Nejlepší tyčové vysavače dle testů a recenzí 2021

Tyčové vysavače nacházejí využití zejména v malých domácnostech, ty pokročilejší ale zvládnou uklidit i větší dům. Některé zastanou vysávání i vytírání, jiné dokonce kombinují i ruční vysavač. Při výběru zvažte, zda preferujete síťový, nebo akumulátorový vysavač a vyberte sáčkovou, nebo bezsáčkovou variantu. Dbejte na kvalitní filtraci a zohledněte výdrž na baterii, případně délku přívodního kabelu. Důležité je také odpovídající příslušenství.

Jaký tyčový vysavač vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Vítěz srovnání síťových vysavačů

Vítěz srovnání akumulátorových vysavačů

Nejlepší poměr cena/výkon

Dostupná varianta za nízkou cenu

Hodnocení 

95 %

95 %

87 %

79 %

Název

Miele Swing H1 EcoLine

Xiaomi Mi Handheld 1C

ETA Apart 143490038

Tristar SZ 1918

Vzhled

Cena

4 000 Kč

5 400 Kč

2 300 Kč

1 400 Kč

Klady

Vysoký sací výkon
Tichý chod
Efektivní vysávání tvrdých podlah
Kvalitní filtrace

Dlouhá výdrž na jedno nabití
Rychlé dobíjení
Hygienické vyprazdňování sběrné nádobky

Dobrá funkční výbava
Objemná nádobka na nečistoty
Nízká hlučnost

Účinný při vysávání tvrdých podlah
Provedení 2v1

Zápory

Méně účinnější při vysávání koberců
Vyšší hmotnost

Vysoká hlučnost
Vyšší cena

Méně kvalitní provedení
Základní sací výkon

Méně kvalitní filtrace
Horší účinnost vysávání koberců

Napájení

Ze sítě

Akumulátorové

Ze sítě

Ze sítě

Typ vysavače

Sáčkový

Bezsáčkový

Sáčkový

Bezsáčkový

Objem sáčku/nádoby (l)

2,5

0,5

2,5

0,9

Příkon (W)

600

Neuvedeno

800

400

Sací výkon (W)

Neuvedeno

120

300

Neuvedeno

Filtrace

AirClean plus filtr

Cyklonová

Mikrofiltr

Neuvedeno

Hlučnost (dB)

76

85

74

80

Regulace sání

Ano

Ano

Ano

Ne

Indikátor naplnění sáčku

Ano

Neuvedeno

Ano

Ne

Teleskopická tyč

Ano

Ne

Ne

Ano

Hubice

Štěrbinová, na čalounění

Na čalounění

Štěrbinová, na čalounění

Na čalounění


1

Recenze vysavače Miele Swing H1 EcoLine

Vítěz srovnání síťových vysavačů
Hodnocení: 95 %
Obrázek k recenzi produktu Miele Swing H1
Recenze Miele Swing H1

Tyčový vysavač Miele Swing H1 EcoLine zaujme vynikající účinností vysávání tvrdých podlah. Jde sice o síťový model, avšak nabízí poměrně velký akční rádius a doplňkové vybavení vyhovující různým potřebám domácnosti.

Výrobce Miele uvádí na trh skutečně kvalitní produkty a ani v tomto případě se nejedná o výjimku. Tyčový vysavač Miele Swing H1 EcoLine může svou účinností vysávání tvrdých podlah konkurovat i standardním vysavačům. Při úklidu koberců se ale dočkáte nižšího výkonu. Velmi příznivé hodnoty však udává, co se týče prachových emisí, skrze které jej můžeme bez obav doporučit alergikům a osobám s dýchacími problémy. S hlučností 76 dB se ale nejedná o úplně nejtišší model. Tyčový vysavač se napájí ze sítě, přičemž nabízí 9m akční rádius, který je pro úklid průměrně velké domácnosti zcela dostačující. Nabízí dobrou funkční výbavu, ve které nechybí teleskopická tyč či regulace sání v závislosti na vysávaném materiálu. O něco vyšší hmotnost 4,4 kg vysavači díky jeho účinnosti vysávání jistě odpustíte.

Klady
 • Vysoký sací výkon
 • Tichý chod
 • Efektivní vysávání tvrdých podlah
 • Kvalitní filtrace
Zápory
 • Méně účinnější při vysávání koberců
 • Vyšší hmotnost

Zákazníci hodnotí tento vysavač velice kladně. Až na jedinou negativní recenzi zmiňující vyšší hmotnost sklízí samé pozitivní ohlasy. Zákazníci si pochvalují jednoduchou obsluhu, dobrý sací výkon a dostatečnou délku přívodního kabelu.

Vzhledem ke svému provedení, nízkým prachovým emisím a faktu, že jde o sáčkový vysavač, je tento model ideální do domácnosti, kterou obývají alergici či astmatici. Řadí se k poměrně úsporným modelům s dobrou funkční výbavou. Jestliže u vás doma převládají tvrdé povrchy nad koberci, pak vám tento tyčový vysavač můžeme bez obav doporučit.

Orientační cena: 4 000 Kč


2
back to menu ↑

Recenze vysavače Xiaomi Mi Handheld 1C

Vítěz srovnání akumulátorových vysavačů
Hodnocení: 95%
Obrázek k recenzi produktu Xiaomi Mi Handheld 1C
Recenze Xiaomi Mi Handheld 1C

Značka Xiaomi pomalu ale jistě se svými produkty vstupuje i na trh domácích spotřebičů pro úklid. Tento akumulátorový tyčový vysavač splní potřeby alergiků i majitelů domácích mazlíčků.

Tyčový vysavač od Xiaomi potěší hned třemi režimy vysávání, které můžete měnit dle libosti. V ECO režimu vydrží vysávat celou hodinu, přičemž nabíjení trvá zhruba 2,5 hodiny. Z toho lze vyvodit, že bude kapacita baterie vysavače na vynikající úrovni. Jde o poměrně výkonný model, který ale dosahuje vysoké hlučnosti 85 dB, což na sledování televize při úklidu rozhodně není. Váha vysavače dosahuje hodnoty 3,4 kg, což sice není nejnižší, ale obecně se s přístrojem manipuluje velmi dobře. Pro drobnější úklid oceníte provedení 2v1, kdy lze tyčovou variantu proměnit na ruční. Jistě vás potěší hygienický způsob vyprazdňování sběrné nádoby, v tomto případě ji stačí umístit nad odpadkový koš a zmáčknout tlačítko, o zbytek se postará vysavač sám. Nevíří se tak zbytečně prach, a navíc nemusíte s nečistotami vůbec přijít do styku. Za výhodu lze označit i praktickou dobíjecí stanici a spoustu nástavců a příslušenství, jež je součástí balení.

Klady
 • Dlouhá výdrž na jedno nabití
 • Rychlé dobíjení
 • Hygienické vyprazdňování sběrné nádobky
Zápory
 • Vysoká hlučnost
 • Vyšší cena

V kladných recenzích uživatelé hodnotí zejména vysokou efektivitu úklidu jak koberců, tak i tvrdých podlah. Pochvalují si také výdrž baterie na jedno nabití, dokovací stanici a relativně rychlé nabíjení. Naopak jako negativum vnímají horší dostupnost náhradních součástek a příslušenství.

Jestliže je ve vašem hledáčku akumulátorový vysavač s vynikajícím výkonem, určitě zvažte, zda tento model není pro vás ten pravý. Pokud oželíte vyšší cenu, dostane se vám vysavače se skvělým výkonem, dobrou výdrží na jedno nabití a relativně rychlým dobíjením, díky kterému se hodí i pro každodenní úklid domácnosti.

Orientační cena: 5 400 Kč


3
back to menu ↑

Recenze vysavače ETA Apart 143490038

Nejlepší poměr cena/výkon
Hodnocení: 87 %
Obrázek k recenzi produktu ETA Apart 143490038
Recenze ETA Apart 143490038

Za průměrnou cenu v tomto případě pořídíte tyčový vysavač s průměrnou efektivitou vysávání tvrdých podlah. Jde o zástupce sáčkových provedení od českého výrobce ETA.

Nižší cena tohoto tyčového vysavače se pochopitelně promítá do jeho parametrů. Nabízí průměrnou účinnost při vysávání tvrdých podlah, při vysávání koberců pak obstojí v případě, že nemají dlouhý vlas. Bohužel nedisponuje HEPA filtrací, nabízí jen mikrofiltr, proto jej nepovažujeme za vhodnou volbu pro alergiky či astmatiky. O tom nicméně vypovídají i prachové emise rovněž dosahující průměru. Jeho hlučnosti dosahuje hodnoty 74 dB, není tedy zrovna nejtišší. V rámci dané cenové relace jde ale o odpovídající řešení. Vysavač se napájí ze sítě, přičemž jeho akční rádius činí 8 metrů, pro úklid malé je tato hodnota zcela dostačující. V poměrně dobré výbavě zahrnující regulaci sání či sadu hubic ale schází teleskopická tyč, vysavač tak není možné výškově přizpůsobit postavě majitele.

Klady
 • Dobrá funkční výbava
 • Objemná nádobka na nečistoty
 • Nízká hlučnost
Zápory
 • Méně kvalitní provedení
 • Základní sací výkon

Mezi kladnými recenzemi najdete zejména ohlasy na dobrý poměr výkonu a ceny, optimální účinnost sání nečistot na tvrdých površích a také na dostatečně dlouhý přívodní kabel. Za nevýhodu zákazníci považují trochu vyšší hmotnost a absenci samonavíjení kabelu.

Pokud u vás doma převažují tvrdé povrchy, pak je pro vás Tyčový vysavač ETA Apart správnou volbou. Na kobercích sice nedosahuje takového výkonu, ale vzhledem ke své ceně poskytuje dostačující výbavu pro běžný úklid domácnosti.

Orientační cena: 2 300 Kč


4
back to menu ↑

Recenze vysavače Tristar SZ 1918

Dostupná varianta za nízkou cenu
Hodnocení: 79 %
Obrázek k recenzi produktu Tristar SZ 1918
Recenze Tristar SZ 1918

Zejména skrze nízkou cenu zaujme tento tyčový vysavač Tristar SZ 1918 velkou část zákazníků. Nabízí provedení 2v1 a dobrou účinnost vysávání tvrdých povrchů.

Mezi hlavní výhody tohoto produktu můžeme zařadit nízké provozní náklady, a to i vzhledem k jeho bezsáčkovému provedení. Vysavač potěší průměrnou účinností vysávání tvrdých podlah, avšak na kobercích moc dobře neobstojí. Co se týče použité filtrace, ani zde na tom vzhledem k prachovým emisím není zrovna nejlépe, nejedná se tedy o model doporučovaný alergikům. S hlučností 80 dB se řadí k hlučnějším zařízením, což ale u většiny konkurujících variant dané cenové relace není výjimkou. Zázraky nelze očekávat ani v oblasti funkční výbavy. Vysavač postrádá regulaci sacího výkonu i indikátor naplnění sběrné nádoby. Disponuje ale štěrbinovou trubicí pro lepší přístupnost do těsných míst a také prodlužovací tyč, díky které vysavač zajistí komfortní ovládání jakkoliv vysoké postavě.

Klady
 • Účinný při vysávání tvrdých podlah
 • Provedení 2v1
Zápory
 • Méně kvalitní filtrace
 • Méně kvalitní filtrace

V recenzích si zákazníci pochvalují zejména provedení 2v1, které se hodí jak pro běžný úklid domácnosti, tak i pro úklid drobného nepořádku. Oceňují také překvapující výkon a účinné vysávání tvrdých povrchů.

Jestliže se při výběru ohlížíte zejména na rozpočet a hledáte tyčový vysavač kombinující variantu do ruky, pak tento produkt jistě stojí za zvážení. Oželet ale budete muset vyšší hlučnost a poměrně zúženou výbavu.

Orientační cena: 1 400 Kč


back to menu ↑

Jak vybrat nejlepší tyčový vysavač

Typicky štíhlá elegantní konstrukce a s ní spojená dobrá skladnost a mobilita při úklidu. Přesně to je typické pro tyčové vysavače. Vynikají svou skladností a komfortní obsluhou bez nutnosti se sklánět. Hodí se zejména pro častý úklid menších ploch, bez problémů s ním vysajete i schody nebo špatně dostupná místa pod nábytkem. 

Při výběru si ujasněte, jestli preferujete neomezenou dobu provozu na úkor snížené mobility, kterou se vyznačují síťové vysavače, nebo zda zvolíte akumulátorový vysavač limitovaný výdrží baterie. Podle vybraného typu se pak zaměřte buďto na délku přívodního kabelu a akční rádius, nebo výdrž na baterii a dobu nabíjení. Rozhodnout se pak budete muset mezi sáčkovou a bezsáčkovou variantou, obě mají své výhody i nevýhody.

Každý tyčový vysavač pak bývá osazený méně či více kvalitní filtrací, na jejíž typ by se měli zaměřit obzvláště alergici a osoby s dýchacími problémy. Dle potřeb vaší domácnosti poté zvažte, jaké příslušenství využijete. Vysavače se liší nabídkou kartáčů a hubic či doplňkovými funkcemi, které mohou zajistit komfortnější ovládání.

Jaký tyčový vysavač vybrat stručně:

 • Vyberte, jaký typ tyčového vysavače je pro vás ten pravý. Chcete vysávat tvrdé podlahy, koberce, nebo jejich kombinace? Využijete i funkci páry a vytírání?
 • Podle vašich preferencí rozhodněte mezi síťovými a akumulátorovými vysavači. Síťové mají neomezenou dobu provozu, akumulátorové lepší mobilitu.
 • Vyberte, zda půjde o sáčkový nebo bezsáčkový typ. Zvažte provozní náklady i osazení domácnosti.
 • Zaměřte se na kvalitní filtraci, která ovlivňuje účinnost vysávání.
 • Zohledněte také zpracování konstrukce a sací výkon. Důležitá je i souhra komponentů, i vysavač s nižším příkonem může dosahovat skvělého sacího výkonu.
 • Výběr příslušenství a funkční výbavy pak přizpůsobte potřebám vaší domácnosti.

Typy tyčových vysavačů

Existuje několik typů  tyčových vysavačů, přičemž některé z nich si poradí nejen s vysáváním koberců a tvrdých povrchů, ale i s vytíráním. Sofistikovanější přístroje pak poskytnou také ruční vysavač, který je důmyslně schovaný v konstrukci.

Klasické tyčové vysavače

Mezi klasické tyčové vysavače řadíme kompaktní a lehké pomocníky pro běžný úklid. Patří sem jak akumulátorové modely, tak vysavače s kabelem. Jejich hlavní předností je dobrá ovladatelnost a možnost vysávání bez ohýbání. Mívají také moderní design a snadno se skladují. Na druhou stranu ale mají menší sací výkon než běžné vysavače. Zpravidla výkonnější jsou tyčové vysavače čerpající energii ze zásuvky, avšak jsou omezené kabelem.

Tyčové vysavače 2v1

Varianta 2v1 zahrnuje klasický tyčový vysavač, jenž využijete k vysávání podlah, nábytku, úzkých prostor a jiných ploch, který doplňuje ruční vysavač důmyslně ukrytý v konstrukci. Jednoduše jej z konstrukce vyjmete a použijete tam, kde je třeba. Ideální například pro rodiny s dětmi, kde je o pravidelný nepořádek vystaráno.

Tyčové vysavače s mopem

Tyčové vysavače s mopem zvládají kombinaci vysávání a vytírání v jednom tahu, nebo zvlášť. Nečistoty vysavač nasává do prachové nádoby a za pomocí nádoby na vodu zvlhčuje mop a vytírá. Tato kombinace se hodí do domácností s různými typy povrchů, k dostání jsou i ty na koberce, u nichž lze nástavec na vytírání odepnout. Při výběru sledujte objem nádobky na vodu podle toho, jak velkou plochu budete běžně vytírat.

Pro ještě efektivnější úklid tvrdých podlah jsou k dostání i tyčové vysavače s parním mopem. Vytírají za pomoci páry a její intenzitu zpravidla umožňují regulovat. S touto variantou docílíte jak účinného vysátí nečistot, tak i důkladného vytření (oproti vlhkému mopování je pára rozhodně účinnější).

Tyčové vysavače 3v1

Moderní technologie umožnily vznik tyčového vysavače 3v1. Praktický pomocník nejen vysaje podlahu, ale také vytře, a navíc nabídne i ruční vysavač třeba pro úklid drobků na stole. Při výběru se zaměřte zejména na sací výkon a objem nádobky na vodu.

Napájení

K nejdůležitějším parametrům tyčových vysavačů patří napájení. Podle toho se rozdělují na modely napájené ze sítě, tedy s kabelem a akumulátorové modely na baterii, tedy bezdrátové. Obě varianty mají své výhody i nevýhody.

Obrázek zobrazuje schéma drátového vs akumulátorového vysavače
Drátový vs akumulátorový vysavač – zdroj: www.arecenze.cz

Síťové tyčové vysavače

Výhodou síťových vysavačů je jejich neomezená doba provozu. Zpravidla bývají díky neustálému napájení ze sítě výkonnější, avšak nevýhodou je jejich nízká mobilita. Jste totiž závislí na dosahu elektrické zásuvky. Při výběru proto sledujte délku přívodního kabelu, aby byla pro vaše účely dostačující a akční rádius, který vypovídá o celkovém dosahu vysavače.

 • Pro běžné vysávání domácnosti volte délku přívodního kabelu alespoň 5 metrů.
 • Pro vysávání větších ploch pak využijete vysavač s délkou přívodního kabelu 8 metrů.

Akumulátorové tyčové vysavače

S akumulátorovým vysavačem se můžete pohybovat po domácnosti podle potřeby, nejste limitování dosahem přívodního kabelu. Hodí se pro vysávání větších místností, kde byste jinak museli přepojovat kabel do jiné zásuvky. Lepší mobilitu ale levnější varianty zajišťují na úkor nižšího výkonu, od dražších modelů můžete očekávat výkon srovnatelný s kabelovými vysavači.

Doba nabíjení a výdrž na jedno nabití

Při výběru akumulátorového tyčového vysavače sledujte výdrž na jedno nabití a délku nabíjení baterie. Například model s výdrží 60 minut vám umožní pohodlné vysátí domácnosti o rozloze 80 m2 bez potřeby průběžného dobíjení. Doba nabíjení se pak odvíjí od četnosti úklidu. Nabíjecí doba delší než 10 hodin vám nebude vadit v případě, že doma vysáváte jedenkrát do týdne. Při každodenním úklidu ale může dlouhá doba nabíjení překazit plány.

Typ a kapacita baterie

Tyčové vysavače na baterii mohou být osazeny buďto Ni-Mh, nebo Li-ion baterií. O kapacitě pak informuje poměr doby nabíjení a doby provozu. Nižší poměr doby provozu na jedno nabití a doby nabíjení značí vyšší kapacitu baterie a naopak.

 • Ni-Mh baterie jsou dnes poněkud zastaralé, osazují se jimi zejména levnější vysavače. Bohužel mají takzvaný paměťový efekt, pokud Ni-Mh baterii nabijete dříve, než se zcela vybije, dojde ke snížení její kapacity.
 • Li-ion baterie je modernější a více používaná, avšak po jisté době je nutné ji vyměnit. U tohoto druhu je naopak vhodné akumulátor úplně nevybíjet, snižovala by se tím jeho životnost která obvykle čítá 300 až 500 nabíjecích cyklů. 
Typ vysavačeVýhodyNevýhody
Síťové tyčové vysavače+ Obvykle lepší sací výkon
+ Není potřeba čekat na nabití baterie
+ Nejste limitování výdrží na jedno nabití
– Omezená mobilita
Akumulátorové tyčové vysavače+ Lepší mobilita
+ Vhodné pro vysávání rozměrných ploch a velkých pokojů
+ Nejsou omezené dosahem přívodního kabelu
– Levnější varianty mívají obecně nižší sací výkon
– S vybíjením baterie se sací výkon může snižovat
– Omezená výdrž na baterii

Typ a objem sběrné nádoby

Charakter celého vysavače podstatně ovlivňuje typ sběrné nádoby. K dostání jsou buďto klasické sáčkové varianty, nebo bezsáčkové, kde sáček nahrazuje omyvatelná nádoba.

Bezsáčkové tyčové vysavače

Největší výhodou bezsáčkových vysavačů je, že nemusíte dokupovat sáčky. Pro sběr nečistot slouží průhledná plastová nádoba s objemem od 0,5 až do 6 litrů, přičemž pro běžný úklid jsou dostačující 2 litry. Nejedná se o zrovna nejvhodnější variantu pro alergiky, protože při vysypávání nádobky se kolem víří prach. Na druhou stranu ale jde o ekologickou variantu, která nevyžaduje použití spotřebních sáčků a má nižší provozní náklady.

Ideálně po každém úklidu by se měla nádobka na nečistoty vysypávat. Stabilní výkon totiž můžete od použité cyklonové technologie očekávat pouze v případě správné a pravidelné údržby, se zaplněním nádoby na nečistoty se sací výkon snižuje. U bezsáčkových vysavačů je důležitá také pravidelná údržba filtru, u kterého hrozí zanášení.

Sáčkové tyčové vysavače

Sáčkové vysavače jsou obecně vhodnější pro alergiky, protože se jedná o hygieničtější variantu. Jsou obvykle výkonnější a lépe zachycují nečistoty. Jejich nevýhodou je ale nutnost pravidelného dokupování sáčků, což se promítne také v provozních nákladech. Dle frekvence vysávání a znečištění povrchů se sáček vyměňuje zhruba jednou za měsíc. 

Jestliže zvažujete, jaký objem sáčkového vysavače zvolit, nahlédněte níže do tabulky. Doporučovaný objem dle velikosti plochy se může lišit v závislosti na obyvatelstvu domácnosti. Do míry znečištění se výrazně promítnou především děti a domácí mazlíčci.

Velikost vysávané plochyDoporučený objem sáčku
Do 50 m22–2,5 litru
50 až 150 m23–4 litry
Nad 150 m24 a více litrů

Filtrace

Účinnost vysávání a v podstatě i životnost tyčového vysavače výrazně ovlivňuje použitá filtrace. Přes filtry se totiž prohání vzduch vyfukovaný z vysavače ven a s jejich rostoucí kvalitou klesá množství prachových částic, které ve vzduchu zůstávají. Většina vysavačů již obvykle disponuje vícestupňovou filtrací.

Mikrofiltr

U nejlevnějších vysavačů se můžete setkat s touto základní filtrací v podobě molitanového nebo tkaninového filtru. Patří k méně účinnějším, proto se používá také jako doplňující filtr k některé účinnější filtraci.

HEPA, EPA a ULPA filtry

Mezi velice účinné a dnes nejpoužívanější patří HEPA a EPA filtry, které zachycují skutečně velké procento prachových částic. Jsou ideální pro alergiky a osoby s dýchacími potížemi. Při výběru ale věnujte pozornost danému číslování filtrů, za vyšším číslem se skrývá kvalitnější filtrační systém. Filtry je potřeba pravidelně čistit a při větším zanesení vyměnit za nové. Snazší údržbu pak nabízejí omyvatelné filtry, ale ani ty nejsou nesmrtelné.

Nové označení HEPA filtrů s sebou přineslo i novou zkratku ULPA, jež se používá pro třídy filtrů s nejvyšší účinností. Pro některé současné vysavače je ale tato třída příliš účinná a běžně se proto nepoužívá, vzhledem k vysokému odporu vzduchu by totiž mohla snižovat výkon vysavače.

Třída filtraceMinimální účinnost (%)
EPA 1085 %
EPA 1195 %
EPA 1295,5 %
HEPA 1399,95 %
HEPA 1499,995 %
ULPA 1599,9995 %
ULPA 1699,99995 %

Vodní filtrace

Filtraci bezsáčkových vysavačů může zajišťovat také vodní filtr. Jedná se o speciální systém, díky kterému se zachycené nečistoty dostávají do nádrže s vodou. Jde o vhodnou volbu pro alergiky, protože zpět z vysavače je vyfukován zcela čistý vzduch. Díky absenci suché sběrné nádoby či sáčku se navíc nevíří žádný prach při vyprazdňování přístroje. Po skončení úklidu jednoduše vodu se špínou vylijete.

Příkon a výkon

Příkon označuje množství energie dodávané motoru. Při výběru vysavače by se nemělo jednat o rozhodující parametr, protože z hlediska nákladů nepředstavují tyčové vysavače ani s vyšším příkonem nijak velkou finanční zátěž. Je však důležité, abyste pojem nezaměnili za sací výkon, jenž hraje při výběru mnohem významnější roli.

Sací výkon

Sací výkon je vyjádření síly, jakou je vysavač schopen vysávat. Obecně platí čím více, tím lépe, avšak záleží také na souhře dalších parametrů. Důležitá je také celková konstrukce vysavače, síla motoru, kvalita těsnění i filtrace, protože i vysavač s méně výkonným motorem může díky kvalitním komponentům dosahovat srovnatelných výsledků jako model s výkonnějším motorem. Vybírejte mezi modely s výkonem minimálně 300 W.

A co energetický štítek?

Ještě poměrně nedávno udával přehled o sacím výkonu vysavače a efektivitě jeho vysávání energetický štítek, na kterém jste mohli najít hodnoty účinnosti vysávání podlah a vysávání koberců. V současnosti (od roku 2019) je ale povinnost štítkování vysavačů dočasně zrušena.

Rozměry a hmotnost

Rozměry tyčového vysavače zohledněte zejména v případě, že si vysavač pořizujete do skutečně malé domácnosti a marně hledáte místo pro jeho umístění.

 • Výška ovlivňuje pohodlnost ovládání, vybírejte ji proto s ohledem na výšku vaší postavy.
 • Šířka vysavače je důležitá především ve stísněných prostorech mezi kusy nábytku a zdmi. 
 • Hmotnost bude zajímat především ženy ši starší osoby, a to obzvláště ve vícepatrovém domě, kde by se mohl těžký vysavač pronést. Ty nejlehčí tyčové vysavače váží do 2,5 kg, naopak u nejtěžších modelů není výjimkou váha 6 kg.

Hlučnost

Tyčové vysavače jsou hlučnější zařízení a platí, že sáčkové se vyznačují o něco tišším provozem. Stejně tak u dražších variant se dá předpokládat tišší chod. Pokud preferujete právě nízkou hlučnost vysavače, pak se na tento parametr zaměřte. Mezi nejtiššími modely najdete hodnoty okolo 60 dB, běžná je pak hodnota okolo 75 dB. Hlučnost nad 80 dB se již nedá považovat za zcela komfortní, v takovém případě jde o poměrně hlučný spotřebič.

Příslušenství a doplňkové funkce

Nabídka funkcí a příslušenství tyčových vysavačů se u jednotlivých produktů leckdy i výrazně liší. Záleží tedy na tom, jaké máte požadavky a jak komfortní vysávání od přístroje vyžadujete. Nezapomeňte také zohlednit typ podlahové krytiny, která ve vaší domácnosti vládne, podle toho se totiž odvíjí vhodný typ sací hubice. Přečtěte si, jaké máte možnosti.

Různé druhy hubic a kartáčů

Mezi speciálním příslušenstvím, které je určené pro konkrétní účely, najdete pestrou škálu dostupných hubic a kartáčů. Podle typu povrchu a členitosti prostoru vaší domácnosti zvažte, co by v příslušenství nového tyčového vysavače nemělo chybět:

 • Štěrbinová hubice se hodí pro snazší vysávání těžko dostupných a zúžených míst.
 • Podlahová hubice patří k nejčastěji dodávaným, je univerzální a používá se jak na tvrdé podlahy, tak i na koberce.
 • Parketová hubice nachází využití při vysávání dřevěných parket, které mohou být náchylné k poškrábání.
 • Kombinované hubice jsou určeny jak na koberce, tak i tvrdé podlahy. Podle toho, jaký povrch aktuálně vysáváte, nastavíte tlačítko na hubici, v lepším případě přímo na rukojeti vysavače.
 • Hubice na čalouněný nábytek je vhodná pro šetrné, ale efektivní vysávání nábytku s čalouněním.
 • Turbokartáč představuje zvláštní druh hubice pro efektivnější vysávání koberců. Obsahuje rotační válce, které svým pohybem doslova vytahují nečistoty z koberce. Je nepostradatelným příslušenstvím domácností, které obývají domácí mazlíčci.

Regulace sacího výkonu

Moderní tyčové vysavače dnes běžně disponují funkcí regulace sacího výkonu, setkáte se s ní jak u sáčkových, tak i u bezsáčkových variant. Příslušné tlačítko obvykle najdete na rukojeti, regulace se hodí zejména při střídání povrchů (koberce a hladké povrchy) a také při vysávání choulostivých materiálů. Setkat se můžete také s funkcí automatické regulace sání, ale ta je doménou spíše dražších tyčových vysavačů.

Indikátor zaplnění sběrné nádoby / sáčku

Mezi základní funkce tyčových vysavačů patří signalizace zaplnění sběrné nádoby či sáčku, v závislosti na typu je pak potřeba nádobu vysypat nebo sáček vyměnit za nový. V opačném případě může zaplnění zbytečně snižovat výkon vysavače.

Indikátor baterie a nabíjecí stanice

Díky indikátoru můžete sledovat stav baterie, a to jak při jejím vybití, tak i při nabíjení. Tuto funkci najdete u akumulátorových tyčových vysavačů, tedy těch, které nejsou napájeny z elektrické sítě. Jejich součástí bývá také nabíjecí stanice, která slouží právě pro dobití baterie, ale také jako základna, do níž můžete vysavač odstavit.

LED světlo

LED osvětlení bývá umístěno na hubici vysavače. Díky němu nevynecháte žádné nečistototy ani na špatně přístupných místech pod nábytkem, postelí či stolem nebo za špatných světelných podmínek.

Teleskopická tyč

Moderní tyčové vysavače již nabízejí variabilní konstrukci, díky které se přizpůsobí výšce majitele. Disponují výsuvnou tyčí, takže se při vysávání podlah nebudete muset nepohodlně ohýbat, případně vám pomůže dosáhnout například na pavučiny v rozích stropu.

Flexibilní kloub

Komfortní manipulaci nabízí vysavač disponující flexibilním kloubem, který spojuje hubici a tyč. Pomocí ohebného kloubu se snáze dostanete také pod nábytek a těžko přístupných prostor či rohů.

Skladování

Doménou tyčových vysavačů je rozhodně jejich skladnost. Jistými konstrukčními prvky vám však tyto spotřebiče mohou skladování usnadnit nebo ušetřit ještě více místa v domácnosti.

 • Možnost úchytu na zeď pomocí závěsného systému se hodí pro ušetření místa, navíc budete mít vysavač hezky po ruce. Případně jej můžete zavěsit i do skříně.
 • Parkování v horizontální poloze je sice drobnost, ale velmi praktická. Bez této funkce totiž nelze vysavač parkovat v horizontální poloze bez opory. Hodí se i v případě, kdy si během vysávání potřebujete odběhnout, vysavač tak můžete nechat jednoduše stát.
 • Sklopná rukojeť ušetří leckdy důležité centimetry při skladování v malé domácnosti. Díky stažení rukojeti zmenšíte rozměry vysavače.

Cena

Při výběru tyčového vysavače máte k dispozici hned několik cenových kategorií. Záleží, jaké funkce a kvalitu zpracování očekáváte a jak pružný je váš rozpočet. Níže si přečtěte, co lze očekávat od levných vysavačů a co vám obvykle nabídne produkt s vyšší cenovkou. 

Do 3 000 Kč

Mezi levnými tyčovými vysavači narazíte zejména na produkty se základním vybavením a nízkým výkonem. Běžný je malý objem sběrné nádoby či sáčku a ne příliš kvalitní filtrace. Zároveň je typická poměrně vysoká hlučnost a v porovnání s dražšími produkty i vyšší hmotnost. 

Jestliže se orientujete především podle ceny, dejte si mezi těmito levnými produkty pozor na ty s vyšším výkonem. Kvůli méně kvalitnímu zpracování filtrace totiž nepodávají zrovna uspokojivé výsledky. Levné tyčové vysavače se proto hodí pro běžný úklid domácností, ve kterých nepobývají alergici ani domácí mazlíčci. 

Od 3 000 do 6 000 Kč

Ve střední cenové kategorii již naleznete tyčové vysavače nabízející dobrý výkon v kombinaci s poměrně kvalitní filtrací. Běžně mívají velkou nádobu na nečistoty či sáček a obvykle jim nechybí ani doplňkové funkce a vybavení, jako například indikace zaplnění sběrné nádoby či sada hubic a kartáčů. Od těchto produktů můžete také očekávat kvalitně zpracovanou konstrukci, která kromě jiných parametrů příznivě ovlivňuje i hladinu hluku.

Do částky 6 000 Kč tedy pořídíte vysavač splňující nároky domácnosti, kterou obývají děti, domácí mazlíčci či alergici. Výrobky v této cenové relaci mívají příznivou hmotnost, díky které si své místo vydobí i ve vícepodlažním domě. K dostání jsou také varianty 2v1. 

Nad 6 000 Kč

Pakliže hledáte skutečně kvalitní tyčový vysavač, nahlédněte mezi dražší produkty. Zpravidla nabízejí kvalitní filtraci v podobě HEPA filtru a vynikající sací výkon, jehož využití podporuje často rozsáhlá sada příslušenství v podobě kartáčů a hubic na různé typy povrchů. Mezi bohatou nabídkou příslušenství běžně nechybí ani speciální nástavce pro úklid po domácích mazlíčcích, případně vysavač nabízí i funkci vytírání či parní mopování.

Dražší tyčové vysavače zajistí díky kvalitně zpracované konstrukci velmi komfortní úklid. Takřka samozřejmostí je flexibilní kloub, teleskopická rukojeť či LED světlo a běžně nechybí ani konstrukční prvky usnadňující skladování. Tato cenová kategorie v podstatě nemá horní hranici. Naleznete zde zařízení splňující vysoké nároky rodinných domácností i profesionálních provozoven.

Zdroje:

https://www.arecenze.cz/tycove-vysavace/

https://ec.europa.eu/info/energy-climate-change-environment/standards-tools-and-labels/products-labelling-rules-and-requirements/energy-label-and-ecodesign/energy-efficient-products/vacuum-cleaners_cs

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vysava%C4%8D

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo