Nejlepší tablet na malování dle testů a recenzí 2021

Grafické tablety jsou moderní zařízení, která již nejsou určena výhradně ilustrátorům či designérům, ale také široké veřejnosti. Jedná se o zařízení, které spojuje zážitek z běžného kreslení manuálního s pokročilými technikami digitálního zobrazování. Grafické tablety na malování jsou velmi oblíbeným řešením, které v mnoha případech šetří čas a poskytují, mnohem citlivější a přesnější výstupy, než jakých je dosaženo při digitálním kreslení jinými nástroji (myší). Výhodou grafického tabletu je především jeho uplatnitelnost v různých oborech, v poslední době si jej oblíbili také učitelé, kteří byli nuceni opravovat digitální data a pomocí grafického tabletu dosáhli stejných podmínek jako při opravování těch papírových bez nutnosti tisku.

Sestava pro digitální kreslení, resp. digitálního záznamu manuálně vytvořených vstupů zahrnuje dvě základní složky:

  • grafický tablet
  • grafický software

Tyto dvě složky mohou být podle typu grafického tabletu doplněny ještě třetí velmi důležitou složkou, a tou je zobrazovací zařízení, které může být do tabletu přímo zabudováno, anebo je nutné jej připojit externě. V tomto ohledu lze grafické tablety dělit do dvou základních skupin, a to na:

  • grafické tablety bez zobrazovače
  • grafické tablety se zobrazovačem

Speciální skupinu zařízení pak tvoří tzv. writing tablety, které sice umožňují zobrazování, ale obvykle na ně lze zaznamenávat pouze jednoduché (a často jednobarevné) obrázky.

Jaký tablet na malování dle testů a recenzí


1

Recenze tabletu na malování Wacom One

Jednoznačně nejoblíbenějším modelem grafického tabletu bez zobrazovače je Wacom One. Tento grafický tablet je vybaven speciálním perem s hrotem a lze jej pořídit také s ochranným krytem, který brání poškrábání kreslícího povrchu. Tablet je k dostání v několika velikostech (podle toho jakou plochu a rozlišení preferujete). Jedná se o profesionální zařízení, které se vyznačuje dobrou reaktivitou, optimálními rozměry i ergonomií kreslicího pera a kompatibilní s různými externími zařízeními. Nejčastěji je pořizován ve velikost S nebo M.

Wacom One
Recenze Wacom One

2

Recenze tabletu na malování XP-PEN Star 03 S03V2

Tento grafický tablet má rozměry kreslící plochy až 260×170 mm, čímž se řadí mezi velké tablety. Je vybaven velmi citlivým perem a několik klávesami, které umožňují jeho snadné ovládání. Velikou výhodou tohoto tabletu je vysoké rozlišení, které se odráží také v jeho ceně. K externímu zařízení se připojuje pomocí USB kabelu.

XP-PEN Star 03 S03V2
Recenze XP-PEN Star 03 S03V2

3

Recenze tabletu na malování Huion HS610

Grafický tablet Huion HS610 je zařízení umožňující připojení jak na počítač, tak na mobilní zařízení (tudíž částečně řeší problémy s přenosností). Tablet má poměrně velikou pracovní plochu a velmi citlivé pero, je lehký a odolný, kompatibilní s řadou operačních systémů i typů kreslicího softwaru. Připojování k externímu zařízení je realizováno přes mini USB, dalšími ovládacími prvky jsou zabudované klávesy.

Huion HS610
Recenze Huion HS610
4

Recenze tabletu na malování Wacom Cintiq 16

Mezi kreativními grafickými tablety se zobrazovačem vládně tablet Wacom Cintiq s velkým dotykovým displejem a vysokým rozlišením. Toto kompaktní zařízení je plně funkční bez připojení k externímu počítači s vlastním softwarem a možností přenosu digitálních obrázků bezdrátově.

Recenze Wacom Cintiq 16

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo