Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Nejlepší tlakoměry dle testů a recenzí 2024

Nejlepší tlakoměry dle testů a recenzí 2024

Měřič krevního tlaku by si měl pořídit určitě každý, kdo se léčí s nízkým či vysokým krevním tlakem. Výběr tonometru by měl člověk podřídit hlavně účelům, k jakým bude přístroj využíván. Dále je vhodné zjistit si informace o mechanismu měření (od toho se odvíjí přesnost výsledku), typ tlakoměru, rozměry přístroje a manžety, certifikát a způsob napájení. Nezapomeňte ani na výběr doplňkových funkcí a délku záruky.

Jaký tlakoměr vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Vítěz srovnání

Nejlepší poměr cena/výkon

Pro méně náročné

Hodnocení

95 %

90 %

83 %

Název

Omron M7 Intelli IT

Omron M6 Comfort Intelli

Beurer BC 32

Vzhled

Cena

2 000 Kč

1 800 Kč

800 Kč

Klady

Možnost propojení s PC
Bluetooth
Vysoká kvalita provedení
Mnoho doplňkových funkcí
Velká paměť

Kvalitní provedení
Mnoho moderních funkcí
Dvě možnosti napájení
Pevné pouzdro

Praktické rozměry
Nízká pořizovací cena
Nízká hmotnost

Zápory

Vyšší cena
Méně praktické rozměry
Aplikace není zcela spolehlivá
Vyšší hmotnost

Méně příjemná a tuhá manžeta
Prostorově náročnější

Malá kapacita paměti
Méně kvalitní materiál
Průměrné funkce
Nemá podsvícený displej

Umístění přístroje

Na paži

Na paži

Na zápěstí

Rozměry (cm)

12,4 x 9 x 16,1

17 x 12 x 8

11 x 11 x 9

Hmotnost (kg)

0,39

0,28

0,15

Přesnost měření tlaku (na mmHg)

3

3

3

Propojení s PC

Ano

Ne

Ne

Paměť (počet záznamů)

100

100

60

LED indikátory

Ano

Ano

Ano

Výdrž baterie (počet možných měření)

1 000

1 000

250

[wpsm_toplist]


Obrázek k recenzi produktu Omron M7 Intelli IT
Recenze Omron M7 Intelli IT

Digitální tonometr Omron M7 Intelli IT představuje vysoce kvalitně provedený, dobře vybavený a spolehlivý přístroj k měření tlaku. Disponuje možnostmi připojení k počítači a propojení s telefonem (aplikace Omron Connect). Vnitřní paměť přístroje zaznamená až 1 000 hodnot. Rozsvícením barevných kontrolek vás upozorní na abnormální výsledek či špatné nasazení manžety. Díky dostatečné délce manžety padne téměř každému.

Tento model značky Omron nabízí měření krevního tlaku s vysokou přesností – maximální odchylka činí 3 mmHg. Propojení s PC, mobilem či tabletem ocení lidé, kterým byla indikována léčba tlaku. Mohou díky tomu vývoj svého zdravotního času sledovat v přehledných grafech a tabulkách a odesílat výsledky rovnou lékaři. Do své paměti je tlakoměr schopen zanést až 100 měření. Prostřednictvím červeně svítící kontroly vás přístroj upozorní na vysoký tlak, zaznamená arytmii a dovede rozpoznat i špatné nasazení manžety. Výdrž baterie zvládne obdivuhodných 1 000 měření.

Zákazníci oceňují na tomto tonometru vysokou přesnost, snadné intuitivní ovládání a široký výběr funkcí. Možnost odeslání výsledků lékaři jim značně ulehčuje práci. Několik zákazníků zaznamenalo problém s párováním telefonu a přístroje. Objevily se také výtky k vyšší hmotnosti.

Model Omron M7 Intelli IT lze vřele doporučit lidem, kteří si potřebují denně kontrolovat krevní tlak a chtějí si ve svých výsledcích vytvořit přehledný systém. Šikovné indikátory je upozorní na jakékoliv abnormality a výkyvy v hodnotách. Bohatý výběr funkcí je vykoupen vyšší cenou a horší skladností.

Orientační cena: 2 000 Kč


Obrázek k recenzi produktu Omron M6 Comfort Intelli
Recenze Omron M6 Comfort Intelli

Automatický měřič tlaku Omron M6 Comfort Intelli vystupuje mezi ostatními přístroji na trhu jako velmi výrazně – disponuje mnoha funkcemi v kombinaci s jednoduchým ovládáním. Zaručuje velmi přesné výsledky, které lze díky velké kapacitě paměti zaznamenávat v dlouhodobém časovém horizontu. Samozřejmostí jsou LED indikátory a dvě možnosti napájení (síťové či baterie).

Toto flexibilní zařízení má velmi velkou vnitřní paměť, která pojme až 100 výsledků pro 2 různé uživatele. Výdrž baterie zvládne až 1 000 měření, v případě potřeby ale můžete tlakoměr zapojit i do sítě. Pestrá nabídka funkcí zahrnuje indikátory hypertenze a arytmie a výpočet průměrů z posledních tří naměřených hodnot. Manžeta je po celém svém obvodu vybavena senzory, které zaznamenají její špatné upevnění na paži. Přístroj je díky menší hmotnosti 0,28 kg mobilní a součástí základní výbavy je i cestovní pouzdro.

Mezi uživateli převažují spokojené reakce. Chválí zejména jednoduché použití tlakoměru, kontrolu nasazení manžety a spolehlivost. Někteří zákazníci by uvítali podsvícení displeje a měkčí materiál manžety.

Tento přístroj uspokojí potřeby většiny uživatelů. Jedná se o velmi dobře certifikovaný model za slušnou cenu. Hlavní nevýhodu představuje nemožnost přenosu dat do telefonu/počítače. Manžeta by také mohla být vyrobena z poddajnějšího materiálu pro ještě větší pohodlí.

Orientační cena: 1 800 Kč


Obrázek k recenzi produktu Beurer BC 32
Recenze Beurer BC 32

Praktický a skladný tlakoměr Beurer BC 32 je vybaven manžetou k upevnění na zápěstí. Tento lehký a kompaktní model disponuje přesností srovnatelnou s kvalitními modely pažních tonometrů. Zaznamená i srdeční arytmii, na kterou vás okamžitě upozorní.

Mobilní provedení a nízká pořizovací cena činí z tohoto modelu značky Beurer dostupnou variantu pro méně náročné uživatele. Obecně bývají tlakoměry s upevněním na zápěstí méně spolehlivé, tento model se však může pochlubit odchylkou pouhých 3 mmHg při měření tlaku. Do vnitřní paměti lze uložit až 60 výsledků pro 2 osoby. Výdrž je v tomto případě nižší (250 měření), z čehož lze usoudit, že se tlakoměr nehodí pro každodenní používání. Velmi užitečnou může být kontrolka signalizující nepravidelný srdeční rytmus.

Uživatelé si chválí snadné ovládání a praktické rozměry tlakoměru. Zamlouvá se jim také nízká cena a rychlost měření. Nevýhodu spatřují v méně kvalitním provedení plastových součástek – přístroj proto vyžaduje velmi opatrné zacházení.

Tlakoměr Beurer BC 32 bude ideálním pomocníkem na cesty a občasná domácí měření. Využijí ho také sportovci na rychlé měření tlaku během tréninku. Starší lidé a pacienti s hypertenzí by měli raději investovat do pažního tlakoměru, který zajistí lepší záznam výsledků a vyšší komfort.

