Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Nejlepší matrace dle testů a recenzí 2024

Nejlepší matrace dle testů a recenzí 2024

Vybrat správnou matraci je kumšt. Na trhu je jich nepřeberné množství a každá slibuje pohodlný spánek bez bolesti. Která je však ta pravá právě pro vás? Záleží na několika faktorech. Při výběru matrace hraje roli věk, hmotnost i spánková poloha. V neposlední řadě i případné zdravotní potíže. 

Jakou matraci vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Vítěz srovnání

Nejlepší měkká v poměru cena/výkon

Nejlepší tvrdá matrace

Nejlepší tvrdá matrace v poměru cena/výkon

Hodnocení

96 %

82 %

93 %

81 %

Název

Dřevočal Martina

Benab Omega Flex

Tropico Forest

Ecomatrace Dakota Plus

Vzhled

Cena

4 800 Kč

2 700 Kč

10 000 Kč

2 300 Kč

Klady

+ Vysoká 20 centimetrů

+ Materiál má antibakteriální účinky

+ Potah je pratelný i vyšší teploty

+ Dostatečná tloušťka

+ Pratelný potah na 60 stupňů

+ Přírodní materiály

+ Vysoká záruka 7 let

+ Nadprůměrně tlustá - 27 cm

+ Velmi vysoká nosnost

+ Velmi vysoká záruka 20 let

+ Hypoalergenní funkce

+ Zdravotní / ortopedická matrace

Zápory

- Ne moc velká záruka

- Chybí některé rozměry

- Nejde o zdravotní matraci

- Vyšší pořizovací cena

- Vhodná jen na pevné rošty

- Můžete prát maximálně na 40 stupňů

- Méně tlustá, pouze 16 cm

Nosnost (kg)

130

130

150

140

Záruka (počet let)

3

3

7

20

Tuhost

Měkká

Měkká až velmi měkká

Tvrdá až velmi tvrdá

Tvrdá až velmi tvrdá

Teplota praní potahu (°C)

60

60

60

40

Materiál

MediFoam, Vlna, Antibakteriální pěna

Bio pěna, PUR pěna

Bio pěna, Líná pěna

PUR pěna, Kokosová vlákna, Taštičkové pružiny

Ortopedické vlasnosti

Neuvedeno

Ne

Ano

Ano

Antibakteriální

Ano

Neuvedeno

Ano

Ano

Počet zón

7

7

7+7

7


Obrázek matrace dřevočal martina
Dřevočal Martina

Dřevočal Martina je partnerská měkká matrace s dostatečnou výškou a antibakteriálními účinky. Svojí tvrdostí se zároveň řadí mezi nejoblíbenější na českém trhu.

Jedná se o pěnovou matraci z pěny MediFoam a antibakteriální pěny Sanitized, jedná se tedy o antibakteriální matraci. Záruka této matrace je bohužel pouze 3 roky, jedná se o nejkratší záruku v rámci našich srovnání matrací. Je dostupná ve všech možných rozměrech, ale některé rozměry jsou možné pouze s příplatkem.

Matraci doporučujeme pro použití jako partnerské matrace, má totiž dvě strany s různými tuhostmi. Díky její komfortní výšce, antibakteriálním vlastnostem a faktu, že je vhodná ke všem typům roštům ji můžeme doporučit většině uživatelů.

Orientační cena: 4 800 Kč


Benab Omega Flex

Omega Flex je párová matrace se slušnou nosností i tloušťkou, která zaujme přírodními materiály a je dostupná ve všech důležitých rozměrech. Svojí cenou 2700 Kč jde zároveň o ideální variantu v poměru cena-výkon.

Omega Flex je párová matrace se slušnou nosností i tloušťkou, která zaujme přírodními materiály a je dostupná ve všech důležitých rozměrech. Svojí cenou 2700 Kč jde zároveň o ideální variantu v poměru cena-výkon.

K výrobě byla použitá pěna, konkrétně polyuretanová a Bio pěna, neboli PUR pěna. Matrace je dle výrobce vhodná pro všechny typy roštů, nebudete tedy muset měnit svůj rošt za jiný. Matrace má také snímatelný potah a lze ji prát až do 60 stupňů, což je ideální.

Matraci Omega Flex můžeme doporučit těm, kteří hledají měkkou až velmi měkkou matraci v nízké cenové hladině. Není vhodná pro alergiky a nemá ani zdravotní účinky, ale v ostatních směrech se jedná o slušnou matraci, která je dostupná ve všech rozměrech.

Orientační cena: 2 700 Kč


Matrace Tropico Forest Air

Tropico Forest zaujme na první pohled slušnou tloušťkou 27 centimetrů, ale také vyšší cenou 10 000 Kč. Stále se nejedná o nejdražší variantu na trhu, v rámci našeho srovnání jde ale o vysokou hodnotu.

Matrace je dostupná ve všech rozměrech, nechybí ani největší manželské typy, ale ani dětské typy matrací. Počítejte však s tím, že za největší rozměry si k už tak vysoké ceně budete muset něco připlatit. Pozor je potřeba dávat v oblasti roštu, protože je vhodná pouze na pevný rošt. Nosností 150 kilogramů se jedná o jednu z nejvyšších nosností na trhu. Matrace je pěnová a má v rámci trhu velmi velký počet zón – 17+7.

Jedná se matraci z vyšší cenové hladiny, tomu odpovídá i to, pro koho bude vhodná. Hodí se pro ty, kteří ocení větší množství zón, potřebuji velmi tvrdou matraci a ortopedické vlastnosti – ty tato matrace nabízí.

Orientační cena: 10 000 Kč


Recenze Ecomatrace Dakota plus

S cenovkou 2300 Kč řadíme matraci Dakota Plus mezi nejlepší možný poměr ceny a výkonu. Nabízí dostatečnou nosnost, je tvrdá až velmi tvrdá a přináší i některé dodatkové funkce.

Matraci je možné zakoupit téměř ve všech oblíbených rozměrech, chybí ale rozměr 200×200 a 200×100. Co ale nechybí jsou antibakterální vlastnosti a ortopedické vlastnosti – to je u takto levné matrace překvapením. Počtem zón nijak nevyniká z průměru, nicméně sedm zón je dostatečných.

Matraci doporučujeme těm, kteří hledají levnou matraci, která má zároveň antibakteriální vlastnosti a je vhodná i pro bolavá záda. Smířit se budete muset s teplotou praní potahu pouze na 40 stupňů, nicméně i záruka 20 let hraje pro volbu této matrace.

Orientační cena: 2 300 Kč


Jak vybrat kvalitní matraci

Výběru matrace je třeba věnovat dostatek času, jelikož je nutné dbát hned na několik důležitých parametrů. Mezi ně patří tvrdost matrace nebo materiál, ze kterého je vyrobená. Dále pak rozměry matrace, kdy je nejdůležitějším údajem její výška. 

Jakou matraci vybrat stručně: 

  • Tvrdost matrace – Tvrdost vybíráme dle výšky, hmotnosti, věku a polohy, kterou preferujeme ve spánku.
  • Délka a šířka – Matrace by měla být asi o 20-25 centimetrů delší než vaše tělo. Šířka matrace je pochopitelně závislá na typu postele, který vlastníte. Jednolůžkové matrace mají běžně 90 centimetrů. Dvoulůžkové však mohou být i o deset centimetrů užší. 
  • Výška – Matrace by neměla být nižší než 15 centimetrů. Pokud však vybíráte matraci pro seniory, je minimální vhodná výška 20 centimetrů. Čím však bude matrace vyšší, tím lépe. Usnadní jim vstávání. 
  • Materiál – Zde je nutné volit podle typu roštu, který jste koupili či se chystáte pořídit, ale také podle toho zda trpíte nějakými alergiemi či dle vašich osobních preferencí. Vybírat lze také mezi různými materiály potahů.
  • Nosnost – Nosnost vybírejte podle hmotnosti člověka, který na ní bude spát. Vždy si však nechte několika kilovou rezervu. 

Tvrdost matrace

Nejdůležitějším parametrem při výběru matrace je její tvrdost. Hned na počátku je třeba vědět, že většina prodejců odlišuje čtyři stupně tvrdosti, někteří jich však uvádějí dokonce pět. Tvrdost byste si neměli vybírat nikterak náhodně. O kategorii, která je vhodná právě pro vás, rozhoduje zejména vaše výška, hmotnost a v neposlední řadě také váš věk. 

Ze všeho nejdůležitější údaj je hmotnost. Čím více vážíte, tím tvrdší byste si měli pořídit matraci. Vzhledem k tělesné stavbě si tak ženy vybírají většinou měkčí matrace než muži. Měkčí varianty volí také starší lidé. 

Spánkové polohy

Kromě výše vyjmenovaných kritérií byste při výběru tvrdosti matrace neměli zapomínat ani na vaše spánkové polohy. Pokud nevíte v jaké poloze vlastně spíte, pak se zaměřte na tu, ve které se nejčastěji budíte. Je pravidlem, že vaše tělo se během spánku samo uvelebí do pozice, která je mu nejpohodlnější. V té se většinou probudíte. 

V případě, že se spíte na břiše, jsou pro vás vhodné měkčí matrace. Pokud se probouzíte v poloze na boku, pak vybírejte mezi středně tvrdými a tvrdými matracemi. Je-li vaší preferencí spánek na zádech, pak je pro vás vhodná matrace tvrdá. 

Znázornění jednotlivých tvrdostí matrací
Tvrdost matrace – ze zdroje www.arecenze.cz

Při bolestech zad

Ohled byste měli brát také na svou páteř. Pokud máte problémy s bolestmi zad, zohledněte to ve výběru. Nelze obecně řici, která matrace je vhodná na bolavá záda. 

Pokud vás bolí krční páteř, lopatky a oblast mezi nimi, je vhodná tvrdá matrace. To však v případě, že spíte na zádech. Pokud spíte na boku, je ideální středně tvrdá a několika zónová matrace. 

Pokud vás bolí v kříži, je vhodnější středně tvrdá nebo měkká matrace. Taková matrace dostatečně podepře vaši páteř a zkopíruje její zakřivení. 

Číslo tvrdostiNázev tvrdostiHmotnostSpánková polohaBolest zad
1měkkádo 70 kgspaní na břišebolest v kříži
2středně tvrdá70 – 100 kgspaní na bokubolest v kříži / bolest horní části zad
3tvrdá100 – 120 kgspaní na boku/ zádechbolest horní části zad
4velmi tvrdá120 – 150 kgspaní na zádechbolest horní části zad

Materiál matrace

Na trhu je k dispozici několik druhů materiálů, ze kterých se vyrábí matrace. Existují matrace z paměťové pěny, bio pěny, pěnové HR, pěnové PUR, latexové a pružinové matrace. Největší boom nyní zažívají první jmenované matrace, tedy matrace z takzvané paměťové nebo také líné pěny. Veškeré pěnové matrace se vyrábí v různých tvrdostech. Vhodné jsou pro laťkové rošty i pro všechny typy lamelových roštů. 

Bát se však nemusíte ani pružinových matrací. Dnes se již vyrábějí kvalitní pružinové matrace, které vás určitě nebudou nikde tlačit, protlačování pružin na povrch u nich nehrozí. Pružinové matrace jsou opravdu pružné a díky vysoké prodyšnosti se hodí na pevné rošty. Pružiny se naopak nehodí, pokud máte rošty lamelové. 

  • Matrace z paměťové pěny– Jejich výhodou je fakt, že dokáží měnit tvrdost v závislosti na teplotě těla. Líná pěna v kontaktu s lidským teplem měkne a ustupuje tělu. Tím pádem se mu perfektně přizpůsobí. Když vstanete, materiál se pomalu vrátí do původní polohy. Díky této vlastnosti nevznikají proleženiny a navíc dochází ke zmírnění bolestí zad. 
  • Matrace z bio pěny – Ekologicky vyráběné matrace z přírodních olejů jsou odolné vůči houbám, mikrobům a plísním. Vynikají také elasticitou a špičkovými ortopedickými vlastnostmi. 
  • Matrace z HR pěny – HR pěna, jinak také nazývaná studená, je pružná. Díky elasticitě se přizpůsobí tělu. Jejími plusy jsou pevnost, tvarová stálost a prodyšnost.
  • Matrace z PUR pěny – Polyuretanové matrace se vyrábí v mnoha tvrdostech. Mezi jejich přednosti patří dlouhá životnost, elasticita a stálost. Jsou vhodné i pro těžší jedince. 
  • Latexové matrace – Matrace jsou vyrobené ze směsi umělého a přírodního latexu. Čím větší podíl přírodního latexu, tím kvalitnější matrace je. Skvěle se přizpůsobí tělu. 
  • Pružinové matrace – Dělíme na klasické a taštičkové pružiny. Klasické pružiny jsou spojené přídavnými pérky, které zajistí, že se neuvolňují. Jsou levné a prodyšné. Taštičkové mají malé pružinky umístěné do taštiček. Optimální rozložení hmotnosti zajišťuje právě velké množství pružin. 

Speciální označení 

Matrace lze dělit nejen podle materiálu, ze kterého jsou vyrobené nebo podle jejich tvrdosti. Existuje ještě další specifické dělení. V praxi se tak můžete setkat s následujícím označením matrací. 

  • Sendvičové matrace – Výplň je tvořena ze dvou materiálů. Výhodou sendvičových matrací je uživatelský komfort a dlouhá životnost. Nejčastější se sendvičové matrace vyrábí z HR a paměťové pěny. 
  • Zdravotní matrace – Tyto matrace jsou certifikované, hygienické a hypoalergenní. Může se jednat také o matrace pro osoby upoutané na lůžko.
  • Ortopedické matrace – Ortopedické matrace testované na správné rozložení váhy těla, které zaručují stabilní oporu pro páteř. 
  • Antidekubitní matrace – Speciální matrace zabraňující proleženinám jsou speciálně vytvořené pro osoby dlouhodobě upoutané k lůžku. Vyrobené jsou z HR pěny, která vytváří oporu svalům i páteři. 
  • Gelové matrace – Matrace s gelovými segmenty jsou vyrobené ze studené či líné pěny. Gelové segmenty mají za úkol stimulovat akupresurní body a tím uvolňovat svaly. Stálost gelu je doživotní. Mezi jeho výhody patří také hygienické vlastnosti. Doporučují se pro alergiky a pro děti. 
  • Bio matrace – Ekologie má zelenou. Bio matrace jsou vyrobené v souladu s ekologickými standardy. 
  • Matrace pro děti – Dětské tělo stále roste. Z toho důvodu je potřeba myslet na zdravý vývoj těla, který podpoří zejména tvrdší matrace. 
  • Matrace pro seniory – Při výběru matrace pro starší osoby je nutné brát ohledy na zdravotní stav každého jedince. Obecně platí, že čím vyšší matrace, tím lepší. Sahat by měla alespoň po hýždě. Matrace by měla být spíše měkčí a prodyšná. Co se týká materiálu, je ideální líná pěna. Přemýšlet můžete také nad antidekubitní matrací. 

Zóny matrací

Některé matrace mají po své délce rozdílnou tvrdost. Různým částem těla tak poskytují jinou oporu. Zóny jsou na matraci z toho důvodu, že tělo na matraci nevyvíjí stejný tlak po celé délce, ale jinak působí v oblasti hlavy, trupu a nohou. 

Ideální matrace je tedy přizpůsobená jednotlivým částem těla. Zónování zabraňuje proleženinám v nejvíce zatížených místech. Při výběru matrace tedy mimo jiné koukejte také na počet jednotlivých zón matrace. 

Čím více zón, tím lépe. Maximální počet zón je sedm. Existují také matrace s pěti zónami nebo třízónové. Zatímco sedmizónové matrace mají přechody skvěle odstupňované, matrace se třemi zónami mají pevnější výztuhu jen v oblasti těžiště vašeho těla. Zónové matrace nejsou vhodné pro děti do 150 centimetrů. 

Životnost matrace

I ta nejkvalitnější matrace má omezenou životnost. Určitě nelze počítat s tím, že vám vydrží jedna jediná matrace na celý život. Pokud chcete, aby matrace neztratila své vlastnosti a sloužila vašemu odpočinku tak, jak má, je třeba ji po deseti letech vyměnit. 

Vyměnit ji můžete však dříve, pokud začnete pociťovat menší komfort při spánku. Že je matrace nevhodná poznáte také v případě, že začne měnit svůj tvar a jsou v ní viditelné proleženiny. 

Matrace s největší životností jsou vyrobené z vysokoobjemové studené pěny. Pokud takovou matraci umístíte na kvalitní rošt a budete se o ni dobře starat, je možné, že vám bude sloužit i patnáct let.

Životnost matrace můžete prodloužit také používáním kvalitního prostěradla.

Potah matrace

Kromě samotné matrace je důležité se zaměřit také na vlastnosti jejího potahu. V první řadě by měl být snímatelný. Dále by měl být vyrobený z materiálu, který dobře odvádí vlhkost. Další důležitou vlastností je možnost praní alespoň na  60 °C. Při této teplotě dojde k zneškodnění roztočů. 

Existuje několik druhů potahů. Nejčastěji jsou k dostání klasické bavlněné. Dále jsou na trhu k dostání potahy s AloeVera, levandulové chrániče matrací,potahy MicroActive nebo Lyocell.

  • Bavlněné potahy – Jejich předností je dlouhá životnost a pevnost. Jsou vhodné pro alergiky i astmatiky a lze je vyvařovat. 
  • Potahy s Aloe Vera –  Jistě víte, že Aloe Vera má léčivé účinky. Matrace s obsahem výtažků této rostliny jsou antibakteriální a vysoce absorbční. Skvělé jsou tedy pro alergiky i jedince, kteří se nadměrně potí. Prát je můžete na 60 °C.
  • Levandulové potahy – Stres, deprese, vysoký krevní tlak. Proti těmto neduhům působí levandule. Navíc je antiseptická a zneškodňuje bakterie. Skvělá je také na nespavost a nervozitu. Stejně jako potahy s AloeVera i tyto je možné prát na 60
  • Potahy MicroActive – Potahy aktivně ničí plíseň a bakterie, proto jsou vhodné také pro alergiky. Složené jsou ze tří vrstev, a tak zajišťují perfektní odvod vlhkosti a také dlouhou životnost. Prát je lze na 60 °C.
  • Potahy Lyocell – Ochrana matrace je vyrobená z přírodního vlákna z dubového a bukového dřeva.Potahy jsou pevnější a odolnější než bavlněné potahy, navíc mají vyšší savost. Díky přírodnímu vláknu jsou potahy Lyocell velmi jemné na dotek. Lze je vyprat maximálně na 60 °C.

Matrace do manželské postele

Možná uvažujete nad pořízením jedné velké matrace na celou manželskou postel, aby mezi vámi a vaším protějškem nebyla nepříjemná mezera. Bohužel to je však jediná přednost takové matrace. 

Mnohem praktičtější je pořídit dvě malé matrace. Vy a váš partner či partnerka jste každý jiný. Každý z vás má jiné potřeby. Je tedy ideální koupit dvě matrace, ať si každý z vás může vybrat vyhovující tvrdost. 

Pokud vás trápí, že postel nebude jednotná, nezoufejte. Je možné pořídit si slabou krycí matraci. Ta mezeru mezi oběma matracemi zakryje a přitom nijak nenaruší funkčnost jednotlivých matrací. 

Rošty

Jak již bylo řečeno, ne všechny matrace se hodí pro všechny typy roštů. Obecně je vhodné pěnové a latexové matrace pořizovat na lamelové rošty. Pérové matrace patří na laťkový rošt, případně na desku. 

A jaké jsou mezi nimi rozdíly? Laťkové rošty jsou prodyšné, ale méně pružné. Vhodné jsou tak například pro děti. Lamelové rošty jsou prodyšné a navíc dobře pruží a tím šetří matraci. Dále mají vyšší nosnost. Destičkové rošty mají vynikající prodyšnost, jsou skvěle odpružené a mají velkou nosnost. Jejich nevýhodou je pouze vysoká cena. Na trhu jsou v nabídce pouze v omezeném množství. 

Cena

Cenové rozpětí matrací, které jsou na trhu je poměrně velké. Nejobyčejnější matrace seženete zhruba za tisíc korun. Čím kvalitnější matrace, tím pochopitelně draží. Pokud tedy chcete opravdu kvalitní matraci, přichystejte si zhruba desetinásobek. 

Do 2000 Kč

V nejlevnější kategorii najdete matrace, které mají buď nižší nosnost, chybí jim rozdělení na jednotlivé zóny nebo jsou příliš nízké. Základní bude v této cenové kategorii také záruční doba. Neočekávejte více než dva roky. 

Od 2000 do 5000 Kč

Zlatá střední cesta. Matrace v této kategorii jsou jakýmsi standardem. Prodejci vám v této cenové hladině nabídnou matrace s vyšší nosností i prodlouženou záruční dobou. Půjde pravděpodobně i o antialergenní či antibakteriální materiály.

Od 5000 Kč

Velmi dlouhá záruční doba a vysoká nosnost jsou samozřejmostí. Nejdražší matrace jsou také dostatečně vysoké a zaručeně několika zónové. Vybírat můžete z nejdražších a nejkvalitnějších materiálů a kvalitních potahů. Do této kategorie spadají také speciální matrace používané například ve zdravotnictví.  

Rady na závěr

Ačkoli jsme vám přiblížili kritéria výběru matrace, nejde o jednoduchý úkol. Určitě vás napadá mnoho otázek. Čemu dát přednost pokud jsem lehčí, ale trápí mě bolesti krční páteře? Vadí, pokud bude mít kvalitní pohodlná matrace horší potah? 

Na tyto otázky je těžké odpovědět. Z toho důvodu je vhodné využít nabídky některých prodejců, kteří nabízí vyzkoušení matrace na měsíc (i více) zdarma. Během této doby se sami přesvědčíte, zda je váš výběr ideální. 

Pokud vám vybraná matrace vyhovovat nebude, vyměníte ji za jinou. Nakonec vyberete takovou, na které bude radost spát a ráno se probouzet. 

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Mattress

https://www.arecenze.cz/test-matraci/

https://www.matrace-nejlepsi.cz/

https://www.nabytek-interior.cz/matrace

https://www.which.co.uk/reviews/mattresses/article/choosing-the-best-type-of-mattress

Další srovnání

5/5 - (70 votes)