Nejlepší helma na krosku

Krosová motorka, zkráceně kroska, je speciálně přizpůsobená pro terénní ježdění a závodění. K takto náročné disciplíně potřebujete také odpovídající ochranné pomůcky. Ty by měly stejně jako samotná motorka odpovívat pohybu v nezpevněném terénu s mnoha skoky. U přilby hraje důležitou roli především její pevnost, prodyšnost a pohodlnost při nošení.

Recenze Fly Racing Kinetic STRAIGHT

Fly Racing Kinetic STRAIGHT patří mezi cenově dostupné helmy na krosku. Hodí se zejména pro začínající jezdce, kteří nechtějí za nákup utratit příliš peněz. Zároveň se ale můžete spolehnout na její dobré zpracování a dostatečnou ochranu hlavy. Skořepina je vyrobená z polykarbonátu. Uvnitř se nachází měkká a pohodlná vystýlka. Ta se dá kompletně vyjmout. Praní a čištění tak nepředstavuje žádný problém.
Tato helma na krosku je zpevněná v oblasti obličejové části a má integrovaný gumový chránič nosu. Horní kšilt je nastavitelný a zapínání je řešené pomocí dvojitých D kroužků. Dobré odvětrávání zajišťuje ventilační systém TFV (True Function Ventilation). Na výběr máte z více barevných provedení a velikostí. Hmotnost přilby Fly Racing Kinetic STRAIGHT může překračovat i 1 400 g, což je nadprůměrná hodnota.

Výhody: nízká cena, spolehlivá ochrana a vysoká pevnost

Nevýhody: vyšší hmotnost, vhodná spíše pro začínající jezdce

Cena: 2 200 Kč

back to menu ↑

Recenze LS2 MX470 Subverter Emperor

LS2 patří mezi oblíbené výrobce přilb na krosku, ale také pro enduro či čtyřkolky. Model LS2 MX470 Subverter Emperor udělá radost rekreačním jezdcům i závodníkům. Má kvalitní zpracování a atraktivní design v různých barevných variantách. Skořepina je vyrobená z materiálu zvaného Kinetic Polymer Alloy (KPA), který vyniká pevností, odolností proti průrazu a je zároveň lehký. Helma váží cca 1 200 g v závislosti na zvolené velikosti.

LS2 MX470 Subverter Emperor se vyznačuje svou bezpečností. S ní souvisí také kompatibilita s chrániči krční páteře a s motorkářskými brýlemi. Vnitřek je velmi pohodlný a vystýlka je vyrobená z antialergenních materiálů. Navíc ji lze vyjmout a vyprat. Tvarování umožňuje používání přilby v dioptrických brýlí. Zapínání je řešené dvojitými D-kroužky. Ve větracím systému najdete 23 odvodů s nastavitelným odvětráváním.

Výhody: pohodlná a kvalitní vystýlka, dobrý systém odvětrávání

Nevýhody: světlý vnitřek se snadno zašpiní, pro někoho tužší zapínání

Cena: 5 800 Kč

back to menu ↑

Recenze Airoh Aviator ACE Nemesi

Airoh ACE patří do kategorie profesionálních helem, které používají závodníci mnoha motocyklových disciplín. Jedná se sice o poměrně dražší přilbu na krosku, avšak cena zde odpovídá vysoké kvalitě a špičkovému provedení. Skořepina z materiálu HPC – High Performance Composite (sklolaminátu) zajišťuje mimořádnou pevnost a odolnost. Jádro z dvoukompozitního extrudovaného polyestyrenu zase účinně tlumí nárazy. Helma je zároveň velmi lehká. Váží jen 1 040 g. 

Motokrosová přilba Airoh Aviator ACE Nemesi je vybavena účinným odvětráváním. V nosní části se nachází výměnný filtr proti prachu. Bezpečnosti pomáhá záchranný systém pro uvolnění lícních podložek v případě nárazu. Zapínání je řešené pomocí řemínku s DD kroužky. Vnitřní polstrování lze odepnout. Kšilt je polohovatelný a prodloužitelný. Tvarově je samozřejmě přilba přizpůsobená pro jakékoliv brýle a pro použití spolu s chráničem krční páteře.

Výhody: nízká hmotnost, perfektní zpracování i pro profi jezdce

Nevýhody:  vyšší cena

Cena:  10 000 Kč

back to menu ↑

Jak vybrat helmu na krosku

Motokrosové ježdění na závodní terénní trati a enduro ježdění na neupravených cestách nejsou tolik rychlé disciplíny jako pohyb s motorkou po silnici. Zato vás zde čeká drsný terén a velké skoky. K tomu musí být uzpůsobená jak motorka, tak také přilba. Na helmě na krosku na první pohled i laik podle jejího tvaru pozná, že se liší od silničního provedení.

Typ helmyNa krosNa enduroNa silnici
ZaměřeníJízda v nejnáročnějším terénu a skokyTerén i běžná rychlejší jízdaRychlost bez náročného terénu
Přítomnost plexiskla NeAnoAno
Přítomnost kšiltu / čelního štítuAnoAnoNe
Prodloužená část v oblasti bradyAnoNeNe

U motokrosové přilby nemá žádný význam používat vestavěné plexisklo. Pro ochranu očí se zde daleko více uplatní brýle. Jejich výměna při případném poškrábání od odletujících kamínků je mnohem snadnější. Pevný štít navíc není zapotřebí, protože se nepohybujete tak vysokou rychlostí jako při jízdě po silnice. Rozhodně ale nikdy nevyjíždějte na trať bez brýlí. Pro vyšší bezpečnost obličejové části disponují helmy na krosku také ochranným kšiltem v oblasti čela.

Kvůli zvýšenému riziku pádů jsou motokrosové helmy výborně vyztužené. Silnější ochrana je vidět především v oblasti okolo brady, kde je přilba vystouplá dopředu. Na jejím konci bývá umístěné odvětrávání, kterému pak pomáhají menší a drobnější otvory. To je zpravidla propustnější než u silničních modelů.

Konstrukce přilby na krosku má mnoho výhod, které oceníte při specializovaném ježdění v terénu. Zároveň na techto helmách ale nenajdete některé vychytávky, které jsou u silničních variant poměrně běžné. Ačkoliv je při motokrosu nebudete potřebovat, stejně je dobré o jejich absenci vědět. Příkladem je:

  • Odklápěcí brada (samotná helma větrá dobře)
  • Plexisklo (již zmíněno – nahrazuje se brýlemi)
  • Sluneční clona (stejné jako plexisklo – hrozí poškození, nahradí ji brýle)
  • Interkomy (povídání s dalšími jezdci využijete při cestování, ne při závodech)

Motokrosové přilby se příliš nehodí pro ježdění na silnici. Pokud hledáte kompromis mezi terénem a upravenými cestami, volte raději enduro varianty. Naproti tomu najdou uplatnění například na čtyřkolkách. Pro závodní použití je nesmírně důležitá nízká hmotnost. U běžných modelů na motokros se pohybuje kolem 1 300 g, což je méně než má většina silničních typů. Ty nejlepší přilby na krosku mohou mít jen okolo 1 kg.

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo