Recenze a test iRobot Roomba 605

I přesto, že vysávání patří mezi ty příjemnější domácí práce, snad nikdo nechce vytahovat velký těžký vysavač každý den. A mít takového šikovného pomocníka v podobě robotického vysavače, který se o čistou podlahu postará sám jen s malinkou asistencí mi přišlo jako skvělý nápad. Po pár měsících používání robotického vysavače iRobot Roomba 605 nadšení stále trvá a podlaha je důkladně vyluxována častěji než kdy předtím. Co všechno tento model vysavače umí a jaké funkce mi naopak chybí?

Obecný pohled na robotický vysavač

Snadná ovládání a manipulace

Elegantní design v příjemné černobílé barvě odhaluje několik tlačítek na vrchní části vysavače. A to je v zásadě všechno, co pro běžnou údržbu potřebujete. Stačí vždy zmáčknout největší tlačítko s nápisem Clean a vysavač se rozjede ze své dobíjecí stanice volně do místnosti, kde se pustí do vysávání. Kromě toho je možné zavelet jedním tlačítkem pro navrácení se do nabíjecí stanice nebo preciznější čištění jednoho místa. Praktickou funkcí je také senzor proti pádu ze schodů nebo senzor proti nárazu do překážek.

Rotační kartáček pro přihrnutí nečistot

Vysavač iRobot Roomba 605 je vybaven jedním rotačním kartáčkem pro přihrnování nečistot. Ještě efektivnější by bylo, kdyby byl rotační kartáček na obou stranách, ale i tento v zásadě dobře plní svůj úkol. Kromě toho jsou ve spodní části i dva další kartáče u nasávacího otvoru. Velmi dobře zachytí chlupy a vlasy, takže jednou za čas potřebují důkladné očištění. Všechny kartáčky a filtr do nádobky na odpad jsou zároveň náhradními díly, které se doporučuje jednou za čas vyměnit.

Pohled na hlavní kartáč a boční kartáček

Funkce pro důkladně vysávání zvoleného místa (Spot Clean)

Vysypaný květináč, drobečky a další nečistoty už nejsou úkolem pro lopatku. Vždy totiž sáhnu po robotickém vysavači iRobot Roomba, který přenesu na vybrané místo a jedním tlačítkem nastavím funkci Spot Clean. Vysavač se následně soustředí na dané místo a jezdí v pravidelné spirále tak, aby byly všechny nečistoty spolehlivě vysáté. A skutečně to velmi dobře funguje na tvrdé podlaze i na koberci.

Poměrně dlouhá výdrž baterie

Na jedno nabití vydrží iRobot Roomba 605 běžně fungovat alespoň 60 minut. To v zásadě stačí na vysátí třech větších místností. Jakmile se baterie začne vybíjet, rozbliká se tlačítko Dock a vysavač zamíří do nabíjecí stanice. Musí však být v bližší vzdálenosti, aby byl patrný infračervený signál, podle kterého se vysavač orientuje. Při vysávání v jiné místnosti ho tak budete muset kousek přenést blíže.

Pohled na vysavač v nabíjecí stanici

Dálkové ovládání je možné dokoupit

Součástí standardního vybavení tohoto modelu robotického vysavače bohužel není dálkové ovládání. To se na první pohled zdá jako drobnost, ale při častém používání vysavače, který musíte hledat po pokoji pro zapnutí tlačítka na navrácení do nabíjecí stanice, jde o poměrně praktickou věc. Dá se však dokoupit za několik stovek korun. Tento levnější model také není připojen na Wi-Fi, takže není možné ovládání přes aplikaci. Dražší modely od této značky však tuto funkci běžně nabízí.

Shrnutí

Protože jde o můj první robotický vysavač, nemám iRobot Roomba 605 v zásadě s čím porovnat. Rozhodně však můžu říct, že jsem byla pozitivně překvapena sílou sacího výkonu, kdy i z koberce perfektně odstranil prach, který byl následně v nádobce. Nádobka na odpad je poměrně velká a ještě se mi nestalo, že by vysavač sám signalizoval, že je plná. Ale to bude tím, že vždy raději vysypávám po vysátí každé místnosti, aby byl zajištěn dostatečný výkon.

Vysypávací nádobka

Celou recenzi se na závěr pokusím shrnout ve stručných bodech, v čem spočívají přednosti a naopak nevýhody tohoto modelu robotického vysavače.

Výhody

  • Příjemný design
  • Snadné ovládání
  • Velmi dobrý sací výkon i na koberci
  • Dobrá výdrž baterie
  • Automatické nabíjení
  • Funkce pro důkladné čištění místa Spot Clean

Nevýhody

  • Chybí dálkové ovládání
  • Pouze jeden rotační kartáček
  • Není úplně tichý, ale zároveň rozhodně není hlučný jako klasický vysavač

Recenzetesty.cz
Logo