Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Kamera do auta bez kabelu – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Kamera do auta bez kabelu – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Mít v autě kameru je dnes stále běžnější. Stává se pomocníkem hlavně při nehodách, vyhledávání řidičů, kteří jsou ohrožením pro okolí nebo třeba, když vám vykradou auto. Kamery do auta jsou dnes malé, aby vás neobtěžovali a mají již nejen Bluetooth, ale i wi-fi připojení, abychom se obešli bez kabelů. A jak je to s nabíjením, potřebuji kabel nebo to jde i bez něj? Které kamery jsou nejlepší a mají také nejlepší hodnocení zákazníků?

Pořadí  Název produktu  Cena  Rozlišení  Kapacita baterie  Velikost SD  
1.  DOD LS475W+ 9 600 Kč 1920×1080  900 mAh  128 GB  
2.  Defender Car Vision 5010 FULL HD 1 500 Kč 1920×1080 1000 mAh  32 GB  
3.  Platinum HX-901 600 Kč 1280×720 1020 mAh 32 GB  
4.  Defender Car Vision 5020 HD 2 000 Kč1920×1080 1000 mAh 32 GB 
5. Forever VR-110 HD 400 Kč1280×720 890 mAh 32 GB 

Zobrazit další produkty

Jak vybrat kameru do auta  

Výběr správné kamery do auta není nijak složitý. Stačí se zorientovat ve funkcích, které kamery do auta nabízí a vybrat si to pravé pro sebe. V základu rozlišujeme 2 typy kamer:  

  • Klasické – zabírají prostor před autem a umisťují se na přední sklo. Jsou nejrozšířenějším typem kamer do auta.  
  • Duální  – mají dvě kamery. Jednu klasickou a navíc má ještě zadní kameru, která zabírá prostor za autem. Ta může být někdy přikoupena i zvlášť. Zadní kamery mohou být i velmi odolné vůči vlivům počasí, aby je bylo možné připevnit zvenčí na auto. Poskytují pak lepší záznam.  

Bez kabelu 

Naprostá většina kamer umožňuje nabíjení přes kabel, který máte přímo zapojené do kamery nebo samotného držáku. Kamery do auta bez kabelu mají také integrovanou baterii, ale s daleko vyšší kapacitou a schopností dobíjení se jako to třeba funguje u mobilních telefonů. Můžete tak kameru použít i vně auta, například pro následnou dokumentaci nehody bez obav, že se vám kamera vybije. 

Baterie 

Pro používání kamer bez kabelu, je důležité, jakou mají baterii. Nejčastěji to bývají dobíjecí baterie Li-lon. Její kapacita vám určuje, jak dlouho kamera vydrží v provozu bez nabití. Baterie mají trochu nevýhodu v tom, že jejich životnost zkracuje například vysoká teplota uvnitř auta. Výrobci proto někdy baterie nahrazují superkondenzátorem, který je odolnější a má delší životnost. Bateriové kamery je lepší vždy nějak chránit vůči přímému slunci. Každopádně baterii nesmíte zapomínat dobýt. 

Rozlišení  

Pro kvalitní záznam je důležité dobré rozlišení. Kamery dnes běžně zvládají režim FULL HD a často bývají dokonce s 4K rozlišením. Musíte však počítat s tím, že takto kvalitní záznam zabere na paměťové kartě více místa. Neméně důležité je snímkování, respektive jeho rychlost. Kamery budou mít dobrý záznam při 30 snímcích za sekundu, ale při dvojnásobné rychlosti (60/s) zvládnou i plynule přehrát zpomalené záběry. Některé kamery pak v nočním režimu snímkování automaticky zpomalují, kvalita se tím ale nesnižuje. Tato funkce je pak skvělá při hledání agresivních řidičů, kteří jedou rychle a bezohledně. Minimální rozlišení pro kvalitní FULL HD záznam by mělo být 1080 px. 

Paměť  

Velikost paměti se automaticky rozšíří o paměťovou kartu, kterou do kamery vložíte. Pro představu na kartu o velikosti 64 GB nahraje kamera zhruba 27 hodin záznamu v běžné kvalitě, ve FULL HD 15 hodin. Některé kamery mohou být vybaveny časosběrem, který záznam zkrátí (zrychlí). Také se často setkáte se smyčkou, která umožňuje na kartu nahrávat stále dokola a automaticky přemazává staré záběry. Některé části můžete i sami zamknout, aby se nepřemazaly, například záznam nehody. 

Ovládání  

Kamery jsou dnes často vybaveny dotykovým displejem, kterým ji můžete ovládat. Tlačítkové ovládání bývá v autě o něco praktičtější, ale záleží hlavně na vašem osobním výběru. najdete i takové kamery, které lze ovládat hlasem. Zaměřte se hlavně na to, aby kamera měla ovládání jednoduché a dala se spustit a okamžitě použít bez dlouhého hledání v menu. Mělo by jít i jednoduše vypnout nahrávání během jízdy, ušetříte tím baterii. Také se podívejte, jak se kamera připevňuje. Nejlepší jsou rozhodně přísavky nebo magnetické držáky. Oboustranné samolepky jsou také řešením, ale špatně se pak odstraňují. Zjistěte si také, zda kamera nabízí menu v češtině. 

Konektivita 

Většinou se dnes pomocí wi-fi kamera propojí s telefonem. K dispozici jsou i aplikace, které vám kameru spravují z telefonu. Přesto někdy bývá potřeba připojení i jinak. Rozhodně nejrozšířenější je rozhraní USB, často jsou kamery vybaveny HDMI (možno ve verzích mini a micro). Najdete i výstupy přímo pro TV nebo externí mikrofon. Ten není ve chvíli, kdy má kamera mikrofon vestavěný. Je pak schopna nahrávat i se zvukem. 

Pozorovací úhel  

Oblast, kterou kamera zvládne nasnímat je určena pozorovacím úhlem. Určuje se úhel vertikální, diagonální a horizontální, který je nejdůležitější. Nemusí být úplně široký, obraz potom může být zkreslený. Ideální hodnoty jsou kolem 140°.  

Snímač obrazu  

Určuje nakolik bude váš záznam kvalitní. Snímač CCD je kvalitnější a zvládá to i za zhoršených podmínek viditelnosti. Je větší a také dražší. Naopak snímač CMOS je levnější a obraz nedosahuje takových kvalit. Používá se u menších kamer nebo třeba těch na kolo. 

Funkce  

Naprosto běžně jsou dnes kamery do auta vybaveny funkcemi jako je noční režim, GPS či automatické spuštění po nastartování auta, které nám umožňuje spravovat nahrané záznamy přes aplikaci v mobilním telefonu. Mezi dalšími funkcemi, které by vám u kamery do auta neměly chybět, jsou:  

  • G-senzor spustí nahrávání kamery ve chvíli, kdy dojde k nárazu nebo otřesu. Při takových náhlých změnách automaticky zapne nahrávání a zároveň tento úsek uzamkne tak, aby se v paměti nezničil. Někdy může být kombinován s detektorem pohybu, který nahrává, pokud se někdo pohybuje v jeho blízkosti.  
  • Antikolizní systém logicky brání kolizi. Upozorní vás, pokud jste příliš blízko jiného auta, plotu, atd.  
  • Upozornění na radary se někdy může taky hodit. Kamera vás upozorní na blížící se radar. Některé vám i měří vaši rychlost a zároveň upozorňují na tu správnou.  
  • LDWS (Lane Departure Warning System) je funkce, která vás upozorní, pokud vyjedete z vašeho jízdního pruhu.  
  • HDR (High Dynamic Range) zajistí kvalitní obraz i při nevyváženém světle (protijedoucí auta, střídání slunce a stínu). Pokud tato funkce chybí, je možné přikoupit polarizační (CPL) filtr, který brání znehodnocení záznamu odleskem slunce nebo světel.   

Nezapomeňte, že pořizovaný záznam je pouze pro vaši osobní potřebu a není povoleno záznamy jen tak zveřejňovat.  

4/5 - (3 votes)
O autorovi