Nejlepší sušičky prádla

Váháte, zda pořídit do domácnosti sušičku prádla? Moderní sušičky vás přesvědčí, že horentního zvýšení účtu za elektřinu se obávat nemusíte. Možná vás odrazuje poměrně vysoká pořizovací cena. Můžete být jisti, že velká počáteční investice se vyplatí. Ani s místem pro sušičku to nemusí být tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Samostatně stojící sušička, narozdíl od pračky, nepotřebuje odvod vody. Vodu k provozu nevyužívá a tekutiny z vysušeného prádla se zbavuje jiným způsobem.

V zásadě se dají zakoupit dva typy sušiček.

První typ, sušičky kondenzační se těší mnohem větší oblibě. Fungují na principu vysrážení vody. Ta je po vysrážení z prádla odváděna do speciální nádoby určené právě pro sběr tekutiny ze sušení. Tuto nádobu je potřeba čas od času vyprázdnit. Některé sušičky mají indikátor naplnění kondenzační nádoby, jiné tuto funkci postrádají. Prodávají se i sušičky, které po napojení na odpad jsou schopny si kondenzační nádobu vyprázdnit samy. Kondenzačním sušičkám však dostačuje přívod elektřiny. Může tak stát kdekoli, kde nebude sušička sým poměrně hlasitým provozem nadměrně obtěžovat.

Tyto sušičky se prodávají s tepelným čerpadlem, či bez čerpadla. Ideální koupě v poměru cena výkon je nákup kondenzační sušičky prádla s tepelným čerpadlem. Tyto sušičky jsou při spotřebě elektrické energie nejúspornější. Jedna sedmikilová várka vysušeného prádla vás vyjde na poměrně slušných dvanáct korun. Jsou také šetrnějši k sušenému prádlu. K sušení využívají nžších teplot a tím méně namáhají sušené textílie.

Vyrábí se také sušičky ventilační. Ty potřebují vybudovat odvod vzduchu s vodní párou. Tím se stávají náročnější na umístění a instalaci. Zároveň mají vysokou spotřebu elektrické energie. U nás moc oblíbené nejsou a jejich nabídka není tak pestrá jako u kondenzačních sušiček prádla. Může také vznikat problém s vysokou vlhkostí v místnosti, kde sušička pracuje, a to vede i ke vzniku plísní ve zdivu.

Existují pračky kombinované se sušičkou. Těmto kombinacím se věnuje samostatný článek s testem pěti modelů. Pokud šetříte místem a z různých důvodů se rozhodnete pro samostatnou sušičku, možná oceníte spojovací díl, díky kterému je možné využít prostor nad pračkou a sušičku na ni postavit.

Sušička šetří čas, práci a právě také zbavuje naše obydlí vlhkosti ze sušícího se prádla. Usnadní manipulaci s prádlem, která se smrskne na přendání z pračky do sušičky a složení. Odpadá tak zdlouhavé věšení na prádelní šňůru, kde nám mnohdy již proschlé prádlo znovu zmokne, a taky nepopolární žehlení. Ze sušičky vyndáme prádlo suché, voňavé a nadýchané. Stačí složit do skříně, nebo rovnou znovu obléct.

Sušičku prádla ocení také alergici a majitelé domácích mazlíčků. Filtry v sušičce dokáží zachytit prach a pily uchycené v textiliích stejně jako zvířecí chlupy. Prádlo vonící sluníčkem sice sušičky zajistit neumí, ale pokud použijete ubrousky do sušičky, vaše prádlo vonět bude.

Nejlepších 5 sušiček dle průzkumu trhu

Siemens WT47W540BY

Sušička Siemens WT47W540BY

Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem a vítěz našeho průzkumu trhu. Sušička dokáže pojmout až 9 kilogramů prádla. Součástí balení je nádržka na kondenzovanou vodu i hadice k výpusti. Je tedy možné, ale ne nezbytné sušičku připojit na odpad. V hodnocení uživatelů tato sušička prádla dopadla nejlépe, je kladně hodnoceno rovnoměrné sušení prádla a spotřebič má nízkou spotřebu. Jako nevýhoda je uváděno, že sušička u některých programů vrací pomačkané prádlo. Suší dle uživatelů 40 minut až hodinu a půl se spotřebou 2.13 kWh. Pořídíte ji za průměrných 24 000 korun.

Zaujala vás tato sušička? Přečtěte si recenzi sušičky Siemens WT47W540BY na webu Arecenze.cz

LG RC7055AH6M

Sušička LG RC7055AH6M

Stejně jako předchozí model je tato sušička kondenzačního typu s tepelným čerpadlem. Vysuší maximálně 7 kg prádla. Kromě toho, že si opět uživatelé stěžují na problém s pomačkaným prádlem u této sušičky je negativně hodnocena také vysoká hlučnost při chodu. Nicméně kvalitně rovnoměrně suší se čtrnácti programy. V energetické třídě A++ potřebuje na provoz 1.29 kWh. Cena se pohybuje okolo 14 000 Kč.

Zaujala vás tato sušička? Přečtěte si také recenzi této sušičky LG RC7055AH6M na webu Arecenze.cz

Miele TKB 650 WP Eco

Sušička Miele TKB 650 WP Eco

Tepelným čerpadlem vybavená kondenzační sušička prádla. Cena je v hladině obvyklé pro spotřebiče této značky, sušičku Miele TKB 650 WP Eco koupíte za 33 000 korun. Za tyto peníze vysušíte 8 kilogramů prádla. Můžete využít integrovaný odvod koncentrátu, kondenzační nádobku tedy není nutné vyprazdňovat ručně. Délka standartního programu je 156 minut s možností odloženého startu až 24 hodin.

Zaujala vás tato sušička? Přečtěte si také recenzi této sušičky Miele TKB 650 WP na webu Arecenze.cz

Beko DPU 8360 X

Sušička Beko DPU 8360 X
  • objem: 8 kg bavlny nebo 2 kg syntetiky
  • příkon: 0,9 kW
  • spotřeba el. energie: 1,5 kWh
  • cena: 12 990 Kč

Zaujala vás tato sušička? Přečtěte si také recenzi této sušičky Beko DPU 8360 X na webu Arecenze.cz

Beko DPY8506GXB1

Sušička Beko DPY8506GXB1
  • objem: 8 kg bavlny nebo 2 kg syntetiky
  • příkon: 0,8 kW
  • spotřeba el. energie: 0,98 kWh
  • cena: 17 990 Kč

Zaujala vás tato sušička? Přečtěte si také recenzi této sušičky DPY8506GXB1 na webu Arecenze.cz

Nejčastější dotazy ohledně sušiček prádla

Jaký typ sušičky?– Chceme s manželem pořídit sušičku. Na trhu je velká nabídka. Jaký přístroj máme vybrat?

Na českém trhu jsou nabízeny dva typy sušiček. Kondenzační sušičky prádla, které při provozu využívají kondenzační nádobu. Ventilační sušičky využívají odvod vzduchu. Doporučuji vybírat kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem kvůli snazší instalaci a nižší spotřebě elektřiny. Jsou také šetrnější k prádlu.

Finanční náročnost

– Vyplatí se investice do drahé sušičky?

Pokud uvažujeme, že levnější modely jsou zpravidla energeticky náročnější, pak ano. Sušička, která spotřebuje na svůj provoz 5 kWh vás jedním sušením přijde na 26 Kč. Ta s tepelným čepadlem je sice dražší, ale s průměrnou spotřebou 1,5 kWh stojí jeden sušicí cyklus kolem 8 korun. Rozdíl v roční spotřebě je pak 4 500 Kč při třech cyklech týdně.

Recenzetesty.cz
Logo