Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

DomácnostElektronika a služby

Nejlepší televize dle testů a recenzí 2024

Nejlepší televize dle testů a recenzí 2024

Televize patří mezi nejpopulárnější spotřebiče dnešní doby a najdete ji téměř v každé domácnosti. Vhodný televizor vybírejte podle účelu, k jakému ho budete užívat. Volit můžete podle typu obrazovky a moderních technologií, které nabízí. Z klasických parametrů by vás měla zajímat délka úhlopříčky, rozlišení a kontrast barev. Nadšenci moderních technologií určitě ocení možnost propojení s telefonem a další vychytávky, které TV svět nabízí.

Jakou televizi vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Pro milovníky kvalitního obrazu

Zajímavá a cenově dostupná TV pro každého

Pro nenáročné uživatele

Hodnocení

95 %

86 %

79 %

Název

Samsung UE65TU7172

LG 65UN7300

Metz 32MTB2000

Vzhled

Cena

16 000 Kč

15 000 Kč

4 200 Kč

Klady

Tenký displej
4K rozlišení
HDR
Slušná cena
Herní režim

Výborné rozlišení a kvalita obrazu
Dostatečný počet konektorů
Bluetooth připojení
HDR
Herní funkce

Nízká hmotnost
Cenově dostupný
Direct LED
Dobré reproduktory ve výbavě

Zápory

Slabší konektivita

Vyšší spotřeba energie
Chybí možnost párování s telefonem

Menší úhlopříčka
Abscence chytrých funkcí
Slabší rozlišení
Méně konektorů
Nepodporuje HDR

Velikost úhlopříčky
(palce)

65″

65″

32″

Technologie obrazu

Edge LED

Direct LED

Direct LED

Smart TV

Ano

Ano

Ne

Rozlišení
(pixely)

3 840 x 2 160

3 840 x 2 160

1 366 x 768

Typ tuneru

DVB-T2, DVB-C, DVB-S2

DVB-T2, DVB-C, DVB-S2

DVB-T2, DVB-C, DVB-S2

Doporučená vzdálenost od obrazovky
(m)

4,2

4,2

2,1

Hloubka
(cm)

6

8,8

8,9

Počet HDMI konektorů

2

3

3

Počet USB konektorů

1

2

1


Obrázek k recenzi produktu Samsung UE65TU7172
Recenze Samsung UE65TU7172

Televizor Samsung UE65TU7172 zaujme již na první pohled elegantním designem v minimalistickém provedení. Pochlubit se může velmi tenkým displejem s délkou úhlopříčky 65 palců. Výborná kvalita obrazu, která je ještě vylepšena prostřednictvím funkce HDR, nabízí skvělý divácký zážitek při sledování filmů. Díky hernímu režimu si na své přijdou i hráči. Dále stojí za ocenění podpora hlasových asistentů a streamingových služeb a párování s mobilním telefonem.

Tento televizor značky Samsung disponuje velkou obrazovkou (65 palců). Díky vysoké kvalitě rozlišení a technologii Edge LED si můžete vychutnávat sledování i snímků vyžadujících vyšší kvalitu obrazu. Doporučená vzdálenost sledujícího od obrazovky činí 4,2 m, hodí se tudíž do větších pokojů. Tato Smart TV umožňuje zrcadlení obrazu z jiných chytrých zařízení a zapojuje se do chytré domácnosti. Jako hlavní nedostatek lze vnímat velmi nízký počet portů a konektorů.

Většina reakcí na tento televizor byla pochvalná. Uživatelé vyzdvihují zejména skvělý obraz, jednoduché ovládání a solidní pořizovací cenu. Objevilo se také ale několik výtek zmiňujících nedostatečnou konektivitu.

Vysoce kvalitní televizor Samsung UE65TU7172 potěší i velmi náročné zákazníky, neboť v sobě ukrývá potenciál mnoha funkcí ve spojení s výbornou kvalitou obrazu. Obrazovku lze díky její velikosti využívat naprosto univerzálně: bude se hodit perfektně ke sledování akčních filmů i ke hraní her.

Orientační cena: 16 000 Kč


Obrázek k recenzi produktu LG 65UN7300
Recenze LG 65UN7300

Model LG 65UN7300 lze považovat za velmi dobře vybavený televizor v kategorii velkých obrazovek. Uživatelům nabízí výborné rozlišení s podporou HDR režimu a celou řadu sofistikovaných herních funkcí. Disponuje dostatečným množstvím konektorů pro připojení jiných zařízení. Televizor sice nelze párovat s mobilním telefonem, ale nabízí Bluetooth připojení.

Televizor značky LG se může chlubit obrazovkou velkou 65 palců a technologií Direct LED, která poskytuje rovnoměrnější podsvícení. Potěší vás celou řadou chytrých funkcí: HDR, Dolby Vision IQ, game mode a nesmíme opomenout ani Bluetooth připojení. Určitě by se ale hodila i možnost spárovat televizi s telefonem. U tohoto televizoru najdete hned 3 HDMI konektory a 2 USB konektory, což je velmi potěšující a řadí se tím mezi nadprůměr. Televize je poměrně lehká i tenká se svými 8,8 cm.

Zákazníci si na televizoru LG pochvalovali především výborný poměr ceny a kvality. Velmi se jim zamlouvá šikovný ovladač a propracovaný operační systém, ve kterém se uživatel snadno orientuje.

Model LG 65UN7300 představuje cenově dostupný televizor pro většinu lidí, který navíc vyniká skvělou základní výbavou a dobrými technickými parametry. To, že má několik konektorů navíc, se hodí – můžete je využít k připojení externího disku, notebooku nebo herní konzole.

Orientační cena: 15 000 Kč


Obrázek k recenzi produktu Metz 32MTB2000
Recenze Metz 32MTB2000

Televizor Metz 32MTB2000 velmi výrazně vystupuje z řady, co se týče malých modelů. Podsvícení displeje je zajištěno funkcí Direct LED, což není u malých televizorů standardem. Ve výbavě jsou i kvalitní reproduktory, které bez problémů ozvučí středně velkou místnost. Velmi dobře je na tom i s konektivitou. Nejedná se o Smart TV, tudíž si musíte vystačit pouze s televizním vysíláním.

Model značky Metz patří v kategorii malých televizorů k těm větším, neboť délka úhlopříčky činí 32 palců. Samotný displej potěší technologií Direct LED. Full HD rozlišení je už o něco slabší a hodí se spíše pro nenáročnou skupinu diváků. Pochválit musíme přítomnost dokonce 3 HDMI konektorů, s čímž se u malých televizí běžně nesetkáte. Nejedná o Smart TV, nenabízí žádné chytré funkce ani herní mód pro hráče nebo červené tlačítko (HbbTV).

Valná většina majitelů tohoto televizoru je spokojena. Oceňují dobrý poměr kvality a ceny, krásný obraz a nízkou hmotnost televizoru.

Televizor Metz 32MTB2000 je skvělou volbou pro každého, kdo si vystačí s televizním vysíláním a nepožaduje žádné chytré funkce. Ve své cenové kategorii vyniká výbornou kvalitou obrazu, dobrým ozvučením a bezproblémovým ovládáním.

Orientační cena: 4 200 Kč



Jak vybrat nejlepší televizi

Televize tvoří nedílnou součást domácností už několik desítek let. První televizor na českém území byl sestaven roku 1935. Moderní spotřebiče se od svých předchůdců velmi výrazně liší. Na trhu máte dnes na výběr z neuvěřitelně pestré nabídky. Televize lze rozdělit do několika základních kategorií, z nichž každá bude vyhovovat jinému typu uživatele. Zajímejte se o technologie zobrazení, neboť každá z nich poskytuje jiný zážitek při sledování.

Velmi důležitý je také výběr televizního tuneru, který umožňuje příjem televizního signálu. Kontrolou energetického štítku se můžete ujistit, že televize nemá zbytečně velkou spotřebu. Rovněž na něm najdete informace o velikosti úhlopříčky (v palcích). Zjistěte si, jak je na tom daný model s rozlišením displeje a obnovovací frekvencí. Hodit se budou i kvalitní zabudované reproduktory, abyste si pak nemuseli kupovat jiné, které musíte externě zapojit.

Pokud rádi sledujete akční filmy a dokumenty s vysokými nároky na kvalitu obrazu, vyplatí se vám investovat do dražšího televizoru se 4K rozlišením. Pokud si dobře rozumíte i s počítačem a technologiemi obecně, určitě najdete uplatnění pro Smart TV. Uživatel sledující výhradně klasické televizní vysílání si vystačí s levnějším televizorem, který nebude poskytovat tak pestrou paletu funkcí.

Jaký televizor vybrat stručně:

  • Typ TV – definujte své požadavky na vybavenost modelu. Toužíte po moderní Smart TV, nebo si vystačíte s klasickým televizorem bez internetového připojení? Volba typu je samozřejmě značně subjektivní. Pokud si nejste jistí, poradit si můžete nechat například na diskuzním webu Zodpovime.cz.
  • Technologie zobrazení – televizory využívají různé druhy podsvícení. Dříve převažovaly obrazovky s technologií LCD a plazmové televizory, dnes stojí v popředí LED technologie a jejich vylepšené varianty.
  • Parametry displeje – vhodná velikost displeje by se měla odvíjet i do toho, jak daleko od obrazovky budete sedět. Důležitá je také kvalita rozlišení a obnovovací frekvence.
  • Tunery a konektivita – v dnešní době je nutné, aby televizor podporoval DVB-T2 tuner. Měl by mít také dostatek konektorů pro připojení set-top-boxu, herní konzole a jiných doplňků.
  • Funkce a ovládání – kdo se příliš nekamarádí s technologiemi, ocení televizor s jednoduchým tlačítkovým ovládáním. Pro milovníky techniky bude naopak radostí ovládání prostřednictvím chytrého telefonu či hlasový asistent.

Technologie obrazu

Starým CRT obrazovkám a plazmovým televizím postupem času odzvonilo. Na jejich místo nastoupily tenké LCD obrazovky, které byly postupně nahrazeny ještě lepšími technologiemi. Většina modelů dnes disponuje technologií LED. Ty nejlepší televize se mohou pochlubit technologiemi QLED nebo OLED.

Obrázek zobrazuje schéma rozlišení televizí
Rozlišení televizí – zdroj: www.arecenze.cz

LCD

LCD (Liquid Crystal Display) televizory využívají metodu tekutých krystalů. Krystaly jsou podsvíceny zářícími trubicemi. Jednotlivými molekulami kapalných krystalů pak prochází elektrický proud, který je různě otáčí. Tím ovlivňuje množství procházející světla a výslednou svítivost pixelu. LCD televize se svou kvalitou zobrazení vyrovnaly plazmovým a navíc potěšily nižší pořizovací cenou a o něco lehčí konstrukcí.

LED

Tento typ televizorů se od klasických LCD obrazovek liší pouze tím, že využívá jiný druh podsvícení. V tomto případě jsou zářivé trubice nahrazeny světélkujícími LED diodami. Kvalitnější způsob podsvícení se sebou přináší řadu výhod včetně nižší spotřeby energie. U LED televizorů se setkáte se dvěma různými variantami:

  • Edge LED – diody jsou pouze na okrajích panelu. U levnějších modelů hrozí horší kvalita podsvícení.
  • Direct LED – využívá pouze bílé diody, které jsou rozmístěny po celé ploše panelu. Nabízí většinou kvalitnější obraz.

OLED

Tato technologie představuje naprostou špičku na trhu s televizemi. Pod zkratkou OLED se skrývá heslo Organic Light-Emitting Diode. Nevyužívá techniku podsvícení, ale to, že každý jednotlivý pixel emituje samostatné záření. Díky tomu umožňuje velmi přirozené a věrné zobrazení barev. Černá barva je skutečně sytě černá, neboť tyto pixely vůbec nesvítí. Zároveň se mohou pochlubit v současnosti nejtenčími obrazovkami na trhu.

O něco horší je jejich životnost, protože když se porouchá jakákoliv z diod, zůstane vám na obrazovce rušivá černá tečka.

QLED

V tomto případě se jedná o jakousi inovaci běžných LED televizorů, kdy je na rozdíl od OLED opět využito podsvícení. Technologie QLED (Quantum Dot Light-Emitting Diodes) využívání osvětlování tzv. kvantových bodů (polovodičových nanokrystalů). Tyto televizory vám poskytnou tu nejvyšší možnou úroveň jasu, jaké lze v současné době dosáhnout. Můžete tak na nich sledovat film i při silném oslnění sluncem.

Technologie zobrazeníBenefityNevýhody
LED+ Nízká spotřeba
+ Delší životnost než LCD
+ Ekologické (bez rtuti)
+ Vysoký jas
– Hrozí horší kvalita obrazu
OLED+ Nejrychlejší odezva
+ Nejvěrnější zobrazení barev
+ Nejtenčí obrazovky na trhu
– Vysoká cena
– Horší životnost
QLED+ Nejlepší svítivost
+ Funkce Ambilight
– Kontrast slabší než u OLED
LCD+ Příjemná pořizovací cena
+ Výborná životnost
– Méně kvalitní obraz

Typ televize

Měli byste mít také jasno v tom, jestli si chcete pořídit klasickou televizi, nebo “chytrý” model. Většina lidí dnes sáhne po Smart TV, protože v sobě snoubí vlastnosti televizoru, počítače a chytrého telefonu. Přechod mezi klasickou televizí a Smart TV představují HbbTV. Říká se jim hybridní modely nebo také červené tlačítko. Jejich možnosti využití jsou ale oproti chytrým modelům dosti omezené.

Smart TV

Tento druh televize je ideální volbou, pokud trávíte hodně času na počítači a rádi sledujete nejrůznější online pořady, seriály nebo videa na Youtube. Kromě toho si můžete užívat sledování pořadů streamingových služeb (Netflix, HBO Go, Apple TV nebo Disney Plus). Většinu Smart TV lze ovládat i pomocí telefonu a promítat na obrazovku obsah telefonního zařízení. Pohodlné ovládání zajišťují také speciální ovladače nebo bezdrátové myši.

Luxusní modely disponují ještě dalšími možnostmi. Často nabízí funkci hlasového asistenta a propojení s chytrou domácností.

Technické parametry

Většinu níže uvedených parametrů najdete na energetickém štítku, kterým je televizor ze zákona opatřen. Při výběru obrazovky se zaměřte na tyto informace:

  • Úhlopříčka (velikost displeje),
  • Rozlišení,
  • Frekvence obrazu,
  • Jas, kontrast a spotřeba.

Velikost displeje

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru televizoru je velikost obrazovky (úhlopříčka), která se uvádí v palcích. Pokud plánujete pořídit si televizi do obývacího pokoje, kde bude vysílání sledovat celá rodina z pohovky, je vhodné volit televizor s úhlopříčkou kolem 50″. Televize s menší úhlopříčkou jsou pak vhodné do kuchyní a jiných menších prostor. S rostoucí velikostí obrazovky byste měli u výrobku požadovat také lepší kvalitu rozlišení.

Zohlednit byste měli také ideální vzdálenost, ze které je doporučeno daný typ displeje sledovat (a pokud možno to i dodržovat). Je to důležité pro zdraví vašich očí i pro lepší požitek ze sledování. Obecně se udává, že platí tento vztah:

Ideální vzdálenost člověka od obrazovky = 2,5 x velikost uhlopříčky

Velikost displeje a typ rozlišeníVhodná vzdálenost diváka od obrazovky
32″ Full HD1,3 m
32″ HD Ready1,7 m
33-43″ 4K UHD0,8 m
44-50″ Full HD1,9 m
> 51″ Full HD2,2 m

Ideální vzdálenost je ale ovlivněna i rozlišením TV a dalšími faktory. U dnešních obrazovek s kvalitním rozlišením můžete často sedět mnohem blíže, než u starších typů televizorů, aniž byste si nějak kazili zážitek ze sledování.

Rozlišení

Termín rozlišení podává informaci o tom, kolik pixelů je obrazovka schopna zobrazit. Čím více pixely displej disponuje, tím je promítaný obraz kvalitnější a ostřejší. V současné době jsou nejpopulárnější tyto čtyři druhy rozlišení, přičemž každé z nich operuje s diametrálně odlišným počtem pixelů:

  • HD Ready: 1366 x 768 pixelů
  • Full HD: 1920 x 1080 pixelů
  • 4K UHD (Ultra HD): 3840 x 2160 pixelů
  • 8K: 7680 x 4320 pixelů.

U menších obrazovek si většinou vystačíte s HD Ready. Trhu s televizory donedávna dominovalo Full HD rozlišení, které je ale postupně nahrazováno lepšími konkurenty. Ty nejlepší televizory dnešní doby se mohou pochlubit 4K UHD nebo dokonce 8K rozlišením.

Frekvence obrazu

Pod obnovovací frekvencí obrazu si lze představit vlastnost televizoru zpracovat určitý počet snímků za vteřinu. Čím je frekvence rychlejší, tím je obraz plynulejší a ostřejší. Dobrou frekvenci obrazu oceníte hlavně při sledování akčních filmů a sportovních zápasů. Tento údaj se udává v hertzích (Hz). U běžných televizorů začíná na 50 Hz. Lepší modely se mohou pochlubit 100 nebo 200 Hz.

Nenechte se při výběru TV ukolébat a zůstaňte důkladní. Výrobci si tento údaj mnohdy přikrášlují, protože ho zaměňují s trochu jinými hodnotami.

Další parametry

Při výběru televizoru nezapomeňte ani takové atributy, jako je jas, kontrast, rychlost odezvy a pozorovací úhel. Co se týče spotřeby, platí jednoduché pravidlo: čím větší a na funkce náročnější televizi si pořídíte, tím větší je její spotřeba. Informace o energetické náročnosti se dozvíte na energetickém štítku, který prošel obnovou v březnu roku 2021.

Najdete na něm energetickou třídu (A až G) a roční spotřebu elektrické energie (v kWh na 1 000 hodin provozu). Informaci o spotřebě považujte spíše za orientační, protože závisí na tom, jak často televizi sledujete.

Konektivita

Pod pojmem konektivita se skrývá množství vstupů a výstupů, kterými televizor disponuje. K moderní televizi můžete prostřednictvím portu jednoduše připojit flashku, externí disk, notebook, Blue-Ray přehrávač nebo třeba herní konzoli. Vyplatí se pořídit si televizor, který disponuje hned několika univerzálními porty najednou. Nejuniverzálnější jsou HDMI a USB konektory.

Obrázek zobrazuje schéma konektorů televizí
Konektory televizí – zdroj: www.arecenze.cz

Tunery

Digitální tuner patří do základní výbavy každé televize, neboť umožňuje příjem televizního signálu. Nové modely televizorů jsou vybaveny lepšími tunery. Tunery se rozdělují do kategorií podle toho, jaký druh signálu přijímají:

  • DVB-T2 – nový podporovaný standard pozemního vysílání. Deklaruje oproti svému předchůdci DVB-T efektivnější datový tok. Výsledkem je větší počet programů v lepší kvalitě, které díky němu můžete sledovat.
  • DVB-T – starý standard pozemního vysílání. Jeho podpora byla kompletně ukončena 1. února 2021.
  • DVB-SC – k satelitnímu způsobu vysílání potřebujete celou řadu doplňků: satelitní anténu, dekódovací modul a satelitní kartu.
  • DVB-C – kabelové vysílání bývá součástí většiny prodávaných televizí. Pro plnohodnotné využití tohoto typu tuneru potřebujete ještě zdroj signálu a kartu umožňující sledování placených stanic.

Oblast digitálních přijímačů prošla v poslední době převratnou reformou. Mezi lety 2019 a 2020 začal být preferovaným tuner DVB-T2. V roce 2021 byste už těžko hledali stanici, která by podporovala starší způsob pozemního vysílání DVB-T.

Atraktivní funkce a doplňky

Moderní televizory dnes patří mezi jedny z nejrychleji se vyvíjejících spotřebičů. Jejich vylepšování jde rok co rok kupředu. Díky šikovným vývojářům si můžete u vaší nové televize vychutnat i celou řadu funkcí, která dovede zlepšit kvalitu obrazu a posílit prožitek ze sledování filmu. Přídavné funkce, jako je hlasový asistent nebo herní režim, najdou uplatnění u specifické skupiny uživatelů.

  • HDR – jedná se o technologii zlepšující kvalitu obrazu. Pracuje se silou kontrastu a zdůrazněním rozdílů světlých a tmavých oblastí na displeji. Nejčastěji se v případě této technologie setkáte se standardy Dolby Vision a HDR10.
  • Ambilight – tato moderní vychytávka vám umožní umocnit zážitek při sledování oblíbeného filmu nebo barevně vyladěného snímku. Nastavením barevných světel, které se budou odrážet vzadu za televizí, vznikne krásné dokreslení atmosféry.
  • 3D obraz – s touto funkcí se zatím u velkého množství televizorů nesetkáte. Díky této televizi a speciálním 3D brýlím si pak můžete vytvořit luxusní domácí kino.
  • Local dimming – tato technologie umožňuje LED diodám pružně reagovat a v případě potřeby se mohou zcela zatemnit. Díky tomu je vyobrazení černé barvy na displeji mnohem lepší.
  • Herní režim (Game Mode) – tento režim ocení vášniví hráči videoher. Umožňuje naprosto minimalizovat prodlevu mezi výstupem z počítače a zobrazením na displeji televize. Díky tomu bude chod hry naprosto plynulý.
  • Hlasový asistent – některé televize v sobě mají zabudovaný mikrofon. Díky tomu můžete televizi ovládat pomocí verbálních příkazů.

Ovládání

Ovládání televize by mělo být naprosto intuitivní a co nejpohodlnější, hlavně v případě chytrých modelů. Oproti ovladači ke klasické televizi se zde nabízí mnohem více možností – hlasový asistent, ovládání přes mobilní telefon nebo pomocí klávesnice. Hodně vám v tomto případě pomůže vhodně vybraný operační systém. Méně zkušeným uživatelům pomůže při seznamování s novým systémem přehledná základní obrazovka a jednoduché nastavení.

Cena

Na trhu s televizory je cenové rozpětí poměrně široké. Vyberou si nenároční zákazníci i fajnšmekři, neboť už za pár tisíc korun lze pořídit velmi kvalitní kousek s dobrou životností. U těch nejlepších modelů s chytrými funkcemi se může pořizovací cena vyšplhat i na několik desítek tisíc korun.

Do 7 000 Kč

V nejnižší cenové kategorii vystupují hlavně menší jednoduché televize s Full HD rozlišením. Co se týče technologie obrazu, většinou zde narazíte na modely s LED podsvícením nebo i se starším LCD. Pokud vám nevadí, že bude mít televize menší úhlopříčku a horší rozlišení, seženete mezi levnějšími modely i výrobky s několika chytrými funkcemi.

Ze značek dominují v této kategorii Hyundai a Sencor. Výjimečně narazíte na televizor Philips nebo Samsung, který stojí méně než 7 000 tisíc korun.

Od 7 000 do 20 000 Kč

Střední cenová skupina představuje ve světě televizorů naprostý ideál (mnohdy nadstandard) pro průměrného uživatele. Tyto televizory už často nabízí velmi vysokou kvalitu rozlišení (4K) a délka úhlopříčky bývá větší než 40 palců. Z větší části se jedná o Smart TV, tudíž vám mohou nabídnout mnohem více ze světa moderních technologií. Co se týče technologie obrazu, dominuje LED.

Nad 20 000 Kč

V této sekci můžete očekávat naprosto špičkové technologie. Kvalitní televizory se chlubí perfektním rozlišením a 4K HD je zcela běžným jevem. Někdy nabízí i novinku ve formě unikátního 8K rozlišení, které zatím není příliš rozšířené. Luxusní televizory mají obvykle úhlopříčku delší než 50 palců a potěší vás bleskovou odezvou. Chytré funkce jsou u nich naprostou samozřejmostí.

Když si připlatíte, můžete si vychutnat ty nejluxusnější formy podsvícení (QLED, OLED) a různé vychytávky zlepšující kvalitu obrazu (HDR, Dolby Vision) i zvuku (Dolby Atmos). Nejlepší televizory na trhu mají pod palcem značky Samsung, LG a Panasonic. Cena nejdražších modelů se může vyšplhat i na 150 000 tisíc korun.

Zdroje:

https://www.techradar.com/news/oled-vs-lcd-led

https://www.arecenze.cz/test-televizoru/

https://www.cnews.cz/philips-zpristupnuje-ambilight-pro-ostatni-znacky-televizoru-samsung-sony-panasonic-lg-tcl/

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi