Nejlepší kuchařka s recepty pro horkovzdušný hrnec

Horkovzdušný hrnec nebo horkovzdušná fritéza vám umožní zdravější přípravu jídel bez použití velkého množství tuku. Navíc je práce s ní rychlá a jednoduchá. Kromě samotného spotřebiče potřebujete také vědět, jaké recepty se v něm dají vařit. Kromě běžného vaření a smažení na menším množství oleje existuje celá řada chutných a méně známých jídel, které v něm lze připravit. Proto se vám k horkovzdušnému hrnci bude rozhodně hodit kuchařka.

Recepty se sníženým obsahem tuků a zvláště cholesterolu

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé volí horkovzdušnou přípravu potravin, je absence nebo alespoň menší množství tuků. Hledáte-li kuchařskou knihu, která je právě na jejich minimalizaci zaměřená, budou se vám líbit “Recepty se sníženým obsahem tuků a zvláště cholesterolu”. Její název přesně vystihuje obsah. Recepty jsou zde zaměřené na dietnější jídla, která se hodí zejména pro lidi s problémy s cholesterolem a se srdečními a cévními komplikacemi.

Kuchařku Recepty se sníženým obsahem tuku a zvláště cholesterolu využijí nejen ti, kteří mají tento jídelníček nařízený od lékaře, ale také každý, kdo se snaží jíst zdravě nebo shodit přebytečné kilogramy. Kuchařka kromě samotných receptů obsahuje také praktické informace o tucích ve stravě, které se vám budou hodit i při dalším vaření v horkovzdušném hrnci. Kniha má celkem 104 stran a jejími autorkami jsou Alexandra Jirkovská a Vladimíra Havlová.

Výhody: recepty i praktické informace, pro zdravé stravování

Nevýhody: méně stran

Cena: 140 Kč

back to menu ↑

Recenze Ramsay Gordon – Chutně a rychle

Kniha s názvem Chutně a rychle od autora jménem Ramsay Gordon bude ideální pro majitele běžných horkovzdušných fritéz a především pokročilých kombinovaných horkovzdušných hrnců, které zajistí i běžné vaření, nejen smažení na minimum tuku. Takovéto spotřebiče se vyznačují rychlou přípravou a snadným používáním. Abyste mohli tyto výhody využít naplno, budou se vám hodit odpovídající recepty, jejichž příprava nezabere moc času.

V knize Chutně a rychle najdete mnoho receptů. Většina z nich je skvěle kompatibilních s horkovzdušným hrncem. Pro některé, jako například dezerty, však tento spotřebič nevyužijete. Kniha má 256 stránek. Kromě receptů v ní najdete také praktické rady, které se vám budou v kuchyni hodit nejen v době, kdy s přípravou jídla pospícháte.

Výhody: rychlá příprava jídel, recepty i dobré tipy kuchaře

Nevýhody: ne všechny recepty jsou vhodné pro horkovzdušný hrnec

Cena:  400 Kč

back to menu ↑

Recenze Instant Pot Air Fryer Cookbook to Air Frying with Instant Pot

Recepty pro rychlé nebo málo tučné vaření jsou skvělé pro horkovzdušný hrnec, avšak mnohdy nejsou speciálně určené pro tento spotřebič. Hledáte-li opravdu úzce zaměřenou kuchařku a nevadí-li vám angličtina, nabízí se Instant Pot Air Fryer Cookbook to Air Frying with Instant Pot, která počítá přímo s jeho používáním. Tato kniha obsahuje více než 80 zajímavých receptů pro horkovzdušný hrnec.

Autor knihy Alexis Mersel vám představí inspiraci pro vaření v horkovzdušné fritéze. Recepty, které zde najdete, jsou originální a často by vás samotné nenapadly. Instant Pot Air Fryer Cookbook to Air Frying with Instant Pot obsahuje nápady, které využijete na večeři, ale i pro přípravu dezertů. Kuchařka má 128 stran a byla vydána teprve nedávno; v roce 2021.

Výhody: speciálně pro horkovzdušné vaření, mnoho originálních receptů

Nevýhody: pouze v angličtině

Cena: 500 Kč

back to menu ↑

Jak vybrat kuchařku pro horkovzdušný hrnce

Pokud chcete vařit v horkovzdušném hrnci, měli byste jako první vybrat správný spotřebič. Od jeho vlastností se také budou odvíjet recepty, které v něm budete připravovat. Samostatná základní horkovzdušná fritéza se hodí převážně pro smažení a využijete k ní málo tučné recepty, popřípadě klasické recepty upravené pro menší množství oleje. Naopak kombinovaný horkovzdušný hrnec na vaření najde uplatnění v daleko více běžných kuchařských knihách.

Měli byste vědět, že základní recepty často obdržíte v sadě spolu s horkovzdušným hrncem. To platí především u pokročilých a dražších výrobků. Přiložená kuchařka se hodí pro seznámení se spotřebičem. Pokud však hledáte větší množství originálnějších receptů, obvykle budete potřebovat i jiný zdroj nápadů. Výhodou kuchařských knih pro horkovzdušné hrnce je, že kromě samotných postupů na přípravu jídla mnohdy obsahují i chytré kuchařské tipy a triky.

Na trhu nenajdete příliš velké množství kuchařek zaměřených speciálně pro horkovzdušné hrnce. Ty, které přímo počítají s použitím tohoto kuchyňského pomocníka, bývají mnohdy napsané v angličtině. Pokud nemáte problém s cizím jazykem, výrazně se vám rozšíří možnosti. U českých knih s recepty pro horkovzdušné vaření je dobré vybírat a vyhledávat podle toho, čím se tyto spotřebiče vyznačují. Příkladem mohou být kuchařky s tematickým zaměřením na:

  • méně používaného tuku
  • zdravé recepty
  • rychlé a nenáročné vaření
  • příprava jídel v páře

Při on-line nákupem kuchařky je velkým plusem, pokud najdete ke konkrétní knize krátkou ukázku. O užitečném obsahu a dobrých receptech často vypovídá také autor – známý kuchař je vždy plusem a jeho rady mohou něco naučit nového i ty zkušenější z vás. Sledovat byste rovněž měli počet stran a také počet receptů, pokud je uveden. Čím více, tím lépe. Všeobecně platí, že kuchařky s recepty vhodnými pro horkovzdušný hrnec nebývají drahé. Není problém si jich tudíž pořídit i více. 

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo