Nejlepší trekingové hůlky pro seniory

Trekingové hůlky jsou oblíbenou sportovní pomůckou pro túry. Stejně dobře ale poslouží jako opora pro seniory. Ať už babičky a dědečkové vyrážejí jen na procházku do města nebo vedou aktivní život a vydají se na výšlap přírodou, trekingové hůlky jim výrazně usnadní pohyb, dodají stabilitu a ušetří zátěž pohybového aparátu.

Recenze Leki Response 2019

Trekingové hůlky Leki Response od známého a spolehlivého výrobce patří mezi méně početnou kategorii modelů s pevným provedení, které se nedá skládat ani výškově nastavit. Mohou se tudíž pochlubit skvělou pevností a dlouhou životností. Vysoká míra odolnosti umožňuje bezproblémové používání v létě i v zimě. Důležité je ale u pevného provedení vybrat správnou délku. Celý pár váží 376 g.

Trekové hole Leki Response jsou vyrobené z hliníku a jejich madla jsou z přírodního korku s plastem. Poutko lze v případě potřeby odejmout a zase snadno nasadit. Na spodních koncích se nachází ohebné hroty a gumová patka. Ta zajišťuje dobrý odraz od pevného povrchu a tím usnadňuje pohyb. Jako typické trekingové hůlky pro seniory (byť udělají radost na túry i mladší generaci), se Leki Response hodí spíše na roviny a upravené cesty.

Výhody: odepínací poutku, vysoká odolnost

Nevýhody: nutné vybrat správnou velikosti, průměrná hmotnost

Cena: 1 300 Kč

back to menu ↑

Recenze Blizzard Carbon Ultralight

Již samotný název Carbon Ultralight prozrazuje hlavní vlastnosti, kterými tyto trekové hůlky vynikají. Jako materiál zde byla použitá slitina karbonu, který se vyznačuje vysokou pevností a zároveň nízkou hmotností. Hůlky váží pouhých 185 g. Nebudou vás tudíž zbytečně zatěžovat. Navíc mají teleskopické provedení, což umožňuje přizpůsobení velikosti. Také se díky němu dají snadno složit do kompaktních 64 cm. Vejdou se pak do tašky či do batohu.

Blizzard Carbon Ultralight mají měkčené rukojeti, které se dobře drží a jsou pohodlné i při chůzi po delší dobu. Jejich horní řemínek je široký, aby nikde netlačil. Hrot je vyrobený z wolframu a disponuje měkčím chráničem. Celkově se jedná o kvalitní trekingové hůlky, které udělají radost nejen seniorům.

Výhody: nízká hmotnost, kvalitní zpracování ze slitiny karbonu

Nevýhody: nutné dobře zajistit proti složení, trošku vyšší cena

Cena:  1 200 Kč

back to menu ↑

Recenze Acra LTH130

Acra LTH130 patří mezi oblíbené trekingové hole, které udělají radost především nenáročným zákazníkům. Jejich hlavní výhodou je nízká cena v kombinaci s mnoha praktickými funkcemi. Tyto trekové hůlky se dají pohodlně složit do menších rozměrů pro snadné uložení nebo přenášení. Teleskopické provedení zároveň umožňuje přizpůsobit délku. Její nastavení však není úplně snadné a seniorům může zpočátku bez návodu činit problémy.

Trekingové hůlky Acra LTH130 zakoupíte v několika barevných provedení. Váží 290 gramů. Poutka v horní části mají základní možnost nastavení. Spodní koncovka je výměnná, což je velké plus. Snadno tak uděláte z terénních holí do přírody pomocníka pro pohyb ve městě s klasickým tupým a měkkým zakončením, jaké běžně používají senioři. Zpracování je pevné a dokáže při chůzi poskytnout dostatečnou oporu.

Výhody: nízká cena, více nástavců

Nevýhody: nutné dobře zaaretovat, obtížnější seřízení velikosti

Cena: 350 Kč

back to menu ↑

Jak vybrat trekingové hůlky pro seniory

Hůlky pro seniory i pro aktivní sportovce slouží především jako opora pro chůzi, aby netrpěly klouby, a pro zlepšení stability. Rozdíl mezi nimi je v tom, pro jaký povrch jsou určené. Seniorské hůlky se nazývají trekové. Hodí se do města a do lehčího terénu. Kromě seniorů je může používat každý, kdo plánuje delší procházky po upravených cestách. Hůlky na horskou turistiku se naproti tomu prodávají pod názvem “nordic walking”.

Typ hůlekTrekingové hůlkyHůlky pro nordic walking
TerénZpevněný / lehčí terénHorský a členitý terén
Cílová skupinaSenioři, milovníci dlouhých procházekMilovníci adrenalinovějších tras
HrotTupýOstrý
PoutkoPřipomíná lyžařské poutko. Brání vyklouznutí po celou dobu a lze se o něj zapřítPřipomíná rukavici. Brání vyklouznutí jen v pozici za tělem

Trekingové hůlky mohou být buďto teleskopické nebo pevné, tudíž zhotovené jen z jednoho kusu kovu. Vysouvací provedení umožňuje lepší přizpůsobení různě vysoké postavě. Bývá ale o trošku těžší a hodí se spíše pro klidnější procházku. U seniorů bývá oblíbené. Dávejte ale pozor, aby nebylo délkové nastavení zbytečně složité nebo fyzicky náročné. Pevné varianty bývají lehčí a odolnější náročným podmínkám. Nemají však regulovatelnou velikost.

Čím budou trekové hůlky pro seniory lehčí, tím lépe. Při pohybu by neměly překážet a zbytečně tížit. Bohužel se snížením hmotnosti se obvykle zvyšuje také cena. Naopak hmotnost nijak nesouvisí s kvalitou zpracování a s pevností. I velmi lehké trekingové hůlky mohou být pevné. Naopak některé, které se tváří jako “pořádný kus kovu”, se mohou nárazem poškodit. Pevnost závisí na použitém materiálu. Nejlepší a nejčastěji používané jsou:

  • Hliník,
  • Sklolaminát,
  • Karbon.

Hliník je nejlevnější, ale zároveň nejtěžší materiál. Obdobně si vede také sklolaminát. Tyto materiály se nehodí do těžšího terénu na profesionální horské výstupy. Pro seniory bývají bez problémů použitelné a nevadí, že netlumí tolik otřesy. Na rovných cestách tuto funkci zastanou spodní koncovky.

Materiálem, který má přirozeně tlumící vlastnosti, je karbon. Ten je pevný a také mimořádně lehký. Kvůli vysoké ceně se používá jako slitina s různým poměrem s dalšími kovy. Čím větší je jeho obsah, tím jsou trekingové hůlky kvalitnější.

Poutka trekingových hůlek mohou mít různé tvary. Pro seniory bývají nejlepší takové varianty, které v žádném úhlu nevypadnou z ruky. Madlo by mělo být měkké a na držení pohodlné. Na opačné části, která se dotýká země, pak oceníte tlumící prvky nebo vyměnitelné nástavce. Pro seniory do města bývají vhodné tzv. botičky z měkké gumy. Existují ale také koncovky do sněhu nebo do terénu.

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo