Nejlepší krmivo pro psy

V minulosti pes patřil ke každé vesnické chalupě. Na rozdíl od současné doby však tehdy neexistovalo žádné speciální krmivo určené pro čtyřnohé společníky. Nikoho by ani nenapadlo, že by snad mohl prodávat krmení určené výhradně pro psy – lidé zkrátka svá zvířata krmili tím, co jim zbylo při vaření, případně zpracování masa ze statku. Postupně se však na trhu začaly objevovat první produkty k nasycení psího hladu – nejprve to byly klasické granule, postupně přišly i konzervy a stále oblíbenější „kapsičky“.

Zejména majitelé psů chovaných ve městech takové výrobky velmi uvítali, neboť pro ně představovaly úsporu času, peněz i námahy při přípravě krmení. Oboustranná výhodnost vedla k tomu, že produkty ze sortimentu krmiv pro psy začaly na trhu rychle přibývat a jejich nabídka se stále rozšiřovala. Dnešní chovatelé tak mají na výběr z mimořádně velkého množství různých druhů krmení a je jen na nich, co svým čtyřnohým miláčkům naservírují. Pojďme si teď udělat trochu jasno v tom, jaké vlastně máme jako „pejskaři“ možnosti a jak se v nich vyznat.Obrázek krmiva pro psy na začátek recenze

Nejlepší krmiva pro psy dle srovnávače Heureka.cz

Jak vybrat krmivo pro psa

Již jsme zmínili, že k dostání je nepřeberné množství různých typů psího krmiva. Do jisté míry je to dáno i tím, kolik psích plemen vůbec existuje. Do dnešních dnů evidují kynologové více než 400 uznaných plemen, přičemž rozdíly mezi nimi jsou mnohdy až neuvěřitelné. Jen pro představu – hmotnost anglického mastifa (jednoho z největších plemen na světě) může být až padesátkrát větší než hmotnost plemena nejmenšího, tedy čivavy. A je samozřejmě logické, že takoví psi budou mít odlišné nároky na výživu.

Tak se však dostáváme k první ze záludností, kterou výrobci často zneužívají jako šikovný marketingový tah. Je sice pravda, že některá plemena mají jiné požadavky než jiná, pořád se však jedná o stejný živočišný druh a ve skutečnosti nemusí být složení krmiv nějak zásadně odlišné. Na obalech od granulí však často vidíme fotografie „svého“ psa (respektive svého plemene), jak se spokojeně olizuje, a získáme dojem, že právě toto krmivo je ideální pro konkrétní plemeno. Rozdíly ve složení granulí určených pro špice nebo jezevčíky je nicméně naprosto minimální. Určité rozdíly se dají najít pouze v krmivech určených pro miniaturní nebo naopak obří plemena. Zatímco malí psi dostávají menší granule s vyšším obsahem tuků a bílkovin, krmivo pro velké psy obvykle obsahuje určitý podíl nezbytné kloubní výživy.

Při výběru krmení není rozhodující plemeno, ale jiné faktory – například věk psa. Je logické, že mladí psi, kteří jsou aktivnější a obvykle i zdravější, vyžadují jinou stravu než psi staršího věku. Stejně tak specifickou skupinou jsou štěňata. Proto jsou na trhu k dostání granule určené pro psy nejrůznějšího věku, nejzákladnější je dělení na „junior“, „adult“ a „senior“. Mnoho výrobců jde však ještě dál a dávkuje krmení psům takřka po roce – takže seženete produkty určené pro psy ve věku jednoho, dvou, pěti, deseti let… Opět však musíme zdůraznit, že v tomto případě se nejedná o nic jiného než snahu vydělat.

Velmi důležité je přihlížet k tomu, jak je pes aktivní. Některá plemena psů jsou přímo „stvořena“ k pohybu, pobytu venku a sportování, případně další aktivitám, jiná nejraději lenoší na gauči a ven se jim nechce. To vše je nutné brát v úvahu, neboť pes krmený nesprávnou stravou s vyšší energetickou hodnotou snadno ztloustne. A naopak, pokud byste dostatečně nevyživovali příliš aktivního psa, riskujete zdravotní komplikace. Všímejte si tedy označení „active“ nebo, „sport“.

Speciální granule pro psy, kteří mají nadváhu

Pokud už se náhodou stalo, že váš pes váží víc, než by měl, stále tu existuje řešení v podobě odlehčených granulí pro psy s nadváhou, které představují dietní alternativu těch klasických a nemusíte tak mít dojem, že psovi odpíráte jeho běžnou denní dávku. Bývají většinou označeny jako „light“.

Dalším důležitým faktorem, ovlivňujícím potřeby konkrétních složek potravy, je případná kastrace (a nezáleží už, zda feny nebo psa). Kastrovaný jedinec je obecně výrazně náchylnější k tloustnutí, takže pokud pro něj nezvolíte rovnou dietní variantu jeho oblíbených granulí, poohlédněte se, zda by se nenašla verze určená právě pro kastrované psy – „sterilized“.

Stává se, že někteří psi (potažmo celá plemena) jsou choulostiví, snadno náchylní k onemocnění a je obtížné udržet je v dobrém zdravotním stavu. Tato zvířata bývají někdy alergická na různé složky krmiv a je velmi těžké pro ně vybrat vhodnou stravu. Proto někteří majitelé takto citlivých psů již rezignovali na nákup běžně dostupných krmiv a raději své psy krmí kupovaným masem přímo od řezníka. Než se však i vy odhodláte k tomuto kroku, zkuste zjistit, zda by vašemu psovi nevyhovovaly granule označené jako „sensitive“. Měly by obsahovat pouze ty nejnezbytnější složky, čímž se snižuje riziko, že na některou z nich bude pes alergický.

A nakonec je tu kategorie určená spíše pro majitele, než pro samotné psy – i v sortimentu krmení pro zvířata totiž nalezneme produkty označené jako „bio“. Pokud se jedná o verzi standardního krmiva, která se liší pouze ekologickým původem, pak z hlediska psa nejde o žádný problém. V současné době se však objevují trendy, před kterými veterináři důrazně varují – někteří vegetariánští majitelé psů se totiž rozhodli krmit své miláčky rovněž bezmasou stravou. Protože psi jsou však od přírody masožravci, je tento způsob výživy velmi kontroverzní a zcela jistě jej nedoporučujeme.

Nejlepší krmiva pro psy

Podívejme se nyní na to, které psí produkty jsou mezi chovateli nejoblíbenější. Na trhu působí nespočet značek, a jak už to bývá, některé jsou kvalitnější než jiné. Pokud se při nákupu ohlížíte především na cenu, pak si zřejmě vyberete v nabídce tzv. privátních značek různých supermarketů, které bývá tradičně sice nejlevnější, zato z hlediska složení nemusí být zcela nejvhodnější. Obsah masa je velmi nízký na úkor doplňkových složek (mnohdy neobsahují dokonce ani skutečné maso, pouze bílkovinné extrakty), výrobky mohou mnohdy být přesolené nebo zbytečně obsahovat vyšší podíly tuků či cukrů. Často se rovněž stává, že psům tyto výrobky ani nechutnají.Pro chovatele, kteří kladou na první místo zdraví svého čtyřnohého přítele, jsou potom určeny sice dražší, zato zcela jistě kvalitnější produkty. Pokud navíc nakupujete velká balení (například po 10 kg), obvykle můžete ušetřit poměrně slušnou sumu.A co tedy mezi chovateli „letí“, ať už z důvodu ceny, nebo kvality (případně jejich ideálního poměru)?

Brit

Náhledová fotka krmiva Brit

Jde o krmivo na rostlinné bázi, obsah masa je průměrný, ale dostatečný a krmivo je vyvážené. Slušný poměr kvalita-cena – relativně dostupný výrobek odpovídající kvality, vhodný pro všechny typy psů pro celoživotní stravu. Není však vhodné pro majitele, kteří požadují krmiva bez umělých barviv a konzervantů, případně mají další specifické požadavky na složení.

Royal Canin

Náhledová fotka krmiva Royal Canin

Opět značka s širokým sortimentem produktů, složení a průměrný obsah důležitých složek je zhruba stejný jako v předchozím případě. Chuťově je produkt u psů velmi oblíbený, bohužel neobsahuje skutečné maso, pouze bílkovinné extrakty, což je mezi odborníky neřadí na první místa.

Eukanuba

Náhledová fotka krmiva Eukanuba

Další krmivo zhruba průměrné kvality, nicméně s přijatelnou cenou a dobrou chutí. Receptura je postavena na rostlinné bázi, obsah masa je tudíž mírně podprůměrný, nicméně ve srovnání s jinými produkty stejné kategorie se jedná o relativně dobrou volbu a mezi chovateli je tato značka velmi oblíbená.

Pedigree, Propesko

Náhledová fotka krmiva Pedigree

Tato krmiva jsou mezi chovateli obzvláště oblíbená díky dostupné ceně a široké rozšířenosti. Bohužel odborníci z nich dvakrát nadšení nejsou, kvalitativně se totiž řadí spíše k podprůměrným výrobkům. Neobsahují dostatek potřebných látek: nápadný je velmi nízký obsah masa; jde o krmiva na rostlinné bázi s vysokým obsahem obilovin.

Acana

Náhledová fotka krmiva Acana

Krmivo sice dražší (až několikanásobně oproti odpovídajícím produktům stejné kategorie), kvalita je však výborná, produkt obsahuje vysoké množství potřebných látek včetně vysokého podílu masa (receptura je postavená na živočišné bázi). Je vyvážené a obsahuje kvalitní suroviny. Mezi veterináři a chovateli jedna z prvních voleb.

Nejčastěji kladené dotazy

Jak vybrat granule– Jak vybrat kvalitní granule pro psy?Čtěte složení. V dobrých granulích je vysoký obsah masa, následují obiloviny či brambory a může být i zelenina či ovoce. Řiďte se podle velikosti psa, stářím zvířete, a výživovými požadavky. Další rady k výběru najdete v samostatném článku o krmivech pro psy.

Složení stravy– Chtěla bych se zeptat zda je vhodné krmit pouze granulemi?U psů je možné bez problémů krmit pouze kvalitní granule. Ideálně ve dvou až třech denních dávkách. Nezapomínejte dávat k dispozici dostatek čerstvé vody.

Pes nežere– Proč můj pes náhle přestal jíst krmivo, na které je zvyklý?Pokud pes náhle odmítá krmivo, které bez problémů žral, může se jednat o nechutenství, které způsobuje nějaký zdravotní problém. V takovém případě je třeba věnovat pozornost celkové kondici a chování psa. Může se jednat o změnu ve složení krmiva, případně mohlo dojít ke špatnému skladování krmiva.Granule pro kočky– Může můj pes jíst krmivo, které dávám kočce?Pokud občas pes sežere krmení pro kočku, nic dramatického se určitě nestane. Ovšem dlouhodobé cílené krmení žrádlem pro kočky vhodné rozhodně není. Pes a kočka potřebují různé složení stravy.

Recenzetesty.cz
Logo