Nejlepší váha pro miminko

Kojenecké váhy jsou zařízení uzpůsobená na vážení čerstvě narozených dětí. A to jak konstrukcí, tak i dostupnými funkcemi. Běžně děti během prvních tří dnů života ztratí mezi 5 a 10 % své tělesné hmotnosti oproti váze při porodu. Podle pediatrů za tím stojí zvracení, ale i odchod smolky, močení, sesychání pupečního pahýlku a v neposlední řadě i ztráta mázku. Zhruba do 3 týdnů by ji pak měly nabrat zpět. Poté novorozenec přibírá asi 150 až 200 g za týden. Jakmile dítě oslaví 3. měsíc života, už bude přibírat méně, asi 100 g za týden.

Váha je tedy u čerstvě narozených dětí velmi důležitý údaj, neboť některé děti řádně nepřibývají. Pakliže váhu doma nemáte, sleduje dítě pediatr. Pořízením vlastní váhy si tedy ušetříte pravidelné cesty do ordinace. To znamená v konečném důsledku nejen úsporu času, ale i snížení rizika setkání s možnou nákazou v čekárnách.

Recenze Beurer BY 80

Dětská váha Beurer BY80 umožňuje všem rodičům pohodlně zaznamenat i drobné odchylky v hmotnosti miminka. Tato váha má maximální nosnost až 20 kg.

Váha je vybavena vyvažovací funkcí TARA. Díky tomu snadno zvážíte i dítě v plenkách. Zároveň ho můžete zabalit například do osušky. Vážení tím bude pro dítě pohodlnější, neboť nemusí ležet na studeném povrchu.

Funkce HOLD vám pomůže i v případě, že je dítě neklidné a neustále se na váze hýbe. Měření je i za těchto podmínek relevantní. Potřebný údaj snadno vyčtete z přehledného LCD displeje s číslicemi 23 mm. Maximální odchylka činí 5 g.

K tomu, abyste si mohli snadno porovnat naměřené hodnoty a věděli, jak a jestli dítě přibírá, jak má, vám poslouží také funkce paměti. Budete si s ní moci porovnat změnu hmotnosti od posledního vážení.

Váha je napájena baterií, což přispívá k pohodlí při jejím používání. AA baterie je navíc součástí balení.

Výhody: cena, kvalita zpracování

Nevýhody: v praxi nepřesná funkce HOLD, displej špatně čitelný

Cena: 1 268 Kč

back to menu ↑

Recenze Beurer BY 90

Tato kojenecká váha se stane užitečným pomocníkem každého rodiče. Její maximální nosnost činí 20 kg, přesnost vážení pak 5 g.

Vybavena je funkcí TARA, která dokáže odečíst od hmotnosti miminka další vážené věci, jako je například plenka či oděv. Funkce HOLD zvládne zaznamenat spolehlivě i hmotnost u velmi neklidných dětí.

Požadovaný údaj se zobrazuje na LCD displeji. Ten je velmi dobře čitelný. Pro snadné porovnání informací z váhy můžete využít funkci paměti, která nabízí až 10 míst. Přepínat lze mezi různými jednotkami hmotností (kg/lb/oz).

Dokonalý přehled o zdravém vývoji vašeho potomka vám dá i integrovaný metr na měření výšky. Rodiče bezpochyby ocení i další praktickou funkci v podobě automatického vypnutí.

Výhody: přesnost, jednoduchá obsluha

Nevýhody: mobilní aplikace není česky, funkce HOLD nevrací přesné výsledky

Cena: 1 499 Kč

back to menu ↑

Recenze BAYBY BSB 4050

Dětská váha má nosnost až 40 kg, proto ji využijete nejen v kojeneckém období, ale v delším úseku života dítěte. Vaničku lze jednoduše sejmout.

Pro vážení kojenců určitě oceníte funkci TARA. Tedy možnost zvážit velmi přesně samotnou hmotnost dítěte, i když bude oblečené nebo mít plenku. Jednotky si při vážení variabilně změníte na kg nebo lb (oz).

U neklidných dětí jistě uvítáte i funkci HOLD. Váha tedy požadovanou informaci zaznamená, i když se bude dítě pohybovat. Pro dokonalý přehled o tom, zda je vývoj dítěte zcela v pořádku, disponuje váha i obousměrnou integrovanou stupnicí na měření výšky.

K pohodlnému používání přispěje i snadno čitelný podsvícený LCD displej. Praktické je i to, že přístroj se automaticky vypne po 60 sekundách. Vybaven je též indikátorem slabé či vybité baterie.

Výhody: jednoduchá váha, díky rozložitelné misce šetří místo

Nevýhody: chybí funkce paměti, váží pouze s přesností na 10 g

Cena: 998 Kč

back to menu ↑

Jak vybrat nejlepší váhu pro miminko

Ačkoli si lze váhu půjčit a budete ji potřebovat jen po omezenou dobu života vašeho potomka, je lepší mít doma vlastní. Při koupi váhy si pořídíte přesně to zařízení, které potřebujete. Nehrozí vám špatná kalibrace a nemusíte řešit ani případnou nefunkčnost.

Soudobé digitální váhy jsou již velmi přesné, ale také pohodlné. Některé jsou dokonce anatomicky tvarované. Ani u nejmenších dětí se nemusíte bát je používat z hlediska bezpečnosti. Do váhy, která je určena právě pro nejmenší děti, se dá miminko bezpečně položit.

V základu se váhy dělí na moderní digitální, ale stále ještě jsou k vidění i ty mechanické. Mechanické váhy jsou, s nadsázkou řečeno, téměř nerozbitné. Neukazují ale tak přesně, proto je již ve většině případů nahradily právě váhy digitální.

Nejdůležitějším kritériem pro výběr dětské váhy je hlavně její nosnost. Tyto přístroje mohou být určeny pro děti o maximální hmotnosti až 20 kg. Méně často se setkáte s váhami, které zvládnou až 25 kg.

Proto je jedním z prioritních parametrů při jejím nákupu přesnost. Maximální přípustná odchylka činí 5 g. Výsledek by se měl na displeji zobrazit na tři desetinná místa. Díky tomu máte zaručenu nejvyšší přesnost.

Kromě samotného měření disponují kojenecké váhy i celou řadou užitečných funkcí. Funkce TARA například umí od naměřené hmotnosti dítěte odečíst hmotnost oblečení či plenek. Funkce HOLD se bude hodit rodičům, kteří mají s vážením problém, neboť děti jsou velmi neklidné. AUTO-LOCK zase zaznamenává údaje z předcházejícího měření.

K dalším užitečným doplňkům u kojeneckých vah patří jednoznačně funkce automatického vypnutí a dále také automatická kalibrace. Váhu sice můžete zkalibrovat i ručně, ze zkušeností rodičů však vyplývá, že si není nutné tímto komplikovat život, smysl má spolehnout se na automatiku.

Většina současných modelů je napájena na baterii. Ojediněle se setkáte s váhami, které jsou vybaveny kabelem. Pokud už na takovou narazíte, je rozumné ji spíše nekupovat.

Svou roli bude pro většinu rodičů hrát i cena. Ty nejlevnější modely pořídíte kolem 1000 Kč. Za o něco pokročilejší modely zaplatíte o cca 1000 Kč více. Samozřejmě však na trhu existují i sofistikované produkty s velkým množstvím funkcí za cenu několika tisíc korun.

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo