Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

DomácnostElektronika a služby

Nejlepší kombinované sporáky dle testů a recenzí 2024

Nejlepší kombinované sporáky dle testů a recenzí 2024

Kombinované sporáky jsou volně stojícím spotřebičem, který se skládá z plynové plotýnky a elektrické trouby. Kombinace těchto paliv dává ideální poměr ceny a výkonu. Vyžaduje však přípojky k oběma zdrojům energie. Při nákupu si hlídejte především funkční výbavu a nabízené programy. Samozřejmě je důležitá i velikost sporáku, abyste s ním připravili dostatek jídla a zároveň abyste ho měli kam umístit.

Jaký kombinovaný sporák vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Vítěz srovnání

Nejlepší poměr cena/výkon

Profesionální extra velká

Profesionální extra velká

Hodnocení

85 %

80 %

60 %

95 %

Název

Beko FSM 62330 DXT

Mora K 662 BW

Amica 510GE1.23PF(W)

Philco PCGD 900 X

Vzhled

Cena

12 500 Kč

6 500 kč

4 000 Kč

30 000 Kč

Klady

Velký objem trouby a prostor pro hrnce
Mnoho funkcí a pečících programů
Snadné ovládání
Hezký design

Dobrý poměr ceny a výkonu
Kvalitní zpracování
Dostatek funkcí a pečících programů
Český výrobek

Nízká cena
Skvělá úspornost
Za danou cenu dostatečná velikost
Snadné ovládání

Obrovská trouba
5 hořáků
Mnoho funkcí a pečících programů
Kvalitní a robustní zpracování
Na velikost dobrá spotřeba

Zápory

Plastové prvky

Průměrně velká trouba

Méně funkcí trouby
Nemá automatické zapalování

Vyšší cena

Energetická třída

A

A

A

A

Spotřeba (kWh)

0,91

0,97

0,79

0,94

Šířka (cm)

50

50

60

90

Objem trouby (l)

72

62

69

103

Počet plotýnek

4

4

4

5

Počet funkcí trouby

8

8

3

8

Elektrické zapalování

Ano

Ano

Ne

Ano

Pojistka plynu

Ano

Ano

Ano

Ano

[wpsm_toplist]


Obrázek zobrazuje produkt Beko FSM 62330 DXT
Beko FSM 62330 DXT

Pokud hledáte co nejvíce funkcí a prostornou troubu s velkým objemem, bude se vám líbit Beko FSM 62330 DXT. Tento kombinovaný sporák je navíc designově zajímavý. Udělá radost i náročnějším zákazníkům.

Tento kombinovaný sporák se může pochlubit šířkou 60 cm. S tím souvisí také velký objem trouby 72 litrů a dostatek místa na velké hrnce. V Beko FSM 62330 DXT najdete litinovou mřížku a na plotýnce standardní počet čtyř hořáků. Mezi pokročilé spotřebiče ho řadí především 8 režimů trouby a bohatá výbava funkcí. Mezi atraktivní prvky patří například teleskopický pojezd plechů, minutka, gril, 3D pečení nebo rozmrazování. Samozřejmostí je automatické zapnutí s bezpečnostní ochranou proti úniku plynu. Spotřebou energie se řadí do třídy A. Na jedno pečení využije 0,91 kWh. To je srovnatelné s ostatními spotřebiči včetně těch menších. Za zmínku stojí také elegantní design v nerezovém provedení.

Uživatelé chválí velikost této kombinované trouby, jednoduché ovládání a množství funkcí. Někteří však mají výhrady ke kvalitě zpracování. U modelu vyšší třídy bychom čekali například kovové ovládací prvky namísto plastových.

Funkcemi dobře vybavený kombinovaný sporák pro domácí použití, který se vyznačuje větší šířkou 60 cm, nadstandardním objemem trouby 72 l a hezkým nerezovým designem. Hodí se pro větší domácnosti a každého, kdo chce pokročilejší spotřebič.

Orientační cena: 12 500 Kč


Obrázek zobrazuje produkt Mora K 662 BW
Mora K 662 BW

V poměru nízké ceny a široké výbavy s mnoha funkcemi a dobrým zpracováním jednoznačně vede Mora K 662 BW. Jedná se o oblíbenou volbu pro menší domácnosti.

Mora K 662 BW patří mezi střední cenovou třídu kombinovaných sporáků s kvalitním zpracováním. Vzhledem k ceně má dobrou výbavu. Najdete u ní 8 režimů pečení. Součástí výbavy jsou základní funkce jako rozmrazování, minutka či ventilátor. Nachází se zde ale i zajímavé prvky v podobě chladiče dvířek. Někdo možná bude postrádat gril. Nechybí však nejdůležitější automatické zapalování a pojistka plynu. Celkově se jedná o velikostně průměrný spotřebič, přesto dostačující pro menší a střední domácnosti. Má šířku 50 cm a objem trouby 62 litrů. Patří do energetické třídy A a na jedno pečení spotřebuje 0,97 kWh.

Poměrně menší přesto spolehlivý a zákazníky chválený kombinovaný sporák. Většina uživatelů zmiňuje jako hlavní výhodu jeho poměr cena X výkon a nemá k němu prakticky žádné výhrady.

Pokud nepotřebujete příliš velký objem trouby, zaujme vás jistě tento kombinovaný sporák svým poměrem přijatelné ceny a mnoha praktických funkcí. Navíc se jedná o český výrobek.

Orientační cena: 6 500 Kč


Obrázek zobrazuje produkt Amica 510GE1.23PF(W)
Amica 510GE1.23PF(W)

Amica 510GE1.23PF(W) je zástupcem nejlevnějších kombinovaných sporáků pro nenáročné uživatele či do kuchyně na vaši letní chatu. Také zaujme svým úsporným provozem a nízkou spotřebou.

Kombinovaný sporák Amica 510GE1.23PF(W) patří nejen mezi nejlevnější výrobky, ale také zároveň mezi nejúspornější. Náleží do energetické třídy A a na jedno pečení potřebuje jen 0,79 kWh. Navzdory tomu má dostatečně velký objem trouby 69 litrů. Před nákupem byste měli vědět, že zde nenajdete tolik pokročilých funkcí v porovnání s dražšími kombinovanými sporáky. Amica 510GE1.23PF(W) disponuje pojistkou plynu a základním spodním a horním ohřevem. Jiné režimy jako gril či rozmrazování chybí. To je u levného výrobku očekávatelné. Mnohým zákazníkům však může chybět automatické zapalování. Celkově se jedná o základní, přesto robustní, spolehlivý a snadno čistitelný spotřebič.

Dle recenzí zákazníků se jedná o užší kombinovaný sporák bez automatického zapalování. S tím je však nutné při nákupu počítat. Nejvíce je na tomto spotřebiči chválená nízká cena v poměru k dostatečné kvalitě zpracování a hezký vzhled.

S tímto kombinovaným sporákem nezaplatíte moc ani za pořízení ani za provoz. Jedná se o levný, úsporný a přesto spolehlivý sporák s dostatečně velkou troubou. Nenabídne však tolik funkcí jako dražší konkurence.

Orientační cena: 4 000 Kč


Obrázek zobrazuje produkt Philco PCGD 900 X
Philco PCGD 900 X

Philco PCGD 900 X bude ideální volbou pro profesionální kuchaře, náročné zákazníky nebo pro každého, kdo vaří ve velkém. Tomuto obrovskému a cenově dražšímu kombinovanému sporáku nechybí žádné funkce.

U profesionálního Philco PCGD 900 X lze bez obav prohlásit, že nabízí snad všechny funkce, na které si vzpomenete. Vedle základního grilu či minutky je vybavený také teplotní sondou, teleskopickým výsuvem plechů, otočným rožněm nebo WOK hořákem. Nabídne 8 programů trouby a samozřejmě také automatické zapalování i bezpečnostní pojistku plynu. K TOP produktům ho řadí i nadstandardní šířka 90 cm. Na to myslete při plánování umístění do kuchyně. S většími rozměry souvisí rovněž větší počet pěti plotýnek namísto obvyklých čtyřech a obrovský objem trouby 103 l. Navzdory velikosti spotřebuje na jedno pečení jen běžných 09,4 kW. Energetická třída je A.

Tomuto kombinovanému sporáku není co vytknout. Někteří uživatelé by ocenili kovové knoflíky namísto plastových a větší úložný prostor, což by ale bylo na úkor objemu trouby. Chválené jsou hlavně perfektní funkce a dostatek místa na pekáče i velké hrnce.

Tento kombinovaný sporák patří mezi to nejlepší, co na trhu najdete. Za pochvalu stojí především mnoho programů a extra šířka, se kterou souvisí i velký objem trouby. Za pořízení si však připlatíte.

Orientační cena: 30 000 Kč


Jak vybrat nejlepší kombinovaný sporák

U kombinovaného sporáku budete muset řešit dva neoddělitelné spotřebiče – plotýnku a troubu. Jako první zvažte, zda pro vás bude ideální volně stojící spotřebič či zda byste raději chtěli vestavět do své linky plotýnku a zvlášť sporák. V případě volně stojícího provedení se podívejte na výhody a nevýhody využívání plynu a elektřiny u jednotlivých částí.

Pokud zjistíte, že je pro vás nejlepší volbou plynová plotýnka a elektrická trouba, bude již následný výběr kombinovaného sporáku hračka. Nyní je nejdůležitější se rozhodnout, jaké funkce a režimy pečení chcete využívat. Projděte si možnosti, které se na trhu nabízí. Rozhodně doporučujeme neopomíjet především bezpečnostní funkce a praktické prvky, které vám usnadní čištění, používání a nastavování sporáku.

Mezi další podstatné parametry pak patří rozměry a spotřeba. Velikost kombinovaného sporáku je důležitá kvůli objemu troubu i proto, aby spotřebič zapadl do vaší domácnosti. U energetické náročnosti si pohlídejte příkon, energetickou třídu i spotřebu na jeden pečící cyklus. Mnoho zákazníků potom jistě při výběru zohlední také cenu.

Jak vybrat kombinovaný sporák stručně:

  • Typy paliva – pro provoz kombinovaného sporáku je nutná přípojka elektřiny i plynu. Podívejte se, jaké mají tyto zdroje výhody a nevýhody a zvažte, zda pro vás bude jejich smíšené provedení to nejlepší.
  • Funkce a programy pečení – říkají, co vše sporák dokáže, jak je bezpečný, jak snadno se čistí a jak snadno se ovládá. Těmto údajům věnujte zvýšenou pozornost, protože se jedná o zásadní schopnosti celého spotřebiče.
  • Rozměry – většina kombinovaných sporáků má šířku 50 nebo 60 cm. Také si změřte jeho hloubku, aby dobře zapadl do vaší kuchyňské linky. Velikost ovlivňuje objem trouby i počet hořáků. Ty nejčastěji bývají čtyři.
  • Spotřeba – Ne vždy menší znamená úspornější. Podívejte se na energetickou třídu, příkon a spotřebu energie na jeden pečící cyklus.
  • Cena – zvažte, kolik chcete za kombinovaný sporák zaplatit a zda cena odpovídá vašim požadavkům na výbavu spotřebiče.

Vestavný nebo volně stojící

Pokud si právě zařizujete kuchyni, máte na výběr ze dvou hlavních konstrukčních variant, jak umístit sporák:

  • Vestavné sporáky
  • Volně stojící sporáky
Obrázek zobrazuje schéma typů sporáků dle umístění
Typy sporáků dle umístění – zdroj: www.arecenze.cz

Vestavné sporáky

Vestavné sporáky ve skutečnosti nejsou sporákem v pravém slova smyslu. Jedná se o samostatnou plotýnku a troubu. Zabudovávají se do kuchyňské linky odděleně a není nutné, aby se nacházeli na stejném místě. Tento způsob vyžaduje větší stavební úpravy a je finančně nákladnější. Zároveň ale vyniká sladěným designem celé kuchyně. Výhodou také je, že když se spotřebiče pořizují zvlášť, můžete je vzájemně bez omezení kombinovat.

Volně stojící sporáky

Volně stojící sporáky mají v horní části plotýnku a z čela troubu. Jakožto jeden spotřebič se připojují na zdroj energie společně a mohou ušetřit místo v kuchyni. Pro instalaci nejsou nutné větší stavební zásahy. Plusem je také nižší cena. Volně stojící sporáky můžete postavit kamkoliv do prostoru i ke kuchyňské lince, aby byly opticky její součástí. Nikdy však barevně a tvarově nezapadnout tak jako vestavné typy, které nemusí být ani viditelné.

Typy sporáků podle paliva

Pokud se rozhodnete pro volně stojící sporák, budete si muset hlídat, aby plotýnka s troubou využívaly takové palivo, jaké požadujete. Otázka zdroje energie závisí především na tom, jakou máte přípojku. Pokud máte doma zavedenou jen elektřinu, budou vaše možnosti do velké míry omezené. Disponujete-li také plynem, lze si již vybírat z mnohem více variant. Celkově na trhu najdete:

  • Elektrické sporáky (elektrická plotýnka a elektrická trouba)
  • Plynové sporáky (plynová plotýnka a plynová trouba)
  • Kombinované sporáky (plynová plotýnka a elektrická trouba)
  • Sporáky na pevná paliva

Jak z přehledu možností vyplývá, pro instalaci kombinovaného sporáku potřebujete mít připojení na elektřinu i plyn. U elektřiny je někdy nutné třífázový přívod a napětí 400 V. Splňuje-li tyto podmínky vaše domácnost, můžete využívat kombinaci plynového sporáku a elektrické trouby. V krajním případě lze nahradi přípojku plynu lahvemi s propan-butanem. Některé již na to mají specializovanou trysku. U těch ostatních ji lze vyměnit.

Topení tuhými palivy v současné době pro většinu lidí nepředstavuje příliš lákavou alternativu. Co se týká elektřiny a plynu, každý energetický zdroj má své výhody a nevýhody. Kombinované sporáky se snaží co nejlépe využít pozitivní vlastnosti obou a minimalizovat zápory. 

Obrázek zobrazuje schéma typů sporáků
Typy sporáků – zdroj: www.arecenze.cz

Plotýnka

V případě kombinovaných sporáků je plotýnka plynová. Pokud máte plynovou přípojku, získáte ve srovnání s elektrickými spotřebiči celou řadu výhod. Pro mnoho zákazníků je hlavním argumentem nižší pořizovací cena. Také za provozní náklady nezaplatíte tolik. Plynové plotýnky mají minimální tepelné ztráty a ihned hřejí naplno bez nutnosti čekání. Dalším plusem je snadná regulace plamene.

Samozřejmě plynová plotýnka má ve srovnání s elektrickou i nějaké nevýhody. Tou asi nejzásadnější je horší údržba. Zatímco elektrické plotýnky zejména sklokeramického nebo indukčního typu snadno otřete, zde máte mnohem více záhybů na čištění. Elektrická provedení také nabízejí více funkcí. Ty ovšem nejsou u plotýnky tak důležité jako u trouby.

Většina kombinovaných sporáků má čtyři plotýnkové hořáky, jen výjimečně je jich pět nebo naopak jen tři. Tím se hodně liší od elektrického provedení, kde bývá počet mnohem více rozmanitý. U obou variant najdete různé velikosti plotýnek na menší i větší hrnce.

Typ plotýnkyPlynová (u kombinovaných sporáků)Elektrická
Výhody+ Nízká cena
+ Okamžitý ohřev
+ Snadná regulace plamene
+ Malé tepelné ztráty
+ Menší provozní náklady
+ Bez řešení připojení plynu
+ Více funkcí
+ Snadnější údržba
Nevýhody– Nutná přípojka plynu
– Méně funkcí
– Obtížnější údržba
– Vyšší cena
– Déle se nahřívá
– Obtížnější regulace teploty
– Větší tepelné ztráty
– Vyšší provozní náklady

Funkce plynové plotýnky

Jak jsme již zmínili, plynové plotýnky v kombinovaných sporácích nemají tolik funkcí jako elektrické modely. Navíc vzhledem k odlišnému principu fungování nabízejí úplně jiné vymoženosti. Mezi nejčastější patří:

  • Automatické zapalování – zážeh automaticky pomocí elektřiny otočením kolečka bez nutnosti používat sirky nebo zapalovač.
  • Pojistka hořáku – důležitý bezpečnostní prvek. Zamazuje úniku plynu v případě zhasnutí plamene.
  • Wok hořák – také známý pod názvem rychlohořák. Má větší velikost a je určený pro zvýšení výkonu. Hodí se pro práci s wok pánví. Nachází se spíše u pokročilých sporáků.

Trouba

U kombinovaných sporáků najdete elektrickou troubu. Plynová povedení nejsou totiž pro mnoho lidí tak výhodná jako v případě plotýnek. Hlavní věcí, která se ale plynu musí nechat, je nižší cena. V kombinovaném sporáku však ušetříte alespoň za plotýnku, tudíž získáte lepší poměr ceny a výkonu než u samotných elektrických nebo plynových spotřebičů. 

Dále se při pečení v plynovém spotřebiči udržuje vyšší vlhkost, tudíž se jídlo méně vysušuje. Tento problém však vyřeší správně zvolený pečící program, kterých elektrické typy nabízejí výrazně více. Také se mohou pochlubit větším počtem chytrých funkcí včetně těch pro snadné čištění. Zatímco u sporáku tolik režimů nepotřebujete a bez problémů si pro plnohodnotné použití vystačíte s chudší nabídkou plynového typu, v případě trouby se hodí. 

Elektrické trouby jasně vedou ve své jednoduchosti regulace teploty. U plynových modelů to bývá naopak velmi obtížný úkol. Zde je skutečně náročnost nastavení opačná než v případě plotýnek. Velikostně se jednotlivé typy vzájemně tolik neliší. Běžnou klasikou je u kombinovaných plotýnek objem v rozmezí od 60 do 70 litrů. Objem krom rozměrů spotřebiče závisí i na přítomnosti přihrádky na plechy. Ta ho sice snižuje, ale je praktickým úložištěm.

TroubaPlynováElektrická (u kombinovaných sporáků)
Výhody+ Méně vysušuje jídla
+ Nižší cena
+ Více funkcí
+ Více programů
+ Snadnější čištění
+ Snadnější regulace teploty
+ Bez řešení připojení plynu
Nevýhody– Méně funkcí
– Méně programů
– Obtížnější čištění
– Obtížnější regulace teploty
– Nutná přípojka plynu
– Více vysušuje jídla
– Vyšší cena

Funkce elektrické trouby

Na rozdíl od plynových typů nemají elektrické trouby o množství funkcí nouzi. Některé funkce doplňují pečící programy, které si představíme níže, jiné se starají o bezpečnost nebo pomáhají s praktickým ovládáním spotřebiče. Mezi nejčastější řadíme:

  • Osvětlení trouby – základní prvek pro snadnou kontrolu pečení. Zapne se otočným knoflíkem nebo otevřením víka.
  • Displej – zobrazuje nastavení, jaké jste si zvolili pomocí ovládacích koleček. Mimo dobu pečení může fungovat jako digitální hodiny.
  • Teleskopický výsuv plechů – vysunutí pekáče bez nutnosti přidržování. Slouží pro bezpečné nahlédnutí do plechu či podlití masa.
  • Časovač – zvuková signalizace, která se ozve po nastavené době. Používá se jako minutka při pečení, ale najde uplatnění i mimo práci s troubou; například při kynutí těsta. Pokročilé sporáky se umějí po uplynutí nastaveného času i sami vypnout.
  • Teplotní sonda – funguje jako teploměr spolupracující s troubou. Zapíchne se do pečeného masa a po naměření požadované teploty vypne zahřívání spotřebiče.
  • Dětská pojistka – bezpečností prvek, který znemožní dětem přehazovat nastavení trouby.
  • Isofront – bezpečnostní izolace přední části dveří proti popálení. Výrazně snižuje teplotu do takové míry, že se při nechtěném dotyku nezraníte. Má využití nejen pro samotné kuchaře a kuchařky při práci, ale i kvůli dětem nebo domácím zvířatům.

Programy elektrické trouby

Programy elektrické trouby slouží pro uzpůsobení pečení. Také často bývají nazývány jako druhy ohřevu. Na trhu najdete mnoho možností. Mezi nejznámější patří:

  • Spodní a horní ohřev – ve vzájemné kombinaci se jedná o základní program pečení. Zapnutí samostatně spodního nebo horního ohřevu slouží k výraznějšímu propečení z jedné strany.
  • Rozmrazování – rychlý a zároveň k jídlu šetrný program pro zmrzlé potraviny.
  • Gril – umožňuje přípravu grilovaných pokrmů s křupavou kůrkou.
  • Otočný rožeň – otočný rožeň s motorem. Pomáhá s grilováním.
  • Horký vzduch – slouží k rychlejšímu pečení a zabraňuje vysoušení jídla.
  • Ventilátor – rozhraní vzduch pro rovnoměrnou teplotu ve všech částech trouby.
  • Parní program – pro zdravé pečení a šťavnaté jídlo bez vysoušení.
  • Programy konkrétních jídel – pro přípravu pokrmů, které vyžadují specifické teplotní podmínky; např. pizza nebo zavařování.
  • Mikrovlny – generování mikrovln pro rychlý ohřev. Zastoupí mikrovlnnou troubu.

Rozměry a konstrukce

Základní kombinované sporáky mají šířku 60 cm nebo v užším provedení 50 cm. Výjimečně se setkáte také s extra širokými modely. Samozřejmě platí, že širší sporák poskytnou více prostoru pro plynové hořáky i pro elektrickou troubu. Výška a hloubka je mírně proměnlivá v rámci několika málo cm. Přesto se i na tuto hodnotu podívejte, aby sporák nevyčníval z profilu vaší kuchyňské linky.

Celkovou velikost, která souvisí také s rozměry trouby a s počtem plynových plotýnek, volte podle početnosti vaší rodiny. Budete-li vařit pro více členů domácnosti, vyplatí se vám větší spotřebič. Svou roli samozřejmě hraje také prostor v kuchyni, který máte pro sporák vyhrazený.

Energetické údaje

Informace o spotřebě najdete uvedené klasicky na energetickém štítku. Jeho hlavní část tvoří energetická třída značená známými barevnými pruhy od zeleného “A” až po červené “G”. Na trhu se setkáte jen s nejlepší třídou nebo ještě stále dobrou “B”. Dále se na štítu nachází objem trouby a spotřeba za jeden cyklus. Ta se udává kilowatthodinách (kWh).

Dalším parametrem energetické náročnosti je příkon. Ten určuje množství elektřiny spotřebované za časový úsek. Jeho jednotkou jsou watty (W). U kombinovaných sporáků všeobecně platí, že s příkonem roste i výkonnost trouby. Elektřina se spotřebovává nejen na pečení, ale i na některé funkce plynové plotýnky, jako je třeba automatické zapalování.

Design

Celkovou konstrukcí se od sebe kombinované sporáky příliš neliší. Na tvaru plynového sporáku a trouby není příliš co pozměňovat. Designově však najdete dva hlavní typy – klasické bílé spotřebiče a nerezové, které zapadnou i do tmavé kuchyňské linky. Většina výrobců nabízí v těchto variantách stejné nebo alespoň velmi podobné výrobky, takže nebudete ve výběru nijak výrazně limitovaní vzhledem spotřebiče.

Čištění

Údržba sporáku není právě oblíbenou činností. Již volbou vhodného spotřebiče si můžete ušetřit mnoho práce. Na vnější vzhled má nejvýraznější vliv design. Na lesklých površích často zůstávají otisky prstů. Naštěstí je stačí jen setřít. Většina kombinovaných sporáků má pak vnitřek z černého smaltu, na kterém nejsou nečistoty příliš vidět a který se celkově dobře udržuje.

Kombinované sporáky s elektrickou troubou se mohou pochlubit mnoha funkcemi včetně speciálních čistících programů. Ty jsou velkým plusem ve srovnání s plynovým provedení a ušetří vám spousty práce. Hlavními údržbovými programy jsou:

  • Katalytické čištění – uvnitř se nachází smaltovaná vrstva. Ta při programu čištění vstřebává a rozpouští mastnotu i další usazeniny. Tento proces však nemůže opakovat do nekonečna. Po cca pěti letech potřebují vnitřní části vyměnit.
  • Pyrolytické čištění – údržba pomocí vysokého žáru. Během čištění se trouba rozpálí a všechny usazeniny se spálí.
  • Aqua Clean – čištění pomocí páry. Jednoduše troubu s pekáčem vody zapnete a nečistoty se sami odmočí. Vy je pak lehce setřete. Vyhnete se tak pracnému drhnutí.

Cena

Kombinované typy celkově patří mezi cenově přijatelné sporáky. Přesto se nejedná o malou investici a rozhodně ne o malý spotřebič. Stejně jako u každé jiné dlouhodobé investice si před nákupem dobře rozmyslete, jaký typ vám bude vyhovovat. Také si poctivě změřte rozměry vaší linky, aby se vám domu vyhlédnutý kombinovaný sporák vešel.

Největší vliv na cenu má funkční výbava, velikost a také značka. Všeobecně se vyplatí u sporáků vybírat ověřené a známé výrobce. U nich lze očekávat delší životnost a větší spolehlivost spotřebiče. Podle cenového rozpětí můžete poznat, jak pokročilý konkrétní sporák je.

Do 5 000 Kč

Nejlevnější kombinované sporáky zakoupíte již za méně než 5 000 Kč. Nutné je však počítat s tím, že zde nenajdete žádné pokročilé funkce. Občasně chybí i základní výbava v podobě automatického zapalování či jiných režimů pečení než je horní a spodní ohřev. Rozhodně by však neměl spotřebič postrádat bezpečností prvky. Tyto kombinované sporáky využijí zejména nenároční zákazníci. Také se hodí například jako levná varianta na letní chatu.

Od 5 000 do 10 000 Kč

Plnohodnotně použitelné a již lépe vybavené kombinované sporáky stojí přibližně od 5 000 do 10 000 Kč. Mívají větší nabídku pečících programů trouby a také několik chytrých funkcí, které vám usnadní používání. Velikostně patří stejně jako předchozí cenová kategorie spíše k menším a středním. 

Od 10 000 do 15 000 Kč

Kombinované sporáky nad 10 000 Kč se již řadí k pokročilým výrobkům. Nabídnou mnoho funkcí a zpravidla i více režimů pečení, než běžně využijete. Setkáte se zde častěji s většími modely s šířkou 60 cm. Plusem je také zejména u ověřených značek dobrá kvalita zpracování s dlouhou životností.

Nad 15 000 Kč

V této cenové kategorii najdete již jen pár zcela profesionálních a pokročilých kombinovaných sporáků. Mohou se pochlubit perfektní funkční výbavou, ve které nechybí ani ty nejmodernější vychytávky. Také se často vyznačují nadstandardními rozměry s velkou troubou či dokonce s více než čtyřmi hořáky.

Zdroje:

https://ec.europa.eu/info/energy-climate-change-environment/standards-tools-and-labels/products-labelling-rules-and-requirements/energy-label-and-ecodesign/energy-efficient-products/cooking-appliances_cs

https://www.arecenze.cz/sporaky/

https://en.wikipedia.org/wiki/Kitchen_stove

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi