Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Opěrka na saně – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Opěrka na saně – Srovnání nejlepších a jak vybrat

Sáňkování je v zimních měsících jednou z oblíbených kratochvílí, přestože v dnešní době si je možné jej užívat především ve vyšších horských lokalitách. Sáňky navíc mohou sloužit jako dopravní prostředek pro menší děti v případě, že se právě na horách chystáte trávit dovolenou. Pro horské prostředí je při sněhové pokrývce používání kočárku nevhodné a je tak potřeba řešit, jakým způsobem nejmenší děti dopravovat na kratší vzdálenost. K tomuto účelu se na dřevěné sáňky montuje speciální konstrukce – opěrka, do které se mohou u menší děti zapřít a zajistit.

Poř.NázevCena (bez baterie)Materiál sloupkůMateriál páskůMontáž
1.Sulov dřevo/plast263 Kčbukové dřevoplast (pevný)upínací prvky
2.Sulov dřevo399 Kčbukové dřevobukové dřevoupínací prvky
3.HS Sport399 Kčbukové dřevobukové dřevoupínací prvky
4.Lion234 Kčbukové dřevoplast (pružný)vruty
5.Acra189 Kčbukové dřevoplast (pevný)držáky s vruty

Zobrazit další produkty

Jak vybrat opěrku na sáně

Opěrka na sáňky se využívá pro děti ve věku přibližně do dvou až tří let jako ohrádka, o kterou se při pomalé jízdě n sáňkách mohou opřít, nebo se do ní pomocí přídavných pásků zajistit. Ocení ji převážně rodiče dětí, které již sedí (tedy přibližně od šesti měsíců), je možné do ní však zajistit také menší děti. Opěrky jsou určené především zejména pro pevné dřevěné sáňky s výpletem, obecně se vyrábí jako univerzální s možností montáže na jakoukoliv značku dřevěných saní. Při výběru opěrky je dobré se orientovat podle následujících kritérií:

  1. Materiál sloupků – obvykle se sloupky vyrábí ze dřeva (nejčastěji z bukového) v různých tloušťkách, jen výjimečně se jedná o jiný typ materiálu. Výhoda dřeva je vysoká pevnost a pružnost, a také odolnost jak vůči mechanickému poškození, tak teplotním výkyvům. Dřevo bývá ošetřeno vhodnými přípravky, které zaručují jeho dlouhou životnost a odolnost ve vlhkém prostředí.
  2. Materiál pásků – zatímco sloupky tvoří nosnou konstrukci opěrky, pásky slouží k roznášení zatížení opřeného dítěte a současně opěrku zpevňují a plní funkci zajištění komfortu. Pro výrobu pásků se standardně užívá dvou hlavních materiálů – buď se jedná o dřevěné lamely či ohýbané hranoly, nebo o plast (pevný nebo pružný). Obě varianty s sebou nesou výhody i nevýhody.
  3. Montáž – způsob upnutí opěrky na saně je velmi důležitým parametrem pro dosažení optimálního propojení obou konstrukcí. Běžně se využívají dva typy spojů, z nichž oba jsou řešeny jako dočasné (tedy rozebíratelné). Některé opěrky jsou vybaveny kováním, které umožňuje snadné upínání, takže pokud chce sáňky využívat pro malé dítě k bezpečnému usazení při tažení i pro větší dítě k ježdění, mohou se při tomto systému upevnění střídat. Druhý systém využívá upevnění pomocí vrutů, které je náročnější na provedení, obvykle však poskytuje pevnější spoj.

Jaký materiál pro opěrku

Pokud se rozhodujete mezi opěrkami různých materiálů, je obvykle rozhodující cena, ale také flexibilita. Opěrky vyrobené pouze ze dřeva jsou pevnější a robustnější, jejich nevýhodou ovšem jeden tvar a nízká rozměrová variabilita. U opěrek kombinujících dřevěné a plastové prvky lze předpokládat vyšší univerzalitu, tedy možnost montáže na sáňky různé šířky, pevnost a stabilita opěrky však nemusí být taková, jako u opěrky celodřevěné. Ty mají obvykle také o něco vyšší cenu.

Úprava materiálu opěrky

Velmi důležitým aspektem při rozhodování, kterou opěrku pořídit, je nejen samotný materiál, ale také jeho úprava. Na trhu je možné narazit také na celoplastové opěrky, u těch je důležité dbát především na pevnost a odolnost, jejich povrchová úprava a údržba jsou poměrně jednoduché. U dřevěných a kombinovaných opěrek je ovšem potřeba se povrchovou úpravou zabývat a případně ji dodatečně provést nebo po čase obnovit. V opačném případě může dřevo nejen rychleji degradovat, ale také měnit své užitné charakteristiky (rozměry, tvar).

Další faktory výběru

Kromě uvedených parametrů je při výběru opěrky nutné brát v úvahu také další aspekty, které zahrnují především její celkové provedení (design), rozměry či hmotnost.

Design opěrky

Celkové provedení opěrky nemívá výhradně funkční charakter, ale také ovlivňuje celkový vzhled. Standardně jsou opěrky na sáňky řešeny v několika variantách – celodřevěné mívají především pevnou opěrnou část a úzké sloupky, kombinované mívají pevnější sloupky a flexibilní pásky. Opěrky s plastovými prvky bývají variabilnější, co se týká barevnosti, v případě dřevěných prvků je ovšem možné provést barevný nátěr.

Rozměry opěrky

Z hlediska rozměrů je důležitá především výška a hloubka. Výška opěrky se pohybuje mezi 25 a 30 cm, vhodnější je vybírat vyšší opěrku zejména, pokud je dítě o něco starší. Hloubka opěrky udává v podstatě, jak dobře bude dítě chráněno po stranách a zvyšuje jeho pohodlí. Třetí rozměr, tedy šířka obecně navazuje na šířku saní.

Hmotnost opěrky

Sekundární charakteristikou opěrky je její hmotnost, která určuje především komfort při přenášení. Hmotnost jednotlivých typů není příliš odlišná a při rozhodování o tom, jaký model zakoupit, nehraje příliš velikou roli.

Výběr vhodné opěrky na sáňky

Pokud tedy potřebujete vybrat vhodnou opěrku na sáňky, je optimální zvážit intenzitu a terén, kde se bude používat. Při nízké intenzitě užívání na občasné tahání dítěte na sáňkách postačí jednoduchý typ s variabilní šířkou, na náročnější terén a intenzivnější použití vybírejte raději robustnější model, který bude ošetřen tak, aby jeho povrch byl hladký a zároveň opatřený vhodným nátěrem, který prodlouží její životnost.

Jak se vám líbil náš článek?
O autorovi