Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Elektronika a služby

Nejlepší autosedačky dle testů a recenzí 2024

Nejlepší autosedačky dle testů a recenzí 2024

Dětská autosedačka je nezbytnou výbavou nejen z hlediska dopravních předpisů, ale především pro zajištění účinné ochrany dítěte na cestách autem. Hlavním kritériem výběru by proto neměla být nízká cena, ale především bezpečnost a pohodlí. Také je nutné vzít v potaz výšku i váhu dítěte a způsob uchycení autosedačky v autě. Ověřte si kompatibilitu s vaším vozidlem a sledujte doplňkovou výbavu zvyšující komfort a bezpečí.

Jakou autosedačku vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Nejlepší poměr cena/výkon v kategorii autosedačky 0–13 kg

Nejlepší poměr cena/výkon v kategorii autosedačky 0–18 kg

Nejlepší poměr cena/výkon v kategorii autosedačky 9–18 kg

Nejlepší poměr cena/výkon v kategorii autosedačky 9–36 kg

Hodnocení

85 %

90 %

90 %

95 %

Název

Maxi-Cosi Cabriofix 2020

Joie i-Venture 2020

Britax Römer KING II 2021

Cybex Pallas M-fix SL 2020

Vzhled

Cena

3 300 Kč

4 000 Kč

4 200 Kč

6 500 Kč

Klady

Snadná manipulace
Kvalitní polstrování
Úložný prostor

Variabilita
Vyztužená konstrukce
Opěrky nohou

Snadná manipulace
Patentovaný systém pásů
Čelní i boční ochrana

Ventilační systém
Bezpečnostní pultík
Opěrka hlavy

Zápory

Neobsahuje základnu
Má pouze tříbodový pás

Vyšší hmotnost
Pohlcovače nárazu nemusí být kompatibilní s vaším vozidlem

Až od 9 měsíců
Vyšší hmotnost

Pultík může při utažení pásu tlačit
Nemá otočnou konstrukci

Hmotnost

3,35 kg

6,74 kg

10,3 kg

5,8 kg

Bezpečnostní pás

tříbodový

pětibodový

tříbodový

bez vlastního pásového systému

Využitelnost

proti směru jízdy

po i proti směru jízdy

po směru jízdy

po směru jízdy

Možnost využít systém ISOFIX

Ano

Ano

Ano

Ano

Snímatelné potahy

Ano

Ano

Ano

Ano

[wpsm_toplist]


Obrázek zobrazuje produkt Maxi-Cosi Cabriofix 2020 Essential Black
Maxi-Cosi Cabriofix 2020 Essential Black

Lehká a snadno přenosná autosedačka pro bezpečnou přepravu dětí od narození do zhruba 12 měsíců. Má snímatelný potah a je dostupná v mnoha barevných variantách.

Tato dětská autosedačka spadá do skupiny 0+ a je určená pro novorozence a batolata do 13 kilogramů, tedy zhruba do 12 měsíců. Je velmi lehká a snadno ji tak přenesete z auta i s dítětem. V případě dokoupení základny ISOFIX můžete autosedačku snadno a bezpečně připevňovat ve vozidle bez použití bezpečnostních pásů. Sedačka je určená pro přepravu dítěte proti směru jízdy, disponuje systémem boční ochrany a tříbodovým bezpečnostním pásem. A nadšené cestovatele potěší, že se hodí i pro cestování letadlem. Autosedačka je dodávána i s výplní pod hlavičku, kterou lze pak individuálně vyndat a vytvořit tak větší prostor pro rostoucí dítě.

Dětská autosedačka Maxi-Cosi v době psaní recenze nesklízí žádné pozitivní ani negativní ohlasy.

Hledáte-li cenově dostupnou autosedačku, která novorozenci zajistí patřičný komfort při jízdě, pak je pro vás tento model ideální. Na komfortu si dal výrobce skutečně záležet, extra výplň či stříšku proti slunci vaše dítko jistě ocení.

Orientační cena: 3 300 Kč


Obrázek zobrazuje produkt Joie i-Venture 2020 ember
Joie i-Venture 2020 ember

Autosedačka Joie spadá do střední cenové třídy a nabízí ideální parametry pro bezpečný převoz dětí do 18 kilogramů. Instaluje se proti směru jízdy a má spoustu bezpečnostních prvků.

Svojí konstrukcí se hodí i na koberce, postupuje při úklidu systematicky a pokud se vybije, je schopen se sám zajet do nabíjecí stanice nabít a pokračovat v uklízení. Dokáže přitom uklízet až 150 minut, takže pokud nemáte moc velký byt, funkci pokračování v úklidu ani moc nevyužijete.Joie i-Venture 2020 je autosedačka střední cenové kategorie, která uspokojí i zákazníky s omezeným rozpočtem. Instaluje se proti směru jízdy, čímž zaručuje bezpečnou přepravu i velmi malých dětí. Využít ji můžete se systémem ISOFIX, díky kterému se vyhnete jejímu nesprávnému umístění ve vozidle. Výrobce u tohoto modelu obzvláště dbá na bezpečnost, najdete zde ocelové prvky zvyšující odolnost skořepiny či ochranu proti bočnímu nárazu. Ta však funguje na základě výklopných pohlcovačů nárazu, a tak je potřeba dát pozor na kompatibilitu s vaším automobilem. Sedačka má nastavitelné polohování, které zvládnete obsluhovat i jednou rukou z pozice řidiče. Při údržbě vás potěší, že jsou všechny tkaniny snímatelné a lze je tedy snadno vyprat v pračce.Svojí konstrukcí se hodí i na koberce, postupuje při úklidu systematicky a pokud se vybije, je schopen se sám zajet do nabíjecí stanice nabít a pokračovat v uklízení. Dokáže přitom uklízet až 150 minut, takže pokud nemáte moc velký byt, funkci pokračování v úklidu ani moc nevyužijete.

Zákazníci si na autosedačce pochvalují především snadné naklápění, možnost změny montáže po a proti směru jízdy či opěrky nohou, které zvyšují komfort dítěte. Naopak negativně vnímají boční výklopné pohlcovače nárazu, které kolidují s bočními dveřmi vozidla.

Autosedačka Joie i-Venture 2020 nabízí spoustu bezpečnostních prvků pro bezstarostnou přepravu dětí v autě. Navíc ale dítěti nabídne zvýšený komfort díky polohování a dodatečné opěrce nohou. Hledáte-li cenově dostupnou autosedačku kombinující tyto dvě základní vlastnosti, pak není nad čím váhat.

Orientační cena: 4 000 Kč


Obrázek zobrazuje produkt Britax Römer King II Black 2021 Storm Grey
Britax Römer King II Black 2021 Storm Grey

Skutečně bezpečná autosedačka Britax Römer KING II 2021 nabízí čelní i boční ochranu a možnost polohování. Je vhodná pro děti až do 4 let s váhou do 18 kilogramů.

Autosedačka, která je pohodlná nejen pro děti, ale i rodiče – to je Britax Römer KING II 2021. Díky možnosti naklápění do několika poloh se stane ideálním místem pro přepravu i pro spánek. Dítě může být v autosedačce v kterékoliv poloze, jež je pro něj zrovna pohodlná. Autosedačka disponuje hned dvojí ochranou, a to proti bočnímu i čelnímu nárazu, takže vaše dítko bude při jízdě maximálně chráněno. Má pětibodový pás a vzhledem k určení pro široký rozptyl váhových kategorií nabízí i nastavitelnou opěrku hlavy i opěradla, ovládání navíc zvládnete i jednou rukou. Jako rodiče vás pak jistě potěší, že je potah snadno snímatelný a lze jej prát v pračce.

Uživatelé zatím tento produkt neohodnotili. Zajímavostí ale je, že autosedačka byla testována společností ADAC (ADAC Online 06/2016) a získala hodnocení „DOBRÝ“ a známku 2,3.

BRITAX RÖMER King II Black 2021 je pro vás ideální volbou v případě, že hledáte bezpečnou, ale cenově dostupnou autosedačku ze skupiny I. Kromě vysoké bezpečnosti a komfortu pro dítko vás potěší i množství odstínů, z jakých můžete vybírat.

Orientační cena: 4 200 Kč


Obrázek zobrazuje produkt Cybex Pallas M-fix SL 2021 Gray Rabbit
Cybex Pallas M-fix SL 2021 Gray Rabbit

Dětská autosedačka pokrývající skupiny I, II a III je ideální pro děti od 9 až do 36 kg. Vhodná pro dlouholeté využití.

Cybex Pallas M-fix SL 2021 spadá sice do vyšší cenové kategorie, ale rozhodně má co nabídnout. Vyznačuje se svou flexibilitou, kdy prakticky roste s dítětem a poskytuje mu bezpečí na cestách v průběhu několika let života. Z toho důvodu výrobce obzvláště dbal na bezpečnost, kterou v tomto případě zajišťuje lineární ochrana při bočním nárazu a nastavitelný bezpečnostní pultík nabízející více volnosti pohybu pro horní polovinu těla. Autosedačka dále disponuje 12poziční výškově nastavitelnou opěrkou hlavy a optimalizovaným ventilačním systémem, který dítěti pomáhá udržovat příjemnou tělesnou teplotu i během horkých dní. Lze ji používat se systémem ISOFIX i bez něj.

Dětská autosedačka Cybex Pallas M-fix SL 2021 je zákazníky obecně vnímána jako kvalitní. Pochvalují si snadnou instalaci a líbivý design. V době psaní recenze nesklízí žádné negativní ohlasy.

Jestliže hledáte kvalitní autosedačku pro dlouholeté využití, pak vás Cybex Pallas M-fix SL 2020 rozhodně nezklame. Dítěti nabídne nejen potřebné bezpečí, ale také komfort v každé fázi jeho růstu.

Orientační cena: 6 500 Kč


Jak vybrat nejlepší autosedačku

Jestliže jako rodič spadáte i do řad řidičů, pak se vám pořízení dětské autosedačky nejspíš nevyhne. Pro převoz dítěte v autě je totiž nezbytná. Její používání je povinné především proto, že dítě chrání před následky dopravní nehody. Při výběru autosedačky je potřeba zohlednit výšku a váhu dítěte, protože varianty pro novorozence, kojence či školáky se výrazně liší. Vždy tedy záleží na tom, v jaké fázi růstu se dítě nachází.

Můžete si být jistí, že vyberete dle vašich finančních možností. Výrobci si totiž uvědomují, jak nákladné je pořízení dětské výbavy, proto jsou dnes autosedačky k dostání v mnoha cenových relacích. Pokud vás limitují finance, můžete zvolit takzvanou rostoucí autosedačku pokrývající několik váhových kategorií najednou a nemusíte tak v průběhu let sedačku měnit. 

U jednotlivých modelů sledujte především celkovou bezpečnost a zkontrolujte, zda autosedačka splňuje bezpečnostní normy. Vybírejte také podle způsobu upevnění ve vozidle, přičemž základna ISOFIX bude tou nejlepší volbou. Pamatujte ale, že je nezbytné zkontrolovat kompatibilitu s vaším vozidlem, případně sáhněte po autosedačce, která se upíná běžným bezpečnostním pásem. Stanovte si rozpočet a můžete se pustit do výběru.

Jak vybrat autosedačku stručně:

  • Vyberte vhodnou velikost. Hledáte pro autosedačku pro novorozeně, kojence nebo batole? NK dispozici jsou autosedačky pro všechny fáze růstu dítěte.
  • Ověřte bezpečnost. Splňuje autosedačka bezpečnostní normy? Prošla důkladným testováním? To vše jsou parametry, které je potřeba sledovat.
  • Důležitá je kompatibilita s vaším vozidlem. Některá starší auta například nepodporují upevnění autosedačky s novým systémem ISOFIX.
  • Sledujte celkový komfort. Kvalitní polstrování, příjemné materiály či výšková variabilita. To vše jsou prvky zvyšující pohodlí dítěte v autosedačce. 
  • Stanovte si rozpočet. Z vybrané cenové relace vyberte několik kandidátů a přečtěte si dostupné recenze, které prozradí zkušenosti rodičů.

Rozdělení autosedaček

Na trhu jsou k dostání autosedačky pro všechny růstové fáze dítěte. Rozdělují se do pěti základních skupin 0, 0+, I, II a III, a to podle hmotnosti a přibližného věku dítěte tak, aby v každé fázi poskytovaly co největší míru bezpečnosti a pohodlí. Na výběr pak máte také autosedačky pokrývající několik váhových skupin najednou, takzvané rostoucí autosedačky, které si ale blíže popíšeme až v další kapitole. 

SkupinaVáha dítětePřibližný věk
Skupina 00–10 kg0–9 měsíců
Skupina 0+0–13 kg0–12 měsíců
Skupina I9–18 kg1–4 roky
Skupina II15–25 kg3–7 let
Skupina III22–36 kg6–12 let
Obrázek zobrazuje schéma skupin dětských autosedaček
Skupiny dětských autosedaček – zdroj: www.arecenze.cz

Skupina 0 (do 10 kg)

Pro novorozence a kojence přibližně do 9 měsíců vybírejte mezi autosedačkami ze skupiny 0. Tento typ se upevňuje vždy v poloze proti směru jízdy, a to skrze nedostatečně vyvinou krční páteř dítěte, která je tak lépe chráněna. Autosedačky ze skupiny 0 bývají často součástí takzvaných trojkombinací, tedy kombinovaných kočárků, se kterými jsou pak kompatibilní a designově sjednocené.

Skupina 0+ (do 13 kg)

Ve skupině 0+ vybírejte autosedačku novorozencům nebo batolatům do zhruba 1 roku, která už skrze svou hmotnost nespadají do skupiny 0. Rovněž se jedná o takzvaná vajíčka, která se ukotvují vždy proti směru jízdy. Dobře se s nimi manipuluje a můžete v nich dítě i přenášet. Miminko je v takové autosedačce v pololeže, protože ještě nezvládne samo sedět a držet hlavičku. Je ale potřeba počítat s tím, že dítě z autosedačky brzy vyroste.

Skupina I (9-18 kg)

Do skupiny I spadají autosedačky vhodné pro děti, které již umí samostatné sedět, ale stále potřebují oporu. Vyberete zde variantu vhodnou pro dítě od 9 měsíců do zhruba 4 let. Tyto sedačky se umísťují již po směru jízdy, a to zpravidla na zadní sedadlo. Jsou pohodlné a dítě je v nich bezpečně připoutáno systémem takzvaných kalhotových šlí (popruhy). Často bývají polohovací, takže má dítě při spánku maximální komfort.

Ve vozidle se tento typ autosedačky ukotvuje pomocí bezpečnostních pásů pro dospělé, nebo systémem ISOFIX. Dítě už ale nelze přenášet současně s autosedačkou.

Skupina II (15–25 kg)

Pro děti od 4 do zhruba 6 let vybírejte vhodnou autosedačku ve skupině II. Většina z nich disponuje tříbodovým pásovým systémem, který lze individuálně nastavit podle velikosti dítěte. Rovněž se umisťují po směru jízdy a bývají dostatečně vyvýšené, takže dítě bez problémů vidí ven z okna. Pokročilejší varianty pak disponují i nastavitelnými opěrkami rukou, regulací úhlu sklonu nebo třeba držákem na pití.

Skupina III (22–36 kg)

Bezpečnost až do 12 let dítěti zajistí autosedačky ze skupiny III. Jsou podobné modelům z předchozí kategorie, avšak mívají vyšší nosnost. Autosedačky, které lze po úpravě použít i podsedák, často nemívají vlastní pásový systém, dítě je pak potřeba připoutat pomocí bezpečnostního popruhu v autě. V tomto případě ale dávejte pozor, aby dítě sedělo ve správné pozici a nemělo pás vedený kolem krku.

Kombinace skupin

Jestliže se ohlížíte především na rozpočet, můžete sáhnout po takzvané rostoucí autosedačce. Pokrývá hned několik hmotnostních kategorií současně, a tak ji nemusíte vyměňovat tak často, jako autosedačku z konkrétní váhové skupiny, ze které dítě rychle odroste. Kromě níže uvedených kombinací existují i autosedačky kombinující konkrétní váhové kategorie, proto při koupi vždy pečlivě sledujte parametry.

Kombinace skupin 0 a 0+ (do 13 kg)

Autosedačky z této kategorie jsou vhodné pro novorozence a batolata do 18 měsíců. Mají tvar vajíčka a hodí se pro překlenutí celého období, kdy dítě ještě neudrží samo hlavičku a nezvládne sedět. V této autosedačce tedy budete dítě vozit v autě proti směru.

Kombinace skupin I, II, III (9–36 kg)

Pro pokrytí celého období batolecího věku až do zhruba 12 let zvolte autosedačku kombinující všechny tři skupiny I, II, III. Jde o typ pro skutečně dlouhodobé využití, proto by měly být samozřejmostí výškově nastavitelné opěrky i pásy a také pratelný potah, přeci jen bude dítě sedačku využívat po dobu 10 let. Autosedačku a její nastavení je potřeba v průběhu let upravovat tak, aby byla při jízdě vždy pohodlná a zajišťovala bezpečí.

Rostoucí autosedačky 0–36 kg

Dnes již na trhu existují i rostoucí varianty pokrývající všechny skupiny dětských autosedaček. Obsahují novorozeneckou vložku pro bezpečnou přepravu novorozence a téměř vždy jsou vybaveny ISOFIXem a pětibodovým pásem. Do hmotnosti dítěte 13 kg je možné je umístit i proti směru jízdy, což je pro malá miminka bezpečnější. 

Tyto autosedačky bývají zpravidla polohovatelné až do úplného lehu a mívají nastavitelné opěrky hlavy i výšku sedátka. Jejich koupě se ale raději vyvarujte v případě, kdy má vaše miminko nízkou porodní váhu nebo trpí poruchou psychomotorického vývoje.

Kdy vyměnit autosedačku?

I v případě, že vás limitují finance, by mělo být bezpečí dítěte na prvním místě. Není vždy nutné kupovat autosedačky ze všech 5 kategorií, od toho jsou k dostání rostoucí varianty. 

  • Vystačit si můžete i se dvěma autosedačkami. První pořiďte ze skupiny 0/0+/I a druhou pak ze skupiny II/III. Případně kombinujte autosedačky skupiny 0/0+ a I/II/III s nastavitelnou výškou opěrky hlavy.
  • Většina rodičů pořizuje celkem tři autosedačky, a to první ze skupiny 0/0+, druhou ze skupiny I a třetí ze skupiny II/III.

Obecně je nejvhodnější měnit autosedačku co nejpozději, ukazatelem může být její horní okraj. Čas na výměnu autosedačky nastává ve chvíli, kdy dítěti přes horní hranu přesahují uši. Dítě do větší sedačky nikdy nepřesazujte příliš brzy. 

Autosedačka versus podsedák

Jakmile dítko z autosedačky odroste, je potřeba zajistit vhodný podsedák. Ten se od běžné autosedačky liší především tím, že mu chybí celá horní část, tedy opěrný systém. Podsedák slouží pouze pro vyvýšení dítěte, aby jej šikmá část běžného bezpečnostního pásu neškrtila přes krk. Dítě tak sedí výše a může se připoutat jako dospělý člověk. Obecně jsou podsedáky určené pro děti s váhou od 15 do 36 kg. 

Zákonem není určeno, od kdy může dítě na podsedáku v autě sedět. Hodnoty stanovují výrobci, a tak lze na trhu nalézt podsedáky vhodné pro děti již od 15 kilogramů. Odborníci však doporučují používat autosedačky co nejdéle, protože narozdíl od podsedáků zajišťují ochranu dítěte i při bočním nárazu, navíc jsou více stabilní.

TypVýhodyNevýhody
AutosedačkaVysoká bezpečnost.
Zvýšená ochrana proti bočnímu nárazu.
Často nastavitelné opěrky.
Náročnější manipulace.
Vyšší pořizovací cena.
PodsedákNižší pořizovací cena.
Lepší skladnost.
Snadná manipulace.
Nestabilita.
Nižší bezpečnost.

Pohodlí dítěte

Děti leckdy v autosedačce stráví i dlouhé hodiny, proto je pohodlí nezbytným kritériem, které je potřeba vzít při výběru v potaz. Čeho byste si měli všímat?

  • Optimální šířka autosedačky je důležitá, aby se dítě necítilo stísněně nebo se naopak v autosedačce takzvaně netopilo.
  • Upínání by nemělo nikde tlačit. Pásy dítku nesmí překážet a omezovat jeho základní životní funkce.
  • Potah autosedačky by měl být příjemný na dotek, aby nedráždil pokožku miminka. Preferujte přírodní materiály, které nebudou problémem ani v horkých letních dnech, kdy se může dítě potit. Z dlouhodobého hlediska je určitě lepší, když je potah autosedačky pratelný.
  • Polstrování výrazně ovlivňuje celkový komfort dítěte. Mělo by být umístěno na správných místech a v rostoucích sedačkách by mělo být vyjímatelné skrze možnost individuálního přizpůsobení.
  • Opěrka hlavičky by měla výškově vyhovovat dítěti.
  • Výhled z okénka ocení především starší a zvídavější děti. Umožní jej správný náklon a polstrování sedačky.

Doplňky a nastavitelnost

Důležitou roli při výběru a rozhodování se mezi modely hraje také nastavitelnost a doplňky autosedačky. Zatímco některé zvyšují pohodlí dítěte, jiné dbají na bezpečnost a další na snadnou údržbu. Přečtěte si, čím mohou dnešní autosedačky disponovat a z čeho můžete vybírat.

  • Naklápění sedačky do lehu zvyšuje pohodlí dítěte při spánku. Leckteré modely navíc nabízí hned několik úrovní poloh a snadné ovládání.
  • Nastavitelná opěrka hlavy je nezbytnou funkcí rostoucích autosedaček. Přispívá ke zvýšení bezpečnosti a slouží k ochraně krční páteře.
  • Nastavitelný bezpečnostní pás je vhodný pro individuální nastavení pásu podle aktuální výšky a hmotnosti dítěte.
  • Ochrana proti bočnímu nárazu zvyšuje bezpečnost dítěte při autonehodě.
  • Opěrky na ruce ocení děti zejména při sezení v autosedačce.
  • Držák na pití zajistí, že bude mít dítko své pití vždy po ruce a vy se tak v klidu můžete věnovat řízení.
  • Organizér na sedačku je vhodný pro uložení hraček nebo svačinky, na kterou pak dítě snáze dosáhne.

Zabezpečení dítěte v autosedačce

Bezpečnost je zcela zásadním kritériem při výběru dětské autosedačky. V tomto ohledu mimo jiné sledujte, kolikabodovým pásem autosedačka disponuje.

  • Tříbodový pás se upíná do tvaru písmene Y. Nejčastěji jej najdete v autosedačkách typu vajíčko, ale není to pravidlem.
  • Pětibodový pás se doporučuje používat pro děti od zhruba 9 kg. Dvěma kotevními body drží pás ramena, dalšími dvěma kotevními body zajišťuje boky dítěte a jedním bodem pak rozkrok. 

Normy a certifikáty

Při výběru si vždy ověřte, že daný model prošel testy evropské normy a má příslušné certifikáty. Při srážce automobilu totiž přetížení dosahuje až desítky G, proto je účelem autosedačky absorbovat co nejvíce této síly a dítěti tak poskytnout maximální ochranu. Z toho důvodu mají autosedačky spoustu bezpečnostních prvků a splňují standardizované normy.

Evropské normy

Drtivá většina autosedaček dnes splňuje evropský bezpečnostní standard ECE R44/04 (případně ECE R44/03), podle kterého se také jednotlivé modely rozdělují do 5 základních kategorií. Autosedačku splňující tento bezpečnostní standard poznáte podle sytě oranžového štítku. Na něm mimo jiné najdete také informace o tom, jakým způsobem se autosedačka upíná k sedadlům nebo pro jak velké dítě je určená.

i-Size norma

Nejnovější autosedačky splňují normu i-Size (R129), která existuje od července roku 2013 a měla by postupně nahradit starší normu ECE R44. Tyto autosedačky musí disponovat systémem ISOFIX, který zabraňuje špatnému ukotvení v autě. Musí mít vnitřní vícebodové bezpečnostní pásy a splňovat crash testy i při bočním nárazu. V součtu s hmotností dítěte pak celková váha autosedačky nepřesahuje 33 kg. 

Navíc i-Size autosedačky vyžadují používání proti směru jízdy, a to minimálně do 15 měsíců věku dítěte. Crash testy totiž potvrzují, že je tento způsob cestování k páteři mnohem šetrnější.

Způsob připevnění

Způsob připevnění sedačky ve vozidle rovněž ovlivňuje bezpečnost dítěte. Autosedačku lze ve vozidle ukotvit buďto pomocí bezpečnostního pásu, nebo kotvicího systému ISOFIX. Obecně by měl být způsob připevnění co nejjednodušší, abyste předešli nesprávné instalaci. Sebemenší chyba totiž zvyšuje riziko vážného zranění při dopravní nehodě. 

  • Autosedačky bez ISOFIXu jsou cenově dostupnější, ale je potřeba je ve vozidle připevnit bezpečnostním pásem. Jsou vhodnou volbou pro případ, kdy budete autosedačku často přemísťovat z auta do auta, případně ji budete využívat jen příležitostně.
  • Autosedačky s ISOFIXem mají sice vyšší pořizovací cenu, ale poskytují vyšší míru bezpečného ukotvení.

Autosedačky ve skupinách 0 a 0+ systém ISOFIX nezahrnují. Chcete-li jej používat, bude potřeba přikoupit základnu. Nezapomeňte si ale zkontrolovat kompatibilitu s vaším vozidlem.

ISOFIX

ISOFIX představuje mezinárodní standard pro bezpečné ukotvení autosedačky ve vozidle. Díky speciální základně je možné autosedačku s ISOFIXem pevně spojit s konstrukcí automobilu, což jednak zvyšuje bezpečnost dítěte při jízdě, ale především nehrozí, že byste sedačku ukotvili špatně. Navíc všechny autosedačky i-Size poskytují systém ISOFIX kompatibilní se všemi novějšími auty.

Přední, nebo zadní sedadlo?

Na silnicích lze často vídat rodiče vezoucí své potomky v autosedačce na sedadle spolujezdce. Sice tak máte k dítku dobrý přístup a vzájemně na sebe vidíte, ale nutno podotknout, že v případě nehody jde o nejrizikovější variantu. výrazně bezpečnější je upevnění autosedačky vzadu uprostřed, případně za sedadlem spolujezdce. Dítko dobře uvidíte ve zpětném zrcátku a při zastavení je sedačka bezpečně na straně chodníku.

Cena

Nejlevnější autosedačky dnes seženete již od 1 000 Kč. Otázkou však je, nakolik jsou bezpečné a jak účinně vaše dítko ochrání v případě autonehody. V tomto segmentu se proto rozhodně nevyplácí šetřit. Při výběru v jednotlivých cenových kategoriích sledujte nejen celkový komfort a doplňky, ale také normy a certifikáty. Každá autosedačka, která je na trhu legálně, musí být schválena k provozu Ministerstvem dopravy a spojů ČR.

Ceny autosedaček skupiny 0/0+

Autosedačky pro novorozence a nejmenší děti dnes pořídíte i od 1 000 Kč. Jedná se ale o základní modely, které nemívají doplňkovou výbavu a disponují levnými materiály. Za průměrně 5 000 Kč jsou pak k dostání i autosedačky mající kvalitní polstrování a základnu ISOFIX. Poohlížejte se po pratelném potahu, ochraně proti bočnímu nárazu a také nastavitelných opěrkách, které zajistí komfort během růstu dítěte.

Ceny autosedaček skupiny I, II, III

V těchto váhových skupinách lze autosedačku sehnat již od 2 000 Kč, ale stejně tak se částky mohou šplhat až za hranici 10 000 Kč. Jednotlivé varianty se od sebe liší především ergonomií a možnostmi individuálního nastavení opěrek a polstrování. Důležitou roli hraje též přítomnost základny ISOFIX, která pochopitelně cenu sedačky zvyšuje. 

Z finančního hlediska je vhodnou volbou rostoucí autosedačka pokrývající několik váhových skupin současně. Případně pro odrostlejší dítko můžete pořídit jen samostatný podsedák, který lze zakoupit již za pár set korun.

Zdroje:

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361

https://www.arecenze.cz/autosedacky/

https://www.arecenze.cz/autosedacky-kinderkraft/

https://www.ibesip.cz/Tematicke-stranky/Cestujeme-autem/Deti-v-aute/Detske-autosedacky/Typy-autosedacek

Další srovnání

5/5 - (70 votes)
O autorovi