Nejlepší značka mobilu

Mobilní telefon představuje pro moderního člověka už prakticky nezbytnou součást života. Neslouží nám jen prakticky, ale i pro zábavu.

Současné smartphony využívají operační systémy Android nebo iOS, čímž se spektrum uživatelům dostupných funkcí znatelně rozšířilo. Dávno se nemusíte spoléhat jen na několik aplikací, kterými vybavil váš telefon výrobce. Sami si přizpůsobíte možnosti přístroje tomu, co skutečně využíváte.

Stále však kromě chytrých telefonů s dotykovým ovládáním existují i původní tlačítkové přístroje, případně zjednodušené telefony pro seniory.

Recenze HUAWEI Mate 40 Pro

Prémiový chytrý telefon vyniká především trojitým fotoaparátem Leica. Zadní fotoaparáty nabídnou rozlišení 50 Mpx (f/1.9), ultraširokoúhlý snímač disponuje rozlišením 20 Mpx (f/1.8) a dále je přístroj vybaven teleobjektivem 12 Mpx (5x optický zoom, f/3.4). Chybět nemůže ani přední selfie kamera 13Mpx f/2.4 + TOF 3D snímač.

Huawei potěší i špičkovým 90Hz OLED displejem. Displej ve velikosti 6,76 palce nabídne Full HD+ rozlišení 2772 x 1344 bodů. Přítomna je také čtečka otisků prstů, která je již zaintegrována v displeji. Dostupná je i funkce 3D identifikace tváře.

O dostatečný výkon se stará 8jádrový procesor Kirin 9000 až 3.13GHz společně s 8 GB operační paměti. Abyste si oblíbené aplikace mohli užívat opravdu dlouho, nechybí baterie s kapacitou 4400 mAh s podporou rychlého nabíjení 66W a bezdrátového 50W.

Výhody: výkonný, kvalitní fotoaparát

Nevýhody: absence Google služeb, vysoká cena

Cena: 23 699 Kč

back to menu ↑

Recenze Xiaomi Redmi 9A 2GB/32GB

Tento telefon sází primárně na vyladěný fotoaparát. Ten navíc disponuje umělou inteligencí. Zadní fotoaparát má rozlišení 13 Mpx a ovládá jej asistent, který vám pomůže s nastavením v libovolných podmínkách. Nastavení fotoaparátu poskytuje i celou řadu dalších zajímavých funkcí, jako je zábavný efekt s názvem Kaleidoskop.

Jednoduchý design podtrhuje hlavně bezrámečkový displej s kapkovitým výřezem. Ten vyzařuje minimum modrého světla, při práci na telefonu vás tak budou méně bolet oči.

Využít můžete dále specifickou funkci odemykání obličejem nebo velkou baterii s kapacitou 5 000mAh. Její energii můžete, čistě pro představu, přetavit v přibližně 14 hodin hraní her. Dostatečný výkon zajistí 8jádrový procesor společně s 2 GB RAM.

Výhody: dlouhá výdrž baterie, cena

Nevýhody: nekvalitní fotoaparát, komplikované nastavení

Cena: 2 393 Kč

back to menu ↑

Recenze Apple iPhone SE (2020) 64GB

Mezi zásadní přednosti tohoto iPhonu patří především pokročilý fotoaparát s portrétním nasvícením. Výsledek svého fotografického umění si můžete prohlédnout na špičkovém HD Retina displeji se 4,7palcovou úhlopříčkou.

Potěší i přítomnost výkonného čipsetu nebo možnost bezdrátového nabíjení. Stejně tak bezesporu využijete vysokokapacitní baterii. Ta vydrží přehrávat až 13 hodin videa.

Zásadní devizou tohoto telefonu je i mimořádně kvalitní zpracování. To obnáší kvalitní hliníkové tělo, ale i voděodolný design. Přístroj díky tomu snese ponoření do hloubky 1 m až na dobu 30 minut. Disponuje i odolností proti prachu.

Výhody: nižší cena, rychlost

Nevýhody: výdrž baterie, malá velikost

Cena: 9 715 Kč

back to menu ↑

Jak vybrat nejlepší značku mobilu

Vhodný mobilní telefon, respektive jeho značku, musíte vybírat s přihlédnutím k několika základním parametrům:

Typ telefonu

Nejrozšířenějším segmentem jsou dotykové smartphony. Je v nich proto i největší výběr na trhu. K nejoblíbenějším značkám mezi uživateli patří zejména původně čínský Xioami.

Tyto telefony se mohou pyšnit primárně příznivým poměrem ceny a výkonu a často také elegantním designem. Podobně je na tom další čínský výrobce, značka Huawei, která sází na nadstandardní výbavu, výkonnosti a příznivé ceny.

Samostatnou kapitolu ve světě mobilních telefonů představují mobilní přístroje od Apple. Telefony s názvem iPhone vsází díky svým čipům hlavně na vysoký výkon, který zajišťuje plynulý chod systému. Stejně tak tato značka přináší precizní konstrukční zpracování.

Klasickou volbou pro uživatele tlačítkových telefonů stále ještě je finská Nokia, která úspěch slaví i s retro edicemi původních mobilů.

Požadované funkce

Požadované funkce vyplývají už typu telefonu. Smartphony vám obecně poskytnou značnou variabilitu a počítá se u nich hlavně s připojením na internet. Je vhodné si rozhodnout, zda budete požadovat i jiné funkce, například kvalitnější fotoaparát, případně vyšší výkon kvůli náročným aplikacím.

Uživatelé, kteří potřebují především telefonovat a posílat zprávy, využijí tlačítkové mobily, které nemají operační systém. Kromě toho na bývají ceněné i pro dlouhou výdrž baterie. Potěší i nízká pořizovací cena. Specifickou kategorií pak jsou mobilní telefony pro seniory. Charakteristická je pro ně velká klávesnice a dobře čitelný displej.

Operační systém

Rozhodovat se jakožto uživatel můžete prakticky mezi dvěma majoritními operačními systémy – iOS a Android. Za systémem iOS stojí značka Apple, naopak Android pochází z dílny Google.

Zásadní je vědět, že Apple produkuje uzavřený systém, který vytváří společně s hardware. Systém je díky tomu odladěný a jen málokdy technicky nezpůsobilý, uživatelé prakticky neznají jeho padání nebo zasekávání. Důraz se klade i na bezpečnost a propojitelnost s dalšími zařízeními.

Naproti tomu Android je lépe přizpůsobivý a po stránce software variabilní. A to i pro vás jakožto uživatele. Výhodou Androidu je bezesporu i větší výběr aplikací.

Uživatelské prostředí rovněž vypadá odlišně a je pravdou, že jeho použitelnost je poměrně subjektivní. Pokud by vám ale aktuální verze Androidu nevyhovovala, nahrajete si zkrátka jinou. Byť se jedná o úkol hodný pokročilejších uživatelů, je to možné realizovat. Naproti tomu iPhony vám nic podobného nedovolí.

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo