Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Nejlepší holicí strojky dle testů a recenzí 2024

Nejlepší holicí strojky dle testů a recenzí 2024

Pánský holicí strojek představuje stále oblíbenější pomoc při holení, neboť oproti břitvě nebo žiletce se s ním pracuje rychleji, snadněji i bezpečněji. Vhodný holicí mechanismus by se měl odvíjet od toho, jaký druh vousů (chlupů) máte v plánu holit. Zajímejte se o způsob nabíjení a funkce, které vám mohou používání strojku zpříjemnit. Důležitou roli hraje i kvalita provedení, voděodolnost a další vlastnosti strojku.

Jaký holicí strojek vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Nejlepší strojek na husté vousy

Ideální volba na cestování

Ekonomická varianta pro méně náročné

Hodnocení

95 %

86 %

77 %

Název

Philips AquaTouch S5400/06

Braun Series 3-3045s

Philips Series 1000 S1231/41

Vzhled

Cena

2 400 Kč

2 200 Kč

1 100 Kč

Klady

Lze použít na oba způsoby holení
Funkce rychlonabíjení
Zastřihovač v balení
Cestovní zámek
5 indikátorů stavu přístroje

Bohaté vybavení
Cestovní pouzdro
Různá barevná provedení
Pogumovaná rukojeť
Přizpůsobí se používanému napětí

Nižší hmotnost
Cenově dostupný
Praktické pouzdro
Možnost nabíjet přes síť

Zápory

Abscence cestovního pouzdra
Průměrná výdrž
Nelze použít během nabíjení
Chybí čisticí kartáček

Drahá náhradní planžeta
Postrádá cestovní zámek

Dlouhá doba nabíjení
Slabší výdrž
Nedisponuje rychlonabíjením
Pouze suché holení
Neoholí tvrdé vousy

Holicí mechamismus

Frézkový

Planžetový

Frézkový

Napájení

Akumulátor

Akumulátor

Akumulátor

Způsob holení

Morké i suché

Mokré i suché

Suché

Výdrž baterie (min)

45

45

40

Doba nabíjení (min)

60

60

480

Vodotěsnost

Ano

Ano

Ano

Hmotnost (g)

411

418

280

Cestovní pozdro

Ne

Ano

Ano


Obrázek k recenzi produktu Philips AquaTouch S5400:06
Recenze Philips AquaTouch S5400:06

iFrézkový holicí strojek Philips AquaTouch S5400/06 patří mezi voděodolné přístroje umožňující suché i mokré holení. Kvalitní břity ve třech zakulacených hlavách rotují pěti různými směry. Díky tomu si bez problémů poradí i s velmi tvrdými nebo delšími zvlněnými vousy. Pochlubit se může funkcí rychlonabíjení, praktickým zastřihovačem a cestovním zámkem. Na strojku najdete celkem 5 LED indikátorů, které vás informují o stavu baterie a dalších parametrech.

Při plném nabití baterie vydrží strojek pracovat 45 minut, čímž se řadí mezi průměr. Doba nabíjení činí 60 minut, což není příliš dlouho. Díky voděodolnosti můžete strojek využít k holení na mokro, použít ho při sprchování a očistit ho pod proudem vody. Váží 411 gramů a je poměrně skladný. Navíc je vybaven speciální pojistkou, který zabrání tomu, aby se přístroj ležící v cestovní tašce sám zapnul. Postrádá ale cestovní pouzdro, které by mu poskytlo ochranu před mechanickým poškozením.

Uživatelé oceňují kvalitu a rychlost, s jakou strojek odvádí práci. Dobře padne do ruky a je velmi tichý. Někteří uživatelé vidí problém v ceně nových frézek, protože za ně zaplatili podobnou částku jako za nový strojek.

Tento holicí strojek značky Philips vyniká svou vysokou kvalitou a výborným výkonem. Za průměrnou cenu získáte přístroj, který zvládne holit tvrdé i dlouhé vousy. Lze ho doporučit všem mužům, kteří požadují rychlé, svižné a precizní oholení.

Orientační cena: 2 400 Kč


Obrázek k recenzi produktu Braun Series 3-3045s
Recenze Braun Series 3-3045s

Holicí strojek Braun Series 3-3045s je vybaven dvěma planžetami a středovou holicí lištou. Tento holicí systém se výborně hodí při péči o kratší vousy. Disponuje rychlonabíjením, výsuvným zastřihovačem a bohatým příslušenstvím. Strojek lze zakoupit v černé nebo modré variantě. Díky pogumované rukojeti se dobře drží. Je vodotěsný a umožňuje holení na sucho i na mokro.

Planžetový strojek značky Braun potřebuje k plnému nabití 60 minut a zvládne pak pracovat 45 minut v kuse. S těmito hodnotami se setkáte u většiny lepších výrobků na trhu. Dá se využít pro mokré holení s gelem, nebo rychlé oholení na sucho. Musíte ho mít ale vždy aspoň trochu nabitý, protože se s ním nelze holit během nabíjení. Postrádá sice cestovní zámek, ale je vybaven šikovným pouzdrem, do kterého ho bezpečně uložíte. Základní výbava obsahuje také čisticí štěteček a zastřihovač.

Tento model využívají hlavně pánové, kteří preferují udržované strniště. Strojek podle nich odvádí kvalitní práci, má tichý chod a velmi snadno se čistí. Řada z nich by ocenila, kdyby měla planžeta ochranný kryt.

Planžetový strojek Braun se hodí pro pány, kteří hledají spolehlivý strojek na pravidelné rychlé holení. Hodil by se kryt na planžetu, který ale postrádají mnohdy daleko dražší strojky.

Orientační cena: 2 200 Kč


Obrázek k recenzi produktu Philips Series 1000 S1231:41
Recenze Philips Series 1000 S1231:41

Rotační holicí strojek Philips Series 1000 S1231/41 zastupuje levnější cenovou skupinu a je vhodný pro méně náročné uživatele. Hodí se hlavně pro osoby, které se holí jednou za čas. Potěší vás svou odlehčenou konstrukcí a praktickým cestovním pouzdrem. V případě potřeby ho můžete napájet i prostřednictvím kabelu.

Holicí strojek Philips vydrží po plném nabití pracovat 40 minut, čímž se řadí mezi lehký podprůměr. Doba nabíjení akumulátoru ale činí 8 hodin, což není příliš výhodné. Můžete ho ale připojit do sítě a rychle se při tom oholit, pokud potřebujete. Přestože je vodotěsný, nabízí pouze možnost suchého holení. Váží pouhých 218 gramů a součástí výbavy je cestovní pouzdro, proto se hodí i na cesty.

Recenze uživatelů jsou vesměs pochvalné. Oceňují jeho nízkou cenu, tichost a snadné ovládání. Přestože se jedná o strojek s frézkovým mechanismem, objevily se výtky k výkonu. Někteří uživatelé sdělili, že si neporadí s tvrdším porostem a vyholováním detailních kontur.

Tento model značky Philips lze doporučit k méně častému holení na sucho. Oslovit může uživatele, kteří hledají cenově dostupnou a zároveň solidně pracující variantu. Mohl by se ale nabíjet rychleji, nebo být alespoň obohacen o funkci rychlonabíjení.

Orientační cena: 1 100 Kč



Jak vybrat nejlepší holicí strojek

Elektrické holicí strojky přináší bezpečný a komfortní způsob holení, při kterém je naprosto minimální riziko pořezání. Toto zařízení nedráždí na rozdíl od žiletky kůži. Je důležité také poznat rozdíl mezi holicím strojkem a epilátorem. Epilátor vytrhává chloupky i s kořínky. Tento mechanismus využívají dámské strojky. Holicí strojek je označení pro elektrické zařízení, které umožňuje pohodlné zastřižení vousů v místě, kde vyrůstají z pokožky.

Pokud máte v plánu používat strojek také k úpravě vlasů nebo kotlet, vyplatí se vám investovat do přístroje se zastřihovacím nástavcem. Mechanismus holení volte podle citlivosti pokožky a síly vousů – některé strojky jsou výkonnější, ale mohou také více podráždit pokožku. Každý model nabízí jinou přesnost holení a ne všechny se hodí ke tvarování bradky či kníru.

Věnujte pozornost způsobu napájení. Vyplatí se vám to při cestování, protože ne vždy máte po ruce elektrickou zásuvku. Pokud se holíte často a toužíte po perfektně hladké tváři, vyplatí se vám investovat do dražšího strojku. Voděodolnost, schopnost rychlého nabíjení a další šikovné vychytávky vám pak mohou každodenní rutinu se strojkem ještě více zpříjemnit.

Jaký holicí strojek vybrat stručně:

  • Uživatel strojku – velmi záleží na tom, kdo se bude strojkem holit. Pokud ho bude využívat pouze muž se silnými vousy, měl by zvolit frézkový model s vyšším výkonem. Pánové, kteří chtějí pouze zastřihnout určité partie, si vystačí se zastřihovačem.
  • Četnost holení – pro časté holení se vyplatí sáhnout po kvalitnějším strojku, který mimo jiné vydrží i delší dobu bez nabití.
  • Způsob holení – záleží i na tom, zda se holíte na sucho či na mokro. Většina elektrických strojků se používá k suchému způsobu holení.
  • Funkce – ujasněte si, zda očekáváte nějaké speciální vychytávky, nebo chcete pouze výkonného a dobře pracujícího pomocníka při holení.

Holicí mechanismy

Vybraný typ strojku by měl vyhovovat vašemu typu vousů, holicím zvyklostem i stavbě čelistí. Pánské holicí strojky se rozdělují do dvou základních skupin podle toho, jaký holicí mechanismus využívají.

  • frézkové (rotační) strojky,
  • planžetové strojky.

Frézkové strojky

Frézkové strojky se někdy označují jako rotační. Frézkový strojek bývá osazen dvěma nebo třemi rotačními prvky, které hladce kloužou po tváři. Během rotace dochází k souměrnému zastřihování vousů. U tohoto typu strojku je velmi důležitá rychlost otáček. Čím vyšším počtem otáček disponuje, tím kvalitnější a rychlejší oholení vám poskytne. Jednotlivé rotační prvky i celá hlava bývají výkyvné, což vám umožní ještě přesněji kopírovat kontury tváře.

Tento typ holícího strojku si lépe poradí s tvrdými vousy, které rostou různými směry. Vyplatí se také v případě, že chcete jednou za pár dní zkrátit delší hrubé strniště. Většinou ale nenabízí tak precizní oholení jako planžetové strojky. Nehodí se pro pány s jemnou kůží, protože ji více napíná a namáhá. Kůže se pak snadno podráždí a vytvoří se na ní nevzhledné červené skvrny nebo pupínky.

Planžetové strojky

Na trhu je můžete najít i pod názvem foliové strojky. Základ hlavice tvoří planžeta, pod kterou se skrývají ostré břity. Tenká planžeta má v sobě drobné otvory, do kterých pronikají vousy při holení. Uvnitř jsou pak pomocí vibračních nožů zkráceny. U dnešních strojků se standardně vyskytují dvě planžety. Ty nejlepší modely na trhu bývají vybaveny i pěti planžetami – daní za perfektní kvalitu oholení je pak zákonitě vyšší pořizovací cena.

Přestože jsou planžety obvykle pohyblivé a přizpůsobují se tvaru tváře, nedovedou tak přesně kopírovat rysy tváře jako rotační prvky u frézkového strojku. Z toho důvodu se planžetové strojky hodí spíše pro muže s jemněji tvarovaným obličejem. Poskytují ale perfektní hladké oholení. Pokud máte velmi citlivou pokožku, využijete je při každodenním holení. Na obdobném principu fungují i dámské holicí strojky.

Typ holicího strojkuIdeální k holeníDoporučené pohyby
FrézkovýDelších a hustých vousůKrátké a krouživé
PlanžetovýKratších a jemnějších vousůDlouhé a rovné

Napájení

Aby mohl holicí strojek pracovat, potřebuje ke svému provozu dostatečné množství energie. Vhodný způsob napájení by se měl odvíjet od toho, jak často potřebujete se strojkem cestovat. Volba napájení ale nemá vliv na samotnou kvalitu holení. Existují celkem tři různé způsoby napájení:

  • akumulátorové,
  • síťové,
  • bateriové.
Obrázek zobrazuje schéma typů napájení holících strojků
Typy napájení holících strojků – zdroj: www.arecenze.cz

Akumulátorové holicí strojky

Tento typ strojků musíte dát nejprve nabít do sítě. Narozdíl od modelů, které vyžadují permanentní síťové připojení, v sobě mají zabudovaný speciální akumulátor. Výdrž se u každého modelu liší. Levnější vydrží pracovat 20 minut v kuse, dražší zařízení zvládnou i 60 minut. Průměr se pohybuje kolem 45 minut. Výdrž bývá někdy uvedena v počtech oholení. Některé modely můžete v případě potřeby nabíjet i bez akumulátoru přes síť.

Kvalitní lithiové akumulátory se ale nabíjí velmi rychle a dovedou si celý proces nabíjení regulovat . Proto u nich nehrozí “přebití”. Díky tomu má akumulátor delší životnost. Lithiové akumulátory jsou lepší volbou než starší nikl-metal hydridové, které se kromě horší životnosti nabíjely velmi dlouho (i 8 hodin).

Síťové holicí strojky

Jejich největší přednost spočívá v nižší pořizovací ceně. Pokud neplánujete se strojkem časté cestování, nemusí připojení do sítě představovat žádnou nevýhodu. Pouze potřebujete mít doma v bezprostřední blízkosti zrcadla zásuvku. S tímto strojkem ale můžete zapomenout na mokré holení ve sprše.

Bateriové holicí strojky

Fungují podobně jako akumulátorové strojky. Místo akumulátoru strojku poskytují energii tužkové baterie (AA nebo AAA). Dnes už se prakticky nevyrábí. Mají poměrně slabý výkon a jejich provoz není vůbec ekonomický. Na jejich místo nastoupily kvalitnější a výkonnější strojky s akumulátorem.

Druh holicího strojku podle způsobu napájeníBenefityNedostatky
Akumulátorový+ Dobrý výkon
+ Ideální na cesty
+ Umožňují mokré holení
– Potřeba pravidelně dobíjet
Síťový+ Spolehlivost– Méně praktický na cesty
– Nesmí přijít do kontaktu s vodou
Bateriový+ Skladný a kompaktní
+ Levný
– Špatná výdrž
– Nutnost kupovat a vyměňovat baterie
– Často slabý výkon

Způsob holení

Před výběrem samotného strojku byste měli mít také jasno, jaký způsob holení vám nejvíce vyhovuje. Rozlišujeme dva základní způsoby holení:

  • na mokro,
  • na sucho.

Mokré holení

Tento způsob holení je ideální pro osoby s citlivější pokožkou. Před samotným holením je potřeba si tvář zvlhčit vodou, holicí pěnou nebo gelem. Některé lepší modely holicích strojků disponují nádobkou, do které před holením gel nalijete. Přístroj vám pak během holení gel pravidelně dávkuje. Tyto gely navíc často obsahují zklidňující a pečující látky, které pleti prospívají.

Ne každý strojek se ale hodí k mokré metodě holení. Vždy si u daného výrobku ověřte, jestli je opravdu voděodolný. Poznáte to podle piktogramu sprchy.

Suché holení

Holení na sucho nevyžaduje žádnou přípravu ani zvlhčování tváře. Výhoda této metody spočívá v tom, že takto můžete využívat jakýkoliv holicí strojek. Suché holení je velmi rychlé, praktické a oblíbené při cestování.

Funkce

Moderní modely holicích strojků dovedou potěšit elegantním designem i promyšlenými vlastnostmi a funkcemi. Pokud potřebujete holicí strojek používat často, oceníte u něj bohatý výběr vychytávek. Většina z nich je velmi praktická a celý proces holení vám opravdu usnadní.

  • Voděodolnost – voděodolný strojek uplatníte při mokrém holení i ve sprše. I údržba je daleko snazší, stačí strojek opláchnout pod proudem vody.
  • Rychlonabíjení – umožní strojek rychle nabít během 5 minut, aby vám vydržel na jedno oholení. Poté ho můžete dát normálně nabíjet.
  • Indikátor nabití – u jednodušších modelů vás o stavu nabití informuje barevná LED kontrolka. Přístroje z dražší cenové skupiny bývají vybaveny displejem, který je někdy dotykový. Kromě stavu nabití zobrazuje i jiné informace.
  • Zastřihovací nástavec – hodí se k zastřihování bradky, kotlet a kníru. Umožní vám lehce vytvarovat vaše vousy do požadovaného tvaru.
  • Výkyvná hlava – umožňuje strojku ještě lépe klouzat po konturách tváře.
  • Indikátor výměny planžety – kontrolka vás upozorní, pokud planžeta potřebuje vyměnit.

Výše zmíněné funkce patří mezi ty nejběžnější a nejužitečnější. Luxusní holicí strojky pak disponují mnoha zajímavými vychytávkami, které ale nejsou naprosto nezbytné pro dobrou kvalitu oholení:

  • Zásobník na gel – u dražších modelů je zabudován speciální zásobník, který naplníte před holením gelem. V hlavici přístroje jsou otvory, kterými vám pak proudí během holení na tvář.
  • Chladicí systém – pokožka je při holení příjemně ochlazována, díky čemuž je pak méně podrážděná.
  • Snímač holení – tento systém vnímá hustotu vousů během holení a uzpůsobuje tomu i výkon strojku. Holení je díky tomu mnohem více precizní a snižuje se riziko podráždění pokožky. S touto technologií se běžně nesetkáte.
  • Propojení s mobilní aplikací – prostřednictvím telefonu můžete upravovat rychlost a výkon strojku nebo si sestavit individuální holicí plán.

Příslušenství

Součástí základní výbavy bývá štěteček na čištění strojku a zastřihovací nástavec. Dražší modely vám nabídnou ještě širší nabídku střihacích nástavců. Velmi praktické je pevné pouzdro, které oceníte na cestách. Co se týče nákupu náhradních planžet a frézek, měli byste se vždy ujistit, že jsou kompatibilní k vašemu strojku. Ideální je sáhnout po příslušenství, které nabízí výrobce ke konkrétnímu modelu.

Cena náhradních holicích hlav se ale někdy může vyšplhat k hodnotě, za kterou pořídíte zcela nový holicí strojek. Pak je třeba si ujasnit, zda by vám raději nevyplatilo investovat do úplně nového zařízení. Občas ale můžete náhradní břity sehnat v rámci výhodné akce, kdy je při nákupu většího množství cena za jeden kus výrazně nižší.

Údržba

Holicímu strojku musíte věnovat pravidelnou péči, aby co nejdéle správně fungoval. U levnějších modelů je potřeba provádět čištění ručně. Některé dražší přístroje se ale dovedou pročistit samy. Kromě jednoduché údržby po každém holení je po několika měsících také potřeba vyměnit holicí hlavy, které se opotřebovávají.

Čištění štětečkem

Údržbu pomocí štětečku můžete provádět i u levnějších strojků, které nejsou voděodolné. Speciální štěteček bývá většinou součástí základní výbavy lepších i levnějších modelů. Postup čištění je jednoduchý. Po holení byste měli nejprve sejmout ze strojku planžetu. U frézkového typu musíte odklopit kryt rotačních hlav. Štětečkem je pak třeba opatrně vymést co největší množství vousů. Na závěr se strojek opět složí.

Mytí pod tekoucí vodou

Voděodolné strojky můžete bez obav pohodlně umýt pod proudem vody. Tato metoda je velmi rychlá, jednoduchá a vhodná pro každodenní údržbu. To ale neznamená, že strojek vůbec nemusíte vymetat štětečkem. Jednou za čas byste měli štěteček k čištění použít, protože voda při oplachování nevymyje všechny vousy uvíznuté ve strojku.

Samočisticí stanice

Čisticí stanici poznáte podle označení Clean and Charge (v překladu “vyčisti a nabij”). Jedná se o nejjednodušší a nejefektivnější metodu čištění. Čistící jednotka je propojena s nabíjecím modulem. Po oholení stačí strojek pouze posadit zpátky do stanice, která ho sama dokonale vyčistí. Zbaví ho všech chloupků a vydezinfikuje. Některé se umí postarat i o promazání strojku.

Čisticí stanice vás zbaví starostí s běžnou údržbou strojku. Jediné, na co musíte myslet, je pravidelná výměna čistící kapaliny.

Cena

Výběr holicích strojků na českém trhu je velmi pestrý. Abyste získali dobře pracující výrobek, nemusíte naštěstí utrácet desítky tisíc korun. Většinu uživatelů uspokojí strojky s pořizovací cenou kolem 2 000 korun. Cenu kromě výše zmíněných parametrů ovlivňuje také kvalita provedení a použitý materiál na břity a tělo strojku. U nejluxusnějších modelů může cena přesáhnout i 10 000 korun.

Nejlevnější do 1 000 Kč

V nejlevnější kategorii najdete základní typy strojků, které nedisponují žádnými sofistikovanými funkcemi. Najdete zde jednoduché frézkové i planžetové strojky. Kvalita materiálu nebývá valná, což se projeví hlavně na hlavicích (břitech), které se velmi rychle otupí. Pokud se cena přístroje blíží k hranici 1 000 korun, může být i voděodolný, nebo je vybaven zastřihovacím nástavcem.

Od 1 000 Kč do 4 000 Kč

Většina holicích strojků spadá do střední cenové třídy. Najdete v ní i výrobky od předních světových výrobků, jako jsou Philips, Braun a Remington. Není problém sehnat kvalitní rotační i planžetový strojek, který vás potěší mnoha funkcemi, doplňkovými nástavci nebo displejem. Nabíjení probíhá přes síť, prostřednictvím akumulátoru nebo kombinovaně.

Nad 4 000 Kč

Luxusní holicí strojky uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky, kteří si potrpí na dokonalé oholení v kombinaci s vysokým komfortem. Vybírat můžete mezi mnoha rotačními i planžetovými modely. Mezi standardní vybavení patří nabíjecí modul a čisticí stanice, dotykový displej, cestovní příslušenství a bohatý výběr nástavců. Břity se vyrábí z vysoce kvalitní keramiky nebo titanu. Díky tomu se otupí až po velmi dlouhé době.

Zdroje:

https://www.arecenze.cz/holici-strojky/

https://www.holime.cz/jak-cistit-elektricky-holici-strojek

https://www.ohol.cz/nejlepsi-elektricky-holici-strojek-pro-muze/

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi