Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Zahrada

Jaký plot je nejlevnější: informace pro rok 2024

Jaký plot je nejlevnější: informace pro rok 2024

Můj dům, můj hrad! Toto rčení bezpochyby platí i v současnosti. Investice do samotných nemovitostí jsou v dnešní době ve většině případů samy o sobě značné, proto je třeba věnovat dostatečnou pozornost i ochraně draze nabytého majetku. K té významně přispěje volba vhodného oplocení. Jaký plot je nejlevnější?

Drátěné pletivo na pevných sloupech je dnes nejlevnější variantou oplocení

Na výběr je samozřejmě celá řada variant různých druhů oplocení. Nejlevněji však vyjde drátěné pletivo na pevných sloupech! Pro majitele je důležitý i fakt, že stavbu plotu zvládne v podstatě každý sám, takže se ušetří peníze za najímání specializované firmy. Není tu také přítomna povinnost ohlašovat stavbu a vyřizovat si kvůli tomu povolení. Důležité je, aby plot nebyl vyšší než 2 metry. Pokud chce majitel minimalizovat riziko vstupu nezvaných návštěvníků na svůj pozemek, nic mu nebrání v tom, aby plot doplnil ostnatým drátem.

Druhy plotového čtyřhranného pletiva

Jaké jsou nejběžnější druhy plotového čtyřhranného pletiva?

  • Pletivo bez napínacího drátu – jednoduše se rozpojí a znovu napojí
  • Pletivo s napínacím drátem – dobře se s ním manipuluje a lehce se rozmotává z role

Klady pletivových plotů

Jaké jsou největší přednosti pletivových plotů?

  • Nejnižší cena
  • Rychlá montáž (při využití zevních vrutů nejsou nutné ani betonové sloupky)
  • Vysoká průhlednost
  • Dobrá antikorozní ochrana pomocí pozinkování nebo poplastování
  • Pestrá nabídka pletiv (okrasná, lesnická, aj.), která se vybírají podle svého účelu

Hitem současnosti je panelové oplocení ze svařovaných drátů

Žádanou novinkou v oblasti drátěných plotů je v současnosti panelové oplocení ze svařovaných drátů, které má i dostatečně atraktivní vzhled. Specifikem tohoto typu plotu je, že se pletivo nenapíná, ale výstavba plotu funguje jako jednoduchá stavebnice.

Legislativní aspekty při výstavbě plotu: Co je třeba vědět?

V kontextu rozhodování o vhodné variantě oplocení je důležité mít na paměti i legislativní aspekty výstavby plotu. Pokud si vyberete vyšší plot než 2 metry nebo máte v úmyslu postavit plot hraničící s veřejným chodníkem či jiným veřejným prostorem, pak je nezbytné získat územní souhlas od stavebního úřadu.

Až do konce roku 2017 bylo nutné si pro výstavbu plotu obstarat územní souhlas. Ovšem po úpravě stavebního zákona v roce 2018 je situace mnohem jednodušší. Dnes, pokud váš plot splní několik základních podmínek, nemusíte řešit složité administrativní procesy. Zjednodušeně řečeno, pokud plot nevyžaduje zemní práce, není vyšší než 2 metry a nenachází se na hranici s veřejným prostorem nebo v památkově chráněné oblasti, postačí dodržet tyto parametry a povolení není potřeba.

V případě, že si vyberete drátěné pletivo nebo jiný typ plotu a rozhodnete se pro výšku nad 2 metry, měli byste mít na paměti, že budete potřebovat souhlas sousedů. Toto je zejména důležité, pokud váš plot hraničí přímo s jejich pozemkem.

Závěrem, při volbě vhodného oplocení je třeba brát v úvahu nejen finanční a estetické aspekty, ale také právní požadavky a potřebná povolení.

Jak se vám líbil náš článek?