Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Nejlepší rybičky do akvária bez filtrace

Nejlepší rybičky do akvária bez filtrace

Domácí akvárium si lze zařídit poměrně snadno. Není třeba se bát zbytečně velkých investic do filtračních, světelných a ohřevných systémů a jejich údržby. Některé rybičky a jiné vodní živočichy lze ubytovat i v akváriu bez filtrace. Důležité je ale zvolit správné druhy a také při jejich chovu správně postupovat. Poradíme vám, jak na to, a také vám ukážeme ideální akvária bez filtru.

Recenze Diversa 13,5 l

Když se řekne “akvárium bez filtrace” mnoho lidí si představí právě kulaté provedení, jakým je Diversa. Jedná se o oblíbenou a skladnou variantu, která snadno zapadne i do stísněnějších prostorů. Má zpravidla menší objem. Na trhu seženete rozměry méně než litr i více než 10 litrů. S kulatými akvárii se snadno manipuluje a dobře se v nich mění voda. Budou tudíž ideální i pro děti, které chtějí vlastní akvárko s rybičkami, o které se samy postarají.

Kulatá akvária najdou uplatnění pro rybičky či vodní šneky. Také se dají použít jen jako nádrž na vodní rostliny či jako dekorační nádoba. Kulatá akvária se díky absenci hran snadno vymývají od nečistot. Sklo není u typu Diversa příliš silné, tudíž je i u větších objemů zachovaná příjemně nízká hmotnost. Za pořízení nezaplatíte příliš peněz. Celkově se jedná o nejekonomičtější variantu domácího akvária bez filtrace.

Výhody: snadná manipulace, nízká cena

Nevýhody: menší objem, někdy ve skle mohou být vzduchové bubliny

Cena: 350 Kč

Recenze Dennerle NanoCube 30 l

Dennerle NanoCube s objemem 30 litrů a s rozměry 30 x 30 x 35 cm patří mezi středně velká akvária krychlového provedení. Je dodávané bez filtru a jiného technického příslušenství. Součástí balení je horní skleněný kryt, podložka a černá samolepící folie. Designově toto jednoduché a minimalistické akvárium zapadne do každého interiéru. Tuto výbavu je u ostatních konkurenčních produktů obvykle nutné dokupovat.

Dennerle NanoCube se hodí pro celou řadu nenáročných rybiček. Stejně dobře poslouží jako krevetárium nebo jako jednoduché dekorativní nádrž s vodními rostlinami. Objemově se jedná o dobrý kompromis skladnosti a prostornosti pro vodní živočichy. Celkově má Dennerle NanoCube kvalitní provedení, ale také vyšší pořizovací cenu ve srovnání s běžnými akvárii podobného objemu.

Výhody: výbava podkladu i horního víka, kvalitní zpracování

Nevýhody: vyšší cena

Cena: 1 200 Kč

Recenze Cat-Gato 100x40x40 cm, 160 l

Akvária Cat-Gato můžete zakoupit od velmi malých velikostí až po objem několik stovek litrů. Velké rozměry, jako má právě typ 100 x 40 x 40 cm s objemem 160 l se díky stabilnímu ekosystému snadno udržují i bez filtru a není nutné je tak často čistit. Hodí se pro menší i větší počty rybiček, popřípadě i jako terárium pro suchozemní živočichy. Nutné je jen počítat s tím, že akvárium zabere více místa v domácnosti a že se s ním hůře manipuluje.

Výrobky Cat-Gato patří mezi velkými akvárii k cenově přijatelným variantám a hodí se proto i pro začínající chovatele rybiček, kteří nechtějí utratit příliš peněz. Skleněná stěna má dostatečnou tloušťku, která je u rozměrnějších kusů kvůli odolnosti velmi důležitá. Vybavení a příslušenství, jako je horní kryt nebo podložka, je nutné dokoupit zvlášť.

Výhody: dostatek prostoru i pro více rybiček, dobrý poměr ceny a objemu

Nevýhody: zabere hodně místa, obtížnější manipulace

Cena: 1 400 Kč

Jak vybrat rybičky do akvária bez filtrace

Již před nákupem akvária byste měli mít jasno v tom, jaké rybičky dovnitř umístíte. S tím totiž souvisí i všechny parametry nádrže. Plánujete-li pořízení nenáročný vodních živočichů, bude vám stačit akvárium bez filtrace. Zároveň také pokud víte, že je pro vás hlavním kritériem neřešit filtraci a jiné technické prvky, měli byste tomu přizpůsobit výběr ryb. Na trhu existují dvě provedení akvárek dle jejich složitosti:

Typ akváriaKlasické akváriumAkvarijní komplet
V baleníJen akváriumAkvárium a obvykle i filtr, vytápění a světlo
CenaNižšíVyšší
Pro jaké rybyJen některé nenáročnéBez omezení

To, že je akvárium bez filtrace, samozřejmě neznamená, že je zcela bezúdržbové. Vodu budete muset pravidelně měnit. Vyhnete se ale obsluze filtru a celé řady dalšího vybavení. Pro začátečníky v chovu rybiček je také velkou výhodou, že akvária bez výbavy stojí výrazně méně peněz. 

Ne každou akvarijní rybičku lze chovat bez filtrace a dalšího vybavení. Ideální jsou takové druhy, které nejsou příliš náchylné, nemají tendenci znečišťovat vodu nebo ji dokonce umí sami čistit. Větší nepořádek dělají často živorodé ryby. Také platí, že menší počet obyvatelů akvária je čistotnější a nevyžaduje tak náročnou údržbu vody. Mezi nejoblíbenější vodní ryby a další živočichy, které můžete chovat v nádrž bez filtrace a které zvládne i začátečník, patří například:

  • Krevetky
  • Vodní šneci
  • Neonky
  • Betty
  • Závojnatky
  • Krunýřovci

Před nákupem je důležité si zjistit životní podmínky a především prostorové nároky jednotlivých rybiček. Například šnekům stačí menší akvária. Naopak neonky navzdory své malé velikosti patří k živějším rybám a daří se jim lépe ve větším akváriu. Měli byste vědět, že větším objemu nádrže se celkově lépe udržuje stabilní ekosystém a voda se méně špiní. Na druhou stranu velké akvárium zabere v domácnosti více místa.

Pokud plánujete pořídit akvárium bez filtrace, měli byste mu přizpůsobit nejen volbu rybiček, ale také ostatní obsluhu. V první řadě vodní živočichy nepřekrmujte, aby jim nezůstávaly ve vodě zbytky potravy, které by nádrž znečišťovaly. Také dávejte pozor na případné doplňky a dekorace, ze kterých se do vody mohou uvolňovat nečistoty. Akvárium se vyplatí zakrývat. Nepadá do něj prach, pyl a jiný nepořádek. Poklop také zamezuje vyskočení aktivnějších typů rybiček.

Další srovnání

4.8/5 - (77 votes)
O autorovi