. Ochranný film je v podstatě prevencí, která může přispívat k samočistícímu efektu, případně může přípravek disponovat přidanou hodnotou v podobě ochrany proti mikroorganismům.

Při výběru odpuzovače vody pro koupelnové povrchy je tak cena přípravku obvykle směrodatná s ohledem na to, jakou námahu vás bude po použití stát pravidelná údržba obkladů vany či sprchového koutu a povrchu zástěn.

Nanášení přípravku a ošetřování povrchu

Běžné odpuzovače vody se nanáší v pravidelných intervalech dvou nebo tří týdnů až tří měsíců, pokročilé odpuzovače pak vyžadují jedno nanesení pro velmi dlouhou ochranu (rok a více). Rozdíly v užívání se následně promítají do rozdílů v údržbě povrchů a nutnosti aplikace dalších prostředků.

Běžné odpuzovače vody

Použití relativně levného běžného odpuzovače s krátkodobým účinkem vyžaduje pravidelné provádění čištění lesklých povrchů, na nichž má vodní kámen tendence ulpívat. Ke konci trvání účinku se začínají tyto povrchy zanášet a jejich ošetření tak může mnohdy vyžadovat primární očištění klasickými čistidly či abrazivy, jejichž prostřednictvím se odstraní usazeniny, případně použít prostředky zamezující množení mikroorganismů. Teprve poté se provede nanesení odpuzovače, který dočistí krátkodobé usazeniny a vytvoří ochranný film. Samotná aplikace je pak řešena buď pouhým rozprášením po povrchu, nebo je nutné po definovaném čase působení zbytky prostředku otřít a doleštit.

Pokročilé odpuzovače vody

Přípravky poskytující dlouhodobou ochranu bývají pokročilého složení a účinku. Tyto mohou mít podobu přípravku, který se nanáší v jedné nebo více vrstvách a je obvykle opatřen jak hloubkově čisticí, tak ochrannou složkou, proto nemusí být nutně tvořen pouze jednou látkou/směsí, ale několika samostatně aplikovanými přípravky. Dlouhodobý účinek je spojen s vytvořením ochranné vrstvy, která odpuzuje nejen vodu (a podporuje její stékání), ale také chrání povrch před ulpíváním mikroorganismů.

Chemické složení přípravku

Při výběru je rovněž dbát na chemické složení konkrétního přípravku. Běžné odpuzovače a čistidla využívají zpravidla chemických reakcí k dosažení potřebného účinku (působení kyselin a zásad), mohou tak při aplikaci vyžadovat speciální pomůcky a vydávat nepříjemný zápach. Pokročilé odpuzovače jsou zpravidla založeny na fyzikálním nebo na kombinaci chemického a fyzikálního principu ochrany vycházejícího z charakteristik nanočástic. Tyto přípravky jsou šetrnější k životnímu prostředí jednak dlouhodobou ochranou, jednak omezením vypouštění nebezpečných látek do kanalizace.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi