Nejlepší kamery do auta

Autokamery jsou v dnešní době oblíbenou součástí mnoha automobilů. Tento doplněk se na první pohled může zdát poměrně zbytečný. Při mnoha situacích však možná zjistíte, že se vám autokamera bude hodit. Pokud se vám totiž stane nějaká autonehoda, kterou jste nezavinili, můžete nahrávku použít jako důkaz u případného soudu.

Aby tento materiál byl kvalitní a jednotlivé subjekty na nahrávce dobře rozpoznatelné, je potřeba vybrat dobrou autokameru. Musíte tak sledovat hned několik parametrů a dobře se informovat o tom, co kupujete.

Pokud v tomto oboru nejste zrovna kovaní a technické parametry vám toho mnoho neříkají, začtěte se do následujících řádků, které vám vše vysvětlí a provedou nákupem.

Typy kamer do auta

Jako první by při rozhodování měla padnout otázka ohledně typu autokamery. Celkem narazíte na tři typy, které se liší v možnosti záběru. Jsou to konkrétně:

  • Klasické autokamery, které jsou schopné zaznamenávat pouze to, co se děje před autem. Většinou se umisťují na přední sklo, nejčastěji na jeho horní část. Tyto kamery jsou nejobvyklejší a zároveň je jejich pořizovací cena nejpřijatelnější.
  • Duální autokamery, které kromě situace před automobilem snímají také to, co se děje uvnitř automobilu
  •  Externí kamery jsou posledním typem, se kterým se můžete setkat. Snímají jak situaci před automobilem, tak i za ním. A to vše za pomoci přídavné optiky.

Úhel snímaného záběru

Další důležitý parametr, který byste při výběru nové autokamery neměli opomíjet, je úhel záběru. Obecně by se dalo říci, že čím větší úhel záběru, tím lépe, protože se vám toho do záběru vejde více. Není to ale zcela pravda. Pokud totiž úhel překročí 150 stupňů, pak je pravděpodobné, že se obraz začne deformovat a dosáhne efektu, který je často označován jako rybí oko. Tím dochází k poklesu kvality.

Čím je ale úhel širší, tím je větší šance, že bude důležitý moment na kameře zaznamenán a do záběru se vejde. Jak si s těmito čísly poradit? Kupte takovou kameru, která bude mít minimální úhel záběru 110 stupňů. Pokud to bude více, jen lépe. Nepřekračujte ale symbolickou hranici 150 stupňů právě kvůli možné deformaci obrazu.

Velikost snímače

Velikost snímače se standardně udává v palcích a značí to, jakou kvalitu bude mít video za zhoršených podmínek. Jeho standardní velikost je 1/4 palce, ale pokud koupíte kameru do auta, která bude mít tento údaj větší, pak docílíte ostřejšího obrazu s lepším osvětlením.

Rozlišení

Udává se v pixelech, které můžete najít také pod zkratkou „px“. Čím je rozlišení snímku vyšší, tím bude kvalitnější (Zdroj: Carhelp.sk). Což se vám samozřejmě bude hodit, protože bude například možné obraz lépe přiblížit a zachytit různé detaily, které vám mohou pomoci jako důkazní materiál. Tento údaj do jisté míry souvisí s velikostí snímače. Čím je snímač menší, tím bude menší i rozlišení snímku či videa.

Vyšší rozlišení je ale náročnější na velikost dat a bude tak v paměti autokamery zabírat více místa. Pro jasnější představu přikládáme dvě častá rozlišení, které se u kamer do auta považují za standardní.

  •  Rozlišení 1920×1080 pixelů – najdete ho také pod označením Full HD rozlišení. Obraz by měl být opravdu kvalitní, ale co se kapacity týče poměrně náročný.
  •  Rozlišení 1280×720 pixelů – Toto rozlišení se někdy také značí jako HD. Nebude tak kvalitní, jako Full HD, ale zabere méně místa v úložišti a pro většinu situací by toto rozlišení mělo být dostačující.

Napájení a baterie

Většinu modelů kamer do auta je nutné neustále napájet. Mívají konektor, který lze připojit k elektroinstalaci auta. Obvykle jde o 12 V zásuvku, kterou naleznete ve svém automobilu. Pokud tedy budete hledat pro vaši autokameru umístění, myslete na to, že ji budete muset mít napojenou do zásuvky. 

Než začnete samotnou kameru nabíjet, vždy se nejprve ujistěte, že máte dostatečně nabitou vaši autobaterii. V opačném případě raději nejdříve dobijte autobaterii a až poté do zásuvky připojte autokameru.

Na trhu se kromě tohoto typu napájení setkáte také s modely, které mají vlastní akumulátor. Hlavní výhodou je to, že je můžete používat po určitou dobu, aniž by bylo nutné je napájet ze zásuvky. Hodit se to může například v situaci, kdy dojde k nehodě a vy budete chtít natočit nějaké podrobnosti z místa činu.

Problém baterií bývá takový, že špatně snášení velmi vysoké nebo naopak velmi nízké teploty. Neprospívají jim tedy mrazy ani parná léta. Díky extrémním teplotám se snižuje životnost baterie.

Funkce autokamer

Kamery do auta mají kromě pouhého natáčení i další funkce, díky kterým se stávají praktickou pomůckou pro všechny řidiče. Kromě klasického natáčení se tedy můžete setkat také třeba s:

  • GPS modulem, který dokáže zaznamenávat vaši trasu také na mapě. Vidíte tedy přesně, kde jste automobilem projížděli.
  • Mikrofonem, který zaznamenává jak zvuky zvenčí, tak také ty uvnitř vašeho auta.
  • Manuálním uzamčením, které zajistí, že se vybraná nahrávka uzamkne a nedojde tak k jejímu smazání dříve, než tuto operaci sami ručně potvrdíte.
  • Automatickým zapnutím, díky kterému na provoz kamery do auta nebudete muset vůbec myslet. Zapne se sama, jakmile se rozjedete.
  • Fotoaparátem, tato funkce se může na první pohled zdát trochu zbytečná. Ale v případě, že dojde k autonehodě se může hodit pořídit pár snímků. Pak tedy není nic jednoduššího, než kameru vyjmout, a pomocí tlačítka pořídit pár fotosnímků z místa činu.

Ceny

Pořizovací cena autokamery není nijak závratná. Pokud budete hledat nějaký levnější model, který má pouze základní funkce, pak se vejdete i do 1 000 korun. V případě, že se rozhodnete pro nějakou kvalitnější variantu s širším zorným úhlem a doplňkovými funkcemi, cena se samozřejmě vyšplhá o něco výše. V takovém případě se obvykle vejdete do 3 000 korun. Pokud požadujete opravdu nadstandardní kameru s vysokokapacitní baterií, velmi širokým zorným úhlem a dalšími vymoženostmi, jako je například detekce vozidel, jízdních pruhů nebo radarů, pak si budete muset ještě o něco připlatit. Částka se pak bude pohybovat nad hranicí tří tisíc korun. Na konkrétní ceny se můžete podívat do jednotlivých e-shopů, například e-shop s autokamerami DOD.

Zdroj: Porovnávací test a recenzie najlepších kamier do auta

Recenzetesty.cz
Logo