Oblíbené

Nejlepší krmiva pro psy dle testů a recenzí 2021

Kvalitní psí krmivo je základ pro dlouhý a spokojený život každého psa. Při výběru vhodného krmiva proto pečlivě sledujte složení, zejména pak podíl obsaženého masa a dalších cenných látek, které pes potřebuje ke zdravému vývoji. Zohledněte také jeho věk, protože nároky na potravu se v průběhu života liší. Krmivo pro psy se rozlišuje také podle typu na granule, konzervy, kapsičky a pasty a také podle velikosti rasy a specifických potřeb psa. 

Jaké krmivo pro psa vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Doporučeno - Pro štěňata

Doporučeno - Pro dospělé psy

Doporučeno - Pro psí seniory

Hodnocení

91 %

92 %

88 %

Název

Brit Premium by Nature Junior M

Brit Care Adult Medium Breed Lamb & Rice

Brit Care Senior Lamb and Rice

Vzhled

Cena

55 Kč/kg

88 Kč/kg

86 Kč/kg

Klady

Vysoký obsah sušeného masa
Oves, dobře stravitelný zdroj sacharidů
Byliny a ovoce na podporu trávení
Lososový olej

Hypoalergenní krmivo
Zdravý kuřecí a rybí tuk
Rýže, dobře stravitelný zdroj sacharidů
Byliny a ovoce na podporu trávení

Hypoalergenní krmivo
Zdravý kuřecí a rybí tuk
Rýže, dobře stravitelný zdroj sacharidů
Přiměřená kalorická hodnota

Zápory

Obsahuje hůře stravitelnou pšenici
Více kalorické krmivo
Méně vlákniny

Více kalorické krmivo
Méně vlákniny

Není specifikována doporučená velikost plemene
Středně velké granulky nevhodné pro mini plemena

Vypočítaná doporučená denní dávka pro 10kg psa (g)

120

125

130

Bílkoviny (%)

31

26

25

Maso (%)

50

38

35

Druh masa

Kuřecí

Jehněčí

Jehněčí

Forma masa

Sušené

Masová moučka

Masová moučka

Tuky (%)

18

16

12

Druh tuků

Kuřecí

Kuřecí, rybí

Kuřecí, rybí

Vláknina (%)

2

2,5

4

Popeloviny (%)

6,8

7,2

7

Hlavní zdroj sacharidů

Oves, pšenice

Rýže

Rýže

Další přínosné obsažené látky

Kloubní výživa, lososový olej, byliny, ovoce

Probiotika, kloubní výživa, lososový olej, bylinné a ovocné extrakty

Probiotika, kloubní výživa, ovoce, bylinky, pivovarské kvasnice

Energie (kcal/kg)

3 980

3 820

3 550


1

Recenze krmiva Brit Premium by Nature Junior M

Pro štěňata
Hodnocení: 91 %
Obrázek k recenzi Brit Premium by Nature Junior M 15 kg
Recenze Brit Premium by Nature Junior M 15 kg

Brit Premium by Nature Junior M je krmivo určené pro štěňata středních plemen, která budou mít v dospělosti 10–25 kg. Dle doporučení výrobce je krmivo vhodné do 12. měsíce věku. Obsahuje vysoký podíl sušeného masa, avšak má rovněž i docela dost tuku a vyšší energetickou hodnotu. Skrz tyto parametry nejde o krmivo ideální pro psy, kteří tíhnou k tloustnutí.

Krmivo Brit potěší zejména vysokým podílem kuřecího masa, které je použito v sušeném stavu. Díky tomu je v granulích neskutečných 31 % bílkovin, což je vzhledem k ceně za kilogram velmi slušná porce. Co se týče tuků, je rovněž většina kuřecího původu, vedle rybího tuku je to ta nejvhodnější varianta. Krmivo dále obsahuje jako zdroj sacharidů dobře stravitelný oves, ale spolu s ním i pšenici, která se psům hůře stravuje zejména kvůli vysokému obsahu lepku.

V dobrém poměru výrobce použil vápník s fosforem a omega mastné kyseliny, díky tomu nebudou navzájem rušit své účinky. Vedle prebiotik granule dále obsahují i kloubní výživu, ovoce a bylinky, jako například heřmánek či rozmarýn, které podporují trávení a imunitu. Skrze své složení je ale krmivo o něco více kalorické než ostatní a obsahuje naopak méně vlákniny, majitelé psů se sklony k obezitě by jím proto měli krmit opatrně.

Klady
 • Vysoký obsah sušeného masa
 • Oves, dobře stravitelný zdroj sacharidů
 • Byliny a ovoce na podporu trávení
 • Lososový olej
Zápory
 • Obsahuje hůře stravitelnou pšenici
 • Více kalorické krmivo
 • Méně vlákniny

Z uživatelských recenzí je patrné, že pejskům granule chutnají a jsou i přes nižší obsah vlákniny dobře stravitelné. Majitelé si pak hodně pochvalují poměr ceny a kvality, pestrost složení včetně vysokého podílu sušeného masa a také široké spektrum velikostí balení. Spokojenost hlásí také s nabídkou dalších granulí, na které budou moci po odrostení štěňátka přestoupit, aniž by měnili výrobce.

Jestliže hledáte granule pro štěňátko středního plemene a zohledňujete také příznivou cenu, pak toto krmivo jednoznačně stojí za zvážení. Díky obsahu kloubní výživy a dalších doplňkových látek s ním nebudou strádat ani štěňátka větších plemen. Výrobce uvádí poctivý obsah masa v sušeném stavu a složení obohacuje látkami pro dobré trávení a podporu imunity. Menší nevýhodou je nižší obsah vlákniny, kterou je však možné přidávat do stravy uměle, pokud by měl pejsek problémy s vyprazdňováním. Skrze vyšší energetickou hodnotu krmivo nedoporučujeme majitelům pejsků se sklony k obezitě.

Orientační cena: 55 Kč/kg


2
back to menu ↑

Recenze krmiva Brit Care Adult Medium Breed Lamb & Rice

Pro dospělé psy
Hodnocení: 92 %
Obrázek k recenzi Brit Care Adult Medium Breed Lamb & Rice 12 kg
Recenze Brit Care Adult Medium Breed Lamb & Rice 12 kg

Krmivo Brit Care Adult Medium Breed Lamb & Rice je vhodné pro dospělé psy středních plemen. Pochází z produktové řady, která skrze své složení s obsahem bylin podporuje nejen trávení, ale i imunitu. Slouží tak jako prevence, které se psům dostává spolu s chutnými granulemi. Patří k maličko dražším krmivům, avšak obsahuje nutričně vyvážené složení, které je navíc hypoalergenní.

Krmivo značky Brit je dostupné v baleních po 1, 3 i 12 kilogramech. Z nabídky si tak vyberete i v případě, že chcete nejdříve vyzkoušet, zda budou pejskovi granule chutnat. Složení krmiva se výrobci skutečně povedlo, splňuje totiž všechny požadavky na kompletní nutriční výživu dospělého psa. Obsahuje 26 % bílkovin, přičemž obecně je minimální doporučená hodnota o celých 8 % nižší. V tomto případě bylo jako zdroj použito jehněčí maso šetrné k trávicímu ústrojí v podobě masové moučky, o jejíž kvalitě vypovídá relativně nízký obsah popelovin v hodnotě 7,2 %.

Podíl tuku je v granulích 16%, což je sice vyšší hodnota z doporučeného průměru, ale do rozmezí se krmivo stále vejde. Obsah vlákniny by mohl být o něco vyšší, avšak díky dobře stravitelné rýži, jakožto zdroji sacharidů, jsou granule pejsky dobře přijímány. V krmivu nechybí doplňkové látky pro kloubní výživu a zdraví srdce a kůže. Skrze vyšší energetickou hodnotu by ale majitelé psů tíhnoucích k obezitě měli volit kaloricky méně vydatnější alternativu. Cenově patří tyto granule k těm dražším, avšak je potřeba přihlédnout k tomu, že se jedná o hypoalergenní variantu.

Klady
 • Hypoalergenní krmivo
 • Zdravý kuřecí a rybí tuk
 • Byliny a ovoce na podporu trávení
 • Rýže, dobře stravitelný zdroj sacharidů
Zápory
 • Více kalorické krmivo
 • Méně vlákniny

Dle hodnocení jsou tyto hypoalergenní granule dobře stravitelné, a to i přes nižší obsah vlákniny. Majitelé si pochvalují zlepšení kvality srsti pejsků po přechodu na toto krmivo, dobré snášení i přes potíže se žaludkem a eliminaci průjmů. Naopak jako negativum vnímají vyšší cenu a střední velikost granulí, kvůli které se malým psům špatně koušou.

V tomto případě se jedná o velmi kvalitní, hypoalergenní krmivo, které splňuje všechny požadavky nutriční výživy dospělého psa středního plemene. Všechny důležité složky obsahuje v optimálním poměru, což je velmi důležité, protože tak navzájem nevyrušují své účinky. V krmivu je jako hlavní zdroj bílkovin použito jehněčí, u kterého bychom upřednostnili spíše sušenou variantu oproti kostní moučce. Na druhou stranu ale krmivo obsahuje doplňkové složky, které mají příznivý vliv na organismus a imunitu pejska. Jestliže váš chlupáč netíhne k obezitě, pak k nepatrně vyšší kalorické hodnotě není třeba přihlížet.

Orientační cena: 88 Kč/kg


3
back to menu ↑

Recenze krmiva Brit Care Senior Lamb and Rice

Pro psí seniory
Hodnocení: 88 %
Obrázek k recenzi Brit Care Senior Lamb & Rice 12 kg
Recenze Brit Care Senior Lamb & Rice 12 kg

Brit Care Senior Lamb and Rice granule pro psy splňují nároky na výživu psích seniorů. Mají nízkou energetickou hodnotu, jsou hypoalergenní a obsahují jehněčí a dobře stravitelné sacharidy. Díky sníženému obsahu tuků je krmivo ideální pro psy se sníženou pohyblivostí, nehledě na velikost plemene, protože ve složení nechybí kvalitní kloubní výživa. Při správném dávkování se s těmito granulemi obezitě pejska vyhnete.

Toto hypoalergenní krmivo značky Brit je určené pro starší psy bez rozdílu velikosti plemene, výrobce totiž v tomto případě určení nespecifikuje. Jako hlavní zdroj bílkovin je v těchto granulích použito jehněčí v podobě masové moučky, celkový obsah bílkovin je 25 %, obsah popelovin pak 7 %. Velmi příznivý je nízký 12% obsah tuků, přičemž převládají ty kuřecí, ale v malém množství je zastoupený i tuk rybí. Díky tak nízkému obsahu je krmivo ideální pro psy se sníženou pohyblivostí, kterým pomůže předejít obezitě. Granule obsahují 4 % vlákniny, což je optimální dávka, která pejskovi zajistí správné vylučování.

V kombinaci s dobře stravitelnou rýží, jakožto zdrojem sacharidů, představují tyto granule perfektní volbu pro majitele stárnoucích psů, kteří pomalu snižují svou pohybovou aktivitu. Ve složení nechybí kvalitní kloubní výživa, jejímž zdrojem jsou schránky korýšů a extrakt z chrupavek, dále ovoce, bylinky na podporu trávení a pivovarské kvasnice. Granule jsou dostupné v 1, 3 i 12 kg baleních, a tak můžete pejskovi pořídit jak granule na zkoušku, tak i jejich zásobu.

Klady
 • Hypoalergenní krmivo
 • Zdravý kuřecí a rybí tuk
 • Rýže, dobře stravitelný zdroj sacharidů
 • Přiměřená kalorická hodnota
Zápory
 • Není specifikována doporučená velikost plemene
 • Středně velké granulky nevhodné pro mini plemena

Hodnocení těchto granulí je velmi dobré. Majitelé pejsků si pochvalují jejich kvalitu a pestrost složení. Jsou spokojení, že jim doma psí senioři i přes sníženou aktivitu netloustnou a že psům granule chutnají. Hlásí také zlepšení kvality srsti, za což nejspíš může obsah lososového oleje. Několik málo zákazníků není spokojeno s cenou, avšak je nutno zdůraznit, že se jedná o hypoalergenní variantu, která předchází alergickým reakcím psa.

Pro stárnoucí psy, kteří pomalu upouštějí od aktivního života, je toto krmivo jako stvořené. Obsahuje vyvážený poměr látek, díky čemuž pejsek nestrádá, ale ani zbytečně nepřibírá na váze. Granule obsahují dobře stravitelné sacharidy, kvalitní živočišné tuky a kloubní výživu potřebnou v seniorském věku. Navíc jsou doplněny látkami pro podporu zdraví a imunity, prevence se tak pejskům dostává přirozeně skrze potravu. Kvůli střední velikosti granulí ale majitelům mini plemen doporučujeme zvolit alternativu přímo určenou pro danou velikost, aby se pejskovi granule dobře kousaly.

Orientační cena: 86 Kč/kgback to menu ↑

Jak vybrat krmivo pro psy

Pro spokojený a dlouhý život každého pejska je nejdůležitější kvalitní krmivo. Správná výživa totiž podporuje zdraví a kondici domácího mazlíčka, který je při krmení zcela odkázán na to, co mu naservírujete. Psa je možné krmit i připravenou směsí syrového či vařeného masa, rýže a zeleniny, avšak tato metoda vyžaduje spoustu úsilí, abyste mohli mít jistotu 100% pokrytí nutričních potřeb vašeho mazlíčka.

Naproti tomu průmyslově vyráběné psí krmivo, jehož výroba podléhá legislativě a je pravidelně sledována kontrolními orgány, obsahuje vyvážený poměr všech potřebných látek pro zdravý růst a vývoj psa. V kompletním krmivu najdete bílkoviny, tuky, vitamíny i mastné kyseliny v optimálním poměru tak, aby splnily potřeby psího organismu a zvíře nebylo potřeba dokrmovat.

Schéma optimálního složení krmiva pro psy
Složení krmiva pro psy – ze zdroje Arecenze.cz

Kompletní krmiva se rozlišují podle věku a velikosti psa. Nejdůležitějším parametrem při výběru je složení, zejména pak obsah bílkovin a tuků a jejich původ. V potaz vezměte i zdravotní specifika vašeho psa, například alergie, nadměrnou aktivitu či naopak obezitu nebo březost. Vedle suchých granulí jsou k dostání také konzervy, kapsičky a pasty, u kterých je nutné sledovat, zda se jedná o kompletní krmivo, nebo pouze doplňkové.

Jaké krmivo pro psy vybrat stručně:

 • Zohledněte věk psa. Dospělí jedinci potřebují krmivo s odlišným složením a poměrem důležitých látek než štěňata a psí senioři.
 • Složení krmiva pak ovlivňuje i velikost plemene. Malé rasy mají jiné požadavky na výživu než velcí a obří psi.
 • Podle aktivity psa se zaměřte na obsažený podíl tuků. Pro aktivní psy volte krmivo s vyšším obsahem tuků, pro neaktivní a obézní psy naopak s nízkým obsahem.
 • Psí krmivo vybírejte i podle zdravotního stavu. Březosti, cukrovce, alergiím i ztrátě zubů je potřeba přizpůsobit složení stravy a její typ.
 • Vybírejte také podle toho, kolik chcete do krmiva investovat. Kromě granulí existují i další typy krmiv, vždy ale zkontrolujte, zda je jde o kompletní, nebo doplňkové.

Složení krmiva pro psy

Složení je při výběru krmiva pro psy nejdůležitější. Ovlivňuje i další rozdělení krmiv podle velikosti či stáří psa a jeho specifických potřeb. Každý výrobce musí dle legislativy uvádět na obalu svého produktu složení sestupně dle procentuálního zastoupení jednotlivých látek. 

Zastoupení jednotlivých složek v potravě se pochopitelně liší dle věku psa. Níže v tabulce je pro lepší přehlednost shrnutí všech základních složek potravy včetně jejich optimálního procentuálního zastoupení v krmivu.

Složka potravyŠtěněOptimální zastoupení v krmivu v % Dospělý pesOptimální zastoupení v krmivu v % Psí seniorOptimální zastoupení v krmivu v % 
Bílkoviny22–281820–30
Tuky8–175–157–13
Sacharidy20–3020–3020–30
Vláknina2–52–52–5
VitamínyA, D, E, H, B, CA, D, E, H, B, CA, D, E, H, B, C

Minerály a stopové prvky
Ca, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, ZnCa, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, ZnCa, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, Zn

Bílkoviny

Bílkoviny jsou nejdůležitější složkou potravy psa. Zajišťují správnou funkci vnitřních orgánů a podporují trávení i krvetvorbu. Dostatečné množství bílkovin je důležité také při procesu hojení, při růstu svalové hmoty a též při rozmnožování a laktaci. Optimální podíl bílkovin ve stravě je pro dospělého psa alespoň 18 %, pro štěňata a psy v zátěži je to však o něco více, a to ideálně alespoň 25 %. Maximální obsah není stanoven, obvykle ale nepřesahuje 40 %.

Vedle množství obsažených bílkovin je důležité zohlednit i jejich kvalitu, kterou ovlivňuje způsob zpracování, a původ, protože se rozlišují na rostlinné a živočišné. V ideálním případě by měly mít dvě třetiny obsažených bílkovin živočišný původ. Rostlinné bílkoviny jsou totiž pro psy těžko stravitelné, při jejich zpracování psí organismus vyprodukuje nadměrné množství odpadních látek, který zatěžuje játra a ledviny. Živočišné bílkoviny trávení tolik nezatěžují.

Na trhu najdete nesčetné množství levných granulí s vysokým obsahem bílkovin, které jsou však rostlinného původu. Výrobci tak činí ve snaze ušetřit, protože živočišné bílkoviny jsou pochopitelně mnohem dražší. V nekvalitních granulích jsou ve velkém množství zastoupeny luštěniny a obiloviny, které při špatném zpracování psi těžko tráví. Sója dokonce obsahuje látky, které snižují využitelnost vitamínů a minerálů z potravy. Složení proto čtěte pečlivě.

Maso

Maso je tím nejkvalitnějším zdrojem bílkovin v psích krmivech. Při výrobě se zpracovává buďto maso čerstvé, mražené, nebo sušené, případně masová moučka. Výrobce by měl ve složení co nejpřesněji uvádět, o jaký typ masa se jedná a v jaké podobě bylo použité. 

 • Je-li na etiketě uvedená hodnota čerstvého masa, jedná se o skrytý trik výrobců. Před použitím se maso totiž musí usušit, takže krmivo ve skutečnosti obsahuje zhruba pouze třetinu uvedeného množství čerstvého masa.
 • Naproti tomu sušené maso (též dehydrované) se udává ve skutečném procentuálním zastoupení. Obsahuje více bílkovin než maso čerstvé. Je-li to možné, upřednostňujte krmiva s obsahem sušeného masa namísto moučky.
 • Je-li přítomna masová moučka, pak o její kvalitě vypovídá procentuální podíl popelovin. Kvalitní nízkopopelové moučky obsahují do 12 % popela, levné masokostní moučky až 40 %, krmivům s tak vysokým obsahem popelovin se jednoznačně vyhněte.

Pokud jsou přítomny také další látky živočišného původu, pak by nemělo chybět i jejich upřesnění, jako například 100% kuřecí játra, cévy, ledviny a podobně. Jestliže tyto látky dále upřesněny nejsou, mohlo by se jednat o odpad z masné výroby zahrnující kosti, rohy, kůže, kopyta či srst, který nemá žádnou výživovou hodnotu. Stejné upřesnění hledejte také v případě použitých tuků, olejů a barviv.

Tuky

Tuky jsou pro psy největším zdrojem energie. Kromě toho, že zvyšují chutnost krmiva, pomáhají také vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích, podporují transport živin a správnou funkci ledvin. Navíc jsou nepostradatelnou stavební látkou buněčných stěn a pomáhají izolovat nervová vlákna. Jsou-li tuky kvalitní, představují důležitý zdroj esenciálních mastných kyselin. Pro psy jsou nejvhodnější živočišné tuky, například rybí nebo kuřecí.

Ideální zastoupení tuků v psím krmivu je zhruba okolo 15 % pro dospělého psa. Pokud pes přijímá více tuků, může se u něj projevit nadváha, naopak nedostatek tuků zapříčiňuje hrubou srst, šupinatou suchou kůži a nezdravé hubnutí. 

Sacharidy

Sacharidy nebo též cukry představují pro psy zdroj rychlé energie. V krmivu ale musí být zastoupeny ve vyváženém množství, protože přílišná konzumace má nepříznivý vliv na celkové zdraví psa – nevyužité cukry se ukládají ve formě tuků a obtížně se tráví. Vysoký příjem sacharidů tak může vést až k obezitě. Navíc obsahují vysoké množství antinutričních látek, skrze které snižují využitelnost některých vitamínů a minerálů. 

Nejčastějším zdrojem sacharidů v psích krmivech jsou obiloviny, například pšenice, oves, kukuřice nebo rýže. Dále se používají luštěniny či brambory. Zejména pšenice a sója jsou známé tím, že způsobují alergie, kukuřice je pak hůře stravitelná. Někteří výrobci již ale do krmiv začali přidávat ovoce, které je kromě sacharidů také zásobárnou vlákniny. Stejně jako u masa se proto zajímejte nejen o množství, ale i o přesný zdroj sacharidů.

Vláknina

Vláknina je stejně jako pro lidi důležitá i pro psy, protože zajišťuje správnou průchodnost a činnost střev. Suchá krmiva by měla obsahovat okolo 4 % vlákniny, u obézních pejsků může být její obsah ve stravě dokonce vyšší. Obsažená vláknina totiž krmivu dodává objem a pes se tak cítí rychleji nasycený. Dietní krmiva pro psy proto mají typicky vyšší obsah vlákniny.

Podle zdroje se vláknina rozděluje na nerozpustnou, kterou obsahuje kořenová zelenina, a rozpustnou ve vodě, kterou najdete v luštěninách a ovoci. I tady platí, že všeho moc škodí. Nadbytek vlákniny snižuje vstřebatelnost některých látek a zapříčiňuje nedostatek živin v organismu. Nedostatek vlákniny pak může způsobovat zácpu.

Vitamíny, minerály a stopové prvky

V krmivech kromě základních živin najdete také vitamíny, minerály a další stopové prvky. Tyto látky jsou důležité pro správné fungování organismu a posilování imunity. A stejně jako si lidský organismus neumí některé látky sám vytvořit, neumí to ani pejsci. Proto je potřeba jim vitamíny a minerály dodávat formou kvalitního krmiva, ve kterých jsou obsaženy.

 • Vitamín A je důležitý pro správný růst a podporu zraku.
 • Vitamín D ovlivňuje správný vývoj kostí a zubů.
 • Vitamín E pejsci potřebují pro zdravý nervový systém, srst a svaly. Podporuje také plodnost a chrání buňky.
 • Vitamín C je známý tím, že posiluje imunitní systém. Tento vitamín si psi sice umí sami vytvořit, ale v krmivu by měl být zastoupen alespoň v minimálním množství.
 • Vitamín H je známý spíše jako biotin. Psi jej potřebují pro kvalitní srst a zdravou kůži. Mimo to biotin ovlivňuje také funkci jater.
 • Vitamíny B komplexu podporují správnou funkci zažívání.
 • Vápník (Ca) a fosfor (P) ovlivňují spolu s vitamínem D zdravý vývoj kostí a zubů.
 • Hořčík (Mg) je nepostradatelný pro správnou funkci nervů.
 • Sodík (Na) ovlivňuje nervový systém a tělní tekutiny.
 • Draslík (K) pomáhá odbourávat tuky a cukry a je prospěšný při trávení.

Do psího krmiva se kromě výše uvedených látek přidávají také probiotika, která podporují trávení, dále glukosamin a chondroitin pro zdravé klouby a vaziva. Moderní technologické postupy umožnily i zpracovávání bylin, používá se například echinacea pro zdravý chrup. Ve složení často najdete také zeleninu, která se přidává pro vysoký obsah vlákniny. Pokud je krmivo kvalitní, dobře vyvážené a kompletní, nemusíte psovi podávat jiné doplňky.

Krmiva podle věku psa

Každý pes má v průběhu života odlišné nároky na výživu. Specifické jsou především potřeby štěňat a psích seniorů. V čem se daná krmiva liší se dozvíte v řádcích níže.

Krmivo pro štěňata

Zejména ve štěněcím věku je potřeba věnovat stravě dostatek pozornosti, pes totiž prochází náročným vývojem. Jedině když bude štěně krmené kvalitní stravou, vyroste z něj zdravý a vitální pes. Toto období trvá přibližně do 12. měsíce věku, u velkých plemen až do 18. měsíce. Z tohoto důvodu se krmiva dále dělí i podle velikosti plemene, aby pro danou velikost byly důležité látky zastoupeny v optimálním množství. 

V prvních měsících štěně potřebuje zvýšený příjem masa a důležitých vitamínů a minerálů, zejména vápníku. Dejte přednost krmivu s vysokým obsahem sušeného masa oproti tomu s masovou moučkou. Důležitý je také zvýšený příjem energie a kloubní výživy pro zdravý růst. 

Krmivo pro štěňata bývá typicky značeno jako puppy nebo junior. Kromě označení se liší také chutí, výraznější vůní a menší velikostí, aby se malým štěňátkům strava lépe kousala. Krmivem pro štěňata je možné krmit také fenky před porodem. Díky tomu získají při kojení všichni potomci potřebné živiny již od začátku svého života.

Krmivo pro dospělé psy

V kategorii krmiv pro dospělé psy je výběr skutečně veliký. Rozlišují se totiž nejen podle velikosti plemene, ale i podle zdravotního stavu a aktivity konkrétního psa. Tato krmiva bývají bohatá na bílkoviny, tuky, vitamíny a minerály a obvykle se označují jako adult.

Krmivo pro psí seniory

Dalším obdobím, ve kterém bude mít váš miláček specifické potřeby, je seniorský věk. U malých psů začíná mezi 7. a 8. rokem života, u velkých psů již okolo 5. roku. S jeho příchodem postupně klesá fyzická aktivita a hrozí přibírání na váze. Spolu s tím se také dostavuje zubní kámen či postupné vypadávání zubů.

Krmivo pro psí seniory, značené jako senior, by mělo mít nižší energetickou hodnotu, aby se přebytek neukládal ve formě tuků a pejsek důsledkem snížené aktivity netloustl. Důležité je, aby bylo krmivo dobře stravitelné, což zajistí vysoký obsah vlákniny. V tomto věku pejsci ocení také chondroitin a glukosamin, tedy kloubní výživu, která zpomaluje opotřebování pohybového aparátu. Pro psi s potížemi chrupu jsou vhodné takzvané měkké granule.

Krmiva podle velikosti plemene

Rozdílná plemena psů mají skrze svou velikost odlišné nejen dávkování, ale i složení krmiv. Rozdíly se týkají zejména kalorické hodnoty a obsahu minerálních látek a stopových prvků.

Krmivo pro malá plemena 

Malí psi nemají tak silné čelisti jako ti velcí, krmivo pro ně je proto měkčí a menší. Stejně tak je to i s velikostí balení. Protože malý bišonek, jorkšír nebo čivava nesní tolik, co například doga, mívají balení krmiv pro malá plemena také menší gramáže. Kvůli rychlejšímu metabolismu malých plemen je pak typická také vyšší energetická hodnota a vyšší obsah bílkovin, tuků a snadno stravitelných sacharidů.

Krmivo pro střední plemena 

Střední plemena tvoří nejpočetnější skupinu, patří sem kolie, bígl, pudl, kokršpaněl, teriéři a další. Mívají pevné čelisti, a tak mají tato krmiva již běžnou velikost, stejně tak průměrnou energetickou hodnotu. Vybírat můžete buďto podle konkrétní rasy, pokud daný výrobce takovou řadu nabízí, nebo podle specifických potřeb vašeho psa. Rovněž můžete krmit krmivem bez bližší specifikace, které má průměrné výživové hodnoty.

Krmivo pro velká a obří plemena

Mezi velká a obří plemena psů patří například vlkodav, chrt, doga, bernardýn nebo německý ovčák. Tato plemena již mají skrze svou velikost odlišné nároky na výživu. Potřebují více kvalitních bílkovin, aby netíhli k obezitě a nepřetěžovali klouby. Dále vyžadují dostatek vitamínů a minerálů, a vzhledem k pomalejšímu metabolismu naopak méně sacharidů.

Velkým psům nekupujte granule malé velikosti, protože mají tendenci hltat a mohli by tak granule vdechnout. Vhodné je misku s granulemi a vodou podložit, aby při sklánění pes nenabíral tolik vzduchu. Při hltání totiž dochází právě k polykání velkého množství vzduchu, což postupně vede k plynatosti a částečně může zapříčinit i nebezpečnou torzi žaludku. 

Krmiva podle specifických potřeb

Výběr krmiva je potřeba podrobit také specifickým potřebám vašeho psa, a to podle jeho aktivity nebo zdravotních problémů.

Aktivní psi

Zvýšenou aktivitu mají mladí psi nebo ti, kteří se věnují psím sportům. Ve vysoké zátěži jsou pak také psi zapojení do speciálních činností, jako je například policejní služba, myslivectví a lovectví či tažné spřežení. Pro takto aktivní chlupáče vybírejte krmivo označované jako active nebo sport. Je specifické vysokým obsahem bílkovin a tuků a všeobecně vhodnější pro zkrmování na podzim a v zimě, kdy mají psi zvýšený energetický výdej.

Obézní psi

Za nadváhu domácích mazlíčků mohou ve většině případů jejich majitelé. Zejména ve stáří je proto nutné výběr krmiva podrobit aktuálním nutričním potřebám, aby k obezitě nedošlo. Nadváha je totiž zdraví nebezpečná, přebytečná kila zatěžují pohybový aparát a pejskovi navíc hrozí cukrovka a jiné nemoci. Mějte proto pejskovu hmotnost pod kontrolou.

Pokud již k obezitě dojde, nestačí jen ubrat množství krmiva, ale je potřeba upravit jeho složení. V krmivech pro obézní psi je typicky vyšší podíl vlákniny, a naopak méně sacharidů a tuků. Zakoupit je můžete pod označením light.

Psi trpící na alergie

Alergii většinou způsobuje vyšší citlivost pejska na danou složku obsaženou v krmivu. Obvykle se projevuje průjmem, zvracením či vyrážkou a je důležité ihned po zpozorování příznaků škodlivou složku identifikovat. Kromě přihlédnutí k okolním faktorům, kterými mohou být například bleší sliny nebo nový psí šampon, bude potřeba postupně prozkoušet jednotlivé složky potravy, protože alergický test pro psy neexistuje.

Výrobci však alergiím předcházejí výrobou hypoalergenních krmiv, která ve složení postrádají nejtypičtější alergeny. Nenajdete v nich například konkrétní obiloviny, lepek či sóju. Často se v těchto krmivech nahrazuje také kuřecí maso například jehněčím.

Setkat se můžete také s pojmem holistická krmiva, která jsou vhodná zejména pro alergické psy nebo jedince s citlivým zažíváním. Jsou specifická vyváženým poměrem všech důležitých látek, kromě kterých obsahují také kvalitní maso, ovoce, zeleninu a často i bylinky.

Kastrovaní psi

Psi po kastraci rovněž potřebují speciální výživu, jinak u nich hrozí riziko nadváhy. Krmivo pro kastrované psy mívá méně tuků a sacharidů, obsahuje naopak více bílkovin a vlákniny. Příznačná je též nízká energetická hodnota, která pomáhá předcházet obezitě.

Březí a kojící feny

Stejně jako malá štěňátka potřebuje i jejich maminka zvýšenou péči a kvalitnější stravu. Složení krmiv pro březí a kojící fenky je podobné krmivu pro štěňata. Často se jedná o hypoalergenní krmiva s vysokým obsahem živočišných bílkovin z jednoho druhu masa a s množstvím vitamínů a minerálů. 

Typy krmiva pro psy – granule, konzervy a BARF

Kromě suchých granulí můžete psa krmit také konzervami, domácí vařenou stravou nebo BARFem, tedy syrovou stravou. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých variant?

Granule pro psy

Suché granule bývají pro psy méně lákavé než šťavnaté konzervy či BARF. Jsou ale nutričně nejvyváženější, posilují chrup a přizpůsobují své složení rase i velikosti psa. Pro zvýšení atraktivity se granule kombinují s konzervami, kapsičkami či pastami – při krmení je ale důležité sledovat doporučené dávkování. Relativně dlouho vydrží i po otevření balení a jsou dobře skladovatelné. Měly by se udržovat bez přístupu vzduchu, aby neztratily aroma.

Psí konzervy, kapsičky a pasty

Konzervy představují pro psy mnohem lákavější variantu. Jsou ale ze téměř 70 % tvořeny vodou, proto nejde zrovna o ekonomickou variantu. Dobře se skladují, ale po otevření se musí co nejdříve spotřebovat. Při výběru sledujte původ masa a také typ konzervy a její dávkování. Kompletní konzervy není potřeba ničím doplňovat, kromě masa v nich typicky bývají i další suroviny zajišťující nutriční vyváženost, například rýže či zelenina.

Kromě konzerv patří mezi takzvaná mokrá krmiva také kapsičky či pasty. Rovněž jsou pro psy skrze své aroma velmi lákavé, ale používají se spíše jako doplněk ke granulím či alternativa na cesty, která se dobře skladuje. 

Domácí vařená strava

Domácí vařená strava má výhodu v tom, že máte vždy přehled o použitých surovinách a jejich kvalitě a můžete tyto faktory také do značné míry ovlivnit. Na druhou stranu ale jde o složitou a časově velmi náročnou variantu, protože kromě uvaření jednotlivých surovin musíte dbát také na jejich optimální poměr a množství, aby se do dané porce vešly všechny potřebné živiny a strava byla komplexní.

BARF neboli syrová strava

Pod pojmem BARF se skrývá speciální druh stravování, pes je krmen syrovým masem a zeleninou. Díky přírodnímu a výraznému aroma je taková strava pro psy velmi lákavá, a navíc docela přirozená. Je však finančně nákladnější, proto se vyplatí nakoupit maso dopředu – zásoba pak ale vyžaduje také své místo v lednici či mrazáku. Při krmení syrovou stravou je vhodné uměle doplnit vitamíny a minerály, které maso a zelenina neobsahují.

Cena

Chcete-li svému pejskovi dopřát zdravý a vitální život, investujte do kvalitního krmiva. Levná krmiva mohou v konečném důsledku stejně přijít dráž, protože toho pejsek sní více skrze jejich nižší energetickou hodnotu. Nehledě na kvalitu použitých surovin. Pro přiblížení se podívejte níže do tabulky, kolik vás zhruba bude stát kvalitní krmivo dle velikosti vašeho psa.

Velikost plemeneSpotřeba krmiva za měsícPřibližná cena 
Mini plemena do 2 kgcca 1,5 kgzhruba 150 Kč
Malá plemena okolo 10 kgcca 5 kgzhruba 500 Kč
Střední plemena okolo 20 kgcca 8 kgzhruba 800 Kč
Velká plemena okolo 40 kgcca 15 kgzhruba 1 500 Kč
Obří plemena okolo 70 kgcca 20 kgzhruba 2 000 Kč

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Barfování

https://www.arecenze.cz/krmiva-pro-psy/#jak-vybrat-krmivo-pro-psa

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo