Jak si správně vybrat jazykový kurz

Jazykové kurzy jsou vhodnou investicí, pokud si chcete zvýšit odborné dovednosti nebo zlepšit kariérní vyhlídky. Zvažujete-li výběr jazykového kurzu, měli byste si ujasnit vaše požadavky.

Hledáte jednodenní intenzivky, pravidelné či letní jazykové kurzy? Budete docházet jako jednotlivec nebo ve skupině? Jaké dny nebo hodiny preferujete? Jaká forma výuky vám bude nejvíce vyhovovat? Budete se chtít připravit na některou mezinárodně uznávanou zkoušku (např. FCE)? Na tyto a další otázky byste měli před uhrazením kurzu znát odpověď.

Stanovte si cíl

Potřebujete se zlepšit v konverzaci, posunout na vyšší úroveň nebo si oživit již naučené znalosti? Často si můžete vybrat z kurzů pro začátečníky, mírně nebo středně pokročilé a pokročilé v dalších úrovních. Některé vzdělávací organizace nabízejí rozřazovací testy, které vám napoví, jakou úroveň si vybrat. Pokud si ani po dokončení testu nejste jisti, kontaktujte vzdělávací společnost.

Máte-li vybranou úroveň jazykového kurzu, zamyslete se nad vašimi časovými možnostmi. Ujistěte se, že budete mít na výuku i učení se doma dostatek času. Podle toho zvolte délku kurzu a formu výuky (některé jazykovky umožňují i e-learning).

Chcete-li získat mezinárodně uznávaný certifikát, vybírejte z nabídky kurzů, které mají v názvu “příprava na zkoušku …”.

Zaměřte se na reference

Prověřte si hodnocení vámi vybraného kurzu a instituce. Vzdělávací organizace by měla na svých stránkách uvádět reference bývalých studentů. Můžete si ji proklepnout i na některém portálu zabývajícím se hodnocením jazykovek.

Informujte se o lektorech

Zajímejte se, zda můžete ve vybraném vzdělávacím zařízení absolvovat výuku jak s českým lektorem, tak s rodilým mluvčím. Výběr vyučujícího se bude odvíjet od vaší jazykové úrovně a cílů. Budete-li pracovat v zahraniční firmě a dorozumívat se s kolegy z ciziny, bude pro vás rodilý mluvčí lepší variantou. Ať už se rozhodnete jakkoliv, vždy si ohlídejte, zda má vámi vybraný lektor praxi, případně kolik let a jaké vzdělání či certifikáty získal. Ideální je, pokud na něj získáte doporučení od bývalých studentů.

Přístup vzdělávací organizace

Samozřejmostí by mělo být kvalitní vybavení učeben a poskytnutí učebnic. Všímejte si rychlosti a kvality odpovědí na vaše dotazy. Máte z přístupu vzdělávací organizace dobrý pocit?

Tip na závěr: Nabízí-li jazykovka ukázkovou hodinu zdarma, využijte ji ještě před zaplacením za kurz. Zjistíte tak, jak výuka vypadá a co vás čeká.

Recenzetesty.cz
Logo