Nejlepší rýžovar do mikrovlnky

Rýže je oblíbenou přílohou. Pochází z tropických oblastí Afriky, Asie a Austrálie. Z Asie se pak díky zámořským plavbám rozšířila do celého světa. Dnes si v obchodech můžeme koupit tři základní typy rýže, a to tu kulatozrnnou, dále krátkozrnnou a nejpoužívanější dlouhozrnnou. Ta je oblíbená hlavně proto, že její vaření je nejméně komplikované. Nicméně je potřeba vědět, jak na to a upravit dobu vaření i podle toho, jakou rýži chceme připravit. Například basmati se vaří cca 10 minut, zatímco jasmínová rýže potřebuje až dvojnásobek.

Uvařit ji tak, aby byla dokonale kyprá, vyžaduje určité zkušenosti. Pokud si chcete zjednodušit práci, pořiďte si praktickou pomůcku v podobě rýžovaru do mikrovlnné trouby.

Jde o jednoduchou pomůcku, která má podobu většinou plastové nádoby s víkem. Stačí do ní nalít vodu, přidat rýži, uzavřít víčko, povolit ventil a zapnout mikrovlnku. Během několika málo minut máte chutnou rýži hotovou.

Navíc je rýžovar všestranněji využitelný, kromě rýže v něm pohodlně připravíte například také zeleninu či obilné vločky. Je vhodný i podávání, pokrm se v něm dá navíc zpravidla i dlouhodoběji uskladnit.

Kdo má tak omezené finanční možnosti, případně vaří rýži jen občas, může se mu tento pomocník hodit. Opravdovým fajnšmekrům lze doporučit nákup elektrického rýžovaru, který umí efektně usnadnit i častou přípravu rýže.

Jako jedinou nevýhodu rýžovarů do mikrovlnky lze tak uvést hlavně to, že rýže vařením v mikrovlnné troubě může ztrácet na kvalitě a podle zkušeností mnohých spotřebitelů i na chuti. Je tak na vás, kterou alternativu vaření upřednostníte.

Způsobeno je to hlavně delší dobou ohřevu a celkově nesprávným použitím. Mikrovlnky jako zařízení jsou opředeny celou řadou mýtů, nicméně vy sami si skutečně nemůžete jejím užíváním způsobit žádné zdravotní poškození. Snad jen s výjimkou spálenin o horké nádobí, což je ale stejně riskantní jako manipulace s pokrmy ohřátými konvenční cestou. Co se týče samotných surovin, ohřívání mikrovlnami je dokonce podle některých zdrojů šetrnější než to klasické.

Recenze ORION Rýžovar do mikrovlnné trouby CLIP FRESH 2,5 l

Rýžovar značky Orion představuje praktického pomocníka do každé domácnosti. Jeho použití je velmi jednoduché.

Stačí do něj vložit rýži a vodu v příslušném poměru, uzavřít nádobu víčkem a povolit ventil. Poté vložíte rýžovar do mikrovlnky a za několik minut vyndáte chutnou přílohu. Návod na přípravu je součástí balení.

Společně s tímto produktem je dodávána i praktická odměrka a lopatka na dávkování. Rýže si tak vždy uvaříte odpovídající množství. Celkový objem tohoto rýžovaru činí 2,5 litru. Má kulatý tvar a jeho rozměry jsou 21 x 17,5 x 15 cm.

Kromě toho, že je rýžovar vhodný do mikrovlnné trouby, lze jej uložit i do chladničky a mrazničky a je možné mýt materiál také v myčce nádobí. Vyroben je ze zdravotně nezávadného plastu bez obsahu PBA. Vaření je proto rychlé, snadné a současně bezpečné.

Výhody: nízká cena, vhodný do chladničky, mrazničky i mikrovlnky

Nevýhody: horší dostupnost, nejsou dostupné zkušenosti uživatelů či srovnání s dalšími produkty

Cena: 299 Kč

back to menu ↑

Jak vybrat nejlepší rýžovar do mikrovlnky

Výběr těchto jednoduchých domácích pomocníků zatím není v tuzemsku příliš rozmanitý. Zejména se však vyplatí o nich vědět následující:

Materiál

Většinou se pro tato jednoduchá zařízení používá plast nebo silikon, případně i sklo. Dostupné rýžovary jsou většinou však plastové. Pokud jde o tento materiál, vždy by měl být použit adekvátně odolný tvrdší plast. Dále by měl výrobce samozřejmě volit takový kvalitní typ plastu, který je vhodný do mikrovlnné trouby.

Údržba

Ne každý rýžovar lze mýt v myčce nádobí. V případě některých značek jejich výrobci uvádějí, že do myčky určeny nejsou, ale díky speciální výrobní technologii při ručním mytí není ani nezbytné používat saponáty. Zvolte si tak to, co vám vyhovuje, lze říci, že rozdíl v tomto směru není žádný a prakticky všechny rýžovary se vyznačují snadnou údržbou.

Objem

Celkový objem se udává v centimetrech, které definují velikost nádoby. Ne u všech rýžovarů je uveden zároveň objem v litrech. Pokud ano, běžně to bývá kolem 2 až 2,5 litru. Rýže takto připravená vám v průměru vystačí na cca 4 porce.

Možnost uskladnění

U výrobce je zapotřebí se informovat, zda je konkrétní rýžovar vhodný také k uskladnění do ledničky a mrazničky, což je praktické v případě, že neodhadnete množství nebo se uvařená rýže zkrátka hned nesní. Na výrobku tak najdete odpovídající teplotní rozmezí. To by mělo být přibližně v rozpětí od -20 °C do 120 °C.

Zdravotní nezávadnost

Tento bod se opět týká primárně plastového nádobí, které by vždy mělo být zdravotně nezávadné. Zásadní je pořizovat si plasty, které neobsahují BPA. Pod touto zkratkou se skrývá chemická sloučenina bisfenol A. Ono písmeno P v názvu dává na vědomí, že se jedná o sloučeninu propanu. Jeho škodlivostí se desítky let zaobírala soudobá věda, která došla k potvrzení, že je tento materiál skutečně nebezpečný pro lidské zdraví a je tak na místě se mu vyhýbat.

Životnost

Zejména u plastu je důležité, aby rýžovar nepohlcoval žádné nežádoucí pachy nebo nepřejímal barvy z nádobí, a tedy aby vám vydrželo nádobí dlouho v původním stavu.

Cena

Rýžovary se od sebe zásadněji neliší ani svou cenou. Tyto jednoduché pomocníky pořídíte řádově za několik set korun. Běžně je seženete s cenou okolo 300 Kč. Někdy se dodávají i jako součást parních hrnců.

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo