Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Nejlepší elektronický obojek proti utíkání

Nejlepší elektronický obojek proti utíkání

Elektrické výcvikové obojky se používají při výcviku psů. Slouží jako pomůcka pro odnaučení nežádoucího chování, například utíkání, ale také nadměrnému štěkání a dalších nešvarů. Utíkající pes představuje pro majitele velký problém, neboť pes svými úprky ze zahrady, kdy utíká třeba za hárající fenkou, ohrožuje nejen sebe, ale i své okolí. Například škody způsobené při dopravní nehodě, kde je hlavním viníkem právě váš čtyřnohý přítel, mohou dosahovat značné výše. Někteří majitelé řeší i problém s tím, že jejich pes utíká při venčení za zvěří.

Abyste v tom dokázali svému mazlíčkovi zabránit, použít můžete právě elektronický obojek, zařízení, které vydává slabý elektrostatický impuls. Tento signál je navíc u většiny modelů kombinován i se zvukem a vibracemi. Impuls je pro psa bezbolestný, avšak dostatečně nepříjemný na to, aby ho od nežádoucího chování odradil.

Obojky se aktivují dálkovým ovládám. Pomůcka je tedy pro majitele komfortní. Je samozřejmě nutno poznamenat, že ne každý chovatel elektronické obojky uznává a jejich pověst je kontroverzní. Nicméně v rukou zkušeného kynologa se jedná o bezpečný a zároveň funkční prostředek. Elektronický obojek může být vhodným řešením především pro chronické „útěkáře“, přestože samozřejmě nenahrazuje důslednou, avšak citlivou výchovu a plnohodnotnou péči a zájem majitele.

[wpsm_toplist]

Recenze DogTrace obojek d-control 1000

Tento elektronický obojek je určen pro rychlý, snadný a přesný výcvik vašeho psa. Vhodný je pro štěňata již od 6 měsíců. Vzhledem k velikosti přijímače a rozpětí impulsů jej lze použít primárně pro střední a velká plemena, případně temperamentní psy.

Dosah činí 1000 m, proto se hodí i do náročnějšího terénu nebo pro profesionální výcvik. Tomu odpovídají i další vlastnosti: Sada disponuje vodotěsným přijímačem.

Jako velmi praktický prvek oceníte také 4 funkční tlačítka, která lze libovolně nastavit pro některou z následujících funkcí: 2 režimy akustického signálu, 40 úrovní stimulačního impulsu, 8 režimů světla, 4 režimy vibrace.

Výhody: prodloužená záruka, český výrobek

Nevýhody: cena, poměrně rozměrný vysílač

Cena: 4 084 Kč

Recenze Petrainer PET618

Tento robustní obojek je určen pro použití amatérskými i profesionálními kynology. Může nabídnout dosah až 800 m. Vhodný je pro střední a velká plemena, doporučovaná hmotnost je v rozpětí 5 až 90 kg. Nastavitelná délka obojku činí od 20 do 68 cm.

S přikoupením dalšího obojku může majitel navíc ovládat na jeden přijímač až 3 psy najednou. Vysílačka nabídne malé rozměry, nízkou hmotnost a ergonomický tvar pro maximálně pohodlné používání. Přijímač je navíc plně vodotěsný.

Obojek dokáže jako upozornění využít zvuk, vibrace a elektrostatický impuls. Vibraci a sílu impulzu lze nastavit hned v 8 úrovních.

Výhody: velký dosah, korekce intenzity

Nevýhody: časté dobíjení, pokud se hodinu nepoužije, přijímač se vypne

Cena: 2 590 Kč

Recenze Bentech D776

Oblíbený obojek značky Bentech je díky svému dosahu až 800 m vyhledávaný jak mezi majiteli domácích mazlíčků, tak i mezi profesionálními kynology. Pokud si navíc dokoupíte další přijímače, můžete jej využít pro až 3 psy.

Vhodný je pro většinu plemen. Nabízí různé formy korekce v podobě zvukového upozornění, vibrací a impulsů. U vibrací a impulzu je možné nastavit několik úrovní a regulovat je na stupnici od 0 do 99. Na přijímači lze také zapnout funkci světla, psa tak snadno najdete i ve tmě.

Přijímač vykazuje velmi dobrou použitelnost díky svým kompaktním rozměrům. Navíc je vodotěsný a disponuje praktickým podsvíceným displejem. Užitečná jsou i oddělená tlačítka pro každou funkci.

Výhody:  jednoduché ovládání, velký dosah

Nevýhody: krátké elektrody, plastové provedení obojku

Cena: 2 290 Kč

Jak vybrat nejlepší elektronický obojek proti utíkání

Typ signálu

Přestože se rozhodneme používat primárně elektronický obojek, je vhodné dbát na to, aby vámi vybraný model skutečně disponoval i dalšími typy signálů.

Pes je podle veterinářů schopen si poměrně spolehlivě spojit nepříjemný tón s následným elektrostatickým impulsem. Je tedy pravděpodobné, že si zvykne reagovat na zvuk a v čase nebudete muset výboj vůbec použít. Pokud se zajímáte i zajímáte i o další způsoby, jak odnaučit psa utíkat, doporučujeme vám také tento samostatný článek.

Intenzita signálu

Intenzita signálu souvisí s hmotností psa. Většina obojků je navržena pro psy s váhou v rozmezí 5 až 50 kg. Zodpovědně vybírejte obojek zejména pro psy malé, kterým byste mohli přílišnou silou impulsu ublížit. Modelů pro psy do 5 kg je nicméně na trhu málo. Pečlivý výběr je na místě i u velkého psa, u něhož nemusí mít obojek žádoucí efekt, neboť nic neucítí.

Intenzita signálu může být regulovatelná, někdy se k tomu používá stupnice na škále od 0 do 99. Před prvním použitím si jej zodpovědně vyzkoušejte a adekvátně nastavte. Optimálně konzultujte jeho použití s veterinářem, pro některé psy obojky ze zdravotních důvodů vůbec nejsou vhodné, například kvůli slabému srdci.

Dosah

U základních levnějších modelů se dosah obojku kolem 200 až 300 m. To stačí na nenáročné domácí použití.

Pro venčení v lese, v náročnějším terénu, případně pokud vám hrozí, že bude váš psí kamarád utíkat za zvěří, je však nutné volit dosah větší. Běžně se prodávají obojky s dosahem do cca 1 500 m. Nejpokročilejší modely však dokáží nabídnout dosah až 16 km.

Ovládání

Obojek by měl majiteli přirozeně dobře sednout do ruky, případně do kapsy, nebýt nadměrně těžký a nabídnout snadné ovládání.

U obojků proti utíkání je tento parametr tím důležitější. Optimální je, pokud má na každou z funkcí vlastní tlačítko. Nemusíte pak složitě přepínat a stihnete reagovat dříve, než vám pes definitivně zmizí z dosahu.

Typ napájení

Elektrické obojky obsahují baterii, případně dobíjecí akumulátor. Obojky s akumulátorem jsou obvykle náchylnější na průnik vody, nemají totiž tak kvalitně uzavřený zdroj uvnitř, za rizikové místo lze z tohoto pohledu považovat i dobíjecí konektor.

Jejich předností je však to, že vás nebudou pochopitelně nutit pravidelně dokupovat baterie. Celková životnost tohoto typu je však kratší. Obojek na baterie vám vydrží v provozu i půl roku, obojek s akumulátorem i jen několik týdnů, v lepším případě řádově měsíce.

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi