Nejlepší běžecké boty na asfalt

Běh je aktivitou, která si našla v poslední době mnoho příznivců. Jeho výhodou je, že se jedná o velmi přirozený druh pohybu, který je nenáročný na podmínky i nezbytné vybavení. K tomu, abyste mohli běhat, určitě nepotřebujete žádný zvláštní talent. Pokud máte pocit, že jste na řadu sportů vysloveně „nemotorní“, běhat se určitě naučíte. Navíc běh není stereotypní, podle libosti můžete trasu jednoduše změnit, až vás nějaká konkrétní přestane bavit .

Jde o ideální způsob vyžití také pro ty, kteří věčně nemají čas. Běhání je nezávislé na konkrétní denní době, vyrazit můžete ráno, večer, před prací i po ní. Nemusíte nikam docházet, takže žádná otevírací doba posilovny vás limitovat nebude.

Běh má i celou řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Zhubnete, zlepšíte si fyzickou kondici, doslova se „napumpujete“ dobrou náladou a bude se vám lépe spát. Běhání má příznivý vliv na imunitu a podporuje kardiovaskulární systém.

Jediné, co budete potřebovat k tomu, abyste mohli začít, je odhodlání a kvalitní běžecká obuv. Budete-li běhat venku, nikoli doma na pásu, výběr bot začíná vhodným typem. Většina běžců volí běh po asfaltu. K tomuto účelu se používá tzv. silniční obuv. Silniční boty nebo též boty na asfalt se hodí i pro začínající běžce.

Recenze Adidas bežecké boty SOLAR BOOST 3 M fw9137

Boost je specifická technologie tlumení, kterou značka adidas poprvé využila už v roce 2013. Následně ji zopakovala úspěšně hned u několika svých modelů včetně právě Solarboost.

Tato obuv rovněž disponuje prodyšným svrškem vyrobeným ze síťoviny. Opatřena je zónami cíleného zpevnění a stabilizačním prvkem Torsion System, který se postará o dokonale plynulý běh. Technologie Solar Propulsion Rail zpevňuje a směruje nohu.

Materiál podešve Continental dále zaručuje maximální přilnavost. Opatek Fitcounter se postará o to, že obuv pohodlně padne. Při běhu současně budete mít příjemně stabilní pocit.

Výhody: lehká a prodyšná obuv, vhodné pro začátečníky

Nevýhody: těžší, podrážka rychleji opotřebovaná

Cena: 3 164 Kč

back to menu ↑

Recenze Nike AIR ZOOM VOMERO 14 W černé AH7858-011

Tyto boty přinášejí jedinečnou aktivní odezvu tlumení. Systém Zoom Air je zabudován po celé délce boty a spolu s tlumením Nike React mimořádně rychle a plynule reagují při kontaktu se zemí. Výsledkem je to, že jsou boty při chůzi zvláště pohodlné.

Hladký svršek boty je vyroben ze síťoviny. Vytvořen byl pomocí speciální technologie Dynamic Fit s vlákny Flywire. Utáhne se společně s tkaničkami, čímž nohu pevně zafixuje. Lem s pěnovými výztuhami obepíná kotník a dále jej zpevňuje.

Díky tomu je svrchní část boty maximálně odolná a poskytuje dokonalou oporu. Zároveň působí velmi elegantně.

Výhody: pohodlí, příznivá cena

Nevýhody: krátký jazyk tlačí, nevhodné na delší běhy

Cena: 2 719 Kč

back to menu ↑

Recenze Under Armour bežecké boty UA Charged Pursuit 2 SE 3023865-103

Tato běžecká obuv využívá mezipodešev Charged Cushioning® z tvarované pěny pro maximální odezvu a odolnost. Zařadit ji můžeme určením mezi modely běžeckých bot s neutrálním došlapem, běžcům přináší dobrou rovnováhu mezi pružností a odpružením.

Podešev je vybavena polstrováním v oblasti paty, díky tomu dochází v těchto partiích k absorpci nárazů při došlapu. Vzorek podešve byl inspirován pneumatikami, což mu poskytuje maximální flexibilitu a dokonalou trakci na každém povrchu.

Svrchní část obuvi je vyrobena ze síťoviny. Díky tomu je velmi lehká a prodyšná. Současně však umí poskytnout strategickou podporu noze tam, kde to potřebuje. Ke komfortnímu pocitu při nošení přispívá i pěnové polstrování umístěné kolem límce kotníku a pod jazykem.

Výhody: skvěle odpružené, dobré tlumení nárazů

Nevýhody: pro rekreační účely, na kratší tratě

Cena: 1 279 Kč

back to menu ↑

Jak vybrat nejlepší běžecké boty na asfalt?

Při výběru běžecké obuvi na asfalt je vhodné přemýšlet zejména o následujících vlastnostech vybraného obutí:

Typ bot

Boty určené pro běhání na asfalt a další pevné povrchy, jako jsou chodníky, beton či parkové cesty, se nazývají silniční. Neznamená to ale pochopitelně, že byste s nimi do terénu vůbec nesměli. Pokud je však v takovýchto podmínkách využijete jen jednou za čas, kupte si právě silniční model.

Oproti jiným typům bot jsou ty silniční lehčí a mají prodyšný svršek díky použití mesh materiálů. Charakteristické je pro ně silnější tlumení, které je na tvrdém povrchu důležité. Podrážku mají silniční boty hladkou a plochou. Na kamenech či blátě však, pozor, kvůli tomu mohou klouzat.

Typ tréninku

Dále lze boty rozlišit na objemové, tempové nebo závodní. Pokud běháte každý den, využijete určitě ty objemové. A to i na delší vzdálenosti. Tempová obuv je více dynamická, dimenzovaná pro vyšší tempo. Samostatnou kapitolou jsou závodní boty pro maximální rychlost.

Začátečník využije hlavně botu objemovou, která je dobře tlumená. Hodně vydrží a to, že je těžší, vám vadit zřejmě nebude.

Velikost obuvi

Svou velikost nepochybně znáte z běžného nákupu, nicméně běžecké boty jsou specifickou záležitostí.

Někdy se setkáte s radou, že je potřeba si pořídit jednoduše asi o půl velikosti větší obutí. Spíše než velikosti se však řiďte délkou chodidla v centimetrech a podívejte se do převodní tabulky konkrétního výrobce. Velikosti se napříč značkami liší. Pamatujte si, že v botě by měl zůstat cca 0,5 až 1 cm prostoru, bráno od nejdelšího prstu. Noha vám totiž bude hlavně v důsledku delšího běhu natékat a měla by tedy mít v obuvi vůli.

Drop

Termínem drop označujeme výškový rozdíl mezi špičkou a patou obuvi. Vysoký drop tedy ovlivní sklon chodidla. Patu pak v botě jednoduše řečeno máme výš než špičku.

Drop však, pozor, neznamená míru tlumení. Existují i boty s dropem nízkým, ale současně vysokou schopností tlumení. Za nízký drop se konkrétně považuje ten do 5 mm, pojmem vysoký drop označujeme takový, který má rozmezí od 6 do 12 mm. Vyšší drop bývá lepší pro začátečníky, protože je „milosrdnější“ vůči nesprávné technice. Lidem běžícím přes špičku však vyhovovat nemusí. Někteří naopak nízký drop považují za přirozenější, běhání v takovýchto botách však znamená být v adekvátní fyzické kondici a mít zvládnutou techniku, což ale mnoho běžců nemá.

Typ nášlapu

Botu je zapotřebí volit adekvátně i nášlapu. Nejspolehlivějším způsobem, jak ho zjistit, je specializovaná diagnostika.

Došlap může být pronační, supinační nebo neutrální. Neutrální boty žádnou zpevňující podporu nemají. Pokud máte došlap supinační, bude vám také vyhovovat bota neutrální. Obuv s korekcí supinace, tedy došlapu, při kterém běžec využívá malíkovou (vnější) hranu, se vyrábí jen minimálně. Prakticky se takový typ došlapu nevyskytuje. A pokud už ano, podle odborníků není škodlivý a nepotřebuje proto kompenzovat.

Naopak pronační podpora využívá tzv. pronační klín, který mírní prohýbání kotníku a klenby směrem do vnitřní strany.

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo