Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Nejlepší sušičky prádla dle testů a recenzí 2024

Nejlepší sušičky prádla dle testů a recenzí 2024

Sušičky prádla se díky dostupným cenám stávají běžnou výbavou domácností. Pokud vybíráte tento spotřebič, čeká vás rozhodování mezi několika typy sušiček. Zvolit můžete také kombinaci pračky se sušičkou, která sice ušetří místo, ale také má některé nevýhody. V každém případě věnujte velkou pozornost spotřebě energie, která by se mohla negativně promítnout do vašeho rodinného rozpočtu.

Jakou sušičku prádla vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Vítěz srovnání

Nejlepší poměr cena/výkon

Pro početnější rodiny

Sušička do menších místností

Hodnocení

98 %

90 %

82 %

84 %

Název

LG RC82EU2AV4W

Beko EDS7512CSGX

LG RC91U2AV3W

Beko HDF 7412 CSRX

Vzhled

Cena

15 000 Kč

10 500 Kč

17 000 Kč

11 000 Kč

Klady

Chytré funkce

Hybridní model

Kvalitní výbava

Dobrá účinnost kondenzace

Výborná energetická třída

Nízká cena

Dobrá účinnost kondenzace

Výborná energetická třída

Levný provoz

Menší hloubka

Chytré funkce

Velká kapacita

Dobrá účinnost kondenzace

Výborná energetická třída

Nízká cena

Slim model

Zápory

Trochu vyšší cena

Bez velkých funkčních nedostatků

Bez chytrých funkcí

Hlučnější

Vyšší cena

Bez chytrých funkcí

Slabší účinnost kondenzace

Vysoké náklady na provoz

Bez samočistícího kondenzátoru

Hlučnější

Maximální náplň (kg)

8

7

9

7

Roční spotřeba (kWh)

174

159

175

212

Přibližné roční náklady na provoz (Kč)

696

636

700

848

Hlučnost (dB)

62

65

62

65

Smart funkce

ANO

NE

ANO

NE

Třída učinnosti kondenzace

A

A

A

B

Energetická třída

A+++

A+++

A+++

A++

Rozměry v*š*h (cm)

85 x 60 x 69

84,6 x 59,7 x 56,8

85 x 60 x 69

85 x 60 x 50,8

[wpsm_toplist]


Obrázek k recenzi produktuLG RC82EU2AV4W
Recenze LG RC82EU2AV4W

Sušička LG RC82EU2AV4W si najde své zákazníky hlavně díky poměrně úspornému provozu, dobrou funkční vybaveností (včetně smart funkcí). V celkovém hodnocení se jedná o nadprůměrný model.

Kapacita sušičky je 8 kilogramů, což se hodí do domácností se čtyřmi členy. Jde o nejrozšířenější variantu maximální náplně. Vzhledem k ní má tento model poměrně úsporný provoz, deklarovaná roční spotřeba při běžném používání je 174 kWh. Není tedy divu, že si sušička vysloužila výborné hodnocení koncenzace A a energetickou třídu A+++. Devízou je také nižší hlučnost 62 dB. Pro milovníky nových technologii je jistě dobrá přítomnost smart funkcí, kdy sušičku lze ovládat chytrým telefonem na dálku.

Uživatelé, kteří už tento výrobek vyzkoušeli, na něj prakticky mají jen pochvalné ohlasy. Nejvíce si cení nízké hlučnosti, snadného ovládání, spotřeby a také široké nabídce programů sušení.

S cenovkou okolo 15000 Kč se nejedná o úplně nejlevnější sušičku, na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že vám oproti jiným ušetři dost financí na úsporném provozu. Stále častěji zákazníci vyhledávají možnost chytrých funkcí, které zde nechybí. Když připočteme i nízkou hlučnost, vychází tento model opravdu výhodně.

Orientační cena: 15 000 Kč


Obrázek k recenzi produktu Beko EDS7512CSGX
Recenze Beko EDS7512CSGX

Beko EDS7512CSGX je sušička prádla, po které sáhnou ti zákaznící, kteří nelpí na nejmodernější vybavení, ale raději cílí na úsporné varianty. Přitom i tento model nabízí solidní funkční vybavenost, ovšem například na ovládání přes chytrý mobil musíte zapomenout.

Sušička Beko má kapacitu 7 kilogramů, což je hodnota obecně doporučovaná pro tříčlennou domácnost. Na trhu existuje řada větších modelů, ale je dobré opravdu vybírat podle konkrétních potřeb domácnosti a zbytečně nepřeplácet za větší přístroj. Devízou tohoto modelu je nízká spotřeba, která za rok činí něco okolo 159 kWh při běžném provozu. Není tedy divu, že si vysloužil velmi dobré hodnocení třídy kondenzace A a energetické učinnosti A+++. Nevýhodou pro někoho může být mírně vyšší hlučnost 65 dB. I díky menší kapacitě se tato sušička hodí do menších bytu, kde obyvatelé potřebují šetřit místem – hloubka je totiž jen necelých 57 cm.

Majitelé této sušičky ji převážně chválí, a to hlavně za její jednoduché ovládání a snadnou instalaci, dobrý poměr ceny a výkonu nebo kvalitní sušení.

Za tuto sušičku zaplatíte něco málo přes 10 tisíc korun, přitom dostanete domácího pomocníka s výbornými funkcemi, úsporným provozem a také menší hloubkou, což se určitě hodí do menších bytů, kde se řeší prakticky každý centimetr. Oželet ale musíte chytré funkce, někomu navíc může vadit třeba trochu vyšší hlučnost.

Orientační cena: 10 500 Kč


Obrázek k recenzi produktu LG RC91U2AV3W
Recenze LG RC91U2AV3W

Se sušičkou LG RC91U2AV3W se sice pojí trochu vyšší cenovka, avšak je nutné přihlédnout k tomu, že se jedná o model s velkou kapacitou, dobrou úsporou provozu a také chytrými funkcemi. Investice se zejména větším rodinám vyplatí.

Zmiňovaná kapacita je 9 kilogramů, což je opravdu nadstandard vhodný například pro pětičlenné domácnosti. I s touto velikosti si ale sušička zachovává celkem přívětivou spotřebu okolo 175 kWh ročně, což odpovídá přibližne sedmi set korunám v rozpočtu. I proto si vysloužila výborné hodnocení energetické třídy A+++ a hodnocení kondenzace A. Uživatele potěší také nízkou hlučností 62 dB a také smart funkcemi, díky kterým mohou sušičku ovládat i na dálku přes mobilní telefon nebo jiné zařízení.

Uživatelé na této sušičce chválí zejména dobrou kvalitu sušení, snadné ovládání přes smartphone nebo často zmiňují i nízkou hlučnost. Mezi občasnými negativy se objevuje vyšší cena, se kterou je ale u zařízení tohoto typu potřeba počítat.

Za nadstandardní cenu dostanete v tomto případě velmi dobrou sušičku s kapacitou vhodnou pro početnější domácnosti. Vzhledem k velké maximální náplní ale získáte přístroj s velmi dobrou úsporou provozu a také stále populárnějšími smart funkcemi.

Orientační cena: 17 000 Kč


Obrázek k recenzi produktu Beko HDF 7412 CSRX
Recenze Beko HDF 7412 CSRX

Beko HDF 7412 CSRX jsme do výběru zařadili zejména proto, že se jedná o slim model. To znamená, že jeho hloubka je opravdu menší oproti standardu, což šetří prostor v menších bytech. Navíc jde o poměrně levný přístroj, bohužel si ale připlatíte na provozních nákladech.

Zejména kvůli tomu, že se jedná o slim model (hloubka jen něco málo přes 50 cm), je potřeba počítat s nižší kapacitou, která zde dosahuje 7 kilogramů. To je hodnota vhodná orientačně pro tříčlenné domácnosti. Na druhou stranu jde ale o poměrně energeticky náročnější sušičku, u níž se roční spotřeba pohybuje okolo 212 kWh. I proto má nižší hodnocení třídy kondenzace B a energetickou třídu A++. Stále se ale jedná do schopnou sušičku, která svou práci odvede dobře. Mezi negativy lze zmínit absence chytrých funkcí nebo mírně vyšší hlušnost 65 dB.

Z recenzí uživatelů sušičky je jasné, že hlavní devízou, kvůli které si tento model pořídili, jsou právě menší rozměry. Dále se ale shodují na přívětivé ceně a snadném ovládání. Někteří za negativum považují hlučnost, jenže jiní naopak úroveň hluku považují za adekvátní. Jde tedy pouze o relativní nedostatek.

Beko HDF 7412 CSRX osloví hlavně nižší pořizovací cenou a malou hloubkou, která se hodí hlavně do malých bytů. Nenabízi ale velkou kapacitu či smart funkce, provoz je navíc náročnější. Jedná se o model, kde musí uživatel dobře zvážit priority.

Orientační cena: 11 000 Kč


Jak vybrat sušičku prádla

Při výběru sušičky na prádlo se nenechte zlákat první cenovou akcí, kterou uvidíte v obchodě. Výběr správného modelu totiž není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát na první pohled. Nejprve si zodpovězte otázku, zda je pro vaši domácnost sušička prádla vůbec vhodným řešením. Ačkoliv vám tento domácí spotřebiče ušetří spoustu práce, musíte počítat s náklady na jeho provoz a také nároky na místo v bytě.

Právě z důvodu spotřeby nekoukejte pouze na pořizovací cenu, ale zaměřte svou pozornost na energetický štítek. Z dlouhodobého hlediska se vám totiž může vyplatit pořízení dražšího, i když úspornějšího modelu. Za více peněz obvykle dostanete také kvalitnější a spolehlivější spotřebič s větším počtem doplňkových funkcí.

Na trhu najdete sušičky ventilační a kondenzační, které mohou používat tepelné čerpadlo nebo topné těleso. V žádném případě nelze prohlásit, že by jeden z typů byl lepší než druhý. Rozdíly najdeme v pořizovací ceně, nákladech na provoz, náročnosti údržby nebo rychlosti sušení. Při pořízené některých modelů také musíte počítat se stavebními úpravami v domácnosti.

Jakou sušičku prádla vybrat stručně:

  • Zvažte, zda se vám vyplatí – provoz sušičky se znatelně projeví na vašem účtu za elektřinu, a také spotřebiče zabere místo v domácnosti.
  • Popřemýšlejte nad kombinací 2 v 1 – pro malé byty může být nejvhodnější (a často jedinou) možností kombinace pračky a sušičky v jednom spotřebiči.
  • Vyberte správný typ – projděte si všechny přednosti a nevýhody jednotlivých druhů sušiček, abyste vybrali nejvhodnější model pro svou domácnost.
  • Nepodceňujte spotřebu – úspornější sušičky vám mohou ušetřit stovky až tisíce korun ročně, proto si prostudujte informace na energetickém štítku.

Zaměřte se na velikost i funkce

Jako jasná volba se pro řadu zákazníků může jevit kombinace pračky se sušičkou. V případě malých bytů se mnohdy jedná o jediné řešení, ale musíte také počítat s některými nevýhodami, jako je nižší kapacita sušičky. Pokud naopak zvolíte samostatnou sušičku, dobře si před nákupem rozmyslete, kam ji plánujete umístit. Ideální je postavení vedle pračky nebo na pračku.

Důležitým parametrem při výběru sušičky je kapacita prádla, která se obvykle pohybuje v rozmezí od 7 do 9 kg. Pro menší místnosti může být vhodným řešením tzv. slim verze spotřebiče, která nezabere tolik místa a můžete ji kombinovat i se slim verzí automatické pračky.

Dobře se podívejte také na nabídku funkcí.  Pokročilejší modely disponují senzory, které se postarají o dokonalejší vysušení prádla než běžný časovač. Mezi oblíbené nadstandardní funkce patří také automatické čištění nebo program pro rychlé odstranění zápachu.

Většina sušiček prádla dnes používá LCD displej, který vám usnadní nastavení programu a zároveň vás bude informovat o zbývajícím čas. Přesto se může složitost ovládání lišit u jednotlivých modelů a značek. Při každodenním používání se také mohou hodit funkce jako odložený start nebo zvuková signalizace dokončení programu.

Výhody a nevýhody sušičky prádla

Sušička prádla může být skvělým pomocníkem, který vám ušetří spoustu času a starostí. Po každém praní se nemusíte zdržovat věšením prádla, které za deštivého počasí dlouho schne. Při používání sušičky se nemusíte bát poškození prádla. Naopak ve většině případů může být tento způsob sušení šetrnější, protože nedochází ke ztrátě barvy vlivem slunečního záření.

Sušička na prádlo bývá také často doporučována pro alergiky. Pomáhá totiž zbavovat prádlo zvířecích chlupů, pylů a roztočů, ale také žmolků. Navíc se obejdete bez aviváže, přesto bude vaše prádlo jemné a voňavé. I sušička samozřejmě má své nevýhody. První z nich je pořizovací cena, která sice postupem času výrazně klesla, ale stále se může jednat o zásadní investici pro řadu domácností.

Dále počítejte s tím, že pořizovací cena je pouze začátek. Ani provoz sušičky rozhodně není zadarmo kvůli vysoké spotřebě energie. Proto vždy věnujte pozornost energetické třídě spotřebiče. Především pro menší domácnosti potom mohou být překážkou nároky na prostor.

Druhy sušiček prádla

Na trhu v současné době najdete sušičky kondenzační a ventilační. Zásadní rozdíl spočívá ve způsobu odvodu teplého a vlhkého vzduchu ze spotřebiče. Podle toho se budete muset zařídit při instalaci, proto byste svůj výběr sušičky měli začít právě volbou vhodného typu.

Obrázek schématu sušiček prádlaprádla
Schéma sušiček prádla – zdroj www.arecenze.cz

Kondenzační sušička (s topným tělesem)

V případě kondenzačních sušiček probíhá sušení mokrého prádla v bubnu horkým vzduchem, který se nasytí vodní párou. Po ochlazení dojde ke kondenzaci vodních par (odtud název tohoto typu sušičky) a uložení vody do zásobníku, případně odvedení do odpadu. Vzduch se následně ohřeje pomocí topného tělesa a znovu použije k sušení textilu. Tento proces se neustále opakuje až do ukončení programu a vysušení prádla.

Kondenzační sušička s topným tělesem se hodí pro běžné použití v domácnosti. Výhodou je snadná instalace, která nevyžaduje stavební úpravy. Musíte ovšem zajistit dobré odvětrávání místnosti, v opačném případě hrozí zvýšená vlhkost a vznik plísní. Sušení prádla v tomto typu sušičky probíhá rychleji než v modelech s tepelným čerpadlem.

Výhodou modelu s topným tělesem je také obecně nižší cena, i když nemusí to platit vždy. Počítejte ovšem s dražšími provozními náklady tohoto typu sušičky, které jsou zapříčiněny vyšší spotřebou elektrické energie. Rozdíl ve spotřebě může být i více než dvojnásobný.

Kondenzační sušička (s tepelným čerpadlem)

Kondenzační sušička vybavená tepelným čerpadlem funguje podobně jako modely s topným tělesem. Zbytkové teplo ovšem v tomto případě neodchází ze spotřebiče, ale je znovu využito pro ohřev vzduchu. To znamená výraznou úsporu energie, která při dlouhodobém používání vykompenzuje i vyšší pořizovací náklady.

Tento typ sušičky je vhodný pro domácnosti, které perou a suší prádlo často. Není proto náhoda, že se sušičky s tepelným čerpadlem používají v náročných provozech, jako jsou nemocnice a hotely. Instalace nevyžaduje žádné stavební zásahy. Navíc jsou tyto sušičky nejšetrnější k textiliím, neboť pracují při nižší teplotě. Nemusíte se tedy bát poškození svého oblíbeného oblečení.

Ventilační sušička

Ventilační sušička (někdy též odvětrávací) funguje na jednoduchém principu. Oblečení je i v tomto případě sušeno pomocí horkého vzduchu, který je ovšem následně spolu s párou odváděn ven z domu pomocí větrací trubice. To s sebou přináší značnou nevýhodu, neboť instalace takové sušičky vyžaduje menší či větší stavební úpravy. 

Hadice pro odvod vzduchu by neměla být delší než dva metry a nesmí být ochlazována, aby nedocházelo ke srážení vody. Hadice musí být vyvedena ven z místnosti, v opačném případě by došlo k akumulaci vlhkosti uvnitř domu. Vývod není možné napojit na stávající vzduchotechniku, komín apod.

Sušička s nejnižšími provozními náklady

Právě kvůli dodatečným nákladům a komplikacím při instalaci patří tento typ sušičky v českých domácnostech k nejméně oblíbeným. Pro obyvatele bytů jsou stavební úpravy dokonce často neřešitelným problémem, proto se s ventilačními sušičkami setkáme téměř výhradně v rodinných domech. Nabídka v českých obchodech je malá, většinu modelů tvoří sušičky kondenzační.

Pokud překousnete výše uvedené nevýhody, získáte sušičku s nejnižší spotřebou. Zároveň i pořizovací náklady patří mezi nejpříznivější.

Výběr sušičky: kondenzační, nebo ventilační?

Pokud stále nemáte jasno, jaký z typů sušičky vybrat, projděte si ještě jednou jejich základní výhody a nevýhody. Nezapomeňte posoudit nejen pořizovací cenu, ale také provozní náklady nebo složitost instalace.

DruhKondenzační s topným tělesemKondenzační s tepelným čerpadlemVentilační (odvětrávací) sušička
CenaNižšíVyššíNejnižší
SpecifikaSnadná instalace
Vyšší provozní náklady
Rychlé vysoušení prádla

Snadná instalace
Nižší provozní náklady
Složitější údržba
Šetrnost k prádlu
Nejnižší spotřeba energie
Nutnost stavebních úprav
Ideální pro větší koupelny
VhodnostIdeální pro občasné používáníVhodná pro častější používáníNevhodná pro byty

Kombinace sušičky a pračky

Velmi oblíbeným řešením je kombinace 2 v 1, která spojuje pračku a sušičku do jediného spotřebiče. To může znít velmi lákavě, neboť místo dvou spotřebičů koupíte pouze jeden, což obvykle znamená finanční úsporu. Ještě důležitější je ovšem úspora místa, neboť rozměry této kombinace se obvykle neliší od běžné pračky. Právě proto tento spotřebič často volí jednotlivci nebo páry v menších bytech, kam se by samostatná sušička nevešla.

Po vyprání nemusíte prádlo přesouvat z pračky do sušičky. Pokud jste zvyklí pračku plnit na maximum objemu, nejspíš budete muset po vyprání stejně část prádla vyjmout z bubnu, neboť kapacita pro sušení bývá nižší (obvykle poloviční). Sušení tedy bude nutné rozdělit na dvě části, čímž ztratíte drahocenný čas. Při větším množství špinavého prádla (např. po návratu z dovolené) pochopitelně nemůžete prát a sušit zároveň.

Pračka se sušičkou kombinuje dva spotřebiče v jednom, je tedy nutné počítat s kompromisy. Tyto modely obvykle nedisponují tak širokou nabídkou funkcí a ani výsledky používání nemusí být uspokojivé jako v případě samostatných spotřebičů. Zároveň vaší peněženku zatíží vyšší spotřebou vody (při praní) a elektřiny (během sušení). Někteří servisní technici potom zmiňují, že kvůli složitější konstrukci jsou kombinace 2 v 1 také poruchovější.

Kapacita

Podobně jako při výběru automatické pračky je také v případě sušičky důležitá kapacita. Běžné sušičky na trhu jsou určeny pro 7 až 9 kg prádla. Zatímco menší modely vystačí pro jednotlivce či páry, sušičky s náplní prádla 9 kg budou stačit i čtyřčlenným nebo větším rodinám.

Při výběru správné kapacity nezapomeňte, že naplnit sušičku až po okraj není vhodné, pokud nechcete riskovat nedokonale vysušené prádlo. Mnohé moderní spotřebiče si před začátkem programu prádlo zváží, takže se nemusíte bát zbytečného plýtvání energií.

Náklady na provoz sušičky

Při nákupu sušičky prádla byste měli počítat s tím, že pořizovací cenou náklady nekončí. Sušička rozhodně ovlivní váš účet za elektřinu. O kolik? To závisí pochopitelně na četnosti používání, objemu prádla a z velké části také na energetické úspornosti spotřebiče. Zatímco menší domácnosti tedy za provoz sušičky zaplatí méně než tisícikorunu ročně, v případě větších rodin lze očekávat roční náklady spíše v řádu několika tisíc korun.

Energetický štítek

Každá sušička prádla prodávaná na českém trhu musí být opatřena energetickým štítkem. Pří nákupu na internetu tento štítek naleznete na stránce produktu v e-shopu, v kamenných prodejnách bývá obvykle nalepen přímo na vystaveném spotřebiči. Jaké důležité údaje obsahuje energetický štítek?

Energetická třída

Údaj o energetické třídě vám umožní rychle určit, jak šetrný je spotřebič v oblasti spotřeby elektrické energie. Nejlepšího hodnocení A+++ dnes dosahuje většina sušiček na trhu. Levnější modely často spadají do třídy A++. Nákup sušičky s hodnocením horším než A+ rozhodně nelze doporučit.

Roční spotřeba energie

Údaj o roční spotřebě energie, který je uveden v kilowathodinách (kWh), vám pomůže vypočítat roční náklady na provoz. Reálná spotřeba se samozřejmě bude lišit podle četnosti používání a náplně prádla. Tabulka níže uvádí, kolik přibližně zaplatíte za roční provoz sušičky prádla. Porovnány jsou spotřebiče z různých energetických tříd.

Model sušičkyAEG AbsoluteCare T8DEE68SCBeko DS 7433 CS RX
Energetická třída*A+++A++
Běžná roční spotřeba*177 kWh209 kWh
Cena za roční provoz**850 Kč1 000 Kč
*Údaje podle energetického štítku.**Při průměrné ceně 4,80 Kč za 1 kWh. Nezahrnuje další náklady.

Maximálním hluk

Počítejte s tím, že sušička rozhodně není tichý spotřebič. Hlučnost se obvykle pohybuje okolo 65 dB, ale tišší modely zajistí vyšší komfort vám i sousedům. Na údaj o hlučnosti se zaměřte hlavně v případě, pokud plánujete sušičku umístit mimo koupelnu.

Trvání cyklu

Tento údaj vám pomůže zjistit, jak dlouho bude sušičce trvat dokončení běžného cyklu (v minutách). Počítejte s tím, že většinou sušení prádla trvá skoro 180 minut, tj. 3 hodiny. V praxi se ovšem tento údaj bude lišit podle náplně prádla i zvoleného programu. Dnešní sušičky jsou vybaveny displejem, proto vás před startem informují o délce cyklu.

Umístění

Ještě před nákupem je nutné si promyslet, kam sušičku v domácnosti umístíte. Nabízí se totiž hned několik variant:

  • zcela samostatně,
  • vedle pračky,
  • na pračku.

Samostatné umístění je spíše nouzové řešení, pokud žádná z ostatních variant není možná. Nevýhodou je nutnost přenášet vyprané prádlo z jedné místnosti do druhé. Pokud nemáte pro sušičku místo v koupelně, zvažte umístění v komoře či jiné provozní místnosti. Někdo volí umístění pod kuchyňskou linku. Pro menší prostory může být vhodná sušička s horním plněním.

V každém případě počítejte s tím, že sušička patří k nejhlučnějším spotřebičům. Zároveň se očekávejte zvýšení teploty a vlhkosti v dané místnosti, proto myslete na možnosti větrání. Pokud je to tedy možné, volte umístění v koupelně. Z pračky přemístíte prádlo rovnou do sušičky bez přenášení. Pro umístění sušičky přímo na pračku je obvykle potřeba mezikus – spojovací díl.

Výbava a funkce

I nejlevnější sušičky prádla dnes nabízí řadu užitečných funkcí. Jejich nabídka potom stoupá se zvyšující se cenou spotřebiče. Při výběru nové sušičky se tak můžete setkat třeba s následujícími funkcemi:

  • Displej a ovládání – všechny sušičky jsou dnes vybaveny displejem, který usnadní nastavení a zobrazí např. zbývající čas.
  • Čeština – některé modely nabízí popisky nebo informace na displeji v češtině, takže se obejdete i bez znalosti cizích jazyků.
  • Program oživení prádla – krátký program, který vám usnadní žehlení a odstraní zápach i chlupy ze suchého prádla.
  • Zvuková signalizace – sušička vás akusticky upozorní po dokončení cyklu.
  • Odložený start – nastavte si čas začátku cyklu tak, aby bylo prádlo připravené, než se vrátíte z práce.
  • Automatické čištění – některé sušičky používají samočistící kondenzátor, který vám pomůže s odstraněním drobných nečistot.
  • Osvětlení bubnu – esteticky zajímavá funkce, která vám zároveň pomůže třeba s hledáním ztracené ponožky.

Cena

Prodejní ceny sušiček prádla postupem času klesly na rozumné částky, které přibližně odpovídají cenovým hladinám, v jakých se pohybují automatické pračky. Spořivější zákazníci tak nebudou mít problém sehnat levné modely pod magickou hranicí 10 tisíc korun. Kolik tedy utratíte za tento spotřebič?

Levné sušičky do 10 000 Kč

U nejlevnějších modelů budete muset oželet některé pokročilejší funkce, což se může projevit horším komfortem při používání nebo méně pečlivě vysušeným prádlem. Především nezapomeňte, že nákup nejlevnější sušičky se nemusí vyplatit z dlouhodobého hlediska. Tyto modely totiž patří většinou mezi méně energeticky úsporné, proto jejich používání citelněji pocítíte na účtech za elektřinu.

Běžné sušičky od 10 000 do 20 000 Kč

Tato kategorie představuje zlatou střední cestu a obsahuje největší výběr modelů s různou kapacitou a funkcemi. Velká část modelů z této kategorie dosáhne na nejlepší energetickou třídu A+++, i když dostupné jsou také modely s hodnocením A++. Díky solidní nabídce funkcí, jako je program pro oživení prádla nebo usnadnění žehlení, se můžete těšit na vyšší pohodlí při používání sušičky.

Dražší sušičky nad 20 000 Kč

Prémiové modely často dosahují vyšší kapacity prádla (9 kg i více), ale není to podmínkou. Jistotou u nejdražších sušiček jsou nadstandardní funkce. Díky různým senzorům dokážou přesně určit vlhkost prádla nebo disponují dotykovým displejem. Některé z nich lze označit jako chytré sušičky a můžete je propojit s jinými spotřebiči nebo dokonce ovládat pomocí mobilu.

Výrobci k sušičkám mnohdy nabízí prodlouženou záruku, která se ovšem obvykle vztahuje pouze na určité komponenty (např. motor). Prodloužená záruka může být užitečným benefitem, ale vždy si raději prostudujte její podmínky.

Zdroje:

https://ec.europa.eu/info/energy-climate-change-environment/standards-tools-and-labels/products-labelling-rules-and-requirements/energy-label-and-ecodesign/energy-efficient-products/tumble-driers_en

https://www.magazeen.cz/bydleni-a-zahrada/jak-vybrat-susicku-pradla/

https://www.arecenze.cz/recenze-susicek/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Su%C5%A1i%C4%8Dka_pr%C3%A1dla

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi