Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Nezařazené

Jak vybrat snowboard pro dítě

Jak vybrat snowboard pro dítě

Snowboarding je atraktivní zimní sport, kterému propadla řada lidí. Baví děti i dospělé. Co byste jako rodiče měli vědět, než potomka postavíte poprvé „na prkno“? Jak správně vybrat snowboard pro dítě?

Kdy poprvé postavit dítě na snowboard

Poprvé by se dítě na snowboard mělo postavit o něco později než na lyžích. Doporučuje se věk cca 6 let.

Mladší dítě nemá adekvátně rozvinutou schopnost koordinace. Na lyžích už se pohybovat umí, snowboard však v předškolním věku většina dětí zvládnout nedokáže a není schopna porozumět specifickým pokynům.

V tomto věku už navíc dítě často samo jeví výrazný zájem. Mnoho z nich už lyžovat umí a snowboard představuje atraktivní, novou a dosud „neokoukanou“ záležitost. Instruktoři souhlasí i s tím, že základy z lyží se mohou malému snowboardistovi jenom hodit.

Snowboard z druhé ruky, ano nebo ne?

Faktem je, že rodiče nemohou tušit, jak dlouho a zda vůbec bude dítě snowboard bavit. Navíc děti záhy vyrostou, čemuž by se mělo přizpůsobit i jejich vybavení. Může tedy dítěti vydržet klidně jen jednu sezónu. Je však dobré snažit se za každou cenu šetřit a pořídit vybavení včetně snowboardu z druhé ruky?

Podle odborníků taková šetrnost není příliš na místě. Nový snowboard totiž bude pro dítě mnohem lépe ovladatelný. Na použitém „prkně“ mohou být stopy po použití a takto poznamenaná skluznice dokáže posléze negativně ovlivnit sjízdnost.

Počítejte tak s cenou celé sady minimálně ve výši cca 5 000 Kč. Kdo si bude chtít připlatit za lepší vybavení, může se dostat až na 8 000 Kč za set.

Výška snowboardu

Základním parametrem každého snowboardu je jeho výška. Obdobná pravidla pro výběr snowboardu platí u „prkna“ pro dospělého i pro dětskou verzi.

Pokud postavíme dítě na zem, měl by snowboard ve svislé poloze dosahovat k ramenům, nejvýše pak k bradě. Tato vzdálenost odpovídá cca 15 cm. Přibližně tak platí, že děti o výšce 132 cm potřebují snowboard o délce přibližně 112 až 121 cm.

V případě, že si nejste jisti, je vhodné podle některých návodu volit spíše kratší délku. Krátký snowboard umožní dítěti získat nad „prknem“ lepší kontrolu. Bude tak snáze dosahovat kýžených pokroků. Příliš krátký snowboard se ale, pozor, přetáčí, což způsobuje pády.

Tvar snowboardu

V tomto ohledu příliš komplikované vybírání mít nebudete. Většina snowboardů pro děti má tvar nazvaný twin tip.

Jde o snowboard se symetricky zvednutou špičkou a zadní částí. Vázání je umístěno ve středu snowboardu. Dítěti se s tímto tvarem bude velmi dobře jezdit v obou směrech, tedy dopředu i dozadu.

Pro dětské snowboardy platí vzhledem k jejich tělesné konstituci obdobné charakteristiky jako u snowboardů dámských: Oproti klasickému snowboardu jsou tvarem o něco užší a zároveň se vyrábějí z měkčích materiálů. Nemusíte tak řešit ani hmotnost malého jezdce.

Vázání

Vybrat vázání se musí podle tzv. dominantní nohy. Jde o tu, kterou bude mít dítě vpředu. Poznáte ji tak, že necháte díte přirozeně sklouznout na hladké podlaze. Jednu nohu při tom určitě upřednostní. Podle dominantní nohy se pak musí vázání seřídit.

Seřízení vázání už se vyplatí nechat na odborníkovi, i když snowboard si vyberete sami. Určitě tento aspekt nepodceňte, zejména v zatáčkách je špatně seřízené vázání posléze poznat.

Hlavně začínajícím snowboardistům a také dětem se doporučuje vázání typu step-in. Toto vázání je měkké. Bota se do něj upevní pomocí speciálního úchytu. Nazuje se našlápnutím, tímto dojde k jednoduchému zamčení boty ve vázání.

Boty na snowboard

Zejména pokud máte zkušenosti s výběrem bot na lyže, můžete v tomto směru snadno udělat chybu. Snowboardové boty by měly být dítěti pohodlné a rozhodně nesmějí být příliš těsné.

Pokud boty vpředu přesahují přes  „prkno“, jsou příliš velké. Vést to může až k tomu, že dítě v zatáčkách zavadí špičkou boty o sníh a skončí na zemi. Odborníci na zimní sporty upozorňují, že nenápadná maličkost bývá poměrně častou příčinou snowboardových karambolů.

Pokud se musíte řídit pouze číslováním a nemáte možnost boty reálně vyzkoušet, lze říci, že bota může být o půl až celé číslo větší než je obvyklá velikost nohy. Boty se určitě nekupují cíleně větší, řada výrobců však čísluje svoje výrobky nepřesně.

Chrániče a helma

Bez helmy se dítě na svahu neobejde a podobnou samozřejmostí by měl být chránič páteře. Ten se vybírá podle klasického velikostního značení S-XL. Sedět musí skutečně přesně, vyberte proto dítěti jeho obvyklou velikost. Kromě něj můžete pořídit chrániče na zápěstí, kolena a kostrč. Jen na bezpečnostní pomůcky se ale rozhodně nespoléhejte. Je však také nutné dítě poučit o základních zásadách bezpečného pohybu na sjezdovkách.

Další srovnání

5/5 - (72 votes)

O autorovi