Recenze počítačové hry Zaklínač 3: Divoký hon

Některé počítačové hry stárnou jen pomalu, takže se k nim lidé rádi vracejí. Zaklínač 3: Divoký hon, který vyšel v roce 2015, patří mezi takovéto hry. Jde o jedno z nejoblíbenějších RPG vůbec. Nejnovější údaje uvádějí, že se této hry prodalo přes 30 milionů kopií.

Zaklínač 3

Žánr, příběh a styl hry

Zaklínač 3 spadá do žánru fantasy RPG videoher, které mají otevřený svět. Hráč může zkoumat rozmanitá území a nesleduje přesně vytyčenou trasu. Stejně tak je možné příběh nehrát chronologicky. Do určité míry v něm jde přeskakovat z jedné mise do druhé. Jedinou výjimkou jsou okamžiky, kdy hráč hraje za Ciri, Geraltovu schovanku.

Většinu času nicméně hráč ovládá postavu Geralta. V základní hře Divoký hon Geralt pátrá po Ciri, která je na útěku před Divokým honem, který ji chce zabít anebo zneužít její schopnosti. Geralt musí zjistit, kde se Ciri nachází a poté jí pomoct Divoký hon porazit.

Hra probíhá z třetího pohledu, kdy hráč vidí Geralta a může jím manipulovat. Zaklínač 3 je dostupný na platformách Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch.

Hodnocení a závěr

Největším plusem této hry je její obrovská rozmanitost. Zaklínač 3 obsahuje více území, která se od sebe liší. Je tu například kosmopolitní město Novigrad, ostrovní, chladné Skellige, císařský palác ve Vizimě anebo válkou sužovaný Velen. V průběhu hry Geralt cestuje do všech výše zmíněných oblastí, bere zaklínačské zakázky, plní vedlejší mise a zároveň pátrá po Ciri. Hráč se díky tomu nenudí, protože hra neupadá do jednotvárnosti, neustále nabízí něco nového. Pochválit si zaslouží i povedené vizuální zpracování, na některé scenérie je radost se vynadívat, ať už se Geralt pohybuje v přírodě anebo ve městě.

Podobně rozmanitá je i náplň hry. Hráč si může dle libosti zvolit, čemu se zrovna bude věnovat. Může hledat Ciri, vydělávat si peníze, zabíjet monstra, hrát karty s nejrůznějšími lidmi, hledat poklady, plnit vedlejší úkoly anebo si namlouvat krásné ženy.

Hráč v roli Geralta by však nikdy neměl zapomínat, že jeho rozhodnutí mají dalekosáhlé následky. Může se například stát, že smrt anebo naopak přežití jedné postavy zaručí zkázu mnoha dalších. Hráč si tak průběh hry do značné míry tvoří sám. A protože může dostat více konců, lidé rádi Zaklínače 3 hrají opakovaně, aby vyzkoušeli příběhové linky, které jim předtím unikly. Hra má tři možné hlavní konce a ještě více vedlejších.

Na závěr je třeba zmínit hrdiny hry. Geralt se nejenom ohání meči, ale používá i kouzelná znamení. Hráč si může vybrat, jaké Geraltovy schopnosti bude rozvíjet. Zaklínač 3 by však nebyl kompletní bez řady vedlejších postav, které ještě víc dokreslují tento komplexní svět. Hratelnost je pak celkově dobrá, byť příležitostné chyby a neobratnosti v ovládání postav se najdou. To však této propracované a po všech stránkách kvalitní hře na kráse ubírá jen málo.

Recenzetesty.cz
Logo