Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Nejlepší notebooky dle testů a recenzí 2024

Nejlepší notebooky dle testů a recenzí 2024

Moderní notebooky díky kvalitní hardwarové výbavě nabízejí takřka srovnatelné možnosti jako stolní počítače. Skrze WiFi adaptér navíc umožňují i připojení k internetu prakticky odkudkoliv na světě. Před výběrem si ujasněte, k čemu budete notebook využívat a kolik do něj hodláte investovat. Sledujte výkonnostní komponenty, operační paměť, kvalitu a velikost displeje či výdrž na baterii. Zaměřte se také na operační systém, interní paměť a konektivitu.

Jaký notebook vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Notebooky do 15 000 Kč

Notebooky do 30 000 Kč

Herní notebooky

Nejlepší cena-výkon

Hodnocení

93 %

93 %

92 %

91 %

Název

Lenovo ThinkBook 14 IIL

Acer Nitro 5 NH.Q8KEC.003

Acer Nitro 5 NH.Q8KEC.003

Apple Macbook Air 2020 M1 256GB

Vzhled

Cena

14 000 Kč

14 000 Kč

35 0000 Kč

30 000 Kč

Klady

Dobrý poměr výkon/cena
Velké úložiště
Kombinace SSD a HDD

Výkonný procesor
Velké úložiště
Hliníkový materiál

Vysoký výkon
Vysoká obnovovací frekvence
Velká obrazovka
Podsvícená klávesnice

Tichý provoz
Dlouhá výdrž baterie
Dva Thunderbolt konektory

Zápory

Nízká výdrž baterie
Nemá USB-C
Plastová konstrukce

Nemá Thunderbolt ani čtečku paměťových karet
Vyšší cena

Slabší procesor
Poměrně hlučný provoz

Menší operační paměť
Málo konektorů

Operační systém

Windows

Windows

Windows

MacOS

Procesor

Intel Core i3 1005G1

Intel Core i7 1165G7

Intel Core i5 10300H

Apple M1

Počet jader procesoru

2

4

4

8

Frekvence procesoru (GHz)

1,2 – 3,4

2,8 – 4,7

2,5 – 4,5

3,2

Typ grafické karty

Integrovaná

Dedikovaná

Dedikovaná

Integrovaná

Grafická karta

Intel HD Graphics 620

NVIDIA GeForce MX350

NVIDIA GeForce RTX 2060 (Mobile)

Apple M1 7 jader

PVelikost operační paměti RAM (GB)

8

16

16

8

Typ pevného disku

HDD a SSD

SSD NVME

SSD NVME

SSD NVME

Kapacita pevných disků (GB)

1 128

1 000

1 000

256

Velikost displeje (palce ")

15,6

15,6

17,3

13,3

Rozlišení displeje

1 920 × 1 080

1 920 × 1 080

1 920 × 1 080

2 560 × 1 600

Udávaná výdrž (h)

6

8,5

Neuvedeno

15

Materiál konstrukce

Plast

Hliník

Plast

Hliník

Hmotnost (kg)

1,85

1,7

2,7

1,29


Obrázek k recenzi produktu Lenovo V15 82C500J3CK
Recenze Lenovo V15 82C500J3CK

Noteboook Lenovo ThinkBook 14 IIL patří k levnějším zařízením, které je dobře přenosné a splňuje parametry dostačující pro nenáročnou práci v kanceláři či běžné zatížení v domácnosti.

Výrobce vybavil tento notebook dvoujádrovým procesorem Intel Core i3 1005G1 s rozsahem pracovních frekvencí 1,2 – 3,4 GHz a integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 620. Zvládá tak plynulou práci v běžných kancelářských programech, svižné prohlížení internetu i při více oknech a multimediální zábavu, pro hry ale tento model vhodný není. Navrch oproti většině levných notebooků má díky 8GB operační paměti pracující na frekvenci 2 666 MHz, což zabezpečuje bezproblémový a dostatečně plynulý chod. Úložný prostor kombinuje 128GB SSD a 1000GB HDD disk, takže je zajištěn optimální objem úložiště i rychlý provoz. 15,6palcový notebook disponuje matnou obrazovkou s rozlišením 1 920 × 1 080 px a nabízí jemné zobrazení, je ale tvořena technologií TN, která nepodává barvy tak dobře jako IPS. Co se týče konektivity, schází zde USB-C a konektor pro internetový kabel, nechybí ale čtečka paměťových karet, konektory USB či HDMI. Integrovaný WiFi modul 5 sice nepatří k nejnovějším, nicméně v tomto případě by novější varianta stejně využití nenašla.

Uživatelé si v recenzích pochvalují zejména poměr kvality a ceny notebooku. Jsou spokojení s jeho plynulým a bezproblémovým provozem a funkční výbavou.

V tomto případě se jedná o základní notebook do domácnosti nebo pro nenáročnou kancelářskou práci. Jeho výkon je dostačující pro běžné úkony včetně multimediální zábavy, pro herní využití se ale tento notebook nehodí. Výrobce uvádí 6hodinovou výdrž baterie, což společně s vyšší váhou a plastovým šasi není moc dobrá kombinace pro častý přesun a práci mimo dosah elektrické zásuvky.

Orientační cena: 14 000 Kč


Obrázek k recenzi produktu Acer Aspire 5 NX.A1MEC.004
Recenze Acer Aspire 5 NX.A1MEC.004

Lenovo notebook Acer z řady Aspire 5 v tomto případě disponuje velmi solidním procesorem o perfektním výkonu a dedikovanou grafickou kartou, takže spolehlivě zvládá pracovní využití. Má elegantní provedení, dobrou konektivitu a hliníkový obal.

Díky výkonnému 4jádrovému procesoru je notebook Acer Aspire 5 NX.A1MEC.004 vhodný i pro náročnější práci, při které se na něj budete moci maximálně spolehnout. Disponuje dedikovanou grafickou kartou NVIDIA GeForce MX350, která vám dovolí plynulé online hraní, ale i práci s grafikou a grafickými programy. K dispozici je 16GB operační paměť, která je přitom tvořena kombinací dvou modulů standardů DDR4. Při prohlížení více oken v prohlížeči i při náročnějších operacích je tak zajištěn plynulý provoz. Velmi kvalitní je v tomto případě rychlé SSD NVME s 1000 GB, které vystačí i náročnějším uživatelům. Na 15,6palcovém IPS displeji o klasickém rozlišení 1 920 × 1 080 px se obraz zobrazuje jemně a bez odlesků, povrch má totiž matnou úpravu. Notebook nabízí také dobrou konektivitu, kromě Thunderboltu a čtečky karet zde najdete vše potřebné včetně nejmodernějšího modulu WiFi 6. Výrobce pak přislibuje 8,5hodinovou výdrž baterie v závislosti na konkrétním využití.

Notebook Acer s velmi výkonným procesorem a dedikovanou grafickou kartou se hodí i pro náročnější pracovní využití, což jde ruku v ruce s elegantním provedením hliníkového šasi. Pokud se ale zaměřujete spíše na hraní, poohlédněte se jinde, zmíněná grafická karta totiž spadá do nejnižší řady samostatných karet, takže se hodí spíše pro ty, kteří nevyžadují přímo extrémní grafický výkon.

Orientační cena: 29 000 Kč


Obrázek k recenzi produktu cer Nitro 5 NH.Q8KEC.003
Recenze cer Nitro 5 NH.Q8KEC.003

Herní notebook Acer Nitro 5 NH.Q8KEC.003 nabízí konfiguraci určenou pro hráče hledající zařízení s vysokým grafickým výkonem. Vedle vyváženého výkonu nechybí prostorný displej s vysokou obnovovací frekvencí a skvělý zvuk pro maximální uživatelský zážitek.

Notebook spadající do řady Acer Nitro 5 představuje skvělou volbu pro zapálené hráče. Nabízí dostatečný výkon pro hraní nových herních pecek, který zajišťuje procesor Intel Core i5 10300H spolu s dedikovanou grafickou kartou NVIDIA RTX 2060 (mobile) spadající do střední třídy. Herní prožitek notebook zvyšuje také funkcí Ray Tracing pro vykreslování světla v reálném čase, při nejnovějších hrách ale zvažte její vypnutí, protože si nárokuje velkou část výkonu. Velikost grafické paměti poslouží i pro jednodušší 3D modelování a rendering. V konfiguraci nechybí 16GB operační paměť a rychlý 1000GB SSD NVME disk. Hráče osloví i kvalitní IPS displej se 17,3palcovou úhlopříčkou a Full HD rozlišením či výborný zvukový výstup technologie DTS:X Ultra, jež při hraní vytvoří dojem prostorového zvuku. Vedle toho notebook disponuje propracovanou technologií chlazení CoolBoost, díky které zvládá i náročné pracovní nasazení, avšak za poměrně výrazné hlučnosti. V závislosti na zátěži lze očekávat maximálně 3hodinovou výdrž na baterii.

Hráčům nabízí tento notebook optimálně vyvážený výkon, velký přehledný displej s vysokou obnovovací frekvencí a vynikající kvalitu zvuku, která pozvedne herní zážitky na novou úroveň. Kvalitně je zde zvládnuté také chlazení. Co se ale týče procesoru, hodí se v kombinaci s uvedenou grafickou kartou spíše pro hraní, pro náročnější pracovní využití by nemusel stačit.

Orientační cena: 35 0000 Kč


Obrázek k recenzi produktu Apple Macbook Air 2020 Gold MGND3CZ:A
Recenze Apple Macbook Air 2020 Gold MGND3CZ:A

Apple Macbook Air 2020 M1 256GB je skvělý pomocník nejen na cesty. Zvládá 15hodinovou výdrž na baterii při zcela tichém chodu a nabízí optimální výkon pro běžnou kancelářskou práci. V designovém provedení osloví zejména cestovatele, kterým nabízí solidní balíček výhod.

MacBook Air 2020 M1 využívá stejný typ procesoru jako se nachází v mobilních zařízeních. Apple M1 s instrukční sadou ARM se vyznačuje solidním výkonem a efektivitou napájení. Zajišťuje dlouhou výdrž na baterii, což je pro práci na cestách stěžejní. Má integrovanou grafickou kartu se 7 jádry, která vyhovuje běžné kancelářské a jednodušší grafické práci. Operační paměť je napevno spojená s procesorem, díky čemuž je více plynulejší, avšak nelze ji rozšířit. Notebook své uživatele potěší rychlým 256GB SSD PCIe diskem a kvalitním IPS displejem s věrným zobrazením barev a velmi jemným rozlišením 2 560 × 1 600 px. Co se týče konektivity, je na tom ale ve srovnání s konkurencí o něco hůře a pro někoho může být počet konektorů nedostatečný. Výrobce přislibuje až 18hodinovou výdrž baterie a při práci přes WiFi pak 15hodinovou, což z tohoto notebooku dělá ideálního parťáka na cesty. Bonusem je pak podsvícená klávesnice či bezpečný přístup pomocí Touch ID.

Z recenzí je patrné, že jsou uživatelé nadšeni z dokonale sladěného operačního systému a plynulého provozu, který notebook zajišťuje. Těší je také sympatický design. Někteří si ale stěžují na menší počet dostupných aplikací ve srovnání s konkurenčním operačním systémem.

Výrobci se v případě MacBooku Air 2020 M1 povedlo vytvořit zařízení s úctyhodnou výdrží na baterii za relativně přijatelné pořizovací náklady. Notebook je pro menší rozměry a nízkou váhu skutečně kompaktní a nabízí solidní výkon pro řešení kancelářské práce na cestách. Jeho nižší grafický výkon z něj ale nedělá vhodnou volbu pro grafiky a další profesionály cílící na tento parametr.

Orientační cena: 30 000 Kč


Jak vybrat nejlepší notebook

Notebook je přenosné zařízení, které můžete využít pro práci i zábavu kdekoliv na cestách, doma na gauči nebo třeba v kanceláři. Díky pokročilým technologiím, které dříve nabízely jen stolní počítače, se dnes ke koupi notebooku uchyluje stále více uživatelů. Při výběru byste měli jednotlivé parametry posuzovat zejména podle budoucího využití notebooku. Nabízí se totiž různé konfigurace, přičemž každá je vhodná na něco jiného.

Pro hraní her volte přístroj s dedikovanou grafickou kartou, pro svižnou práci zase notebook s úložištěm typu SSD. Profesionální grafici a fotografové by pak měli vybírat mezi přístroji s kvalitním zobrazením barev a rovněž dedikovanou kartou, naopak pro domácí využití postačí jen základní hodnoty. Pokud se s notebookem budete často pohybovat mimo dosah elektrické zásuvky, sledujte i jeho výdrž na baterii.

Rozhodněte se také, kterému operačnímu systému dáte při výběru přednost. Zatímco macOS se považuje za obecně svižnější a výkonnější, Windows je celosvětově více rozšířený a pro mnoho uživatelů stále jednodušší. Nakonec zhodnoťte také celkovou konstrukci. Jestliže budete do práce či do školy s notebookem často dojíždět, zaměřte se na její bytelnost a vybírejte ideálně celokovové provedení. 

Obrázek zobrazuje schéma rozloženého noptebooku
Rozložený notebook – zdroj: www.arecenze.cz

Jaký notebook vybrat stručně:

  • Za jakým účelem si notebook pořizujete? Chcete zařízení na práci, hraní her, stříhání videí či jen surfování po internetu? Konfigurace počítače bývá přizpůsobená účelu využití.
  • Kterému operačnímu systému dáte přednost? Preferujete rozšířený Windows, nebo lépe sladěný macOS? Operační systém ovlivňuje uživatelský komfort.
  • Sledujte technické parametry notebooku. Výkon, operační RAM paměť, grafická karta či úložiště, to vše jsou faktory důležité pro práci.
  • Budete často mimo dosah elektrické zásuvky? Pak se zaměřte na zařízení, která mají dlouhou výdrž na baterii.
  • Budoucímu využití musí odpovídat i konstrukce. Zvažte, jakou velikost displeje využijete, zda oceníte numerický blok či celokovovou konstrukci vhodnější pro časté přenášení.
  • Stanovte si rozpočet vzhledem k tomu, co od notebooku očekáváte. Při výběru sledujte také uživatelské recenze, které vám leckdy mnohé prozradí.

Rozdělení notebooků podle využití

Čím dál více uživatelů upouští od stolních počítačů a upřednostňují kompaktní přenosné notebooky, jež umožňují připojení k všudypřítomné WiFi síti. Není tak nic výjimečného, že si dnes život bez něj nedokáží představit pracující ani studenti. Abyste potenciál notebooku využívali na maximum, vybírejte jej podle jeho budoucího využití.

Domácí notebook

Notebook pro domácí používání musí zvládnout pestrou škálu základních úkonů. Od brouzdání po internetu, čtení každodenního zpravodajství a sjíždění sociálních sítí přes sledování filmů a videí až po jednoduchou práci s fotkami z dovolené. Při výběru takového zařízení se můžete bez obav zaměřit na cenu. I levný notebook totiž zvládne spustit základní kancelářské programy či webový prohlížeč, ovšem neočekávejte nijak ohromující výkon.

Notebook pro studenty

Bez vlastního notebooku dnes žáci a studenti nedají ani ránu. Naproti tomu jdou ale výrobci se svými zařízeními, jejichž cena postupně klesá. Díky tomu můžete za dobrou cenu pořídit notebook zvládající běžné úkony studentů základních a středních škol. Zastanou tedy plynulé dohledávání zdrojů při tvorbě referátů či seminárních prací, bezproblémový přenos video přednášky, ale i multimediální zábavu, která bude studenty jistě zajímat.

Bohatě postačí menší velikost úhlopříčky displeje, naopak se zajímejte o výdrž na baterii. Co se týče výkonu, může notebook pro studenta dosahovat podobných hodnot jako ten do domácnosti, avšak jiné požadavky musí splňovat v oblasti konstrukce. Jelikož studenti často cestují, měl by být notebook nejen lehký, aby se nepronesl, ale zároveň nebude na škodu celokovová konstrukce, jež odolá nejrůznějším nástrahám při cestování.

Kancelářský notebook

Do kanceláře vybírejte notebook přizpůsobený pro komfortní a efektivní práci. Měl by nabízet pohodlnou, třeba i podsvícenou klávesnici s numerickým blokem a dobrou, alespoň 10hodinovou výdrž na baterii. Ideální je 15,6″ displej, který je dostatečně velký pro snadnou orientaci na ploše, ale zároveň stále dobře přenosný. Výkonností grafické karty se v tomto případě není potřeba zabývat, pro běžné pracovní úkony vám postačí ta integrovaná.

Co se týče kapacity úložiště, záleží na vašich preferencích, případně na tom, zda využíváte cloud a obejdete se tak se základní hodnotou. Zajímat by vás měl spíše typ úložiště, protože SSD umožňuje výrazně svižnější práci a rychlejší spouštění aplikací. Vhodná je také kombinace SSD a HDD. Obvykle mívají kancelářské notebooky plastovou konstrukci, pro častý transport ale preferujte spíše kov.

Konvertibilní notebook 2v1 

Konvertibilní notebooky spojují ty nejlepší technologie z notebooků a tabletů. Vyznačují se svou konstrukcí, kdy umožňují překlopení obrazovky o 180° nebo také její oddělení od klávesnice. Využití tak přístroj nachází jako notebook, tablet ale i jako stabilní stojánek například pro přehlednější prezentaci produktů, prohlížení internetových stránek či sledování filmů. Obrazovka bývá dotyková a při výběru hraje roli především její úhlopříčka.

Notebook pro profesionály a náročné uživatele

Profesionálové a nároční uživatele vyžadují od notebooku maximální spolehlivost. Samozřejmostí by proto měl být přístroj sestavený z kvalitních komponentů a s odolnou konstrukcí. Standardem je minimálně 8GB operační paměť RAM a výkonný procesor, který najde uplatnění při práci s programy.

  • Pro náročnou práci s grafikou vyhledávejte notebooky disponující profesionální grafickou kartou (AMD FirePro, NVIDIA Quadro) a kvalitním rozlišením displeje.
  • Stejně tak notebooky pro hráče a práci náročnou na výpočetní výkon by měly mít výkonnou grafickou kartu. Vedle toho si ale zaslouží také ideálně 16GB RAM a kombinaci SSD a HDD disku. Musí zajistit jak absolutní plynulost operačního systému a nainstalovaných aplikací, tak i dostatečnou kapacitu pro ukládání dat.

Operační systém

Výběr operačního systému záleží spíše na vašich preferencích a účelu, za jakým si notebook pořizujete. K dostání jsou také notebooky bez vlastního operačního systému, do kterého si jej můžete sami nainstalovat. Tato varianta je ale určená pro pokročilé uživatele, kteří ví, jak s počítačem bez OS komunikovat. V současnosti máte na výběr ze čtyř možností: Windows, macOS, Linux a Google Chrome OS.

Operační systém VýhodyNevýhody
Windows+ Velká rozšířenost
+ Obrovské množství programů
+ Možnosti individuálních úprav a ovlivnění systému
+ Široký výběr z mnoha cenových kategorií
– Vyšší riziko nakažení viry
– Potřeba pravidelných aktualizací
– Software není tak dobře sladěný s hardwarem a může být občas nestabilní 
Apple macOS+ Dokonale sladěný svižný systém
+ Kvalitní zpracování
+ Malé riziko ohrožení virem
+ Intuitivní uživatelské prostředí
– Vyšší cena notebooků
– Menší výběr oproti přístrojům s OS Windows
– Nedostupnost některých známých programů
Google Chrome OS+ Rychlý a plynulý provoz
+ Příznivá cena notebooků
+ Přívětivé uživatelské prostředí
– Aplikace pouze online
– Malá nabídka notebooků
– Bez přístupu k internetu nabízí jen omezené funkce
Linux+ Nenáročný na výkon
+ Dostupný zdarma
+ Vysoká bezpečnost
– Omezená podpora aplikací
– Pro pokročilé uživatele s IT znalostmi
– Nízká rozšířenost

Windows

Windows je operačním systémem společnosti Microsoft. Patří k nejznámějším a k jeho používání se přiklání valná většina uživatelů. Někteří skrze jeho obrovskou rozšířenost, jiní pro pestrou paletu dostupných programů. Výhodou notebooků s operačním systémem Windows je také velká podpora ze strany vývojářů a přívětivé uživatelské prostředí, ve kterém se snadno zorientuje dítě, dospělý i senior. A co nevýhody?

  • Skrze horší zabezpečení je tento operační systém náchylnější k napadení virem.
  • Systém je potřeba pravidelně aktualizovat.

Apple macOS

Druhým nejzastoupenějším systémem je Apple macOS, kterým jsou vybaveny notebooky známého výrobce Apple. Tyto přístroje využívají zejména podnikatelé, manažeři a profesionálové nejrůznějších oblastí. Je dokonale sladěný s hardwarem, protože vše probíhá pod taktovkou jednoho výrobce, a mimo to se může pochlubit i lepším zabezpečením. Zároveň je velmi dobře propojitelný s dalšími Apple produkty. A nevýhody?

  • Pořizovací ceny začínají na hodnotě 25 000 Kč.
  • Nabídka programů pro macOS není tak široká, jakou mají uživatelé Windows.
  • Opravy po záruční lhůtě jsou finančně velmi nákladné.

Google Chrome OS

Poněkud méně běžným je operační systém Google Chrome OS od společnosti Google. Přístroje jím vybavené se nazývají chromebooky a k dostání jsou za poměrně dobrou cenu. Bohužel ale nedovolují instalaci některých desktopových aplikací a bez připojení k internetu mají jen omezené použití, jsou proto určeny především pro uživatele, kteří pracují výhradně ve webovém prostředí.

Linux

Kreativní osoby a programátory může zaujmout operační systém Linux. Je otevřený a volně distribuovaný, avšak není příliš vhodný pro běžné uživatele PC. Pokročilí uživatelé však ocení hlavně možnost jednoduchého ovládání přes Terminál, stabilnost systému a dostupnost široké škály free a open source aplikací. V porovnání s předchozími systémy je však nabídka výrazně menší.

Obrázek zobrazuje schéma operačních systémů
Operační systémy – zdroj: www.arecenze.cz

Procesor

Procesor, často označovaný také jako CPU (centrální výpočetní jednotka), je mozkem počítače. Z pohledu výkonu je to ten nejdůležitější komponent, od kterého se odvíjí rychlost práce v programech, schopnost spouštění více programů najednou nebo také počet snímků za sekundu, který je počítač schopen ve hrách dosáhnout. Při výběru se rozlišují tři jeho základní parametry:

  • počet jader,
  • frekvence (takt) procesoru,
  • generace.

Jádra procesoru

Jádra procesoru jsou odpovědná za všechny výpočetní operace a platí, že čím více jader procesor má, tím více úkonů zvládne současně vykonat. Pro základní operace si vystačíte s dvoujádrovým procesorem, avšak za standard pro běžné až náročnější uživatele se považuje rozmezí 4 až 8 jader.

Frekvence (takt) procesoru

Frekvence neboli takt vyjadřuje rychlost, s jakou procesor dokáže zpracovávat instrukce. Pro její vyjádření se používá jednotka gigahertz GHz a spolu s vyšší frekvencí obvykle vzrůstá i výkonnost procesoru. Není to ale pravidlo, vícejádrové procesory mohou mít takt nižší, ale přesto budou v optimalizovaných programech výkonnější. Běžně se hodnoty frekvencí pohybují od 1,6 GHz do 3,3 GHz, ty nejvýkonnější notebooky pak mívají až 5 GHz.

Výrobci procesorů

V současnosti mezi nejrozšířenější výrobce procesorů patří Intel a AMD, přičemž AMD najdete na trhu spíše v menším zastoupení. Obě společnosti vyrábí jedno i vícejádrové procesory. 

Intel

Procesory Intel najdete ve většině notebooků s operačním systémem Windows a ve všech stávajících noteboocích od Applu (společnost Apple však své nejnovější produkty, počínaje výrobním rokem 2020, vybavuje vlastními procesory Apple silicon, kterými se ale zabývat nebudeme). Níže najdete dostupné řady procesorů Intel, přičemž Intel Core patří v současnosti k nejpoužívanějším:

  • Intel Core i3, Core i5, Core i7 a Core i9 jsou série s výborným výkonem. Zatímco Core i3 postačí na běžnou až výpočetně lehce náročnější práci, vyšší série jsou vhodné do výkonnějších zařízení. Core i7 už je určený pro náročné aplikace a hraní her a Core i9 je pak verzí pro profesionály.
  • Intel Atom, Celeron a Pentium jsou pak série s o něco nižším výkonem. Používají se v levnějších noteboocích určených zejména pro kancelářskou činnost, nikoliv pro hraní. Intel Atom vyniká nízkou energetickou náročností, avšak tomu odpovídá i nižší výpočetní výkon.
  • Intel Xeon je procesor, jímž jsou vybaveny notebooky určené pro každodenní dlouhodobou zátěž, kterou by měly bez obtíží zvládat. Nemá integrované grafické jádro a jeho benefity využijí především profesionální grafici pro práci s náročnými programy, při renderování a tvorbě 3D modelů. Notebooky s tímto procesorem bývají obvykle velmi drahé.

AMD

V oblasti notebooků výrobce AMD dlouho zaostával, avšak na přelomu let 2019 a 2020 vydal první mobilní procesory, které mohou Intelu výkonnostně konkurovat.

  • Procesory série Ryzen zahrnují nejlevnější řadu AMD Ryzen 3, která je určena pro kancelářskou práci a hraní méně náročných počítačových her. Vyšší řady Ryzen 5 a 7 pak zajišťují vysoký výkon i při náročnějších hrách a hodí se také pro práci s videem a grafikou.
  • Série A4, A6, A8, A10 a A12 jsou řady starších procesorů, které se do konfigurací zapojují už jen zřídkakdy. Výkonově novějším typům nedostačují, ty nejvýkonnější lze srovnat se staršími typy Intel Ryzen 3 nebo Core i3 AMD.

Grafická karta

Grafická karta se stará o grafické výpočty a převod dat na obraz a její výkon je stěžejním parametrem při výběru herního notebooku nebo přístroje pro práci náročnou na grafický výkon. Může být buďto dedikovaná (samostatná), která je pro náročnější grafické operace a hraní her nezbytná, nebo integrovaná v procesorovém pouzdře, která vyniká nižší energetickou náročností a pro běžné pracovní úkony je naprosto dostačující. 

Jakmile výrobce notebook dedikovanou kartou opatří, projeví se to nejen na nižší výdrži baterie, hmotnosti a tloušťce, ale také na ceně. Jestliže ale hledáte notebook určený právě pro hraní náročných her, práci s 3D grafikou nebo s video editory, pak se vám investice do dražšího zařízení s kvalitním grafickým výkonem vyplatí. Vybírejte z notebooků opatřených dedikovanou kartou od Nvidie řady GeForce RTX, GTX nebo od AMD Radeon RX.

TypUrčení 
Integrovaná grafická kartaBěžné surfování po internetu, kancelářská práce, nenáročné úpravy fotografií
Dedikovaná grafická kartaHraní her, modelování, úpravy a střih videa, provoz náročných aplikací a grafických programů

Paměť

Čím větší paměť grafická karta má, tím vyšší výkonový potenciál v náročných hrách nabízí. Levnější grafické karty mívají 1 GB, ty nejvýkonnější pak až 8 GB vestavěné paměti.

Grafické karty NVIDIA

Tím nejlepším, co je v noteboocích k dostání, jsou grafické karty NVIDIA. Podle výkonu a využití se rozdělují do čtyř tříd, přičemž herní jsou označované jako GTX a v případě nových generací pak RTX. Profesionální grafické karty se pak označují Quadro a své využití nachází zejména v CAD (počítačem podporované navrhování) a simulačních aplikacích, a to především mezi inženýry a vědci.

  • NVIDIA GeForce RTX je řadou nejnovější generace určenou pro nejnáročnější hráče. 
  • NVIDIA GeForce GTX zahrnuje výkonné modely rovněž vhodné především pro herní účely.
  • NVIDIA GeForce GT zahrnuje o něco slabší modely, které jsou vhodné pro hraní starších her či pro jiné multimediální využití.
  • NVIDIA Quadro je řadou profesionálních grafických karet, které se hodí pro práci s grafikou nebo v CAD.

Grafické karty AMD

Výrobce AMD se v poslední době soustředí na čipy integrované přímo v procesorech. Obecně lze ale říci, že v oblasti mobilních zařízení spíše zaostává. Její nejvýkonnější model grafické karty RX má stále nižší výkon, než je tomu v případě střední třídy NVIDIE.

  • Radeon Graphics je generací mobilních grafických čipů, jež jsou součástí procesorů Ryzen 4000.
  • RX Vega označuje čipy integrované přímo v procesorech. Doprovází jej i číslo symbolizující konkrétní výkonnostní třídu.
  • Radeon Pro 5500M je grafická karta nejvyšší řady, kterou zatím disponují pouze notebooky MacBookPro (březen 2021).

Operační paměť RAM

Paměť RAM využívají programy a operační systém během provozu počítače. Dokáže tedy do značné míry ovlivnit to, jak rychle vám notebook umožní pracovat. Na rozdíl od interní paměti je operační paměť volatilní. Znamená to, že pro uchování informace musí být připojena ke zdroji energie, po vypnutí počítače se v ní proto data smažou. Při výběru byste měli tento parametr sledovat jak z hlediska jeho kapacity, tak i typu.

Kapacita

Kapacita operační paměti se odvíjí od množství a náročnosti úkonů, které budete na notebooku nejčastěji provádět. Platí, že čím větší je operační paměť, tím více programů nebo oken prohlížeče vám notebook umožní spustit plynule, tedy bez zasekávání a pádu systému. Níže si přečtěte, jaká hodnota je přijatelná pro studenta nebo jakou operační paměť využije profesionál k práci.

  • 4 GB RAM představuje dostačující hodnotu pro nenáročné uživatele a bezproblémové používání systému Windows. Umožňuje například surfování po internetu s menším počtem otevřených oken nebo nenáročnou práci v textovém editoru.
  • 8 GB RAM je již optimální hodnotou pro běžné uživatele. Takové notebooky zastanou plynulou kancelářskou práci i při spuštění více programů současně.
  • 16 GB RAM je často doporučováno pro maximální výkon náročných počítačových her. Tento objem mezipaměti je ale dostačující také pro bezproblémový chod při náročnějším pracovním vytížení, vhodný například pro projektanty a grafiky.
  • 32 GB RAM již vyhoví náročným profesionálům i hráčům. Ty nejvýkonnější notebooky se mohou pyšnit i hodnotou 64 GB, ale tu většina běžných uživatelů příliš nevyužije.

Typ a rozšíření

Nejmodernějším a nejpoužívanějším typem RAM paměti je generace DDR4, přičemž vyšší číslo odpovídá vyššímu výkonu a novější variantě. Rozšíření paměti se pak odvíjí od jejího umístění. Pokud je napevno napájena na mateřské desce notebooku, označuje se jako LPDDR a nelze ji rozšířit. Zato RAM označená jako DDR4 bývá umístěna ve slotech a je možné ji rozšířit dokoupením a připojením paměťového modulu.

Úložiště – uživatelská paměť

Úložiště slouží k ukládání veškerých dat a jeho typ do jisté míry ovlivňuje rychlost a svižnost notebooku. Při výběru se setkáte se dvěma typy: pevným diskem označovaným jako HDD a SSD diskem bez pohyblivých částic. Notebooky bývají běžně osazeny jedním z nich, nebo jejich kombinací.

Kapacita úložištěVyužití
do 256 GBSurfování po internetu, základní práce a nenáročné programy
256–512 GBKancelářské práce, multimediální zábava, náročnější programy
1 TB a víceMultimediální zábava, profesionální pracovní využití

HDD

HDD neboli plotnový pevný disk vyniká svou životností a nízkou cenou. V porovnání s SSD diskem totiž pořídíte za stejnou cenu HDD s vyšší kapacitou. Je typický zejména pro herní notebooky a disponuje maximální rychlostí okolo 200 MB/s.

SSD

Disk SSD představuje úložiště bez pohyblivých částí (HDD ukládá data na otáčejících se plotnách). Je tichý a několikanásobně rychlejší než HDD, přičemž rychlost toho nejpomalejšího disku se pohybuje okolo 350–500 MB/s. Vyniká odolností proti otřesům, a tak je častou volbou výrobců cestovních notebooků. Nevýhodou je ale v porovnání s HDD disky se stejnou kapacitou vyšší cena.

Kombinace SSD a HDD

Notebook disponující kombinací SSD a HDD spojuje výhody obou disků dohromady. Využívá jak velkou kapacitu HDD, tak i svižnost SSD a představuje tak ideální volbu nejen pro hráče, kterým dovolí stažení a hladký průběh i těch nejnáročnějších her.

Obrázek zobrazuje schéma typů disků
Typy disků – zdroj: www.arecenze.cz

Displej

Displej a jeho parametry ovlivňují celkovou spokojenost s notebookem. V tomto případě není potřeba tolik přihlížet k technologii displeje jako u mobilů, avšak zohlednit byste měli jeho velikost, rozlišení, povrchovou úpravu a obnovovací frekvenci.

Úhlopříčka displeje

Úhlopříčka displeje ovlivňuje celkové fyzické parametry notebooku včetně jeho hmotnosti. Přístroje s menší úhlopříčkou se sice snáze přenášejí, avšak v oblasti multimediální zábavy vynikají spíše větší notebooky. Kromě fyzických parametrů ovlivňuje úhlopříčka také výdrž na baterii. Pokud tedy hodláte často cestovat a být mimo dosah elektrické zásuvky, volte spíše menší zařízení, které v provozu na baterii vydrží zpravidla déle.

  • 12″ notebook má skutečně minimální rozměry i hmotnost.
  • 13″ notebook je ideální variantou pro časté cestování. 
  • 14″ notebook stále nabízí dobrou mobilitu, ale i slušnou velikost obrazovky. Ideální volba pro každodenní nošení do školy či do práce.
  • 15″ notebook již mívá numerický blok na klávesnici a hodí se spíše pro méně časté přenášení.
  • 17″ notebook a větší je na transport docela náročný, samozřejmostí je ale numerický blok a možnost komfortního multimediálního využití.

Rozlišení

Rozlišení obrazovky udává, z kolika pixelů se výsledný obraz skládá. S rostoucím počtem pixelů roste i rozlišení a zvyšuje se kvalita obrazu, ale současně se zvyšují nároky na grafickou kartu i spotřebu energie. Za standardní je přitom dnes považováno rozlišení Full HD a vyšší.

Označení rozlišení displejeHodnota rozlišeníZákladní popis
HD (720p)1 280 × 720 pixelůTypicky u levných notebooků, pro nenáročné uživatele
HD+1 600 × 900 pixelůNepatrně lepší kvalita, vhodné pro nenáročnou kancelářskou práci
Full HD1 920 × 1 080 pixelůIdeální pro 15,6″ notebooky, dobře vykreslený obraz pro hraní her i multimediální využití
WQHD2 560 × 1 440 pixelůKvalitou srovnatelné s Retina displeji, vysoká hustota pixelů, vhodné pro profesionální práci 
4K3 840 × 2 160 pixelůVelmi jemný obraz, využijí grafici, projektanti a ostatní profesionálové, vyšší nároky na grafickou kartu 
Retina displej2304 × 1440 nebo 3200 × 1800 pixelůTypicky v noteboocích Apple, výborná kvalita s obtížným rozpoznáváním jednotlivých pixelů, vhodný i pro grafickou práci

Povrchová úprava displeje

Na zobrazování jednotlivých barev a odstínů má velký vliv povrchová úprava displeje. V případě dotykových displejů se jedná téměř bezvýhradně vždy o lesklou variantu, v případě běžných displejů pak máte ale možností více. Lesklé displeje jsou obecně vhodné pro ty, kteří budou častěji sledovat filmy nebo brouzdat po internetu. Matné displeje se naopak hodí spíše pro pracovní a herní využití.

  • Lesklý displej vyniká lepším zobrazováním barev a obzvláště pak černé barvy. Nevýhodou jsou ale viditelné otisky a nepříjemné odlesky v prosvětleném prostředí. Některé modely disponují antireflexní úpravou, která množství odlesků snižuje a jedná se o doporučovaný kompromis pro dobré barevné podání.
  • Matný displej je méně náchylný k otiskům prstů a nevytváří odlesky. Zobrazení barev, a zvláště temnost černé barvy je ale o něco horší. Složitější je pak také čištění matného displeje, při postříkání jej mohou některé tekutiny poškodit a vytvořit na něm skvrny.

Obnovovací frekvence

Především hráče, kteří ocení plynulejší průběh her, by měla při výběru zajímat obnovovací frekvence displeje. Uvádí se v hertzech (jednotka Hz) a představuje počet obnovení za sekundu. Pamatujte, že vyšší obnovovací frekvence klade rovněž vyšší nároky na grafickou kartu, která při hraní musí vyprodukovat dostatek snímků za sekundu (FPS).

  • Notebooky pro běžné využití mívají standardně 60 až 75 Hz.
  • Herní notebooky disponují 144 až 360 Hz.

Konektivita

Jen málokdo dnes používá notebook bez připojení k internetu či bezdrátové myši. Právě konektivita umožňuje notebook připojit k síti WiFi, ovlivňuje množství USB zdířek či a jiných vstupů pro připojení bezdrátového příslušenství či výstupních zařízení.

Obrázek zobrazuje schéma vstupů notebooků
Vstupy notebooku – zdroj: www.arecenze.cz

Internetový konektor (Ethernet/LAN)

Notebook lze k internetu připojit buďto prostřednictvím WiFi, nebo pomocí internetového kabelu. Výrobci zejména u malých notebooků v rámci úspory rozměrů od internetového konektoru upouštějí, proto raději před nákupem jeho přítomnost ověřte v případě, že jej budete pro připojení k internetu vyžadovat. Připojení přes kabel je vždy stabilnější a rychlejší než přes WiFi, proto je tato možnost často doporučována hráčům online her.

WiFi

V současnosti se v noteboocích využívají WiFi karty standardů WiFi 5 (802.11ac) a WiFi 6 (802.11ax). Notebook se starší technologií již nedoporučujeme, protože jeho připojení bude pomalejší a méně stabilní. V průběhu používání se může stát, že WiFi karta přestane fungovat. V takovém případě zkuste přeinstalovat ovladače WiFi (tzv. drivers) a provést další diagnostiku. Případně lze u některých notebooků s Windows WiFi karta vyměnit.

USB

USB port se využívá pro připojení bezdrátového příslušenství, například myši, reproduktorů či externí klávesnice, dále pro flash disky, externí disky a optické mechaniky. Pro pohodlnou a ničím neomezující práci by měl mít notebook alespoň 2 konektory USB.

  • Konektor USB-A je nejběžnější. Jedná se o starší hranatý typ, který je jednostranně zapojitelný.
  • Konektor USB-C nabízejí některé moderní notebooky pro přenos dat a možnost nabíjení, je oboustranně zapojitelný.
  • USB 2.0 je starší generací umožňující přenos dat rychlostí 60 MB/s. Postačí pro připojení bezdrátového příslušenství.
  • USB 3.0 a novější nabízí až 42× vyšší přenosové rychlosti než USB 2.0. Hodnoty jsou sice pouze teoretické a mohou se mírně lišit, avšak platí, že jsou tyto konektory mnohem rychlejší než předchozí generace. Ideální je notebook kombinující obě generace USB portů.

HDMI

Nejpoužívanějším digitálním konektorem pro přenos zvuku a obrazu ve vysokém rozlišení zároveň je port HDMI. Využívá se například pro připojení notebooku k televizi nebo externímu monitoru.

DisplayPort

DisplayPort je nejmodernější digitální konektor pro přenos obrazu i zvuku. Je součástí většiny pracovních notebooků. Oproti HDMI umožňuje vyšší datový tok, což se vyplatí právě při přenosu obrazu ve vysokém rozlišení.

Bluetooth

Bluetooth slouží pro bezdrátové připojení příslušenství, například myši, sluchátek nebo reproduktorů. Rozlišuje se dle generací a nové notebooky by měly disponovat verzí 5.0 a vyšší.

3,5mm audio konektor (jack)

Standardně se sluchátka připojují k notebooku pomocí 3,5mm jack konektoru. Vedle tohoto příslušenství využívají stejný konektor také reproduktory či mikrofon.

Čtečka paměťových karet

Čtečka paměťových SD karet se vám může hodit zejména v případě, že rádi fotíte nebo natáčíte videa. Je ale pravděpodobné, že notebook podporuje větší typ karty než jiné mobilní zařízení. Pokud tuto situaci nevyřešíte vložením menší micro karty do SD adaptéru, který je se čtečkou kompatibilní, pak máte možnost dokoupení externí čtečky paměťových karet, která se k notebooku připojuje skrze USB a podporuje mnohem více typů.

CD/DVD mechanika

Stejně jako je tomu u jiných portů, i od CD/DVD mechaniky výrobci s cílem úspory místa upouští. I tady je však možnost dokoupení externí mechaniky, která se připojuje skrze USB.

Konstrukce

Materiál konstrukce ovlivňuje její odolnost a možnost designového přizpůsobení. V tomto ohledu máte na výběr mezi celoplastovými modely, kombinací plastu a kovu či celokovovými šasi. Kvalitnější jsou pochopitelně kovové modely, u kterých je menší riziko vrzání pantů a co se týče hmotnosti, nejsou na tom vůbec špatně.

Klávesnice a touchpad

V rámci klávesnice je dobré si při výběru ujasnit, zda využijete numerický blok. Ne všechny notebooky jej totiž mají, zejména jej výrobci vynechávají u menších zařízení. Sledujte také kvalitu provedení či vyvýšení jednotlivých tlačítek, českou lokalizaci nebo podsvícení, které se může hodit při práci ve večerních hodinách a lze jej zpravidla i vypnout.

Touchpad

Touchpad u notebooků nahrazuje myš a jeho kvalita ovlivňuje komfort při práci. Na některých zařízeních se na něm pracuje lépe, na jiných hůře. Výborně zkonstruované dotykové plochy mívají typicky notebooky od Applu. Některé modely mívají touchpad dokonce podsvícený nebo rovnou zkonstruovaný jako druhý, dotykový displej.

Hmotnost a rozměry

Na hmotnost a rozměry notebooku se zaměřte obzvláště v případě, že hledáte zařízení vhodné pro časté cestování. Jestliže budete notebook každodenně přenášet, mohla by se vám váha vyšší než 2 kilogramy brzo pronést. Dobré je si zjistit i hmotnost příslušného adaptéru, který budete jistě nosit s sebou, rozdíly v hmotnostech zde dosahují až stovky gramů. Na hmotnost notebooku mají pochopitelně vliv i jeho rozměry a úhlopříčka displeje.

Reproduktory

Výstup zvuku v noteboocích zajišťují běžně dva reproduktory, každý na jedné straně. Některé však nedisponují ani stereo zvukem, takže od běžných zařízení nijak oslňující kvalitu rozhodně nečekejte. Pokud je kvalita zvuku vaší prioritou, zaměřte se na uživatelské recenze, nebo si přístroj poslechněte přímo ve specializované prodejně.

Webkamera

Webkamera je dnes součástí snad každého moderního notebooku. Najdete ji zpravidla nad obrazovkou a co se týče kvality, tak se výrobci příliš neliší. Většinou je to malá čočka zapuštěná do rámu, která slouží hlavně pro vizuální komunikaci.

Tipy pro pokročilé

Jestliže hodláte notebook dále jakkoliv vylepšovat nebo v něm měnit jednotlivé komponenty, oceníte snadný přístup do jeho útrob. Využijete jej například při přepastování procesoru a grafické karty, při vložení dalšího modulu RAM nebo při domácím čištění.

Baterie

Výdrž baterie je stěžejním parametrem pro uživatele, kteří často pracují na cestách a mimo dosah elektrické zásuvky. Výrobci ale tento parametr často zkreslují nebo udávají výdrž při nulové zátěži notebooku, což se pochopitelně od reálné výdrže při běžném zatížení dost liší.

  • Ty nejlepší notebooky, u nichž je výdrž baterie stěžejním parametrem, zvládají až 16 hodin provozu při běžném zatížení. 
  • Naopak velmi výkonné notebooky určené pro hraní či náročnou práci vydrží maximálně 4 hodiny běžného provozu.

Příslušenství k notebooku

Nákupem notebooku pořízení výbavy nekončí. Pro využití jeho maximálního potenciálu a usnadnění používání se k němu vyplatí přikoupit také příslušenství.

  • Myš v noteboocích nahrazuje touchpad, ale používání klasické myší je mnohem pohodlnější. Vhodné je pořízení bezdrátové varianty, jejíž modul zapojíte do USB konektoru.
  • Externí klávesnice není příslušenstvím, které by vyžadoval každý, protože jednu klávesnici notebooky vždy mají. Ta ovšem nemusí vyhovovat zejména některým hráčům, kterým externí klávesnice nabídne více možností při hraní. 
  • Brašna je nezbytným doplňkem pro snadný a relativně bezpečný transport. K dostání jsou všemožné druhy od batohů přes tašky přes rameno až po pouzdra do ruky.
  • Chladicí podložka je příslušenstvím, které vyhledávají především hráči. Při náročném a dlouhém používání se může notebook začít přehřívat, proto je dobré jej podložit chladicí podložkou, která disponuje jedním či dvěma ventilátory.
  • Externí mechanika se připojuje k notebookům, které nedisponují integrovaným CD/DVD přehrávačem. 
  • Powerbanka zajišťuje energii na cestách a je spásou pro všechny notebooky s malou výdrží na baterii. Při výběru ale dejte pozor, powerbanka musí být pro nabíjení notebooků přímo určená a musí tomu odpovídat i její výkon.
  • Bezpečností software, tedy antivirus, je nezbytný pro udržení bezpečnosti vašich dat.

Cena

Notebooky jsou dnes k dostání v různých cenových hladinách a vyberou si tak i ti, kteří nemají příliš pružný rozpočet. S rostoucí cenou pochopitelně roste i kvalita zpracování, výkon i objem úložiště a rozšiřuje se množství funkcí. Při výběru byste měli najít kompromis mezi cenou a kvalitou zpracování, abyste počítač využili na maximum a zároveň nepřesahoval vaše finanční možnosti.

Do 8 000 Kč

V této cenové kategorii najdete levné notebooky s operačním systémem Windows. Mívají základní konfiguraci jen s minimální pamětí, typický je slabší procesor Intel Celeron a Atom a zanedbatelný grafický výkon. Zařízení jsou určena především pro prohlížení internetu a používání nenáročných aplikací, rozhodně nepatří k tomu nejrychlejšímu, co lze sehnat. Mezi největší výhody této kategorie patří nízká cena a mobilita zařízení.

Do 15 000 Kč

Do 15 000 Kč seženete notebook vhodný pro studijní léta i běžné užívání v domácnosti. K dostání jsou zařízení s procesory AMD Ryzen i Intel Core a s operační pamětí RAM 4–8 GB. Na takovém počítači můžete bez problémů používat sadu kancelářských programů, prohlížet internet, videa či fotografie nebo pracovat s jinými nenáročnými programy. Dbejte, aby bylo rozlišení ve Full HD kvalitě a notebook byl vybaven rychlým SSD diskem.  

Do 30 000 Kč

Za hranicí 15 000 Kč začíná být výběr o dost zajímavější, k dostání jsou zařízení se slušným výkonem i kvalitní konstrukcí. Naleznete zde notebooky vhodné jak pro hraní náročnějších her, tak i pro intenzivní editaci videa, práci s grafikou či práci na cestách. Na své si přijdou i náročnější uživatelé, na něž v této cenové kategorii čekají notebooky se solidním procesorem, výkonnou grafickou kartou a typicky 8 až 16 GB RAM.

Lépe na tom notebooky v tomto cenovém rozmezí jsou i co se týče použitých materiálů, častěji se totiž setkáte s celokovovými konstrukcemi. K vidění jsou také podsvícené klávesnice nebo nejrůznější 2v1 modely kombinující dotykovou obrazovku s odnímatelnou klávesnicí.

Nad 30 000 Kč

Nad částkou 30 000 Kč se objevují notebooky, které nabízí dobrý výkon ve spojení s kvalitním zpracováním a výdrží. Nabízejí 16 až 32GB RAM paměť a často kombinují SSD a HDD disk pro vysoké pracovní nasazení. Produkty v této cenové kategorii vyhoví nárokům zapálených hráčů, grafiků, fotografů i začínajících projektantů a či podnikatelů.

Zároveň se v této cenové hladině otevírají dveře k produktům společnosti Apple. Nenechte se zmást, že oproti konkurentům nabízí často slabší komponenty. Apple produkty totiž vynikají kvalitou zpracování, sladěným operačním systémem, a hlavně kompatibilitou jednotlivých dílů, která zajišťuje perfektní výkon a dlouhou výdrž na baterii.

Nad 45 000 Kč

Cenová kategorie zahrnující produkty s cenovkou vyšší než 45 000 Kč zahrnuje to nejlepší na trhu. Své vysněné zařízení zde najdou profesionální inženýři, programátoři a další pracovníci zejména z oblasti IT, kteří dokáží výpočetní potenciál těchto notebooků využít na maximum. Najdete zde notebooky s vysokým výkonem, extrémně dlouhou výdrží na baterii či s vynikající kvalitou zobrazení barev a detailů.

Není výjimkou, že za ty nejlepší konfigurace zaplatíte i přes 100 000 Kč. Dočkáte se ale notebooku, který vám umožní vykonávat práci náročnou na výpočetní výkon, hrát hry na profesionální úrovni nebo stříhat videa a pracovat s grafikou ve filmovém průmyslu.

Zdroje:

https://www.arecenze.cz/notebooky/

https://pctuning.tyden.cz/hardware/disky-cd-dvd-br/59439-vse-co-jste-kdy-chteli-vedet-o-nvme-ssd-a-nebali-se-zeptat?start=1

https://www.cnews.cz/asus-zenbook-pro-duo-je-budoucnosti-notebooku-druhy-displej-recenze/

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi