Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Nejlepší výchovný obojek pro psa

Nejlepší výchovný obojek pro psa

Výcvikové obojky se používají, jak vyplývá z jejich názvu, k výcviku psů. Skládají se ze samotného obojku a vysílačky, která slouží k ovládání signálu. Obojek může vysílat několik typů signálu, a to zvukový, vibrační, sprejový, zvukový nebo ultrazvukový. Nejčastěji se setkáte s elektrickými obojky, které používají elektrostatický impuls.

Opatřeny jsou elektrodami, které produkují ony stimulační impulsy. Tyto jsou pro psa nepříjemné, avšak nebolestivé a zdravotně zcela neškodné. Použití obojku nemá psa bolet a neužívá se k trestání. A je ideální, pokud si nastavení majitel zvířete otestuje před prvním použitím na sobě, nikoli na psovi.

Obojky mají řadu odpůrců, ale i své zastánce. Mohou být účinnou pomůckou v případě výcviku. Pes se s jeho využitím naučí poslušnosti, případně ho naopak různým zlozvykům je možno efektivně odnaučit. Velmi často se využívají u psů, které je potřeba zvyknout na to, že nemají utíkat, nadměrně štěkají nebo neumí chodit na vodítku a tahají.

Současně je možno tímto způsobem možné psovi zajistit více bezpečnosti. Majitel může zvířeti ponechat určitou volnost venku, ale zároveň jej lze včas zastavit v případě nebezpečí.

Elektronické obojky se hodí pro sportovní i loveckou kynologii, ale i pro hobby chov. Důležité je, aby toto zařízení pro korekci nežádoucího chování používali znalí chovatelé. V rukou amatéra vykazuje výcvikový obojek spíše opačný efekt, kdy se toto chování prohlubuje.

Pomoci mohou s chováním i u starších psů. Nehodí se však pro výcvik psů velmi agresivních nebo neurotických.

[wpsm_toplist]

Recenze Bentech elektronický výcvikový obojek T05L

Jedná se o elektronický výcvikový obojek. Tento model vybaven základními funkcemi v podobě elektrostatického impulsu, vibrací, zvuku a možností lokalizace přijímače ve tmě.

Výhodou zařízení je jednoduché ovládání. Intenzitu signálu lze precizně nastavit od 0 do 100. Použitelný je tento výcvikový obojek pro všechny druhy psů. Je možné s ním ovládat až dva psy najednou, kanály lze přepínat na vysílači. Obojek je nastavitelný, a to až do 56 cm.

Dosah signálu je 300 m. Přijímač i vysílač potřebuje pro svůj provoz baterie, používá tužkové AAA baterie. Přijímač je voděodolný, ale ne vodotěsný. To znamená, že je odolný vůči dešti a blátu, ale nelze jej ponořit do vody.

Výhody: jednoduchá obsluha, nízká hmotnost

Nevýhody: malý dosah, rychlé vybíjení baterií

Cena: 890 Kč

Recenze Bentech elektronický výcvikový obojek P610

V případě tohoto zařízení se jedná o elektronický výcvikový obojek. Tento model nabízí celkem 3 druhy signálů v podobě zvuku, vibrací a stimulačního impulsu.

Jde o profesionální zařízení s dosahem až 600 m. Určeno je pro všechna plemena psů od malých po velké. Délka obojku je nastavitelná v rozmezí 20 až 65 cm. S vysílačem lze spojit až dva přijímače. Přijímač i vysílač je vodotěsný, což dokládá také stupeň krytí IPX7.

Vysílač i přijímač jsou opatřeny kvalitními Li-Pol akumulátory. Ty jsou dobíjecí a charakterizuje je dlouhá výdrž. Celková doba nabíjení činí pouhé 2 hodiny.

Výhody: vodotěsný, velký dosah

Nevýhody: malý rozsah nastavení impulsů, plastový obojek je příliš dlouhý

Cena: 2 290 Kč

Recenze Elektronický výcvikový obojek PatPet 301

Výcvikový obojek je určen primárně pro střední a větší plemena. Celkem disponuje 3 funkcemi v podobě zvukového upozornění, vibrací a možnosti elektrostatického impulsu. Elektrostatickou korekci je možné s tímto nástrojem nastavit až v 16 úrovních. Intenzitu vibrací lze regulovat v 8 úrovních.

Vzhledem k malé velikosti a váze přijímače pouhých 65 g obojek poslouží i pro malá plemena. Kontaktní body jsou kovové, k výhodám patří i možnost použití elektrod ve dvou velikostech. Kovové kontaktní body zajišťují maximální efektivitu přenosu signálů též u dlouhosrstých plemen.

Přijímač i vysílač jsou napájeny běžnými tužkovými AAA bateriemi. Celkový dosah zařízení činí 300 m.

Výhody: příznivá cena, výdrž přijímače

Nevýhody: pouze základní dosah, není nabíjecí

Cena: 1 099 Kč

Jak vybrat nejlepší výchovný obojek pro psa

Většina obojků dostupných na trhu kombinuje několik typů signálu. Nejprve tak přístroj vyšle signál zvukový, následně generuje vibrace a až posléze elektrostatický impuls. Obecně lze říci, že v některých případech může pro psa však být nejlepší sprejový obojek, který mu pod čumák vstříkne korekční sprej. Jde o šetrnější alternativu oproti elektřině.

Klíčová je kromě technologie hlavně velikost konkrétního psa. Obojek se používá na psy od cca 5 do 50 kg, lze však sehnat i verzi pro malé psy již od 3 kg nebo naopak pro obří plemena až do 90 kg.

V těchto extrémech by měl být majitel zvláště pozorný. U velmi malých plemen je nutné vybírat s opatrností, aby mu impuls neublížil. Pro velkého psa naopak může být signál prakticky neznatelný. Stejně tak je nutné mít na paměti, že někteří psi mají vyšší práh bolestivosti.

Intenzita upozornění závisí nejen na velikosti, ale také na temperamentu psa. V potaz je nutné brát dále i zdravotní kondici zvířete, zejména případné problémy se srdcem nebo epilepsii.

Délka obojku musí také odpovídat velikosti psa. Běžně se pohybuje od 10 do 70 cm, proto je nutné před nákupem zvířecímu mazlíčkovi přeměřit obvod krku. V některých případech se uvádí pouze písmenné označení velikosti od S do L. Vysílačka by zase měla být pohodlná a sedět vám do ruky, případně se vejít do kapsy.

Vhodné je zaměřit se na požadované podmínky tréninku. Důležité je hlavně to, zda uvažujete cvičit psa ve vodě či za deště. Pak by vám měl elektrický obojek nabídnout voděodolnost.

Podmínky výcviku souvisejí také s dosahem obojku. Tedy se vzdáleností, na kterou ho můžete ovládat. To bývá typicky v rozpětí 200 až 1000 m. Ovšem pozor, za optimálních podmínek, dosah se snižuje ve členitém terénu. Obojky do 500 m vám stačí na cvičiště nebo na běžné venčení, do 1000 m je využijete například na turistiku. Obojky nad 1000 m jsou určeny pro náročné použití.

Dále je nutné si zvolit adekvátní způsob dobíjení. Zařízení mohou být dobíjecí, ale i na baterii, přičemž dobíjecí verze vás nenutí dokupovat stále baterie. Pochopitelně platí, že delší výdrž baterie je výhodnější. Optimálně by měla zůstat nabitá alespoň 24 hodin.

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi