Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Jak hodinky Garmin monitorují spánek: předčí 2024 konkurenci?

Jak hodinky Garmin monitorují spánek: předčí 2024 konkurenci?

Hodinky Garmin obsahují také funkce pro monitorování vašeho spánku. Jak přesná tato metrika vlastně je a obstojí v porovnání s konkurencí?

Které funkce využívají hodinky Garmin pro sledování spánku

Pokročilé sledování spánku je k dispozici na většině chytrých hodinek a fitness trackerů s optickým snímačem tepové frekvence. Mimo to ke zjišťování údajů o vašem spánku využívají hodinky Garmin také akcelerometr.

Nabízejí konkrétně tyto funkce:

  • Sledování spánku
  • Spánkový poradce
  • Detekce zdřímnutí

Sledování spánku

Značka Garmin přímo k této funkcionalitě uvádí, že vedle základních informací, jako je čas usnutí a čas probuzení, můžete stejně tak sledovat dobu bdělosti a také to, kolik času jste strávili v klíčových fázích spánku (lehký, hluboký, REM). Uvidíte také, kdy během noci jednotlivé fáze probíhaly.

Spánkový poradce

Spánkový poradce vypočítává individuálně potřebu spánku. Vychází přitom z údajů, k nimž patří věk, aktuální i dlouhodobá úroveň aktivity, nedávná historie spánku, zdřímnutí přes den a variabilita srdečního tepu (VST).

Detekce zdřímnutí

Kompatibilní zařízení Garmin s technologií Firstbeat Analytics™ dokáže zdřímnutí detekovat automaticky a poskytnout vám informace o tom, jak se vaše vlastní spánkové zvyklosti projevují ve vašem životním stylu.

Jak přesné jsou tyto detekce

Například serveru Wired, což je nejznámější technologický magazín světa, zjistil, že sledování spánku je přesné v některých metrikách, ale v jiných má své rezervy, což je nicméně normální. Žádná elektronika není přesná stoprocentně. V testování zmíněného webu se konkrétně objevil model Garmin Epix Pro.

Všechny fitness trackery Garmin do určité míry sledují spánek, ale hodinky se snímačem Pulse Ox (jako Epix Pro)  nabízejí funkci, kterou Garmin nazývá Advanced Sleep Monitoring (pokročilé monitorování spánku), neboli schopnost sledovat fáze spánku, SpO2 čili saturaci krve kyslíkem, dýchání a pocit neklidu.

U hodinek obecně však spočívá nevýhoda v tom, že na spaní nejsou příliš pohodlné. A pro své kompaktní rozměry bývá proto pro tento účel preferován chytrý prsten Oura Ring, který je jedním z nejpřesnějších zařízení využitelných pro měření spánku.

Oura Ring v porovnání se značkou Garmin započítává spolehlivěji skutečnou dobu spánku. Na druhou stranu je Garmin přesnější ve sledování toho, jak hodnoty HRV ovlivní třeba konzumace alkoholu.

A například v porovnání s hodinkami Aplle Watch můžeme říci, že Garmin nabízí důkladnější analýzu spánkového cyklu a noční měření SpO2, zatímco Apple Watch se zaměřují spíše na vytvoření spánkového režimu a denního cíle.

Jak se vám líbil náš článek?