Nejlepší chemie do chemického WC

Chemické toalety najdou uplatnění na chatách, v karavanech nebo kdekoliv jinde, kde není přívod vody, kanalizace či z jiného důvodu nelze nainstalovat klasické WC. Aby chemické toalety správně fungovaly a nezapáchaly, je nutné do nich přidávat speciální přípravky. Jejich výběr není složitý. Nejlepší je se řídit podle recenzí a zkušeností ostatních zákazníků. My pro vás vybrali nejoblíbenější a často chválené chemie do toalet.

Recenze CAMPINGAZ InstaECO Powder 1 kg

Přípravek na chemické toalety CAMPINGAZ InstaECO Powder osloví především náročnější uživatele, kteří chtějí mít dokonale čisté své chemické WC a hledají vysoce účinný přípravek. Kromě schopnosti potlačování zápachu má CAMPINGAZ InstaECO Powder také vysokou účinnost při rozkladu fekálního odpadu i toaletního papíru. Hodí se nejen pro chemická WC, ale také pro větší odpadní nádrže.

CAMPINGAZ InstaECO Powder je nejen účinný, ale zároveň také šetrný k životnímu prostředí a biologicky odbouratelný. Na 10 litrů se používá 50 gramů přípravku ve formě bílého prášku. To odpovídá jednomu víčku, které slouží jako odměrka. CAMPINGAZ InstaECO Powder se snadno rozpouští i dávkuje. Objem přípravku 1 kg patří mezi menší a jeho cena přesahuje mnoho běžných konkurenčních přípravků do chemických WC.

Výhody: vysoká účinnost, praktická forma koncentrovaného prášku

Nevýhody: vyšší cena, menší objem

Cena: 450 Kč

back to menu ↑

Recenze Porta Potti AQUA KEM BLUE 2L

Náplň chemických toalet Porta Potti AQUA KEM BLUE 2L zabraňuje tvorbě plynů, rozpouští odpad a pomáhá zamezit vzniku nepříjemného zápachu. Má silné dezinfekční účinky a výrazně usnadňuje vylévání nádrže. Jedná se o chemii do WC bez obsahu formaldehydu. Přesto výrobce výslovně neuvádí možnost biologické odbouratelnosti při likvidaci.

Tato chemie pro chemické WC se hodí především pro majitele víkendových chat a krátkodobější dovolenkáře. Při občasném použití oceníte, že nemusíte kupovat zbytečně velké a drahé balení. Porta Potti AQUA KEM BLUE má objem lahve 2 litry a přijatelně nízkou cenu. Na 20 litrů se používá 60 ml přípravku spolu s 2 až 3 litry vody. Doplňování výrobce doporučuje každé 3 až 4 dny.

Výhody: dobrá cena, příjemná vůně

Nevýhody: výrobce neuvádí likvidaci

Cena: 270 Kč

back to menu ↑

Recenze STACHEMA QUALICAR NEW 5L

STACHEMA QUALICAR můžete zakoupit menších i větších objemech. My do našeho srovnání vybrali 5ti litrové balení. To je vhodné pro lidi, kteří pravidelně používají chemickou toaletu a mají vyšší spotřebu přípravku nebo si chtějí koupit chemii do zásoby. Přípravek STACHEMA QUALICAR má výraznou barvu i vůni. Pomáhá rozpouštět odpad, zajistí vám čistou toaletu a účinně potlačí nepříjemný zápach. 

Doporučené dávkování je 10 ml na 10 litrů obsahu zásobníku. Spotřeba tudíž závisí na velikosti toalety a také na aktuálních podmínkách – například při vyšších teplotách můžete používané množství přípravku zvýšit. Hladina kapaliny s dolévanou vodou vždy musí pro svou funkčnost překrývat pevné části v nádobě. Obsah zásobníku lze po naplnění likvidovat jako běžný fekální odpad.

Výhody: velké balení, prodloužení doby výměny

Nevýhody: nutné vychytat dávkování

Cena: 750 Kč

back to menu ↑

Jak vybrat chemii do chemického WC

Chemická WC, jak již napovídá jejich název, pracují na principu chemických reakcí z přípravků, které se do nich přidají. Přesto nejsou zcela bezobsluhová. Nemají připojení k odpadu a obvykle ani k vodovodu. Vodu pro splachování do nich musíte proto nalévat a odpad zase po určitém čase odstraňovat. Každá chemická toaleta je tvořena ze dvou hlavních nádrží:

  • Horní nádrž na splachování
  • Dolní nádrž na odpad

Horní nádrž s vodou pro splachování bývá samozřejmě menší než ta odpadní, abyste mohli WC používat opakovaně. Obvykle spodní zásobník vystačí přibližně na 50 spláchnutí. Interval výměny by měl být 5 až maximálně 14 dní. Horní i spodní nádrž vyžadují přidání chemie. U ní rozlišujeme tři hlavní druhy:

PřípravekRozkládací chemieÚdržbová chemieČistící chemie
ÚčinekRozpouští odpad, zamezuje šíření zápachu a plynování.Dezinfikuje a příjemně voní.Klasický mycí prostředek. Odstraňuje nečistoty při vymývání.
Kam nalítDo dolní nádržeDo horní nádržePro čištění obou nádrží

Horní zásobník s vodou by v sobě měl mít dezinfekční prostředek, který eliminuje bakterie. Pokud náhodou máte chemické WC připojení na vodovodní rozvod, zastoupí dezinfekci v nádržce sprejové přípravky. Tato chemie nemá vliv na rozpouštění odpadu, přesto je důležitá pro udržování dobrého stavu a ošetření toalety. 

Pokud mluvíme o chemii do chemického WC, máme na mysli obvykle právě náplň do spodní nádoby. Tyto přípravky dokáží rozpouštět fekálie i toaletní papír. Zmenšují objem odpadu, rozkládají ho pro následnou snadnou likvidaci, a také zamezují šíření nepříjemného zápachu z toalety i vzniku plynů. Chemie do chemického WC se obvykle ředí vodou, aby byl veškerý obsah pod hladinou.

Kromě typu přípravku (do horní nebo do spodní nádoby) byste měli při výběru zvážit také objem chemie. Pro občasné použití, například pár víkendů na chatě, bude naprosto dostačující 1 litr, maximálně 2 litry. Pokud využíváte chemickou toaletu pravidelně a především ve více lidech, budete častěji vyprazdňovat nádobu. V takovému případě oceníte větší balení. To může mít až 10 litrů.

Pozornost byste měli věnovat také odbouratelnosti chemie do chemického WC a možnosti její likvidace. V ideálním případě se s obsahem dolní nádrže po přidání přípravků zachází jako s běžným fekálním odpadem a není nutná speciální likvidace. Biologicky odbouratelné prostředky do WC stačí vylít například do kanálu či do jiného odpadu.

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo