Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Dusíkaté vápno do skleníku – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Dusíkaté vápno do skleníku – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Úprava půdy, která je určená k osázení plodinami nebo okrasnými rostlinami, je důležitým předpokladem úspěšného zahradničení. Půda by se neměla přihnojovat pouze v průběhu, ale také před zahájením sadby nebo setí, tedy na podzim nebo na jaro podle typu pěstovaných rostlin/plodin. K předsadbovému hnojení se používá dusíkaté vápno, které půdě dodá nejen potřebné živiny, ale zároveň ji ochrání před rozvojem škůdci a plevelem. Produkt se používá k úpravě a hnojení půdy jak ve skleníkách a na pařeništích, tak na běžných záhonech nebo trávnících. Jelikož tento druh hnojiva patogeny v půdě ničí, může ovlivňovat také kvalitu plodin, proto je nutné hnojení provádět s dostatečným předstihem dle pokynů výrobce, aby se všechny složky správně rozložily.

PořadíNázevCenaMnožstvíJarní i podzimní hnojeníDávkování
1.Perlka – Dusíkaté vápno950 Kč20 kganodle doby a plodin, obvykle 300 g / 10 m2
2.AGRO Dusíkaté vápno1 345 Kč20 kgano1 kg / 10-50 m2 dle plodiny
3.Vápno dusíkaté BIOM159 Kč2,5 kgano50 g/m(při podzimní desinfekci 100 g/m2)
4.DUSÍKATÉ VÁPNO FORESTINA1 399 Kč25 kgano50 g/m(při podzimní desinfekci 100 g/m2)
5.Profi Vápno dusíkaté FORESTINA1 890 Kč25 kgano50 g/m(při podzimní desinfekci 100 g/m2)

Zobrazit další produkty

Jak vybrat dusíkaté vápno do skleníku

Přípravky označované jako dusíkaté vápno se mezi sebou liší především složením, resp. podílem složek (standardně se jedná o poměr dusíkatých a vápenatých sloučenin), jejich původem, a také formou, v jaké jsou dodávány (jež může ovlivňovat rychlost uvolňování živin). Při výběru konkrétního produktu hraje zpravidla roli především objem balení (resp. hmotnost) navazující na dávkování stanovené výrobcem, jež se odvíjí od plošných požadavků záhonů či zahrady. Primárně byste tedy měli sledovat následující:

Množství

Bývá udáváno v kilogramech a určuje, kolik produktu balení obsahuje, přičemž standardně jsou k dispozici balení malá (obsahující 2-5 kg), která jsou určená pro ošetření menších pěstebních prostor, jako jsou skleníky či zvýšené záhony, a pak balení velká (s 20-25 kg), jež jsou využívány na větší plochy. Přestože stárnutí produktu je relativně pozvolné, je vždy doporučováno používat rozhodovat se při nákupu právě podle velikosti hnojené/ošetřované plochy – pro větší zahrady se vyplatí koupit veliké balení (v případě nákupu malého by bylo nutné zbytečně kupovat několik balení), na malé plochy pak postačí balení malé. Do skleníku je tak vhodné kupovat pouze balení menší.

Doba hnojení

Některá hnojiva jsou standardně určena pouze pro specifické roční období nebo stádium vývoje rostliny. Všechna dusíkatá vápna se ovšem standardně využívají ke hnojení i desinfekci půdy jak v podzimních měsících (po sklizni), tak na jaro před setím či sadbou.

Dávkování

Množství hnojiva aplikovaného při jedné dávce závisí na několika faktorech, primárně se však odvíjí od typu plodiny, která byla v dané lokalitě pěstována či kterou se pěstovat chystáte, a pak právě na typu ošetření. Pokud bude prováděna desinfekce po sklizni, bude množství dávky pravděpodobně vyšší nebo u předsadbového hnojení, je však vždy nutné zohlednit rovněž zmíněný typ plodiny. Pro skleníky se zpravidla užívají vyšší hodnoty dávek.

Jednotlivé typy dusíkatého vápna pro hnojení a desinfekci půdy zahrad, skleníků a pařenišť se mezi sebou mohou lišit složením, což ovlivňuje jak specifikované dávkování, tak zejména rychlost rozkladu dusíku a uvolňování živin. Některé druhy jsou díky různým typům integrovaného dusíku uvolňovat podpůrné látky při správných klimatických podmínkách až dva měsíce.

Typy dusíkatého vápna a jeho aplikace

Jak už bylo zmíněno, přestože se z chemického hlediska mže jednat o velmi podobný produkt, u tohoto typu hnojiva velmi záleží na tom, jakého původu jsou aplikované dusíkaté sloučeniny a v jakém poměru jsou k celkovému objemu produktu.

Formy dusíku ve vápně a složení

Standardní poměr dusíku a vápna (resp. oxidu vápenatého) v produktu je 18 na 55 %, přičemž zbývající objem produktu tvoří doplňující klasické půdní složky. Dusíkaté sloučeniny se za přítomnosti vápníku postupně rozkládají a obohacují ošetřovanou půdu o živiny. Rozklad probíhá postupně dvěma způsoby – postupným přechodem dusíku čpavkovou, močovinovou a dusičnanovou formou, anebo rozkladem indukovaným dikyanamidem vápenatým. V obou případech je proto nutné dodržet minimální interval mezi aplikací a výsadbou, který zajistí, že dusík i vápník jsou uvolňovány ve správné sloučenině bylo dostatečně využito desinfekčních účinků vápna.

Účinky dusíkatého vápna

Dusíkaté vápno je aplikováno rozhozením v předepsané dávce a následným zapravením do půdy. Jeho účinky zahrnují především:

  • úpravu kyselosti půdy na požadované pH
  • desinfekce pomáhající odstraňovat zárodky mikroorganismů, semena plevele, ale také vajíčka slimáků, velmi dobře působí jako prevence proti rozšiřování houbovitých chorob a plísní
  • podporuje růst kořenů a zlepšuje kvalitu zelené zeleniny, velmi vhodný je pro zeleninu košťálovou

Dusíkaté vápno se aplikuje zpravidla ve dvou termínech – jak již bylo zmíněno, první z nich je po sklizni, kdy zajišťuje zrychlený rozklad zbytků rostlin a upravuje tak vlastnosti půdy pro další využití. Druhá aplikace se provádí 2-3 týdny před setím nebo sadbou (v závislosti na typu plodiny, která bude pěstována). Díky ošetření tímto přípravkem budou mít rostliny dostatek primární živin pro správný rozvoj kořenové struktury i vývoj jednotlivých nadzemních částí. Půda má díky dusíkatému vápnu navíc potřebnou kyselost a je zbavena škodlivin, jež by mohly vést ke znehodnocení potenciální úrody.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi