Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Nejlepší lahve na vodu dle testů a recenzí

Nejlepší lahve na vodu dle testů a recenzí

Lahev na vodu nám pomáhá mít tekutiny všude s sebou. Dnes už se ví, že kupování balených PET lahví je neekonomické i neekologické. Voda z kohoutku stojí o 99 % méně peněz a navíc má přibližně milionkrát menší dopad na životní prostředí než kupovaná balená voda. Z jakých materiálů a objemů je možné vybírat? Jaké výhody mají konkrétní lahve na vodu a na co si dát pozor?

Jakou skleněnou lahev vybrat dle testů a recenzí

Parametr / Název

Equa skleněná lahev

Retap skleněná lahev

Dopper skleněná lahev

Made Sustained skleněná lahev

Vzhled

Cena

500 Kč

400 Kč

550

350

Klady

různé designy, objemy, silikonová ochranná vrstva

různé objemy na výběr, různé barvy víček, doživotní garance výměny při rozbití

designové provedení, s kalíškem na pití jako uzávěrem, silnější dno

minimalistický a unisex design, víčko z bambusu

Zápory

při velkém nárazu se může rozbít

zavírání podtlakem není vhodné pro děti a seniory, při velkém nárazu se může rozbít

Žádné zásadní zápory

při velkém nárazu se může rozbít

Objem

0,55l / 0,75l

0,3l / 0,5l / 0,8l

0,4l / 0,45l

0,55l

Vhodná pro děti

NE

NE

S opatrností

NE

Na kolo

NE

NE

NE

NE

S kalíškem na pití

NE

NE

ANO

NE

Vhodná pro seniory

ANO

NE

ANO

ANO

Jakou plastovou lahev bez BPA vybrat dle testů a recenzí

Parametr / Název

Zdravá lahev

Dopper plastová lahev

Black+Blum plastová lahev

Vzhled

Cena

100 - 300 Kč

350 Kč

650

Klady

různé designy a objemy, náhradní díly

různé barvy na výběr, kalíšek na pití jako víčko

vhodná na binchotanovou tyčinku, víčko se prodává samostatně, víčko v různých barvách

Zápory

sosátko na pití

Žádné zásadní zápory

úzké hrdlo na čištění

Objem

0,5l / 0,7l / 1l

0,4l

0,8l

Vhodná pro děti

ANO

ANO

ANO

Na kolo

ANO

NE

NE

S kalíškem na pití

NE

ANO

NE

Vhodná pro seniory

ANO

ANO

ANO


Jak vybrat nejlepší lahev na vodu

Výběr znovupoužitelných lahví na vodu je dnes obrovsky široký. Můžete si vybrat z řady materiálů, velikostí a designů. Nejdůležitější ale je, na jaké aktivity budete lahev na vodu brát s sebou a jaký objem potřebujete. To vám napoví, jak odolný materiál nebo bezpečnostní prvky zvolit.

Následně si stanovte rozpočet a rozhodněte se, jaké funkce by vám měla lahev na vodu nabízet. Může mít víčko ve tvaru kalíšku, ze kterého můžete kdekoliv a kdykoliv pít. Nebo obsahovat speciální sítko, které lahev na vodu rozšíří o funkci šejkru.

Přečtěte si také informace o správné údržbě, aby byla její životnost co nejdelší.

Jakou lahev na vodu vybrat stručně:

  • Zvolte si objem podle toho, k jakým aktivitám vám má lahev na vodu sloužit.Myslete na nosnost
  • Vyberte si materiál a design. Je libo sklo, plast bez BPA nebo nerez? Použité materiály se liší svými vlastnostmi a ovlivňují vzhled, pořizovací cenu i váhu.Zohledněte zdravotní stav uživatele
  • Ověřte bezpečnost. Porovnejte jednotlivé modely a jejich bezpečnostní prvky proti rozbití i vylití. Porovnejte jednotlivé modely a jejich bezpečnostní prvky proti rozbití i vylití.
  • Stanovte si rozpočet, vyberte si několik kandidátů a na internetu pročtěte recenze. Zkušenosti uživatelů vám pomohou s výběrem.

Objem a váha

Objem lahve na vodu vybírejte s ohledem na to, kam ji s sebou budete nosit a jestli bude sloužit jen pro vás nebo pro více lidí (například na výletech).

  • Skleněné lahve mají objem v rozmezí od 0,3 litru do 0,8 litru.
  • Plastové lahve najdete většinou od 0,5 litru do 1 litru. 
  • Nerezové lahve jsou nejčastěji od 0,4 litru do 0,8 litru. 

Spolu s objemem sledujte také váhu dané lahve, kterou musíte k objemu přičíst. 

Vyberte si materiál a design

Výběr lahve úzce souvisí s tím, na jaké aktivity s sebou budete lahev brát. Nejodolnějším materiálem je nerez. Odolné je také borosilikátové sklo, ze kterého dnes vyrábí lahve řada značek. 

Pokud bude lahev na vodu sloužit pro udržování pitného režimu na cestě do práce a z práce, máte daleko širší výběr z materiálů a designů, než pokud vybíráte lahev na kolo nebo pro extrémní sporty. 

Některé designy dnešních lahví navíc spojují lahev i s kelímkem na pití, což je praktické řešení nejen do přírody. 

Plastové lahve na vodu

Plastové lahve na vodu mají na trhu rozsáhlé zastoupení. Jejich hlavní výhodou je nízká cena i hmotnost. Proto se vyrábí plastové lahve o objemu až 1l. Pro svou odolnost se hodí na sportování a jsou vhodné pro děti. Vždy si vybírejte plastové lahve na vodu, které jsou bez BPA, ftalátů, změkčovadel a dalších toxických látek, které jsou škodlivé pro lidské zdraví. 

Aby vám plastová lahev na vodu vydržela co nejdéle, zajímejte se už před nákupem o to, zda daná značka vyrábí také náhradní samostatné díly. Náhradní díl může mnohonásobně prodloužit životnost lahve.

Pokud lahev po čase zápáchá, stačí ji i s komponenty vyvařit ve vodě na 100°C. Tím ji zbavíte nečistot a bakterií. Pak ji mechanicky vyčistěte, například kartáčem na čištění lahví.

Nerezové lahve na vodu

Výhodou nerezových lahví je vedle zdravotní nezávadnosti také odolnost. Proto jsou oblíbenými outdoorovými lahvemi. Snadno se udržují a jsou k dostání v různých velikostech i designových provedeních. Pozor, nerezové lahve na vodu jsou určené pro studené nápoje. Pokud chcete do lahve nalévat i horké nápoje, vyberte si rovnou nerezovou termosku, která splňuje obojí.

Skleněné lahve na vodu

Jsou v posledních letech velice oblíbené a na trhu díky tomu najdete mnoho designů a provedení. Skleněné lahve jsou náchylnější k rozbití, proto se většina skleněných lahví vyrábí z odolného borosilikátového skla. Některé designy jsou doplněné ochrannými prvky jako je například silikonová ochrana dna, hrdla nebo zesílené dno. Díky nim je lahev odolná i pro sportování a pobyt v přírodě. Někteří výrobci (např. Retap) vám garantují doživotní výměnu lahve, pokud se vám rozbije.

Typy

Přestože v dnešním článku byla řeč především o klasických lahvích na vodu, popíšeme vám stručně i další druhy, na které můžete při výběru narazit.

Skládací lahve na vodu

Skládací láhev je vhodná na cestování nebo pro sport. Je skladnější než běžné lahve a prázdná nezabere téměř žádné místo. Většina skládacích lahví je opatřená karabinkou, kterou můžete skládací lahev připevnit na batoh či jiné zavazadlo.

Hranaté lahve na vodu

Jsou navrženy tak, aby se vešly do kabelky či ploché tašky přes rameno. Jsou skladné, lehké a elegantní. Vyrábí se z plastu, skla nebo z kombinace různých materiálů. Jsou primárně určené na vodu, ale můžete je využít i na jiné nápoje. 

Šejrky

Jsou nápojové lahve a šejkr v jednom. Snadno v nich připravíte ochucené vody, ledové kávy, matcha tea nebo sportovní nápoje. Slouží k přípravě horkých i studených nápojů. Zpravidla jsou vhodné do myčky i ledničky. 

Cena

Výběr lahve na vodu obnáší také stanovení rozpočtu. Cena se odvíjí od materiálu a objemu lahve. 

Do 300 Kč

Rozpočet do 400 Kč vám vystačí na menší objem skleněné lahve nebo na plastovou lahev téměř všech velikostí.  

300 – 600 Kč

Do tohoto rozpočtu se vejdete s větší skleněnou lahví, stylovou skleněnou lahví, designovou plastovou lahví bez BPA i s nerezovou lahví o menším objemu. 

Nad 600 Kč

S tímto rozpočtem si můžete vybírat téměř jakýkoliv materiál a design. Pokryje vám velkou skleněnou lahev na pití, skleněnou lahev s termoizolačními vlastnostmi nebo velkou nerezovou lahev. 

Údržba lahve na vodu

Lahev na vodu potřebuje pravidelně čistit. Čím častěji ji budete čistit, tím lépe. Ideálně ji každý den vypláchněte horkou vodou s kapkou čisticího prostředku. Předejdete tak vzniku nepříjemného zápachu z lahve i nezvaným mikrobům a bakteriím. Pozor, čistěte také uzávěr lahve. 

Přibližně jednou za 7 až 14 dní jí dopřejte větší péči:

Čištění jedlou sodou. Je vhodné pro všechny typy lahví na vodu. Důkladně dezinfikuje a odstraňuje zaschlé zbytky na stěnách lahve. Postup: 

1. Nasypte do lahve 3 polévkové lžíce jedlé sody, zalijte horkou vodou a důkladně protřepejte.

2. Při silném znečištění použijte kartáč na čištění lahví.

3. Roztok nechte působit několik hodin, klidně i přes noc.

4. Obsah vylijte, lahev opláchněte čistou vodou a nechte uschnout.

Čištění octem. Pozor, není vhodné pro lahve z nerezové oceli. Postup:

1. Láhev naplňte 1 šálkem bílého octa, zbytek dolijte horkou vodou a protřepejte.

2. Roztok nechte působit přes noc.

3. Ráno roztok vylijte, opláchněte čistou vodou a nechte uschnout.

4. Počítejte s tím, že lahev může po nějakou dobu být cítit od octa. Od zápachu vám pomůže kávová sedlina nebo sůl smíchané s teplou vodou. 

Mytí v myčce. Jestli jde vaše lahev mýt v myčce se dozvíte v popisku produktu nebo u prodejce. Obecně platí, že plastové a skleněné lahve lze mýt v myčce. Nerezové tam většinou mýt nelze.

Další srovnání

5/5 - (70 votes)