Orientační cena: 800 Kč



Jak vybrat tlakoměr

Tlakoměr ale můžete využít i případě, že se neléčíte s hypertenzí/hypotenzí. Každému se někdy může udělat nevolno kvůli nízkému tlaku. S tonometrem po ruce nebudete muset cestovat kvůli takové záležitosti k lékaři. Někteří lidé trpí tzv. “syndromem bílého pláště” – jedná se o stav, kdy člověk znervózní z pouhého pomyšlení na lékaře. Okamžitě se mu zrychlí tep a zvýší hodnota tlaku.

Z toho důvodu je měření krevního tlaku u takto nervózních lidí v ordinaci lékaře nepřesné. Měli by si proto pořídit kvalitní domácí tonometr, v klidu se změřit doma a pak naměřené hodnoty odprezentovat lékaři. Dnešní modely jsou natolik vyspělé, že se s nimi dokáže správně změřit i laik. Ty nejmodernější jsou dokonce vybaveny digitální pamětí, takže můžete porovnávat vývoj vašeho tlaku v časovém horizontu.

Na tlakoměru byste určitě neměli úplně šetřit, protože levný a ne příliš kvalitní přístroj nikdy nenaměří správné hodnoty. Takové výsledky jsou irelevantní a k ničemu by vám neposloužily. Důležitá je i délka manžety, jelikož by měla odpovídat šířce vaší paže. Tlakoměr by měl měřit co nejpřesněji a jeho ovládání by mělo být intuitivní.

Jaký tlakoměr vybrat stručně:

  • Ujasněte si, kolik lidí bude tlakoměr využívat a za jakým účelem – do ordinace je potřeba klinický profesionální, k samoměření stačí běžný domácí měřič.
  • Umístění tlakoměru na ruce by vám mělo vyhovovat – můžete volit buď tlakoměr, který upevníte na zápěstí, nebo tradiční typ vhodný k měření na paži.
  • Zvolte typ modelu podle toho, jak moc jste technicky zdatní – jednoduchý digitální tlakoměr ocení laik, který si s technikou příliš nerozumí. Nadšenec do elektroniky bude rád využívat tonometr propojený s mobilní aplikací.
  • Měli byste vědět, zda chcete s tlakoměrem cestovat či nikoliv – podle toho zvolíte i odpovídající rozměry, váhu a typ, který se hodí na cesty.
  • Věnujte pozornost kontrole kvalitě provedení, certifikaci a délce záruky – použitý materiál by měl být klinicky testovaný, tlakoměr by měl pohodlně sedět na ruce a informace na displeji musí být dobře čitelné.

Typ

Tlakoměry můžeme rozdělit do mnoha podskupin podle toho, jakým způsobem se ovládají a jakou metodu využívají ke zjištění krevního tlaku. Nejtradičnějším typem je určitě mechanický tlakoměr, od kterého se ale postupně ustupuje. Lékaři dávají většinou přednost poloautomatickým nebo digitálním (automatickým) měřícím zařízením. Laikovi lze doporučit pouze digitální tonometr.

Mechanické tlakoměry

Již po mnoho let jsou považovány za velmi spolehlivé. Jejich použití ale vyžaduje určitou zkušenost při odečítání výsledku. Z těchto důvodů jsou naprosto nevhodné pro domácí využití a mnozí lékaři dnes také dávají přednost rychlejším a modernějším modelům. 

U tohoto typu tlakoměru se uplatňuje při měření analogový ciferník s ručičkou. Lékař (sestra) vám nejprve nasadí manžetu na paži. Po natlakování poslouchá fonendoskopem pulzy na ruce, a ty odpovídají srdeční činnosti. Zároveň sleduje ciferník z nějž se dá na základě pulzů odvodit hodnota krevního tlaku. Proto je potřeba, aby měření prováděl zkušený odborník. 

Do této kategorie spadají i rtuťové tonometry, které jsou považovány za nejpřesnější z těchto zařízení. Pokud po nich zatoužíte, mějte na paměti, že je nelze prodávat fyzickým osobám.

Automatické tlakoměry

Disponují digitálním displejem, na kterém se přehledně zobrazují hodnoty systolického a diastolického tlaku. Měření tlaku probíhá na principu oscilace. Jednoduše řečeno, mikročip zabudovaný v přístroji měří hodnoty “rozkmitání” tepny, když v ní proudí krev. Ovládání je velmi jednoduché a pohodlné pro uživatele. Jsou proto naprosto ideální pro domácí použití. Stále častěji se s nimi ale setkáte i v ordinacích.

Poloautomatické tlakoměry

Jedná se o kombinaci digitálního a mechanického tlakoměru. Měření tlaku probíhá oscilometrickou metodou, ale k nafouknutí manžety musíte použít ruční pumpičku. Výsledky se zobrazují rovněž na displeji. Pro domácí využití se příliš nehodí – aby byl výsledek validní, musí být manžeta nafouknuta správným způsobem.

Upevnění na paži či na zápěstí

Přístroje na měření tlaku můžeme dále rozdělit do dvou hlavních skupin podle toho, kam se upíná jejich manžeta – buď na zápěstí, nebo na horní část paže (biceps). Tlakoměry s upnutím na zápěstí se hodí zejména pro potřeby sportovců a pro osoby, které netrápí problémy s tlakem. Většinou jsou velmi malé a skladné a můžete je proto zabalit do zavazadla pro případ potřeby na cestách.

Schéma umístění tlakoměru
Umístění tlakoměru – zdroj www.arecenze.cz

Tlakoměry, jejichž manžeta se upíná na paži, jsou mnohem přesnější a bývají vybaveny doplňkovými funkcemi. Jsou ideální pro pacienty, kteří se léčí s vysokým či nízkým tlakem. Jsou také vybaveny příslušným certifikátem a vyrobeny z klinicky nezávadného materiálu. Všichni lékaři je používají.

Umístění tlakoměruBenefityNevýhody
Na zápěstíMobilní, vhodné na cestování, nižší cenaMenší přesnost, výsledek spíše orientační
Na pažiNejpřesnější způsob měření, možnost doplňkových funkcíProstorově náročnější, vyšší pořizovací cena

Kvalitní a funkční manžeta

Jako manžeta je označován pruh látky, který si omotáte kolem paže (či zápěstí) a který se poté nafukuje. Na manžetě se rozhodně nevyplatí šetřit, protože kvalitní výrobek propůjčuje celému tonometru delší životnost, zajistí validnější výsledky a bude i lépe sedět na ruce uživatele. Na výrobu manžet drahých tonometrů se používají na omak velmi příjemné a odolné materiály.

Existují dvě speciální úpravy manžet, které jim dodávají užitečné vlastnosti:

  • Comfort Air Technology – manžety měří hodnoty tlaku již při nafukování a vyfukování. Celý proces vyšetření je mnohem rychlejší a příjemnější.
  • Secure fit cuff – speciální ergonomický tvar manžet zajišťuje vyšší přesnost a spolehlivost měření.

U volby manžety je také dobré brát v potaz rozměry paže. Pokud není manžeta dostatečně široká, mohou být výsledky měření nesprávné. Délka standardních manžet se pohybuje mezi 22-42 cm. Vyrábí se ale i delší do 60 cm, které budou dobře sedět na silné paži.

Certifikáty

K dosažení správných výsledků měření potřebujete kvalitní značkový přístroj, který prošel klinickými testy a byl mu udělen speciální certifikát. Tonometry jsou certifikovány na základě jejich přesnosti a míry kalibrace. Čím více certifikáty přístroj disponuje, tím lépe. Ty nejznámější udělují tyto instituce:

  • BHS certifikace – Britská společnost pro hypertenzi
  • AAMI certifikace – Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů
  • IP protokol – Evropská společnost pro hypertenzi.

Pokud vámi vybraný model získal alespoň jednu z těchto certifikací, můžete si být jisti, že bude odvádět dobrou práci. Dejte si ale pozor – samotná přítomnost nějakého certifikátu ještě neznamená, že má opravdu vypovídající hodnotu. Někteří malí výrobci provádí vlastní kontroly kvality a udělují svým výrobkům pak vlastní certifikát, aby vypadaly na trhu lépe. Proto si vždy raději zkontrolujte důvěryhodnost dané společnosti.

Možnosti napájení

Digitální a poloautomatické tonometry využívají dvě možnosti napájení – baterie nebo elektrickou síť. Do akumulátorových tlakoměrů se vkládají dobíjecí baterie nebo klasické tužkové. S takovým přístrojem lze pohodlně cestovat, jen je potřeba myslet na to, že zásoba energie v baterii je omezená. Síťové tlakoměry nejsou zatím příliš rozšířené. Nutnost zapojení do elektrické zásuvky je značně limitující a jejich používání je tím omezeno.

Doplňkové funkce a vybavení

I ty jednodušší digitální modely bývají vybaveny šikovnými funkcemi a vybavením, které značně zlepšuje efektivitu měření. Užívání je díky nim mnohem příjemnější.

  • USB port – umožňuje propojení počítače s přístrojem. Výsledky lze pak vyhodnotit speciálním softwarem nebo odeslat lékaři.
  • Bluetooth – další možnost výstupu dat, umožňuje spárovat tlakoměr s jiným zařízením (tablet, mobil).
  • LED indikátory – podají včas informaci o nesprávném nasazení manžety nebo o naměření extrémních hodnot.
  • Ergonomický tvar manžety – umožňuje pohodlnější užívání tlakoměru a přesnější měření.
  • Detekce arytmie – tato nadstandardní výbava vás upozorní na nepravidelnost srdečního rytmu.
  • Historie měření – tlakoměr si uloží výsledky jednotlivých měření do paměti a vy si je pak můžete zpětně prohlížet.
  • Automatické vypnutí – přístroj se sám po změření po určité době vypne.
  • Pouzdro – praktický cestovní obal na tonometr oceníte v případě, že potřebujete být mobilní.

Jak se správně změřit

Než začnete tlakoměr používat, měli byste věnovat pozornost důkladnému prostudování pokynů výrobce. Proces měření se zdá být banální záležitostí, ale výsledky mohou ovlivnit i zdánlivě nedůležité drobnosti. Držte se proto několika obecných pravidel:

  • Bezprostředně před měřením neprovádějte namáhavou práci, necvičte a nepijte kávu ani jiné nápoje obsahující kofein.
  • Měřte se vždy ve stejnou denní dobu.
  • Důležitá je i správná poloha paže. U zápěstního tonometru zvedněte ruku do výše srdce, u pažního položte předloktní na stůl (nebo na jinou rovnou plochu).
  • Manžetu vždy upevněte na holou ruku. Výsledek měření prováděného přes oblečení je naprosto nepřesný.
  • Během měření nemluvte, nepijte, nejezte a nehýbejte se. Snažte se uvolnit svaly a sedět klidně.
  • Nezadržujte dech.
  • Pokud si nejste jisti, zda všechno provádíte správně, požádejte o asistenci někoho z rodiny.

Na výši krevního tlaku má vliv mnoho dalších faktorů, které někdy ani ovlivnit nedokážeme – chronický stres, užívání léků i hněv a rozčilování se.

Vhodný tonometr při arytmii

Pokud máte diagnostikovanou srdeční arytmii, měli byste vybírat vhodný tlakoměr po diskusi s lékařem. Běžné přístroje totiž využívají oscilometrickou metodu, jejíž přesnost závisí na pravidelnosti srdečního rytmu. Lékaři při kontrole pacientů s tímto problémem využívají poslechové metody. Na trhu ale najdete i speciální modely, které využívají obě zmíněné metody najednou a nepravidelný srdeční rytmus proto neovlivní jejich přesnost.

Vhodná péče a údržba

Aby vám tonometr vydržel co nejdéle a vyhodnocoval výsledky měření správně, musíte mu věnovat adekvátní péči. Co se týče skladování, nejlepší je tlakoměr uchovávat v originálním obalu (ochranném pouzdru). Neskladujte výrobek na přímém slunečním světle a zajistěte, aby nenavlhl. Nedávejte ho na vyvýšená místa (třeba nahoru na skříň), aby náhodou nespadl. Pokud k tomu náhodou dojde, obraťte se na zákaznický servis.

Hadička, která zajišťuje přívod vzduchu do manžety, nesmí být překroucená. Dejte pozor, aby se nepoškodila, protože pak by mohlo docházet k úniku vzduchu a měření by bylo zkreslené. Manžety se obvykle vyrábí z odolných materiálů, ale i tak se může nevhodným přehýbáním a kroucením poškodit. Ukládejte ji vždy do původní polohy.

Zásady bezpečnosti a děti

Tlakoměr je zdravotnická pomůcka, nikoliv hračka nebo zdroj zábavy – nenechte proto děti s přístrojem manipulovat ani si hrát s hadičkami a manžetou. Mějte na paměti, že běžný tonometr je určen k měření tlaku dospělých. S výběrem vhodného modelu pro dítě vám poradí pediatr.

Pamatujte, že tlakoměry k domácím účelům by se neměly zapínat a používat v blízkosti silného elektromagnetického pole a v dosahu rádiových vln.

Čištění a opravy

Pokud je tlakoměr znečištěný, měli byste ho otřít pouze jemným hadříkem navlhčeným vodou. Nikdy nepoužívejte k čištění tonometru alkohol, čistící prostředky nebo jiné chemikálie. Přístroj v žádném případě nenamáčejte do vody. Pokud přestane fungovat a záruční lhůta ještě neuběhla, oslovte autorizovaný servis. Domácí pokus o opravu často končí nezdarem.

Záruka

Běžná záruční lhůta pro český trh činí 2 roky. Prověření výrobci disponující prestižními certifikáty většinou poskytují delší záruku pohybující se v intervalu 3-5 let. V případě závady nebo rozbití přístroje u nich můžete počítat také s vyšší kvalitou klientského servisu a lepší dostupností náhradních dílů.

Cena

Cenové rozpětí u tlakoměrů není tak široké jako u jiných spotřebičů. I ty modely, které jsou důmyslně zpracované a splňují velmi přísné požadavky na přesnost a spolehlivost, nejsou příliš drahé pro průměrného člověka. Jedná se o jednorázovou investici na několik let, která by vám měla pomoci s kontrolou zdraví. A do zdraví se vyplatí investovat.

Levné do 500 Kč

V nejlevnější cenové skupině pořídíte základní typ tlakoměru. Měl by zvládnout měření systolického a diastolického tlaku, případně pulsu. Pokud disponuje pamětí na ukládání dat, omezuje se obvykle pro záznam údajů jedné osoby. Na jejich výrobu se používá méně kvalitní materiál a manžeta nemusí vždy dokonale přiléhat. Najdete zde také modely určené k upevnění na zápěstí.

Do 1 500 Kč

Ve střední cenové třídě už najdete výrobky vybavené doplňkovými funkcemi (LED indikátory, ergonomický tvar manžety). Samozřejmostí bývá bohatý výběr délky manžet, větší kapacita úložné paměti a kvalitní provedení. To vše směřuje k přesnějším výsledkům. Součástí balení bývá i praktické cestovní pouzdro.

Nad 3 000 Kč

U těchto modelů můžete počítat až s 300 paměťovými pozicemi a možností propojení s počítačem. Jsou lépe designově zpracované a jejich ovládání bývá velmi snadné. Mívají i podsvícený displej pro lepší viditelnost výsledků a ty nejlepší certifikáty.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9B%C5%99en%C3%AD_krevn%C3%ADho_tlaku

https://www.arecenze.cz/merice-krevniho-tlaku/

http://www.hypertension.cz/pro-pacienty-1404042140.html

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi