Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Nejlepší drahý rum

Nejlepší drahý rum

Rum je oblíbeným alkoholickým nápojem. Vyrábí se destilováním z melasy nebo ze šťávy získané z cukrové třtiny. V případě rumu platí, že kvalitu člověk pozná teprve zkušenostmi. K dobrému rumu je zapotřebí se tzv. propít, samozřejmě s rozumem. Znalý milovník rumu proto většinou sahá po dražších lahvích. Byť zde samozřejmě hrají roli i subjektivní chuťové preference.

[wpsm_toplist]

Recenze Ron Zacapa Centenario 2014 0,7 l

Tato limitovaná kolekce pochází z dílny nejznámějšího výrobce rumů z Guatemaly. Zacapa rumy jsou celosvětově velmi oblíbené a mimořádně ceněné, což dokládají i četná ocenění. V tomto případě se jedná se o exkluzivní blend archivních rumů ve věku 6 až 24 let.

Ron Zacapa Centenario 2014 byl vytvořen unikátní metodou inspirovanou tradičními rituály guatemalských Mayů. Ti v hojné míře používali byliny. A právě vyzrávání sudů s rumem v bylinné zahradě je oním tajemstvím unikátní chuti tohoto rumu.

Rum obsahuje 45 % alkoholu. Charakteristická je pro něj mahagonová barva a jemná chuť. V aroma rumu se výrazněji projevuje především vanilka. Doplňují ji tóny čokolády, meruněk, dřeva a karamelizovaného ovoce. Chuť opět výrazněji upozorňuje na vanilku společně s čokoládou, praženými mandlemi a ovocem.

Výhody: dobrá chuť, jemnost

Nevýhody: nedostupnost, vyšší cena

Cena:  8 199 Kč

Recenze Don Papa Rare Cask 50,5% 0,7 l

Tento rum se opět řadí k exkluzivním sběratelským kouskům. Pochází z Filipín, kde se destiluje z cukrové třtiny. Patří mezi nefiltrované a neblendované rumy.

Don Papa Rare Cask se nechává zrát ve speciálních, silně vypálených sudech. Tyto sudy se pak několik let skladují na ostrově Negros, který je čtvrtým největším filipínským ostrovem.

Podobně jako u jiných unikátních rumů i v tomto případě platí, že dojem i celkovou hodnotu tvoří nejen obsah, ale i balení. Láhev je umístěna v luxusním dřevěném obalu. Ten byl inspirován filipínským revolucionářem Dionisio Magbuelasem, jemuž se přezdívalo Papa Isio.

Pakliže láhev otevřete, prohlédnout si budete moci tmavě jantarovou barvu rumu. Na první dojem na tomto alkoholu zaujme krémové aroma, ve kterém jsou dobře patrny ovocné tóny meruněk a mandarinek. Ty doplňuje vanilka a karamel. Po ochutnání na vás čeká kakao, rozinky, čerstvá máta, ale i dub. Na závěr překvapí skořice.

Výhody: vynikající chuť, exkluzivní balení

Nevýhody: vyšší cena, silnější ve srovnání s běžnými rumy

Cena: 7 170 Kč

Recenze A. H. Riise Family Reserve Solera 0,7 l

Značka A. H. Riise, pojmenovaná podle dánského lékárníka, dnes patří k legendám ve světě rumů. Platí to i pro tento konkrétní produkt. Ten byl ostatně původně určen přímo pro lékárníkovu rodinu. To z něj dodnes dělá zajímavý rum, který není komerční a ocení jej skuteční znalci.

Na svět se vynikající rum podívá v průměru po 25 letech zrání. Vybírán je z nejkvalitnějších sudů a následně se uchovává metodou solera. Obsah alkoholu činí 40 %. Zájemci o ochutnání si musejí poněkud pospíšit, roční produkce této rarity totiž činí pouhé 3000 lahví.

Rum prvotřídní světové značky nabídne temně mahagonovou barvu s lahodným aroma pomeranče, melasy a exotického ovoce. Očekávat můžete bohatou chuť s nádechem pomeranče, přírodního cukru a tabáku. V závěru je patrný kořeněný podtón, zároveň si však A. H. Riise Family Reserve Solera zachovává sladší dozvuk. Je proto silný, ale současně delikátní.

Výhody: jemná chuť, chutí konkuruje i dražším značkám

Nevýhody: sladký, pro někoho spíše „dámské“ pití

Cena: 1 295 Kč

Jak vybrat nejlepší drahý rum

Rum není vhodné vybírat pouze podle toho, co je momentálně populární nebo podle toho, který rum je obecně pokládán za ceněný. Je dobré si udělat jasno v jednotlivých druzích rumů a vytvořit si vlastní názor. Určitým vodítkem nezkušenému konzumentovi může být to, že začátečníkům velmi často vyhovuje rum sladší a kořeněný.

Jednotná definice rumu neexistuje. Striktně není dán ani požadovaný obsah alkoholu. Například v Chille se požaduje alespoň 40 %. Tyto slabší verze taktéž jsou obecně o něco populárnější. Ovšem pozor, existují i tzv. overproof rumy. Ty mohou mít obsah alkoholu až 70 % a nejsou tedy pro nezkušené pijáky.

Velmi jednoduše lze rumy rozčlenit dle barvy na tzv. bílé, zlaté a tmavé. Patrně nejrozšířenější je z tohoto spektra rum zlatý. Bílé rumy se používají především do koktejlů, zatímco ty tmavé si vychutnáte nejlépe při samostatné konzumaci. Hnědé rumy se však dnes již barví, spoléhat se při hodnocení kvality jen na barvu proto úplně nelze.

Navíc můžeme rumy rozdělit podle několika dalších hledisek. V první řadě to může být podle způsobu výroby. Základní surovinou pro výrobu rumu je melasa, která projde procesem fermentace. Poté následuje destilace (přerušovaná či kontinuální). Rumy poté zrají v dřevěných sudech, a to nejméně 1 rok. Ty exkluzivní však zrají až 20 nebo více let.

Posuzovat kvalitu rumu v souvislosti se zemí původu je poměrně ošidné, nicméně lze říci, že na vrcholu popularity se v současné době drží hlavně rumy z Dominikánské republiky, Venezuely, Trinidadu nebo Guatemaly.

Shrnutí doporučení k výběru rumu:

  • Schopnost poznat kvalitní rum se odvíjí od zkušeností konzumenta.
  • Kvalita u rumu zpravidla souvisí s cenou.
  • Začátečníkům vyhovují slabší a ochucené rumy.

Pokud rum podáváme za pokojové teploty, rozvinou se plně všechny chuťové nuance. Přidání ledu zdůrazní dřevité a kořeněné tóny, a naopak potlačí ty sladké a citrusové. Přípustné je jeho mísení s vodou, rum potom bude jemnější.

Některým konzumentům navíc vyhovují ochucené rumy. Nejčastěji se do nich jako příchuť přidává kokos, mango či citrusové plody. Za jejich popularitu je zodpovědné hlavně to, že jsou oproti klasickým rumům slabší.

Oproti mylně vžitým představám laické veřejnosti lze rum jednoznačně považovat za luxusní alkohol. Vyrovná se s přehledem třeba i kvalitní whisky. Nejlépe se proto podle mnohých pije samotný. Za zcela nevhodné znalci považují samozřejmě míchání se sladkými limonádami. Pokud máte rádi rum s Colou, užijte si tuto kombinaci raději s levnější verzí.

Zvláště drahé rumy pak nedělá jen samotný nápoj uvnitř, ale i exkluzivní obal. Nejdražším artiklem trhu jsou pochopitelně různé limitované edice.

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi