Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Nejlepší kamery do auta dle testů a recenzí 2024

Nejlepší kamery do auta dle testů a recenzí 2024

Autokamera zachycuje dění okolo vozidla a může poskytnout hodnotný důkazní materiál, a to nejen v případě dopravní nehody. Při výběru byste se měli zaměřit na její typ a prostor, který snímá. K dostání jsou kamery s různou kvalitou záběru, proto se zajímejte o rozlišení, plynulost videa a zorný úhel. Zkontrolujte také typ napájení a velikost úložiště a prozkoumejte funkční výbavu, která zvýší bezpečnost vašeho vozidla i řidiče při jízdě.

Jakou kameru do auta vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Vítěz srovnání

Nejlepší poměr cena/výkon

Pro nenáročné

Hodnocení

97 %

90 %

82 %

Název

Eltrinex LS500 GPS

LAMAX C9 GPS

LAMAX C9 GPS

Vzhled

Cena

4 600 Kč

2 800 Kč

1 700 Kč

Klady

Nadstandardní funkční výbava

Kvalitní záběry i v noci

Plynulý záznam při 60 fps

Vysoké rozlišení

Dobrá funkční vybavenost

GPS modul

 Dobrá funkční vybavenost
Nízká světelnost pro noční záběry
Možnost hlasového ovládání

Zápory

 Vyšší cena
Možný efekt rybího oka
Větší rozměry

 Nemá magnetický držák
Nízká kapacita vestavěné baterie
Větší rozměry

 Aplikace ani zařízení není v češtině
GPS modul není součástí balení

Typ kamery

Klasická

Klasická

Klasická

Rozlišení videa (px)

2 304 × 1 296

 2 560 × 1 080

2 592 × 1 944

Frekvence

60

30

30

Úhel záběru
(°)

170

150

140

Velikost displeje (")

2,7

2,7

2

Paměťová karta

Ano, max. 64 GB

Ano, max. 64 GB

Ano, max. 64 GB

Baterie

Ano, 300 mAh

Ano, 150 mAh

Ano, 500 mAh

G-senzor

Ano

Ano

Ano

Detekce pohybu

Ano

Ano

Ano

Detekce radarů (v základní výbavě)

Ano

Ano

Ne

[wpsm_toplist]


Obrázek k recenzi produktu Eltrinex LS500 GPS
Recenze Eltrinex LS500 GPS

Kamera do auta Eltrinex LS500 GPS sice patří do vyšší cenové kategorie, avšak vyniká svou funkční vybaveností a kvalitou pořízených záběrů. I základní parametry se pyšní skvělými hodnotami, a tak je vhodná i pro náročnější uživatele.

Co se týče kvality videa, pohybují se hodnoty této kamery v nadstandardním měřítku. Díky rozlišení 2 304 × 1 296 nebudete mít problém rozluštit detaily ze zaznamenané nehody. Vše zabírá při hodnotě 60 snímků za sekundu, čímž zajišťuje dokonale plynulý záběr. V tomto ohledu patří na trhu k tomu nejlepšímu. Záběry pořizuje pod úhlem 170°, což je rovněž nadprůměrná hodnota, zde ale bohužel spíše na škodu, protože může dojít k efektu rybího oka a zkreslení záběru. Pořízená videa zaznamenává na paměťovou microSD kartu, která může mít velikost až 64 GB, což je dostatek i pro videa v tak vysoké kvalitě. Ani za funkční výbavu se kamera nemusí stydět, nechybí jí G-senzor, automatické zapnutí, detekce pohybu či GPS. Její součástí je i praktický magnetický držák, který v interiéru vozidla působí lépe než kamery přilepené nadobro.

Z uživatelských recenzí této kamery je patrné, že jsou zákazníci spokojeni jak v krátkodobém, tak i dlouhodobém horizontu. Pochvalují si přívětivý design, uživatelské prostředí v češtině a vysoce ostrý obraz. Co do poměru cena/výkon je hodnocení kamery nadstandardní.

Eltrinex LS500 GPS je model s vynikajícími parametry, jejichž hodnoty potěší i náročnější uživatele. Kamera vyniká ve frekvenci snímání, kdy se při 60 snímcích za sekundu řadí k tomu nejlepšímu, co lze na trhu sehnat. Nadstandard je to i co do funkční výbavy, nechybí jí GPS modul, detekce radarů ani pohybu. Očekávat můžete kvalitní záběry ze dne i noci.

Orientační cena: 4 600 Kč


Obrázek k recenzi produktu LAMAX C9 GPS
Recenze LAMAX C9 GPS

Za velmi dobrou cenu lze pořídit autokameru LAMAX C9 GPS, která má dobrou funkční vybavenost i obrazovou kvalitu. Nabídne přehledný displej a vynikající úhel záběru.

Na 2,7″ displeji máte dokonalý přehled o zaznamenaném videu a uživatelském prostředí, avšak je zapotřebí dobře zvážit umístění kamery, aby řidiči skrze velikost nebránila ve výhledu. Kamera nabídne naprosto optimální úhel záběru, a to 150°, což je dostačující pro pokrytí protisměru i chodníku. Záběry v rozlišení 2 560 × 1 080 pixelů umožňuje ukládat na paměťovou kartu, jež může mít maximální kapacitu 64 GB. V dané cenové relaci nabídne dobrou funkční vybavenost, ve které nechybí G-senzor, detekce pohybu, automatické zapnutí či zajímavá detekce jízdních pruhů pro zvýšenou bezpečnost řidiče na cestě. Špatné světelné podmínky této kameře ale příliš nesvědčí.

Zákazníci si v recenzích pochvalují zejména intuitivní používání a české uživatelské prostředí. Spokojenost hlásí s vysokou kvalitou pořízených záznamů a funkční výbavou, oblibu si získala chytrá asistence a detekce pohybu. Za negativa naopak vnímají zpracování držáku kamery a potřebu aktualizace na PC pro úplnost dat o radarech a také plastové provedení, které je však u tohoto sortimentu zcela normální.

Za velmi dobrou cenu můžete pořídit kvalitní autokameru s řadou praktických funkcí. Jedná se o zlatou střední cestu, za kterou neutratíte příliš moc peněz, přesto však bude pro běžné užívání dostačující. Profesionálním řidičům a náročnějším uživatelům, kteří hodně cestují po světě, však doporučujeme sáhnout jinde, a to vzhledem k zastaralosti GPS databáze.

Orientační cena: 2 800 Kč


Obrázek k recenzi produktu 70 Mai Dash Cam Pro
Recenze 70 Mai Dash Cam Pro

Autokameru 70 Mai Dash Cam Pro od známého čínského výrobce Xiaomi jsme do našeho testování zařadili skrze její cenovou dostupnost. I přesto se však jedná o dobře vybavený model, který poskytne kvalitní záznamy i v horších světelných podmínkách.

Kvalitní a čistá videa můžete očekávat i od nejlevnějšího stoupence našeho testování. Pyšní se rozlišením 2 592 × 1 944 pixelů a úhlem záběru 140°, který je optimální pro pořízení dostatečně širokého videa bez nepříjemného zkreslení v podobě efektu rybího oka. Snímá 30 snímků za sekundu, a tak jsou výsledkem krásně plynulá videa, která umožňuje ukládat až na 64GB paměťovou kartu. WiFi připojení lze využít k přenosu souborů do počítače nebo telefonu, do kterého si rovněž můžete nainstalovat intuitivní mobilní aplikaci. V základním balení ale nenajdete GPS modul, bez kterého nelze využívat některých přídavných funkcí.

Uživatelé si pochvalují poměr funkční vybavenosti a ceny. Za velkou výhodu považují WiFi připojení, díky kterému je možný přenos videí bez použití kabeláže. Líbí se také promyšlený design i velikost, která je docela kompaktní. Naopak jako negativum vnímají horší instalaci skrze uživatelské prostředí v angličtině.

Kamera za dostupnou cenu nabízí dobré parametry, které pro běžné nenáročné používání postačí. Zabírá ideální úhel záběru a má výborné rozlišení, se kterým jde ruku v ruce i podpora dostatečně velké paměťové karty pro ukládání záznamů. Bohužel v základním balení chybí GPS modul, bez kterého nelze využívat některé funkce. Některým uživatelům pak může vadit absence českého menu.

Orientační cena: 1 700 Kč



Jak vybrat kameru do auta

Autokamery slouží k monitorování dění okolo vozidla a mohou vám poskytnout leckdy velmi cenné důkazy při řešení incidentů. Pomohou identifikovat pachatele dopravní nehody či vandalismu a poslouží jako důkazní materiál pro policii i pojišťovnu. Vedle porušování dopravních předpisů však můžete autokamerou zachytit kuriózní situace či dění na obloze, nebo si nahrát projížďku neznámou zahraniční krajinou na vaší dovolené.

Aby však byly pořízené záznamy kvalitní a měly vypovídající hodnotu, měli byste se při výběru zaměřit na zpracování a technické parametry. Existuje totiž několik typů kamer do auta, přičemž každý z nich monitoruje jinou oblast dění. Na začátku se tedy budete muset rozhodnout, zda zvolíte kameru zabírající pouze prostor před, nebo za autem, nebo zda si vyberete pokročilejší model zabírající souběžně oba prostory, případně interiér.

Zajímat byste se měli také o kvalitu pořízených záznamů, kterou ovlivňuje hned několik technických parametrů. Klíčový je zejména typ snímače, jeho velikost a rozlišení. Aby vám skrze malé zorné pole autokamery nechyběl důležitý důkaz, sledujte také úhel záběru. Velmi důležité jsou zároveň i přídavné funkce a senzory, díky kterým začne kamera automaticky nahrávat při nastartování či při detekci pohybu okolo vozidla. 

Jak vybrat kameru do auta – shrnutí:

  • Vyberte typ autokamery – rozlišují se podle oblasti záběru. Monitorují buďto prostor před autem, za ním, nebo souběžně dění před i za vozidlem, případně v interiéru.
  • Porovnejte kvalitu záběrů – zaměřte se parametry ovlivňující kvalitu videa. Zajímejte se o snímač a jeho rozlišení, o plynulost videa a o použitou optiku.
  • Ověřte, zda je úhel záběru dostačující – malé zorné pole nezachytí vše. Na druhou stranu ani velký úhel není žádoucí.
  • Zkontrolujte typ napájení a velikost úložiště – tyto parametry ohlídají, aby vám žádný důležitý záběr neunikl.
  • Prozkoumejte funkční výbavu – moderní funkce usnadní používání kamery, zvýší kvalitu například nočních videí či zajistí bezpečnost řidiče na cestách.

Proč si pořídit kameru do auta?

Mnoho řidičů se ke koupi kamery do auta rozhodne až na základě nepříjemné zkušenosti s dopravní nehodou. Vyzrajte na případný nedostatek důkazů či dohady o viníkovi a pořiďte si autokameru dříve, než se s vaším vozidlem něco stane. Pomůže vám zachytit důkazní materiál, a vy se tak v případě nehody vyhnete křivévmu obvinění, složitému dokazování, výslechům či znaleckým posudkům.

Nebezpečí však nečíhá pouze na silnicích. Nejednomu se vybaví odřené auto a kromě té škody po viníkovi ani stopa, natož pak kontakt s příslibem finanční kompenzace. Kvalitní autokamera vybavená detekcí pohybu či jinými senzory vám pomůže usvědčit i tyto nepoctivé řidiče na parkovištích a v garážích nebo vandaly, kteří vám úmyslně poškrábou lak či rozbijí zrcátko. 

Viditelně umístěná kamera v autě leckdy navíc nezbedníky odradí od jejich původního záměru. Najdou se však i tací, které elektronika na palubní desce přiláká. K sehnání jsou proto i varianty, jež na první pohled vůbec nevypadají jako kamera, imitují například zpětné zrcátko. Abyste si ji ale nepořizovali jen s tím, že budete vyčkávat příchod nepříjemné situace, přečtěte si, co dalšího vám autokamera přinese.

  • Zachytíte nečekané události – meteorické roje na obloze, kuriózní hádky či neobvyklou zvířecí společnost.
  • Natočíte originální videa z dovolené, protože ta přece začíná již samotou cestou.
  • S pokročilejší kamerou s GPS získáte dokonalý přehled a evidenci o cestách.

Typ kamery do auta

Dříve, než zaměříte pozornost na funkce a technické parametry, promyslete si, jakou oblast má vaše budoucí kamera snímat. Od toho se odvíjí základní dělení.

Obrázek schématu typů kamer
Schéma typů autokamer – zdroj www.arecenze.cz

Klasická autokamera

Klasická autokamera patří mezi nejrozšířenější a cenově nejdostupnější typy. Zabírá pouze prostor před vozidlem, kde je dění sice nejživější, ale v případě, že do vás někdo narazí zezadu, nebude příliš platná. Její součástí může být displej a umisťuje se nejčastěji na palubní desku nebo do horní části čelního skla tak, aby řidiči nebránila ve výhledu. Na což dávejte opravdu pozor, protože vám jinak hrozí pokuta.

Duální autokamera

Duální autokamera je o něco pokročilejší. Navíc obsahuje další malou kameru, která je ve valné většině již bez displeje a slouží pro monitorování prostoru za autem. Případně ji lze také nasměrovat na interiér vozidla. Kamera tak současně snímá oba prostory a v závislosti na jednotlivých zorných úhlech zajistí dokonalý přehled o dění okolo celého vozu. Navíc často mívá displej a pokročilé funkce, jež vám pomohou při parkování i jízdě na silnici.

Umístění duální kamery

Hlavní kamera se umisťuje rovněž na palubní desku nebo sklo a přídavná kamera do zadní části vozidla, spolu pak bývají propojené prostřednictvím kabelu. Při výběru proto ověřte jeho délku, aby bylo možné kabeláž rozvést až do zadní části vozu a kameru umístit tak, aby pořizovala co nejlepší záběr dění za vozidlem.

Zrcátková autokamera

Zrcátkovou autokameru poznáte podle jejího zpracování. Vypadá totožně jako zpětné zrcátko ve vašem autě, na které se i umisťuje, avšak obsahuje kamery a vše potřebné pro zaznamenávání dění před i za vozidlem. Ze zadní kamery se obraz promítá na displeji a plně tak nahrazuje funkci zrcátka. Rovněž obvykle disponuje praktickými funkcemi, její displej bývá často dotykový a díky nenápadnému umístění nejméně láká případné zloděje.

Kvalita záběru

Po výběru zpracování autokamery se zajímejte o to nejdůležitější, a to tím je kvalita záběru. Ovlivňují ji tři základní parametry – typ snímače, jeho velikost a rozlišení.

Typ snímače

Kamery do auta se nejčastěji osazují dvěma typy snímačů, CMOS a CCD. Neexistuje univerzální odpověď, který je lepší a který horší. Záleží, zda preferujete menší a levnější kameru, nebo naopak větší, dražší, zato s kvalitnějším obrazem a vynikajícími výsledky natáčení za tmy.

  • CCD snímač je vynikající pro pořizování záběrů v horších světelných podmínkách a za tmy, je totiž velmi citlivý na světlo. Má ale větší rozměry a poměrně vyšší cenu.
  • CMOS snímač je menší a skrze svou cenovou dostupnost více používaný. Vyznačuje se horší citlivostí na světlo. 

Velikost snímače

Platí, že čím větší má autokamera snímač, tím vyšší bude kvalita pořízeného záznamu. Velký snímač totiž díky své ploše pohltí více světla, výsledný obraz tak bude jasnější a ostřejší s menším množstvím šumu, než jaký zachytí snímač o menší velikosti. Běžně se v autokamerách používá snímač o velikosti ¼ palce. V případě, že si pořídíte kameru s větším snímačem, můžete se těšit na opravdu ostré záběry.

Rozlišení snímače

Rozlišení se vyjadřuje počtem obrazových bodů, ze kterých je tvořeno výsledné video. Zjednodušeně řečeno platí, že čím větší rozlišení kamera má, tím je její výstupní kvalita lepší. Detailnější záběry oceníte například při rozpoznávání osob či registračních značek.

Typ rozlišeníKvalita záznamu
HD (1 280 × 720 px)Průměrná, méně detailů
Full HD (1 920 × 1 080 px)Dobrá, čitelné detaily včetně registračních značek
4K (3 840 × 2 160 px)Výborná, až 4× více detailů oproti rozlišení Full HD

Rozlišení přímo souvisí s velikostí snímače a musí být jemu úměrné. Malý snímač vysoké rozlišení nespasí, výsledný záznam nebude příliš kvalitní. Pro lepší představu níže uvádíme optimální hodnoty:

  • pro snímače o velikosti 1/4 palce je optimální rozlišení 2 MPx,
  • pro snímače o velikosti 1/3 palce je optimální rozlišení 5 MPx.

Frekvence

Pro lepší průkaznost by měly být záběry autokamery nejen kvalitní, ale také plynulé, což ovlivňuje právě frekvence snímání. Udává se v hodnotě fps, z anglického frames per second, což je v překladu počet snímků za sekundu.
Nejnižší hodnoty, s jakými se můžete na trhu setkat, se pohybují okolo 20 fps, za ideální se považuje frekvence okolo 30 fps. Pro srovnání – hodnota 25 fps je frekvencí běžného filmu. Můžete narazit i na autokamery s frekvencí 60 fps, které zachycují vysoce kvalitní záběry vhodné i k počítačové úpravě, lze je například zrychlovat, zpomalovat, přibližovat či stříhat. Běžným uživatelům ale doporučujeme volit zlatý střed.

Optika

Kvalitu výsledného záznamu výrazně ovlivňuje také použitá optika, především pak vlastnosti čoček, které svým provedením ovlivňují dva zásadní parametry:

  • Světelnost objektivu udává, kolik světla projde čočkou ke snímači. Platí, že čím je hodnota světelnosti nižší, tím více světla propustí, a tím kvalitnější bude výsledný záběr. Například pro noční záběry by měla mít kamera světelnost 1,4 až 1,6.
  • Ohnisková vzdálenost souvisí s šířkou snímaných úhlů. Větší úhel bude zabírat kamera s kratším ohniskem blíže čočce.

Úhel záběru

Dalším velmi důležitým parametrem je úhel záběru. Každá autokamera jich má hned několik – horizontální, vertikální a diagonální. Nejdůležitějším z nich je horizontální úhel, který udává šířku zaznamenávaného prostoru před, případně za vozidlem. V ideálním případě by měla kamera zabírat celou silnici včetně protisměru a chodník. Vhodné jsou úhly v rozmezí 120° až 150°, větší zorný úhel není žádoucí.

Pro přiblížení, kamera zabírající úhel okolo 90° nezachytí část běžného zorného pole, v případě nehody vám tak může chybět důležitý důkaz. Naopak zorný úhel větší než 150° způsobuje takzvaný efekt rybího oka, kdy se obraz zvětšuje a jeho kvalita zejména v detailech klesá.

Displej

Vybíráte-li autokameru s displejem, narazíte nejčastěji na modely s velikostí 1,5″ až 2,7″. Skrze displej nastavujete parametry pořízeného zařízení a pro standardní užívání je i malá velikost dostačující. Rozměry displeje totiž neovlivňují kvalitu pořízeného videa. Kamera s větším displejem může zabraňovat ve výhledu a má také větší spotřebu baterie.

Pokud si pořídíte kameru bez displeje, půjde pravděpodobně o velmi malé nenápadné zařízení. Nejčastěji se takové modely ovládají skrze WiFi a aplikaci v chytrém telefonu.

Konektivita

Každá autokamera disponuje několika vstupy a výstupy, prostřednictvím kterých se připojuje k ostatním zařízením. 

  • USB se běžně používá pro připojení autokamery k počítači nebo televizoru.
  • HDMI je výstup, skrze který lze přehrávat záznamy ve vysokém rozlišení, například na televizi.
  • AV výstup se používá pro propojení kamery s integrovaným panelem v automobilu. Moderní vozy totiž umožňují přehrávání na vestavném displeji, který je zpravidla větší než ten na kameře.
  • WiFi je bezdrátová technologie, skrze kterou je možné spárovat autokameru například s mobilním telefonem, z něhož ji poté můžete ovládat. Používá se také pro bezdrátový přenos pořízených videí.

Úložiště

Pro bezproblémové uložení videa je potřeba úložiště. Většina autokamer disponuje alespoň nějakou vnitřní pamětí, běžně v rozmezí 16 až 64 GB. Kolik hodin záznamů se na dané úložiště vejde se pak odvíjí od kvality videa. Pro přiblížení se podívejte do tabulky:

Velikost úložištěOrientační množství záznamů v daném rozlišení
16 GBaž 7 hodin v HD, přes 3 hodiny ve Full HD
32 GBaž 14,5 hodin v HD, až 7 hodin ve Full HD
64 GBaž 29 hodin v HD, přes 14 hodin ve Full HD

Interní paměť kamery je navíc často možné rozšířit vložením paměťové karty, přičemž když dojde k jejímu zaplnění, začne většina autokamer automaticky přepisovat záznamy od těch nejstarších. Jedná se o takzvané nahrávání do smyčky. Pro paměťovou kartu musí mít autokamera odpovídající slot, sledujte proto podporovaný typ karet a jejich maximální podporovanou velikost – nejčastěji se jedná o SD a microSD.

Napájení

Pro většinu autokamer je typické přímé napájení z automobilu. Přístroj se skrze kabel propojí s elektroinstalací vozidla a kdykoliv auto nastartuje, kamera se automaticky zapne. Nevýhodou těchto modelů může být slabá kapacita integrované baterie, kterou kamera začne využívat v případě, že nebude zaplý motor.

Napájení skrze baterii s sebou nese jednu nevýhodu – je nutné baterii kontrolovat a vyměňovat. Pokud to ale děláte poctivě, pak se na kameru můžete spolehnout i v případě vypnutého motoru. Typicky například při detekci pohybu okolo zaparkovaného vozidla. Při výběru proto preferujte vyšší kapacitu baterie a pamatujte na její pravidelnou kontrolu.

Funkce

Autokamery již dávno nejsou závislé na manuální obsluze řidiče. Skrze pokročilé funkce nesmažou záznamy, a dokonce se zvládnou samy zapnout i v případě vaší nepřítomnosti a nachytají například nešetrně parkujícího souseda. Přečtěte si, kterými funkcemi výrobci své produkty vybavují a nakolik vám usnadní používání kamery či zvýší bezpečnost na cestách.

  • Automatické zapnutí je typické pro modely napájené přímo z automobilu. Kamera se při každém nastartování sama zapne. 
  • Nahrávání do smyčky se projeví při zaplnění úložiště. Kamera začne automaticky přemazávat záznamy od nejstarších.
  • Vypnutí displeje je užitečné například v noci, kdy by jeho jas mohl řidiče nebezpečně oslňovat. I přes vypnutý displej kamera stále natáčí, navíc se snižuje spotřeba baterie.
  • G-senzor je velmi oceňovanou a jednou z nejžádanějších funkcí, která zabrání přemazání či poškození záběru při nárazu vozidla. Záběr bude při nehodě uzamčen a vy tak nepřijdete o důkazní materiál.
  • Detekce pohybu označovaná jako parkovací režim se vám bude hodit, pokud necháváte auto bez dozoru. V případě, že kamera zachytí okolo zaparkovaného vozidla pohyb, automaticky spustí nahrávání.
  • GPS lokátor ocení zejména profesionální řidiči, kterým usnadní trasování. Kamera díky GPS zaznamenává trasu, polohu i rychlost a například při nehodě je vůz snadno lokalizovatelný.
  • Detekce rychlostních radarů je pokročilou funkcí, která řidiče zvukovým signálem upozorní na blížící se měření rychlosti. 
  • Antikolizní systém je funkcí zvyšující bezpečnost řidičů na cestách. Na základě údajů o rychlosti vozidla a měření vzdálenosti kamera automaticky upozorní řidiče na nedostatečnou vzdálenost za jedoucím vozidlem.
  • WDR je technologie zlepšující kvalitu obrazu. Zachycuje detailní záběry ve vysokém kontrastním poměru mezi světlem a tmou. Díky této funkci kamera kvalitně natočí i osvětlené protijedoucí vozidlo.
  • Noční režim bývá zpracován v podobě LED či infračerveného přisvětlení pro zlepšení kvality nočních záznamů.
  • Fotografie umožňují některé kamery snímat pomocí tlačítka pro pořízení fotografií. 
  • Mikrofon zaznamenává zvukový záznam z interiéru vozidla. Často tak poskytne nezkreslené reakce pasažérů bezprostředně po nehodě.
  • Polarizační filtry zabraňují odrazům světla od skla.

Cena

Kamery do auta nejsou zdaleka tak nákladné, jako klasické digitální kamery či fotoaparáty. Za relativně málo peněz získáte pomocníka, který vám může ušetřit i desítky tisíc korun.  Autokamery můžete vybírat z několika cenových relací, přičemž většinou platí, že čím víc si připlatíte, tím více dostanete.

Do 1 000 Kč

V této cenové relaci narazíte na autokamery s velmi úzkou funkční výbavou. Často nedisponují ani detekcí pohybu nebo G-senzorem. Se základem musíte počítat i co se týče snímací optiky, rozlišení mívají tyto kamery nejčastěji v HD kvalitě, výjimky pak ve Full HD. Zabírají také zpravidla menší úhel, takže jsou výsledné záběry dost osekané.

Od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Autokamery s cenou do 2 000 Kč již disponují o něco lepší funkční výbavou. Často najdete i varianty s G-senzorem nebo možností automatického zapnutí. Standardně mívají zobrazovací úhel okolo 120° a slušné rozlišení ve Full HD kvalitě. Pokud ale kamera není vyloženě přizpůsobená pro natáčení za zhoršených světelných podmínek, je třeba počítat s horšími záběry za deště či v noci. 

Od 2 000 do 5 000 Kč

Nad částkou 2 000 Kč se již objevují pokročilé kamery s dobrým výkonem. Kombinují jak vynikající optiku, tak i bohatou funkční výbavu. Mívají uživatelsky přívětivé ovládání a ve většině případů nechybí čeština. Obvykle tyto varianty mívají i WiFi připojení, které mnohdy odkrývá další funkce nebo možnost bezdrátového přenosu souborů. 

Velkou výhodou této cenové kategorie je, že máte skutečně z čeho vybírat. Výjimkou nejsou kamery s velkokapacitní baterií, širokým zorným úhlem či vynikající světelností.

Nad 5 000 Kč

Cenová relace nad 5 000 Kč zahrnuje autokamery vhodné zejména pro profesionální řidiče. Vynikají skvělou snímací optikou vhodnou i pro noční záběry a poskytují kvalitní obraz s dobře vykreslenými detaily. 

V jejich nadstandardní výbavě objevíte širokoúhlý záběr v 4K rozlišení, vysokokapacitní baterie nebo GPS s detekcí radarů. Nechybí ani prémiové funkce, pomocí kterých kamera řidiče upozorní na vyjetí z jízdního pruhu (LDWS) či nedodržení bezpečnostní vzdálenosti (FCWS). Samozřejmostí je snadné ovládání a jedinou nevýhodou této kategorie je cena.

Autokamery a legislativa

V České republice není pořizování záběrů pro vlastní potřebu nijak omezováno. Pozor si však dejte v případě, že byste chtěli pořízená videa sdílet na internetu. Obecně legislativa zakazuje zveřejňování záznamů, na kterých je možné jednoznačně identifikovat osobu, a to například i skrze registrační značku vozidla. Pro zveřejnění takového videa byste museli mít souhlas dané osoby.

Dobře zvažte také umístění kamery v autě. Dodržujte pokyny výrobce, ideální je připevnění na čelní sklo do zákrytu zrcátka nebo na palubní desku. Kamera vám při jízdě nesmí jakkoliv bránit ve výhledu, jinak vám hrozí pokuta. 

Pamatujte, že než vyrazíte do zahraničí, je vhodné se seznámit s tamními pravidly pro používání autokamer. Co je někde povoleno, může být jinde zakázáno. V některých zemích se nesmí pořizovat záběry z veřejných prostranství, jinde se dokonce kamery ve vozidlech úplně zakazují.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Autokamera

https://www.arecenze.cz/kamery-do-auta/

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-341#cast5

Další srovnání

5/5 - (71 votes)
O autorovi