Nejlepší elektrické kartáčky dle testů a recenzí

Oral B Vitality 3DWhite + EB 18-2 3D White Luxe

Obrázek elektrického kartáčku Oral B Vitality 3DWhite + EB 18-2 3D White Luxe

Poměrně jednoduchý elektrický zubní kartáček, s jediným čistícím programem a žádnými přídatnými funkcemi. Oblíbený je díky nízké ceně a slušnému výkonu, náročnější zákazníci však budou zřejmě vyžadovat komplikovanější přístroje se zabudovanými přídatnými funkcemi. Kvalita čištění je dobrá.

Philips Sonicare FlexCare HX6932/36

Obrázek elektrického kartáčku Philips Sonicare FlexCare HX693236

Multifunkční zubní kartáček za mírně vyšší cenu, zato se špičkovými funkcemi. Jedná se o sonický kartáček s možností nastavit tři různé režimy čištění podle aktuálního zdravotního stavu zubů, a to včetně jejich masáže. Spotřebitelé velmi kladně hodnotí jeho spolehlivou funkci a širokou nabídku programů.

Oral B Rechargeable Kids D10K – dětský elektrický kartáček

Obrázek elektrického kartáčku Oral B Rechargeable Kids D10K

Dětský elektrický zubní kartáček, vybaven extra jemnými vlákny pro jemnější dásně a mléčné zuby, je určen již pro děti od tří let. Zabudovaný hudební časovač dokáže dětem zpříjemnit dobu čištění a speciální ergonomický tvar dobře padne do dětské ruky. Cenově je přijatelný. Hlavní výhodou je, že motivuje děti k čištění zubů.

Philips HX9332/04 Sonicare DiamondClean

Obrázek elektrického kartáčku Philips HX933204 Sonicare DiamondClean

Velmi výkonný, dražší zubní kartáček s mnoha funkcemi a špičkovou technologií. Pracuje v 5 režimech a to až rychlostí 31 000 kmitů za minutu. Vítěz spotřebitelského testu časopisu dTest. Pořizovací cena je sice vysoká, náhradní hlavice jsou však již poměrně dostupné.

Oral B TriZone 500

Obrázek elektrického zubního kartáčku Oral B TriZone 500

Pulzační zubní kartáček s 3D technologií čištění, která představuj nejúčinnější metodu, jak se zbavit zubního plaku a nežádoucího zabarvení. Mezi výkonnými elektrickými kartáčky je tento spíše tím jednodušším, má jediný čistící program, odpovídá tomu však přijatelná cena a slušný výkon. Mezi zákazníky je velmi oblíbený.

Kdy je vhodný elektrický kartáček

Jistě jste již někdy přemýšleli o tom, jakým způsobem by se dalo pravidelné čištění zubů maximálně zjednodušit a přitom zachovat jeho funkci. Mechanické a nudné opakování pohybů kartáčkem leželo v žaludku lidem již dávno, proto se vynález řešení v podobě zapojení elektřiny datuje již více než sedmdesát let do minulosti. Boom zažívaly elektrické kartáčky nejprve v USA, v posledních desetiletích se však začínají masově rozšiřovat i v Evropě. A třebaže stále panují různé mýty o tom, zda jsou či nejsou skutečně tak účinné, jak se o nich tvrdí, pravdou je, že správně zvolený elektrický zubní kartáček může nejen zastat, ale dokonce předčit funkci toho klasického. Jedná se tedy o vynález, který bez nadsázky dokáže usnadnit život skutečně každý den, a to rovnou dvakrát – ráno a večer, respektive kdykoliv, kdy si potřebujeme vyčistit zuby.

Není proto divu, že obliba elektrických zubních kartáčků stoupá a zájem o ně registrují jak elektronické internetové obchody, tak kamenné prodejny elektrospotřebičů nebo domácích potřeb. Pokud elektrický zubní kartáček zatím nemáte, pojďte se s námi podívat, jaké jsou vlastně možnosti, co se týče sortimentu. Navíc už dávno neplatí, že by se jednalo o nedostupné zboží pro pár vyvolených – ceny elektrických zubních kartáčků díky stále lépe zvládnuté technologii výroby průběžně klesají a v porovnání s obdobím před několika lety dnes není výjimkou sehnat takový kartáček za cenu v řádech stokorun. Což je investice, která se vyplatí – vezmeme-li v úvahu, že klasický kartáček stojí kolem stovky a je třeba jej vyměňovat ideálně každé tři měsíce.

Výhody elektrického zubního kartáčku

Začneme tím, že si představíme důvody, proč by nás vlastně elektrické zubní kartáčky měly vůbec zajímat. Již jsme zmínili, že kvalitní elektrické kartáčky dokážou výrazně předčit ty klasické. Přesto se najde stále dost lidí, kteří jim zkrátka nedůvěřují. Zvyk je totiž železná košile a mnoho lidí tak odmítá změnit svůj léta zažitý způsob používání mechanického kartáčku. Pokud někoho takového znáte, zkuste jej přesvědčit následujícími argumenty:

Elektrický kartáček čistí zuby správným způsobem. Stačí je totiž přiložit k zubu, a přístroj již provede potřebné pohyby sám, není tedy třeba dále pohybovat rukou. Ne každý totiž má osvojenou vhodnou techniku a pohyby klasického kartáčku nevykonává tak, jak by měl, čímž si nevědomky zadělává na vznik paradontózy nebo zvyšuje riziko vzniku zubního kazu. Pokud někdo není schopen osvojit si správnou techniku používání manuálního kartáčku, pak je pro něj ten elektrický takřka jasnou volbou. V opačném případě, je-li pro nás správné čištění ručním kartáčkem hračkou, není ten elektrický nezbytný. Má však několik nezanedbatelných výhod, mezi nimiž figuruje schopnost účinně velmi odstranit zubní plak. Je dokázáno, že elektrické zubní kartáčky díky vysokofrekvenčním rotačním pohybům svých štětin dokážou odstranit nečistoty mnohem důkladněji, než kartáček manuální – a to i v případě, pokud používáme správnou techniku.

Elektrické zubní kartáčky jsou vhodné pro každého – existuje totiž hned několik typů, zaměřených na konkrétní druhy zubů. Není tak pravda, že by je nemohly používat děti, lidé s citlivými dásněmi a podobně. Před nákupem je však třeba vždy si důkladně ujasnit, co od kartáčku očekáváme.

Jak vybrat elektrický kartáček

Existují dva základní druhy elektrických zubních kartáčků: oscilačně-rotační a sonický. Oba si představíme.

Oscilačně-rotační zubní kartáček má jen malou kulatou hlavici a štětiny po přiložení obklopí jednotlivé zuby ze všech stran. Díky tomu dokáže poměrně účinně odstranit zubní plak i nečistoty a při dlouhodobém užívání  napomáhá k vybělování zubu. Rotační pohyby dosahují úctyhodné rychlosti až 10 000 pohybů za minutu. Nevýhodou může být fakt, že pro citlivé dásně nebo odhalené krčky nejsou rotační kartáčky příliš vhodné vzhledem k nižší šetrnosti. Přesto zůstávají mezi zákazníky velmi oblíbené, jsou totiž levnější než kartáčky sonické, které představují vyšší úroveň péče.

Vibrační (sonické) kartáčky mívají většinou podlouhlou hlavici a fungují na principu sonických vibrací, které dokážou pomocí oscilačních pohybů a pulzací vhánět drobné kapičky vody, zubní pasty a slin na veškerá místa a to včetně těch méně dostupných. Vibrační kartáčky generují až 40 000 pohybů za minutu, čímž výrazně překonávají manuální kartáček. Modely vybavené převratnou 3D technologií navíc dokážou velmi účinně odstraňovat nejen zubní plak, ale rovněž výrazně přispívají k bělení zubů. Což ocení zejména ti, kdo rádi holdují kávě nebo cigaretám. Tato technologie je sice o něco dražší než výše uvedené oscilačně-rotační kartáčky, zato nabízí vskutku nejmodernější systém zaručující špičkové vyčištění zubů v kombinaci s maximální péčí. Jsou také díky větší šetrnosti vhodné i pro lidi s citlivými dásněmi nebo odhalenými krčky.

Při výběru elektrického zubního kartáčku je dále dobré mít přehled o možnostech příslušenství a vybavení. Například, co se týče energie. Že jde o kartáčky elektrické, evokuje dráty a zásuvku – takové produkty však na trhu nenajdeme. Aby bylo jejich ovládání co možná uživatelsky nejpohodlnější, dodávají se na trh obvykle elektrické kartáčky vybavené akumulátorem, případně fungují na principu výměnných baterií.

Pro správnou funkci zubních kartáčků je nutné dbát na to, aby byly hlavice neustále v dobrém stavu, K jejich opotřebení dochází zhruba stejně často jako u klasických manuálních kartáčků, zhruba jednou za tři měsíce je tedy nutné obstarat si novou hlavici.

Jaké elektrické zubní kartáčky jsou v současné době mezi zákazníky nejoblíbenější? Pojďme si představit produkty, které se nejvíce prodávají. Třeba si mezi nimi vyberete i vy.

Recenzetesty.cz
Logo