Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Kamera na natáčení her – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Kamera na natáčení her – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Fenomén streamování je dnes již velmi rozšířenou záležitostí, která si zejména mezi mladší generací našla své pevné místo. Streamy jako takové mají mnoho druhů i zaměření, se stále větší popularitou se však setkává natáčení her, které pak poskytnou skvělý herní zážitek, aniž by člověk hru musel hrát. Tak jako při sledování seriálu nebo filmu záleží na výkonu ,,herce“, v případě nahrávání her to platí pro hráče, který natáčí jednak svou obrazovku, kde mu ,,běží“ hra, zároveň však natáčí sám sebe. O to je natáčení her zajímavější, neboť reakce a komentáře hráče diváky u sledování her jednoduše baví a přidávají tak hrám určitou doplňkovou hodnotu. Chystáte se také streamovat své herní výkony, příp. už jste dávno začali a potřebujete zlepšit kvalitu videa? Správný výběr kamery na natáčení her vám zaručí lepší přenos obrazu, zvuku a nabídne vám několik možností, jak natáčení her posunout na úplně jinou úroveň.

PořadíNázevCena (Kč)RozlišeníRozhraníMikrofonUchycení
1.Logitech HD Pro Webcam C9201 589Full HDUSBAnoklip
2.Logitech StreamCam C9801 979Full HDUSB-CAnoKlip
3.Logitech HD Webcam C270499HDUSBAnoKlip
4.Logitech C920s Pro HD Webcam1 589Full HDUSBAnoKlip
5.Genius ECam 8000774HDUSBAnostojan

Zobrazit další produkty

Jak vybrat kameru na natáčení her?

Webové kamery, které jsou schopné přenášet obraz i zvuk v reálném čase (tzv. live), mohou také sloužit jako klasická kamera, jejíž záznamy se ukládají do paměti a následně je můžete stříhat a obdobně upravovat. Při výběru kamery na natáčení her byste měli zohlednit několik věcí a zaměřit se na důležité parametry. Prvním krokem je stanovit si budget, tj. cenu, za kterou chcete kameru koupit. Potom byste měli dbát na to, aby kamera byla schopná splňovat funkce, které pro natáčení her potřebujete – zda budete hrát sami nebo vedle vás bude sedět ještě další hráč (šířka záběru), jak rychlý internetový přenos máte k dispozici (při live streamování), zda používáte externí mikrofon k nahrávání zvuku a další.

Rozlišení obrazu 

Tím nejzákladnějším parametrem při výběru kamery na natáčení her je rozlišení obrazu. Když už něco natáčíte, chcete, aby kvalita byla co nejlepší. Přesně to vám nabídnou kamery s rozlišením 4K (4 096 × 2 160 px), nicméně v tomto případě se jedná o kamery první třídy, kterým odpovídá také jejich vyšší cena. U kvalitních kusů, které vám zaručí velmi dobrý obraz za přijatelnou cenu, hledejte rozlišení Full HD (1 920 × 1 080 px). Kvalita rozlišení také velmi úzce souvisí s rychlostí a stabilitou internetového připojení, resp. naopak. Pokud budete mít kameru, která je schopna přenášet obraz ve 4K, potom budou nároky na rychlost sítě mnohem větší. Kvalita snímaného obrazu je v takových modelech webkamer samozřejmě nastavitelná, můžete si ji tedy snížit na nižší, aby váš ,,internet“ byl schopen souvislého přenosu. Pokud však víte, že se čas od času potýkáte se síťovými problémy, bude nejspíš trochu zbytečné investovat do kamery s rozlišením 4K, které ve výsledku vůbec nevyužijete. Raději si v tomto případě vyberte kvalitní Full HD nebo HD kameru, která bude odpovídat vašim požadavkům.

Rozhraní – připojení

Většina webových kamer je k počítači připojena klasickým USB konektorem, případně USB-C konektorem. Toto jednoduché propojení umožňuje využívat kameru na natáčení her na stolním počítači s velkým množstvím zdířek, ale stejně tak i na notebooku, kde bývá často zdířek méně.

Mikrofon

Standardní modely kamer na natáčení her disponují také vestavěným mikrofonem. Není tedy potřeba ke kameře kupovat ještě drahý externí mikrofon, byť si někteří na kvalitě zvuku zakládají. Pro natáčení her je mikrofon ve standardní třídě kamer naprosto dostačující. 

Uchycení

Nejpraktičtější způsob, jak umístit kameru na takové místo, aby vás při hraní efektivně snímala, je uchytit ji přímo na obrazovku počítače. Takto lze uchytit kameru pomocí klipu, který jako velkou ,,sponu“ nasadíte na horní část obrazovky. Některé kamery nabízejí také uchycení pro stojan, resp. vlastním stojanem disponují. Tento způsob je vhodný zejména pro ty, kteří hrají prostřednictvím konzole a nesedí v bezprostřední blízkosti monitoru.

Focus – šíře zabíraného obrazu

Laicky řečeno, jedná se o šířku prostoru, který je kamera schopna snímat. Pokud jste hráč ,,samotář“ a před kamerou jste vždy jen vy, potom vám tento parametru příliš hlavu tížit nebude. Pokud naopak rád hrajete v přítomnosti někoho dalšího, je dobré zvážit kameru s širším úhlem záběru. Skvělou funkcí je tzv. autofocus, který vám zaručí, že i když budete u hraní hry více ,,pohybově“ aktivní, kamera se bude pohybovat s vámi, a tak váš obličej bude pořád snímán jako středobod. Autofocus je ideální pro hráče konzolových her, u kterých je hra založena na aktivním pohybu.  

Práce se světlem

Dalším výchozím parametrem je schopnost kamery snímat kvalitní obraz, který nebude příliš závislý na osvětlení místnosti. Tím je myšleno, že pokud se chystáte natáčet ve tmě, preferujte modely, které vám nabídnou možnost nočního režimu, příp. mají zabudovanou interní ,,svítilnu“. Nutno však dodat, že nasvícení lze případně zajistit i externě, což bude pro některé možná pohodlnější.

Počet snímků za vteřinu

Tato funkce zajišťuje především plynulý přenos obrazu, který je důležitý zejména při dynamičtějších pohybech, které některým hráčům při hraní her nejsou až příliš cizí. Standardní kamery jsou schopny snímat přibližně kolem 30 snímků za vteřinu, což je pro natáčení her dostačující hodnotou.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi