Nejlepší školní aktovky pro prvňáčky

Výběr aktovky do první třídy je velkou událostí, na kterou se děti zpravidla těší. Kromě toho, že se jim musí jejich první taška líbit po designové stránce, měla by také splňovat celou řadu dalších kritérií. U nejmenších školáků je obzvláště důležitá správná ergonomie, aby se aktovka dobře nosila a nezpůsobila dětem v růstu zdravotní problémy se zády. Samozřejmě byste neměli podceňovat ani praktičnost, abyste svým ratolestem její používání v novém prostředí školy co nejvíce usnadnili.

Recenze Karton P+P SMARTY Technic

Aktovka SMARTY Technic od značky Karton P+P patří mezi jedny z nejlepších modelů pro prvňáčky. Má velmi nízkou hmotnost pouhých 750 g, aby malé děti zbytečně nezatěžovala. Zároveň je ale stavěná pro pořádnou zátěž. Její nosnost dosahuje nadstandardních 8 kg a objem 23 kg. Dovnitř se tak vejde vše potřebné do školy a klidně i na volnočasové kroužky. Design této aktovky pro prvňáčky je  povedený, přesto neutrální a vhodný pro kluky i pro holky. Rodiče ocení přijatelně nízkou cenu.

Samozřejmostí je ergonomické tvarování, které je u aktovek pro prvňáčky opravdu důležité. Záda tašky jsou zpevněná a polstrovaná. Měkčení na sobě mají i ramenní popruhy s nastavitelnou délkou, které jsou ještě doplněné o hrudní pásky. Horní madlo dobře padne do ruky a dno je stabilní. Přístup do hlavního prostoru umožňuje magnetický zámek. Po stranách pak najdete kapsy na zip a nechybí ani samostatná kapsa na svačinu. Aktovka je vybavená bezpečnostními reflexními prvky.

Výhody: velký prostor, nízká cena

Nevýhody: pro drobné děti může být velká, nepříliš dětský design

Cena: 700 Kč

back to menu ↑

Recenze Baagl Zippy Panda

Školní aktovka Baagl Zippy Panda má roztomilý holčičí design s plyšovým povrchem. Zároveň se může pochlubit mnoha chytrými prvky a ideálním anatomickým tvarováním pro prvňáčky. Její systém obráceného otevírání umožňuje pohodlný přístup do tašky i bez nutnosti sundání poutka z věšáku. Tělo tašky je vyztužené a pevné, aby poskytovalo co nejlepší oporu zad. Svou hmotností 1,1 kg ale Baagl Zippy Panda neptaří právě mezi nejlehčí.

Uvnitř této roztomilé aktovky se nachází tři oddělené úložné prostory a nechybí ani postranní elastické kapsy na lahve s pitím a přední kapsa s otevíráním na suchý zip. Popruhy se dají na více místech nastavovat pro optimální přizpůsobení každé postavě. Objem tašky je 17 litrů a nosnost 6 kg. Na mnoha místech najdete reflexní prvky pro lepší viditelnost za šera. Součástí balení je kromě aktovky pro prvňáčky Baagl Zippy Panda také peněženka a pláštěnkový obal.

Výhody: mnoho kapes, praktické obrácené otevírání

Nevýhody: vyšší cena, vyšší hmotnost

Cena:  1 900 Kč

back to menu ↑

Recenze Hama Space

Hama Space je aktovka pro prvňáčky s vesmírnými motivy. Svým designem se zalíbí především chlapcům. Jedná se o dobnější školní tašku, která bude výborně sedět menší dětem. Váží méně než 1 kg a přitom má dostatečný objem 15 litrů. Díky své nízké hmotnosti zbytečně nezatěžuje záda. Zároveň má měkké polstrování s ergonomickým tvarováním. Měkčené jsou taktéž ramenní popruhy s nastavitelnou velikostí.

Tato aktovka pro děti do první třídy má jen jednu hlavní vnitřní komoru, ke které se přistupuje přes klasickou klopu. V přední části se nachází zipová kapsa na svačinu či penál, po stranách přihrádky na pití a nechybí ani menší prostor pro klíče a jiné důležité drobnosti. Pevné dno je stabilní, doplněné drobnými nožičkami. Umožňuje aktovku postavit pevně na zem. Reflexní bezpečností prvky pokrývají velkou plochu aby zvýšili viditelnost za šera.

Výhody: drobné provedení pro menší děti, kvalitní ergonomické tvarování

Nevýhody: jen jedna komora, svislá přední kapsa nemusí být praktická

Cena: 1 500 Kč

back to menu ↑

Jak vybrat školní aktovku pro prvňáčky

První školní aktovka je důležitou pomůckou, která vydrží minimálně dva roky. Proto její poctivý výběr rozhodně nepodceňujte. Do nákupu je vhodné zapojit samotné budoucí prvňáčky, aby si vybrali, jaký vzhled se jim líbí. Ovšem i rodiče by měli mít při volbě školní tašky slovo a měli by především dohlédnout na to, aby byla správně tvarovaná. Podle konstrukce rozlišujeme dva typ – batohy a aktovky.

ParametrAktovkaBatoh
ZapínáníObvykle s klopouObvykle na zip
ZádaKvalitní ergonomie i polstrováníRůzná úroveň polstrování a tvarování 
DnoVždy pevnéPevné nebo měkké
Hlavní kapsyJeden hlavní prostor s přepážkamiVíce zcela oddělených komor

Pokud chcete mít jistotu, že bude školní taška odpovídat potřebám prvňáčků, měli byste volit právě aktovku, která je pro ně uzpůsobená a je sázkou na jistotu. Avšak na trhu se dají sehnat také batohy pro prvňáčky, které mají speciálně ergonomicky tvarovaná záda. Tuto variantu volte především v případě, že se vám zdá lepší forma oddělených přihrádek se zipem než přímého přístupu jen otevřením klopy.

Aktovky pro nejmladší školáky mají zpravidla rychlé otevírání, aby se děti k obsahu tašky v hlavní části snadno dostaly. Menší přihrádky jsou pak uzavíratelné pomocí stahovacích gumiček nebo klasických zipů. Mezi kapsy, které by vedle hlavního úložného prostoru na dětské školní tašce rozhodně neměly chybět, patří:

  • Střední box na svačinu / penál,
  • Postranní držáky na pití,
  • Meníš kapsa nebo organizér na klíče,
  • Průhledná folie na rozvrh hodin.

Kromě zadní části jsou pro pohodlí a zdraví zad dětí důležité rovněž popruhy. Ty by měly být měkčené a zároveň nastavitelné. Většina aktovek pro prvňáčky má traky doplněné o hrudní popruhy, které pomáhají rovnoměrněji rozložit váhu. Na celkovou hmotnost prázdné aktovky si dávejte při nákupu rovněž pozor. Čím nižší, tím lepší. Lehké tašky pro prvňáčky mají méně než 1 kg. Na druhou stranu snižování hmotnosti nesmí být na úkor kvalitní výztuže zad.

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo