Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

DomácnostElektronika a služby

Nejlepší klasické vysavače dle testů a recenzí 2024

Nejlepší klasické vysavače dle testů a recenzí 2024

Ačkoliv na trhu najdete mnoho různých druhů vysavačů, klasické typy jsou stále nejoblíbenější volbou většiny zákazníků. Vynikají zpravidla velkým sacím výkonem, který byste však měli při nákupu pro jistotu zkontrolovat. Setkat se můžete se sběrem smetí do sáčků, nádobek či vodní nádržky. Svou roli hraje i velikost těchto zásobníků. Nezapomínejte ani na filtraci, hlučnost, hmotnost, dosah od elektrické zásuvky a přídavné funkce.

Jaký klasický vysavač vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Vítěz srovnání

Nejlepší poměr cena/výkon

Lehký, ekologický a levný

Hodnocení

95 %

89 %

81 %

Název

Rowenta RO 7487 EA

Sencor SVC 9000BK

Hoover KS50PET 011

Vzhled

Cena

5 500 Kč

3 500 Kč

3 000 Kč

Klady

Nadstandardní výkon
Úsporný provoz
Nízká hlučnost
Velký objem sáčků
Účinná filtrace

Skvělý poměr ceny a výkonu
Velký akční rádius
Účinná filtrace
Mnoho funkcí a příslušenství
Přijatelná hmotnost

Dobrá cena
Ekologické používání
Ve své třídě nadstandardní funkce
Nízká hmotnost
Úsporný provoz

Zápory

Vyšší cena
Vyšší váha

Vyšší spotřeba
Kratší trubka a hadice

Vyšší hlučnost
Méně účinná filtrace
Výkon nelze nastavit

Třída emisí prachu z vysavače

A

A

A

Třída účinnosti vysávání tvrdých podlah

A

A

A

Třída účinnosti vysávání koberců

A

A

A

Příkon (W)

400

800

550

Provedení sběru nečistot

sáčky

sáčky

nádoba

Objem sáčku / nádoby (l)

4,5

4

1,8

Hlučnost (dB)

58

69

78

Hmotnost (kg)

9,18

5,6

4,5

Akční rádius (m)

11

14

7,5

Indikátor plnosti sáčků

Ano

Ano

Ano

Vhodné pro alergiky

Ano

Ano

Ne

[wpsm_toplist]


Obrázek k recenzi produktu Rowenta RO 7487 EA
Recenze Rowenta RO 7487 EA

Rowenta RO 7487 EA patří mezi špičkové vysavače v mnoha parametrech. Vyniká velkým výkonem v kombinaci s úsporným provozem. Také vás potěší rekordně nízkou hlučností, velkým objemem sáčků a kvalitním zpracováním. Celkově se jedná o jeden z nejlepších běžně dostupných výrobků, jaký na trhu seženete.

Tento vysavač se sáčky o objemu 4,5 litrů má dobrý sací výkon, který si poradí se všemi nečistotami. Zároveň je se svými 58 dB jedním s nejtišších modelů klasického typu. V poměru s výkonem vás také překvapí úsporně nízkým příkonem 400 W. Takto velká účinnost svědčí o kvalitním zpracování a dobrém utěsnění. Rowenta RO 7487 EA se dále může pochlubit účinnou filtrací. Ta je zde permanentní, tudíž při použití správných sáčků vám odpadají výdaje a starosti s výměnou. Nechybí ani funkce, jako je indikátor plnosti sáčků i zanesení filtru. Samozřejmě v balení najdete mnoho nástavců. O tomto modelu byste před pořízením měli vědět, že váží 9,18 kg. Vyšší hmotnost a také cena jsou však očekávatelnou daní za perfektní provedení.

Takto špičkovému vysavači není krom vyšší ceny doopravdy co vytknout. O perfektním zpracování svědčí samé kladné uživatelské recenze, ve kterých se o něm často mluví jako o “tom nejlepším na trhu”. Zákazníkům se na Rowentě RO 7487 EA nejvíce líbí velmi nízká hlučnost, velký sací výkon, kvalita zpracování a šíře příslušenství.

Za cenu okolo 5 500 Kč získáte velmi pokročilý vysavač s mnoha funkcemi. Bude se líbit každému, kdo hledá pomocníka s dobrým výkonem a zároveň opravdu nízkou hlučností i velmi úsporným provozem. Díky kvalitnímu zpracování můžete počítat s dlouhou životností, avšak také velkou hmotností.

Orientační cena: 5 500 Kč


Obrázek k recenzi produktu Sencor SVC 9000BK
Recenze Sencor SVC 9000BK

Skvělý poměr ceny a výkonu nabízí Sencor SVC 9000BK. Tento vysavač klasického typu má velký akční rádius, mnoho funkcí a účinnou filtraci. Pokud se smíříte s trošku vyšší spotřebou, získáte spolehlivého a výkonného pomocníka. Jeho hmotnost není příliš velká. Radost vám rovněž udělají dostatečně velké sáčky.

Vzhledem k přijatelné ceně dokáže Sencor SVC 9000BK překvapivě spolehlivě uklidit jakékoliv nečistoty. Spolu se sílou sání jde ale ruku v ruce vyšší spotřeba a příkon 800 W. Tento model má také běžný nešvar levnějších výrobků v podobě plastových nástavců. Hadice a trubice jsou bohužel o něco kratší, než bývá zvykem. Jedním z hlavních plusů vysavače je jeho velký akční rádius 14 metrů, díky kterému nebudete muset neustále přepojovat kabel mezi zásuvkami. Za pochvalu také stojí kvalitní filtrace. Hlučnost 69 dB a váha 5,6 kg jsou běžnými hodnotami, s jakými se můžete u vysavačů v této třídě setkat. Sáčky s objemem 4 litry budou dostačující i pro větší místnosti. Ve výbavě najdete široké příslušenství pro luxování různých povrchů i funkci indikátoru plných sáčků.

Uživatelé si nejvíce stěžují na špatné provedení nástavců. Některým přijde vysavač hezky tichý, jiní naopak vnímají hlučnost jako vyšší. Objektivně počet decibelů dosahuje úrovně většiny levnějších klasických vysavačů. Největší pochvaly tento model sklízí za dobrou cenu v poměr k výkonu, délku přívodního kabelu a bohaté příslušenství.

Tento model osloví většinu běžných uživatelů, kteří chtějí výkonné zařízení bez nutnosti neustále přepojovat kabel. Díky kvalitní filtraci se hodí i pro alergiky. Pořídíte ho za cca 3 500 Kč. Má tak skvělý poměr ceny a kvalitního zpracování. Smířit se však musíte s větší spotřebou.

Orientační cena: 3 500 Kč


Obrázek k recenzi produktu Hoover KS50PET 011
Recenze Hoover KS50PET 011

Jako zástupce levnějších modelů jsme vybrali Hoover KS50PET 011. Kromě nízké ceny se vysavač může pochlubit i dobrou úsporností. Jedná se o typ s nádobkou namísto sáčků, tudíž budete šetřit životní prostředí i peníze na jejich nákupu. Plusem je také nízká hmotnost, díky které je Hoover jako stvořený pro přenášení.

Mezi bezsáčkovými modely stojí za povšimnutí designový Hoover KS50PET 011 s nádobou o objemu 1,8 l. Jeho ekologickou a ekonomickou stránku bez nutnosti kupování sáčků ještě podpoří nízká cena a úsporný provoz. Ačkoliv se jedná o levný typ, třídou účinnosti i emisí patří do nejlepší možné kategorie. Příkon je 550 W. Sílu sání bohužel nelze nastavit. Vysavač nabídne funkci indikátoru plnosti sáčků. Má “jen” EPA filtr. Ten pro běžné zákazníky stačí, avšak alergikům bychom doporučili účinnější provedení. Daní za kvalitní zpracování se spoustou zajímavých parametrů je u takto levného vysavače vyšší hlučnost 78 dB. Avšak i s ní patří mezi nejlepší modely, jaké můžete do 3 000 Kč sehnat. Tento Hoover se také vyznačuje opravdu nízkou hmotností 4,5 kg.

Zmiňovaný poměr ceny a výkonu je jedním z hlavních kladů, který uvádějí spokojení zákazníci. Další body si Hoover KS50PET 011 mezi uživateli často připisuje za nízkou váhu. U základní třídy se musí s nějakými omezeními počítat, avšak pro běžné použití je tento model dostačující. Největší problém je dle recenzí nemožnost nastavit si sílu sání.

Tento vysavač bude dobrou volbou pro každého, kdo chce ušetřit nebo plánuje pravidelné přenášení spotřebiče. Vzhledem k nízké ceně však nabídne dobrou účinnost a zajímavé funkce. Dále oceníte ekologické fungování díky nádobce na prach. Naopak záporem je vyšší hlučnost.

Orientační cena: 3 000 Kč



Jak vybrat klasický vysavač

Na trhu najdete velké množství klasických vysavačů. Jako první byste je měli roztřídit podle toho, jaké modely pro vás nabízejí dostatečný výkon a jaké mají ideální typ sběru odpadu. Na výběr máte ze suchých nádob, nádrží s vodou, jednorázových sáčků nebo sáčků na více použití.

Spolu s výkonem souvisí také spotřeba a s typem zásobníku jeho objem. Podívejte se na energetickou náročnost vysavače a zkontrolujte si, zda se sáčky / nádoba nabízí v odpovídající velikosti. Velmi důležitým parametrem je také filtrace. Kvalitní filtr je vždy důležitý a obzvláště zvýšenou pozornost by mu měli věnovat alergici.

Myslete na to, že klasické vysavače jsou poměrně velkými a také hlučnými přístroji. Před pořízením byste měli dobře zvážit jejich hmotnost a počet decibelů. Dále se podívejte, jaké funkce, příslušenství a nástavce u výrobku najdete a jaký je jeho dosah od zásuvky, popřípadě u akumulátorových verzí doba provozu. 

Jaký vysavač vybrat stručně:

  • Zvolte typ vysavače – klasické typy jsou vhodné na všechny podlahy a vynikají velkým výkonem. Existují však i skladnější, tišší a lehčí alternativy.
  • Zaměřte se na sběr nepořádku – chcete prach vysypávat z trvalé nádobky nebo kupovat sáčky, které pak vyhodíte? Alergikům doporučujeme sáčky na jednorázové použití nebo vodní nádržku.
  • Zkontrolujte filtraci – čím účinnější, tím lepší. Náročnější uživatelé, alergici a osoby s dýchacími potížemi by měli zvoli HEPA nebo ULPA typy.
  • Podívejte se na sací výkon – u klasických vysavačů bývá dostatečný. Pro úklid náročných podmínek byste mu však měli věnovat pozornost.
  • Zvažte komfort používání – důležitou roli pro pohodlné používání hraje objem nádoby, hlučnost, hmotnost a akční rádius.
  • Seznamte se s příslušenstvím a funkcemi – základní výbavou jsou nástavce na různé povrchy. Příjemným plusem budou pak různé praktické funkce pro pohodlnější používání.

Typy vysavačů

Klasické vysavače jsou základním a poměrně univerzálním typem. Na trhu však najdete daleko více přístrojů pro úklid podlahy. Ani o jednom nelze říct, že je nejlepší. Každému bude vyhovovat něco jiného. Záleží na tom, jaké vlastnosti preferujete a jaké jste naopak schopni oželet.

Typ vysavačeVýhodyNevýhody
Klasické vysavače+ Dobrý poměr ceny a výkonu
+ Dostatečná síla sání
+ Velký výběr
+ Vhodné pro všechny povrchy
– Mírně vyšší hmotnost
– Trochu vyšší hlučnost
– Mírně horší mobilita
Centrální vysavače+ Vestavěné v každé místnosti – není nutné přenášení
+ Dostatečná síla sání
+ Vhodné pro všechny povrchy
– Vyšší cena
– Malý výběr
– Vestavěné – nelze vzít např. na chatu
Průmyslové vysavače+ Obrovská síla sání+ Obrovský objem nádoby+ Vhodné pro všechny povrchy+ Vhodné pro extrémní znečištění– Vyšší cena- Velká hmotnost- Velká hlučnost- Špatná mobilita
Tyčové vysavače+ Přijatelná cena+ Snadná manipulace+ Jednoduché použití+ Nemusíte se ohýbat– Často podprůměrný výkon
– Mohou mít problém s koberci
– Úklid může být fyzicky náročný
Ruční vysavače+ Nízká cena
+ Nízká váha
+ Snadná manipulace
+ Jednoduché použití
– Malý výkon
– Nevhodné pro celé místnosti
2v1 vysavače+ Kombinují výhody tyčového a ručního typu– Často podprůměrný výkon
– Ne vždy dobrý poměr výkonu a ceny
Robotické vysavače+ Úklid bez práce
+ Mnoho chytrých funkcí
+ Obvykle spolehlivý úklid
+ Vysávají a mohou i vytírat
+ Tiché
– Vyšší cena
– Mohou mít problém s koberci
– Mohou mít problém se členitým prostorem
– Nezvládnou vysoké prahy

Sáčky a nádoby na odpad

Klasické vysavače se dělí podle toho, jakým způsobem je ukládaný odpad. Každé řešení má své výhody i nevýhody. Setkat se na trhu můžete se čtyřmi provedeními:

  • Jednorázové sáčky,
  • Sáčky na více použití,
  • Sběrná nádoba na sucho,
  • Sběrná nádoba s vodou.
Schéma pytlík nebo nádobka
Ukládaní odpadu – zdroj: www.arecenze.cz

Jednorázové sáčky

Jednorázové sáčky se jednoduše vloží do vysavače a po naplnění se vyjmou a vyhodí i s vnitřním nepořádkem. Již na první pohled je jasné, že se nejedná o příliš ekologické řešení. Zanedbatelné nejsou ani náklady na nákup dalších zásobníků. Pokud vám sáčky dojdou a vy zapomenete koupit další, nebude možné vysávat.

I přes tyto nedostatky mají sáčkové vysavače nesporné výhody. Jsou zcela bezpracné. Nemusíte nic vysypávat ani vymývat. Kromě snadné manipulace je velkým plusem také to, že nepřijdete do kontaktu s nepořádkem. Hygienické provedení jednorázových sáčků lze doporučit i pro alergiky; zvláště typy se záklopkou a v kombinaci s účinnými filtry.

Sáčky na více použití

Sáčky na více použití nejsou tak oblíbené jako jednorázová provedení. Mají ale ve srovnání s nimi určité výhody. Nemusíte je po každém použití vyhazovat. Tím šetříte peníze i přírodu. Vysypávání však zabere trošku času. Navíc se nevyhnete kontaktu s prachem. Při používání dávejte pozor na trvanlivost sáčků. Až začnou vypadat opotřebovaně, nesnažte se zbytečně natahovat jejich životnost. Při protrhnutí by uvolněný bordel zanášel vnitřek vysavače.

Sběrná nádoba na sucho

Hlavním plusem tohoto provedení je, že nevyžaduje investice do sáčků. Vysavače se sběrnou nádobou, která pracuje na sucho, se v tomto ohledu velmi podobají modelů se sáčky na více použití. Nádobka je ale více odolná a nehrozí její protrhnutí opakovaným používáním. Shodnými vlastnostmi jsou bohužel také vyšší prášivost a nutnost pravidelného vysypávání. 

Sběrná nádoba s vodou

Vodní nádoba kombinuje výhody více typů. Stejně jako sáčky na jedno použití zabraňuje prášivosti. Smetí se nasaje do vody a při vylévání se nevznáší zpět do vzduchu. To ocení zejména alergici. Na rozdíl o jednorázových pytlíčků je toto provedení ekologičtější, protože nádržka vydrží neomezeně dlouho. Nemusíte dokupovat sáčky, ale logicky se nevyhnete pravidelné údržbě. Ta je však jednodušší než u suché nádoby či sáčků na více použití.

Mírnou vadou na kráse je mnohdy průhledná nebo polo-průhledná nádržka na vodu. Přes její stěnu lze kontrolovat výšku hladiny, ale zároveň tak mohou být vidět nasáté nečistoty, což nevypadá moc hezky. Jedná se však jen o estetický detail. Naopak funkčním plusem je možnost uklízet i mokré nečistoty. Rozlitou vodu nemusíte stírat; prostě ji vyluxujete do sucha.

Všechna suchá provedení můžete v případě nenaplnění během jednoho vysávacího procesu bez starostí nechat stát a použít klidně i za několik dní. Zásobník s vodou byste naopak měli vylévat po každém úklidu, i když nebude výrazně znečištěný. I mírně špinavá voda by začala za několik dní nepříjemně zapáchat.

Objem zásobníku

Ať už si vyberete jakýkoliv konstrukční typ ukládání odpadu, vždy budete řešit také objem zásobníku. U bezsáčkových modelů je to jednodušší. Zpravidla postačí běžná nižší hodnota 1,5 až 2 litry. Lze je totiž kdykoliv vyprázdnit. Pokud se rozhodnete pro sáčkové provedení, měl by se objem odvíjet od velikosti obytných prostorů. Čím větší byt máte, tím vyšší parametr budete potřebovat.

Velikost bytuMinimální objem sáčku
Do 50 m²2 až 3 litry
50 až 150 m²3 až 4 litry
Nad 150 m²Více než 4 litry

Nikdy není na škodu zvolit větší objem zásobníku, než jaký potřebujete. Díky němu nebudete muset sáčky tak často měnit a nádobu vysypávat. V případě nádržky s vodou to ale neplatí. Větší objem neumožňuje dlouhodobější bezstarostné používání v rámci více dní. Pravidelnému vylévání se zvětšením objemu nevyhnete.

Větší zásobník na nepořádek se vám bude hodit i u silněji znečištěných prostorů. Pokud máte například domácí mazlíčky, kteří pouští chlupy, určitě sáhněte po objemnějších modelech. Stejně tak, pokud vysáváte například chodby, kde se lidé pohybují v obuvi.

Filtrace

Důležitou součástí vysavače jsou filtry. Ty pohlcují prach a zabraňují jeho unikání do těla spotřebiče i vyfukování do vzduchu. Podmínkou k jejich správnému fungování je však kvalitní utěsněná konstrukce vysavače. Filtrace obvykle probíhá v několika krocích:

  • Sáček,
  • Vstupní filtr,
  • Výstupní filtr.

Sáčková filtrace

Kvalita sáčků výrazně ovlivňuje vychytávání prachu a jiných drobných částic. Ty nejlepší vícevrstvé jsou dokonce srovnatelné s kvalitními filtry. Takové typy najdete pod názvem “HEPA sáčky”. Modely s nádobkou a nádržkou logicky tímto prvkem nedisponují. Musejí mít proto účinnější následující stupně filtrace.

Vstupní a výstupní filtrace

Vstupní filtr chrání motor před vniknutím prachu. Měňte ho cca po každých pěti naplněných sáčcích. Výstupní filtr zamezuje vyfukování prachu do ovzduší. Nutná je jeho občasná obměna a údržba vyfoukáním či vymytím. Výstupní typ je velmi důležitý a měl by být co nejkvalitnější. Schopnost filtrace se vyjadřuje pomocí účinnosti zachycení částeček o velikosti 0,1 až 0,3 mikrometru. Tímto systémem se filtry dělí na větší skupiny a menší třídy.

SkupinaTřídaÚčinnost / kolik zachytí částic
EPAE10minimálně 85 %
EPAE11minimálně 95 %
EPAE12minimálně 99,5 %
HEPAE13minimálně 99,95 %
HEAPE14minimálně 99,995 %
ULPAE15minimálně 99,9995 %
ULPAE16minimálně 99,99995 %
ULPAE17minimálně 99,999995 %

Kromě názvů filtrů se můžete orientovat i podle objektivního parametru zvaného “třída emisí prachu”. Ten se udává v hodnotách A až G. Stupeň A značí nejčistší vzduch s nejméně vyfukovanými částečkami. 

Příkon a výkon

Hodnota příkonu nám říká, kolik energie vysavač spotřebuje za jednotku času. Výkon zase určuje sílu sání. Měrnou jednotkou obou veličin jsou watty (W). Dávejte proto pozor, abyste je při porovnávání různých modelů vzájemně nezměnili. Sací výkon dosahuje okolo jedné třetiny příkonu (20 až 35 %). Čím vyšší procento, tím je spotřebič účinnější. Větší účinnosti pomáhá kvalitní filtrace a dobré utěsnění.

Schéma příkon vs výkon
Příkon vs výkon – zdroj: www.arecenze.cz

Síla sání

Sací výkon je velmi důležitým parametrem. Ačkoliv se může jeho menší hodnota související s menším příkonem zdát úspornější pro vaši peněženku, slabší vysavač nemusí na první pokus sesbírat všechen nepořádek. Opakované přejíždění vysávací hadicí zabere zbytečně více času a kvůli delšímu luxování stejně nakonec neušetříte. Na pořádnou sílu sání se zaměřte především u hodně znečištěných prostorů.

Hodnota sacího výkonu se u klasických domácích vysavačů pohybuje nejčastěji od 100 do 500 W. Pomyslnou hranicí vyšší třídy je 250 W. Tato zařízení sesbírají spolehlivě i velké množství nečistot a poradí si s rozměrnějším či hmotnostně těžším nepořádkem (např. kousky kovu). Kvalitní vysavač by měl mít i regulaci výkonu pro případy, kdy potřebujete vyluxovat jemnější materiály náchylné na poškození.

Kromě sacího výkonu vás o účinnosti luxování informují ještě dva parametry značené jako “třída účinnosti vysávání tvrdých podlah” a “třída účinnosti vysávání koberců”. Již dle názvu je jasné, jaká se týká kterého povrchu. Tato hodnota souvisí s různými vlastnostmi, jako je síla sání, tvar hubice či utěsnění. Může mít hodnotu A až G s tím, že A značí nejlepší vlastnosti.

Spotřeba

Jak již bylo řečeno, měli byste se při nákupu orientovat spíše podle sacího výkonu než podle příkonu. Ačkoliv jsou na sobě tyto hodnoty zpravidla závislé, síla sání vám řekne více o schopnostech daného modelu. Podle příkonu poznáte spotřebu. Čím vyšší hodnota, tím více energie vysavač pro svůj provoz potřebuje.

Dříve někteří výrobci navyšovali příkon bez zvýšení výkonu, aby daný kus působil u zákazníků účinněji. Kvůli tomu byl příkon směrnicí EU v roce omezený. Z tohoto důvodu se již téměř nesetkáte s domácími (ne průmyslovými) vysavači dosahujícími tisícovek wattů. Minimem, které na trhu najdete, je pak cca 350 W.

Kromě příkonu vás o spotřebě také informují klasické barevné pruhy na energetickém štítku. Řídit se můžete i dle parametru roční spotřeby. Ta se uvádí v kilowatthodinách (kWh) a počítá s tím, že za týden vysajete 87 m² jakožto plochu průměrného bytu. Díky tomuto údaji zjistíte, kolik vás bude provoz vysavače stát. K celkovým provozním nákladům však nezapomeňte připočítat cenu filtrů a sáčků.

Napájení

Většina klasických vysavačů se napájí kabelem ze sítě. V některých případech se však můžete setkat i s akumulátorovými typy. V takovém případě si hlídejte, aby kapacita baterie byla dostačující pro dobu, po kterou obvykle uklízíte. Hlavním kladem tohoto řešení je, že nejste omezení připojením do zásuvky. Za zápor lze zase považovat nutnost dobíjení a omezený čas vysávání.

Akční rádius

S modely napájemnými ze sítě souvisí pojem akční rádius. Jedná se o vzdálenost od elektrické zásuvky, kterou je vysavač schopný vysát. Čím větší údaj, tím větší plochu uklidíte bez nutnosti přepojování kabelu. Na tuto hodnotu má vliv délka šňůry, ale také hadice a vysávací nástavce.

Hlučnost

Klasické vysavače jsou poměrně hlučnější. Dosahují zpravidla hodnoty mezi 60 a 80 dB. To pro představu odpovídá rušné ulici. Menší počet decibelů je vždy plusem. Pokud hledáte opravdu tichého pomocníka, měli byste se spíše podívat do kategorie robotických nebo tyčových vysavačů. 

Hmotnost

Hmotnost jde mnohdy ruku v ruce s kvalitou zpracování a s výkonem. Při běžném používání váhu spotřebiče řešit nemusíte, protože vysavače disponují kolečky, pomocí kterých je posouváte. Máte-li však patrový dům, určitě nižší hmotnost při nošení ze schodů a do schodů oceníte. Nejlehčí modely mají okolo 3 kg, ty nejtěžší téměř 15 kg. Rozdíly jsou tudíž opravdu výrazné.

Funkce a doplňky

Základní výbavou vysavačů jsou nástavce. S jejich pomocí můžete uklízet různorodé povrchy. Ve výbavě dále najdete zajímavé doplňky a funkce, které vám zpříjemní užívání. Mezi nejčastější prvky patří:

  • Samonavíjecí kabel,
  • Regulace síly sání,
  • Indikátor zanesení filtru,
  • Indikátor plného zásobníku,
  • Měkčená kolečka,
  • Soft Start – pozvolné spouštění, které šetří motor.
Schéma typů nástavců vysavačů
Nástavce vysavačů – zdroj: www.arecenze.cz

Cena

Ceny klasických vysavačů mohou být opravdu rozmanité. Ne vždy ale výkon odpovídá tomu, kolik zaplatíte. Velkou roli hraje také účinnost filtrace, celková kvalita zpracování a značka produktu.

Do 3 000 Kč

Základní klasické vysavače se sáčky i s nádobami pořídíte již za méně než 3 000 Kč. Nejnižší cenová kategorie neznamená, že by tato zařízení byla málo kvalitní. Jsou spíše vhodná pro uživatele, kteří nemají příliš vysoké nebo speciální požadavky. Byt vám i ty nejlevnější modely vysají spolehlivě. V této kategorii najdete mnoho velmi lehkých přístrojů, které se snadno přenáší. Dávejte si ale pozor na dostatečný výkon.

Od 3 000 do 5 000 Kč

Většina zákazníků si bez problémů vybere svůj budoucí vysavač v cenové kategorii od 3 000 do 5 000 Kč. Najdete zde jak běžné, tak specializované modely například s výrazně velkým výkonem, objemnou nádobou či velkými sáčky. Na spotřebiče od 3 000 Kč by se měli zaměřit alergikové a lidé s dýchacími problémy. Přístroje ve střední třídě již zpravidla disponují kvalitními filtry.

Od 5 000 Kč

Top třída začíná přibližně na 5 000 Kč. Klasické domácí vysavače této cenové kategorie vám nabídnou to nejlepší, co na trhu můžete najít. Kombinují vysoký výkon, chytré funkce a kvalitní zpracování s dlouhou životností. Zpravidla se jedná o produkty známých a prestižních značek.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vysava%C4%8D

https://ec.europa.eu/info/energy-climate-change-environment/standards-tools-and-labels/products-labelling-rules-and-requirements/energy-label-and-ecodesign/energy-efficient-products/vacuum-cleaners_cs

https://www.arecenze.cz/recenze-vysavacu/

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi