Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Nejlepší chodící pás pro seniory

Nejlepší chodící pás pro seniory

Chůze je velmi zdravý pohyb, který má výhodu ve své přirozenosti. Pokud pomineme objektivní zdravotní limity, které mohou vzniknout vlivem nemoci nebo úrazu, chodit zvládne prakticky každý.

Tato pohybová aktivita je vhodná nezávisle na věku nebo fyzické kondici. Proto je doporučována i seniorům. Těm chůze pomáhá k posílení pohybového ústrojí, všestrannému zvýšení fyzické kondice nebo k udržení kloubní pohyblivosti.

Řada z nich si však již netroufne vyrážet ven na dlouhé procházky a potřebuje chodit v bezpečí svého domova. Mnozí senioři naopak též zůstávají velmi aktivní a vyhledávají více příležitostí k pohybu, než jim poskytne běžný pobyt venku.

Pokud to prostorové možnosti v bytě dovolí, je jednoznačně vhodné si pořídit chodící, respektive běžecký pás.

Recenze Diadora Trend

Bezmotorový běžecký pás vybavil jeho výrobce magnetickým brzdným systémem. Využijete ho proto pro kondiční trénink v domácím prostředí.

Běžecká plocha nabídne rozměr 33 x 100 cm a 6 kg setrvačník. Setrvačník primárně zachovává plynulost pohybu a udržuje rychlost. V tomto případě slouží také k nastavení odporu, a to až v 8 úrovních. Manuální nastavení sklonu běžecké plochy je možné na 3 úrovních.

Běžecký pás dále disponuje počítačem s LCD displejem. Počítač nabídne řadu zajímavých funkcí, jako je rychlost, čas, vzdálenost, kalorie, tepová frekvence.

Výhody: jednoduchá konstrukce, funkční

Nevýhody: nevhodné pro běh, chybí návod

Cena: 6 190 Kč

Recenze inSPORTline Sprynkl

V případě tohoto modelu značky inSPORTline hovoříme o kvalitním bezmotorovém běžeckém pásu vybaveném magnetickou zátěží. Má mnohostranné využití a je vhodný pro kondiční trénink.

Nastavit si lze až 8 úrovní zátěže. Celkový rozměr běžecké plochy činí 105 x 37 cm. Maximální nosnost limituje výrobce hodnotou 100 kg. Využít dále můžete funkce počítače s LCD displejem: auto sken, čas, rychlost, vzdálenost, kalorie, měření pulsu

Vybaven je postranními bezpečnostními nášlapy s protiskluzovým povrchem pro zvýšení bezpečnosti cvičení. Po ukončení tréninku snadno pás složíte díky sklápecímu mechanismu. Uložit jej můžete třeba za skříň. Pomohou vám i transportní kolečka.

Výhody: tichý chod, lze rychle složit

Nevýhody: fyzicky náročné, není tak skladný

Cena: 5 990 Kč

Recenze Master F-04

Jde o magnetický běžecký pás a jak vyplývá z povahy jeho konstrukce, jedná se o levnou a jednoduchou alternativu pro ty, kteří se chtějí u sebe doma pravidelně věnovat pohybu.

Při cvičení určitě oceníte LCD computer monitorující rychlost, čas, vzdálenost a spálené kalorie. Plocha běžeckého pásu má rozměr 103 x 33 cm a může nabídnout odpružení. Zařízení je vybaveno i mikroregulátorem nastavení zátěže. Zátěžové kolo má celkem 3 kg. Běžecký pás disponuje i strojovými zapouzdřenými ložisky. Maximální nosnost tohoto modelu činí 100 kg.

Samotná hmotnost pásu je 23 kg. Snadno jej proto složíte do vertikální polohy pro úsporu místa. Ke snazší manipulaci vám napomohou i transportní kolečka.

Výhody: cena, jednoduchá montáž

Nevýhody: hlučnost, chybí kompletní návod

Cena: 5 990 Kč

Jak vybrat nejlepší chodící pás pro seniory

Běžecké pásy jednoznačně nejsou výsadou pouze mladších jedinců, kteří na nich zdárně „polykají kilometry“ ve snaze nabrat lepší fyzickou kondici. Hodí se i pro starší generaci.

Motorový nebo bezmotorový pás

První variantou je pás bezmotorový. Ten má podobu desky v rámu, kterou lze, zpravidla ve 3 úrovních, naklonit. Nelze u něj korigovat rychlost, ta souvisí pouze s hmotností člověka, který na něm cvičí. Jsou sice nejlevnější, někteří odborníci se však kloní k tomu je nekupovat.

Vhodnou alternativou může být pás bezmotorový magnetický. Tyto verze vypadají podobně jako bezmotorová verze, jde o naklonitelnou plošinu. Navíc však disponují 1 nebo 2 setrvačníky s manuálně ovládanou magnetickou brzdou.

Poslední možnost představují běžecké pásy motorové. I vzhledem k vyšší ceně je vhodné klasický motorový pás nekupovat, využijí jej spíše aktivní sportovci, kteří chtějí běhat.

Rozměry pásu

Na délce ani šířce pásu se příliš nevyplatí šetřit. Delší plocha pásu vám umožní dělat delší kroky bez rizika, že upadnete a zraníte se.

Pro kondiční chůzi se doporučuje délka plochy pro průměrně vysokou osobu, která měří do 170 cm, přibližně 120 cm. Tělesná výška totiž souvisí právě s délkou kroku. Co se týče šířky, kdo plánuje jen chodit, stačí mu určitě základní šířka pásu, která se pohybuje na 35 cm.

Odpružení

Nejlevnější modely odpružení nemají vůbec. Pro využití pouze na chůzi to však lze akceptovat. I některé bezmotorové verze dokáží odpružení nabídnout. Základní varianta odpružení má podobu uložení desky na gumových podložkách.

Pokročilé běžecké pásy se bez kvalitního odpružení neobejdou, neboť při běhu dochází k namáhání kloubů. Špičkové modely navíc nabídnou odpružení natolik kvalitní, že na nich mohou cvičit i osoby například s onemocněním kloubů, jde však o přístroje velmi drahé.

Náklon

Možnost změnit sklon většina běžeckých pásů má. Tato funkce imituje chůzi do kopce, čímž lépe napodobuje reálnou chůzi venku a přináší tělu nové podněty. Dochází tím k lepšímu stimulování svalstva.

Maximální stoupání je běžně cca 15 %. U levnějších modelů se sklon nastavuje ručně a během cvičení už se nedá změnit. Většinou tyto přístroje nabídnou 3 úrovně sklonu. Uživatelsky to není tak komfortní, ale jde hlavně o nižší cenu.

Nosnost

Základní modely, což se týká i bezmotorových pásů, nabídnou nosnost kolem 100 kg. V rámci vyšších modelových řad už se v tomto parametru můžete dostat na 120, 135, 150, nebo dokonce až 180 kg.

Nosnost přirozeně souvisí s tělesnou hmotností uživatele. Pás se nesmí přetěžovat. Je proto dobré počítat s „rezervou“ nejméně 30 % vůči vaší hmotnosti. Například uživatel o váze 90 kg proto určitě potřebuje nosnost 120 kg.

Skladnost

V bytech obvykle není místa nazbyt, takže pás bude možná nutné občas někam přestěhovat nebo uklidit. To vám usnadní přítomnost transportních koleček.

Ujistěte se také, že vámi vybraný pás má sklopnou konstrukci. Tu lze jednoduše složit tak, že sklopíte běžeckou plochu do svislé polohy. Pás pak v případě toho, že vám překáží, uklidíte třeba do rohu místnosti.

Další funkce

I bezmotorové běžecké pásy mohou být vybaveny některými dalšími užitečnými funkcemi, jako je například zobrazení celkového času, rychlosti, vzdálenosti, celkové vzdálenosti, spálených kalorií nebo měření pulsu.

Další srovnání

5/5 - (74 votes)
O autorovi