Nejlepší aku vrtačky dle testů a recenzí 2021

Aku vrtačka nemůže chybět v domácnosti žádnému kutilovi. Při práci s ní nejste limitováni kabelem, o to větší pozornost však musíte při výběru věnovat akumulátoru a jeho kapacitě. Nazbyt rozhodně nebude náhradní baterie, díky níž vám při práci nevzniknou prostoje. Sledovat byste měli i další parametry, jako je typ motoru, sklíčidlo či krouticí moment. A pro lepší komfort při práci a širší možnosti využití pak sledujte také funkce a výbavu aku vrtačky.

Jakou aku vrtačku vybrat dle testů a recenzí

Ocenění

Vítěz srovnání

Nejlepší poměr cena/výkon

Dobrá varianta za nízkou cenu

Hodnocení

98 %

89 %

81 %

Název

DeWALT DCD996P2

Makita HP457DWE

Black & Decker BDCHD18KB

Vzhled

Cena

9 800 Kč

3 500 Kč

2 200 Kč

Klady

Vysoký kroutící moment
Dobré zpracování příklepu
Dlouhá výdrž baterie

Dobrá ergonomie
Silný výkon
Poměrně rychlé nabíjení

Nízká cena
Funkce příklepu
Dva akumulátory v balení

Zápory

Vyšší cena
Vyšší hmotnost

Nižší kroutící moment
Nemá osvětlení

Dlouhá doba nabíjení
Menší kapacita akumulátoru
Malý průměr upnutí

Typ akumulátoru

Li-ion

Li-ion

Li-ion

Napětí akumulátoru
(V)

18

18

18

Doba nabíjení (min)

90

60

240

Kapacita akumulátoru (Ah)

5

1,3

1,5

Hmotnost včetně akumulátoru (kg)

2,1

1,7

1,3

Maximální upínací rozsah sklíčidla
(mm)

13

13

10

Kroutící moment (Nm)

95

42

40

Plynulá regulace otáček

Ano

Ano

Ano

Příklep

Ano

Ano

Ano

Zpětný chod

Ano

Ano

Ano


1

Recenze aku vrtačky DeWALT DCD996P2

Vítěz srovnání
Hodnocení: 98 %
Obrázek zobrazuje produkt DeWALT DCD996P2
Recenze DeWALT DCD996P2

Profesionální aku vrtačka světoznámého výrobce DeWALT je určená především pro profi využití, jde o ideálního pomocníka pro montážníky a firmy. Nabízí vysoký výkon při dlouhé výdrži baterie a výbornou kvalitu provedení.

Aku vrtačka od známého výrobce potěší Li-ion akumulátorem s kapacitou 5 Ah, díky kterému nabídne skutečně dlouhý provoz na jedno nabití. Nabíjení trvá sice 90 minut, avšak u některých prodejců je tento model k sehnání se dvěma bateriemi v balení, takže se prostojů obávat nemusíte. S napětím 18 V se můžete těšit na vysoký výkon, který doplňuje vysoký kroutící moment, takže s vrtačkou zvládnete i náročnější úkony. Díky třístupňové převodovce a možnosti plynulé regulace rychlosti otáček je navíc zajištěna dlouhá životnost zařízení. Nechybí ani funkce příklepu s poměrně dobrou využitelností, přičemž do sklíčidla lze upínat vrtáky až do průměru 13 milimetrů. Tato varianta dokonale vyhoví i profesionálům.

Klady
 • Vysoký kroutící moment
 • Dobré zpracování příklepu
 • Dlouhá výdrž baterie
Zápory
 • Vyšší cena
 • Vyšší hmotnost

V recenzích uživatelé sdílí samé pozitivní ohlasy, a to zejména na velkou výdrž baterie i při vysokém pracovním vytížení. Chválí kvalitu zpracování příklepu, který lze na lehčí práce bez obav využít.

Světoznámý výrobce svým produktem jistě nezklame zapálené domácí kutily ani profesionály, kteří ke své práci potřebují spolehlivé a výkonné zařízení. Díky faktu, že lze u některých prodejců nalézt i se dvěma bateriemi v balení, nemá tato aku vrtačka takřka žádnou chybu.

Orientační cena: 9 800 Kč


2
back to menu ↑

Recenze aku vrtačky Makita HP457DWE

Nejlepší poměr cena/výkon
Hodnocení: 89 %
Obrázek zobrazuje produkt Makita HP457DWE
Recenze Makita HP457DWE

Aku vrtačka s příklepem od značky Makita disponuje prachotěsnou převodovkou, přesnou regulací otáček a ergonomicky tvarovanou rukojetí. Je ideální volbou i pro náročnější hobby využití.

Solidní aku vrtačka známé značky disponuje sice jen 1,3Ah kapacitou baterie, avšak pro běžné domácí práce jde o dostačující hodnotu. Nabíjení baterie zabere zhruba hodinu, v balení jsou ale dva akumulátory, tudíž se při práci nemusíte omezovat. Nabízí dva rychlostní stupně a rozsah sklíčidla 1,5–13 mm, přičemž sklíčidlo je poměrně jemné, takže je potřeba dávat při uchycení vrtáků větší pozor. Vrtačka dále zvládá zpětný chod a zastane i funkci příklepu, avšak má poměrně slabý kroutící moment o hodnotě 42 Nm. Představuje vhodnou volbu pro vrtání do dřeva, ale s betonem či ocelí si už tak dobře neporadí. Ve výbavě vrtačce chybí poutko na zavěšení a osvětlení, které by mohlo přisvětlovat vrtanou oblast.

Klady
 • Dobrá ergonomie
 • Silný výkon
 • Poměrně rychlé nabíjení
Zápory
 • Nižší kroutící moment
 • Nemá osvětlení

Uživatelé jsou s touto aku vrtačkou obecně velmi spokojení. Pozitivní ohlasy sklízí zejména za nízkou hmotnost, celkově dobrou ergonomii a dva akumulátory v balení. Naopak jako negativum někteří vnímají absenci osvětlení.

Pro nadšené domácí kutily představuje tato aku vrtačka ideální volbu. Zvládnete s ní běžné i náročnější práce a drobné rekonstrukce. Pokud ale hledáte nářadí pro časté vrtání do betonu, zvažte výkonnější model.

Orientační cena: 3 500 Kč


3
back to menu ↑

Recenze aku vrtačky Black & Decker BDCHD18KB

Dobrá varianta za nízkou cenu
Hodnocení: 81 %
Obrázek zobrazuje produkt Black & Decker BDCHD18KB
Recenze Black & Decker BDCHD18KB

Univerzální aku vrtačka s funkcí příklepu a dvěma rychlostními stupni představuje vhodnou variantu pro práci v domácnosti, dílně i na zahradě. Má velmi nízkou hmotnost a sympatickou pořizovací cenu.

Tato aku vrtačka značky Black & Decker spadá do kategorie levnějších přístrojů, které jsou vhodné pro drobné opravy v domácnosti a méně náročné kutění. Její Li-ion akumulátor s napětím 18 V a kapacitou 1,5 Ah se sice poměrně dlouho nabíjí (okolo 3 až 4 hodin), avšak je velmi lehký, spolu s vrtačkou pak dohromady váží jen 1,3 kg. Nabízí spíše podprůměrný kroutící moment 40 Nm a rychloupínací sklíčidlo pro nástroje s průměrem pouze do 10 mm. Dále disponuje plynulým nastavením otáček, zpětným chodem i funkcí příklepu, i přes který je nářadí stále dost lehké. Navíc vrtačku obdržíte v praktickém kufru, takže se dobře přenáší a skladuje. Vzhledem k pořizovací ceně se jedná o poměrně slušně vybavený model.

Klady
 • Nízká cena
 • Funkce příklepu
 • Dva akumulátory v balení
Zápory
 • Dlouhá doba nabíjení
 • Menší kapacita akumulátoru
 • Malý průměr upnutí

Pozitivní ohlasy zahrnují zejména dobrý poměr výkonu a ceny. Uživatelé si chválí také vynikající ergonomii a nízkou hmotnost. Negativní ohlasy tato vrtačka v době psaní recenze nesklízí.

Ve své cenové kategorii patří tato aku vrtačka k tomu nejlepšímu, co lze na trhu sehnat. Disponuje slušnými parametry, díky kterým se hodí na běžné domácí kutění, oželet však musíte dlouhou dobu nabíjení a malý průměr upnutí.

Orientační cena: 2 200 Kčback to menu ↑

Jak vybrat aku vrtačku

Aku vrtačka je jedním z nejběžnějších kusů nářadí, které by v domácnosti nemělo chybět. Díky bateriovému provozu při práci s ní nejste limitování kabelem a dosahem elektrické zásuvky, což z ní dělá nepostradatelného pomocníka se skvělou mobilitou. Jde o univerzální elektrické nářadí, které využijete pro vrtání i šroubování. Zvládnete vyvrtat díry do dřeva, kovu a s výkonnějším modelem s funkcí příklepu provrtáte i zdivo či ocel.

Aby byla práce s aku vrtačkou přesná a efektivní, je zapotřebí při výběru sledovat celou řadu parametrů. Důležitou roli zde hraje akumulátor, jeho typ a kapacita, která ovlivňuje dobu provozu vrtačky. Podstatná je také informace o době, za kterou akumulátor znovu nabijete, případně počet akumulátorů v balení. Dále zohledněte typ motoru, otáčky a možnost plynulé regulace jejich rychlosti.

Nezbytnou součástí každé aku vrtačky je pak také sklíčidlo, u kterého sledujte zpracování a velikost podle toho, k čemu budete chtít vrtačku používat. Podle nastaveného rozpočtu se pak zaměřte na výbavu a příslušenství, kterým nářadí disponuje. Může se hodit funkce příklepu, LED osvětlení či náhradní akumulátor. A v pořádné hobby výbavě nemůže chybět sada vrtáků pro vrtání malých i velkých otvorů do nejrůznějších materiálů.

Jakou aku vrtačku vybrat stručně:

 • Zaměřte se na akumulátor, jeho typ, napětí a kapacitu. Větší výdrž baterie mají zpravidla dražší zařízení.
 • Sledujte dobu nabíjení. Hodit se může schopnost rychlonabíjení, kdy akumulátor nabijete za několik desítek minut. 
 • Zvolte typ motoru, jaký by měla aku vrtačka mít. Klasický elektromotor je sice levnější, ale bezuhlíkový elektromotor slibuje delší životnost zařízení.
 • Zohledněte celkové zpracování aku vrtačky, zaměřte se na sklíčidlo, otáčky a kroutící moment. Sledujte také celkovou výbavu a příslušenství.
 • Stanovte si rozpočet, vyberte několik kandidátů a přečtěte si recenze, které mnohdy prozradí i velmi podstatné detaily.

Typy vrtaček

Na trhu narazíte hned na několik typů nářadí, které je určené k vrtání. Liší se od sebe nejen způsobem napájení, ale také úkony, k jakým je můžete používat. Přečtěte si proto podrobnější informace o aku vrtačkách, aku šroubovácích a příklepových vrtačkách a přesvědčte se, které nářadí je pro vaše kutilství to pravé.

Aku vrtačky

Aku vrtačky jsou z uvedených kategorií nejrozšířenější a zahrnují produkty různých cenových kategorií. Primárně je toto nářadí určené k vrtání do dřevěných a kovových materiálů. U dražších modelů se ale dnes často dočkáte také příklepu, díky kterému je možné vrtat i do zdiva. Cihlové zdivo většinou nepředstavuje problém, pro vrtání do betonu však budete muset sáhnout po těch nejvýkonnějších zařízeních.

Vrtání do zdiva a betonu můžete u aku vrtačky bez příklepu vyřešit také dokoupením speciálních vrtáků. Funkce příklepu totiž navyšuje celkovou hmotnost i velikost aku vrtačky, a tak je četnost jejího využití také potřeba brát v potaz.

Vzhledem k tomu, že baterie neumožní podat výkon srovnatelný s vrtačkou připojenou k elektrické síti, je aku vrtačka vhodná zejména na menší vrtací práce. Při nastavení nižších otáček a využití funkce levý/pravý chod ji můžete používat i na šroubování, proto se jí někdy říká také aku vrtací šroubovák. Je ale potřeba počítat s tím, že oproti speciálnímu nářadí určenému primárně ke šroubování má vyšší hmotnost a větší konstrukci.

Aku šroubováky

Jestliže hledáte pomocníka čistě pro šroubování, je aku šroubovák ideální volbou. Oproti aku vrtačce je levnější a v mnoha případech taky praktičtější. Má nižší váhu i menší rozměry a typicky uživatelsky velmi přívětivé ovládání. V domácnosti jej využijete především při montáži nového nábytku nebo při drobných rekonstrukcích a opravách.

Příklepové vrtačky

Pakliže hodláte nářadí používat zejména na vrtání do zdiva, bude pro vás ideální volbou příklepová vrtačka s napájením ze sítě. Jde o zařízení vybavené příklepovým mechanismem, které umožní mnohem rychlejší a pohodlnější vrtání do tvrdých materiálů. Děje se tak především skrze její podstatně vyšší výkon, který jí umožňuje právě přímé připojení do elektrické sítě v průběhu provozu.

Obrázek zobrazuje schéma typů vrtaček
Typy vrtaček – zdroj: www.arecenze.cz

Akumulátor

Akumulátor má poměrně velký vliv na pořizovací náklady aku vrtačky a představuje její nejpodstatnější součást, bez které toto nářadí jednoduše nefunguje. Na první pohled jej nelze přehlédnout, tvoří srdce zařízení, jež zásobuje energií a je zpravidla odnímatelný. Jelikož jde o spotřební zboží, doporučujeme se vyhnout produktům se zabudovaným akumulátorem, který nelze vyměnit, případně je jeho výměna obtížná. 

Vzhledem k potřebě dobíjení je vhodné pořídit si s aku vrtačkou rovnou 2 nebo 3 akumulátory. Zatímco s jedním budete pracovat, druhý se může doma nabíjet a třetí budete mít uložený do zásoby pro případ vybití. Přečtěte si, jaké parametry při jeho výběru sledovat:

 • typ akumulátoru,
 • napětí,
 • kapacita.

Typ akumulátoru

Jednotlivé typy akumulátorů mají své výhody i nevýhody, které vám podrobněji popíšeme níže.

Ni-Cd akumulátor

Dnes už spíše jen výjimečně naleznete u levnějších aku vrtaček tento starší typ akumulátoru. Vyznačuje se nižší kapacitou, která se rovněž promítne i do omezené životnosti. Navíc výroba i likvidace těchto akumulátorů představuje poměrně velkou ekologickou zátěž, a tak k jejich udržení na trhu nepřispěla ani možnost používání až do úplného vybití.

Ni-Mh akumulátor

Ni-Mh akumulátor má oproti starším bateriím lepší kapacitu. Je také šetrnější k přírodě, než starší typ akumulátoru Ni-Cd, avšak jeho negativum představuje vyšší hmotnost a nízké napětí, které se promítne například ve výkonu. Nevýhodou je pak také postupné samovybíjení při delším nepoužívání a postupné snižování kapacity s rostoucím počtem nabití.

Li-on akumulátor

Nejmodernějším běžným typem je Li-on akumulátor. Vyniká skutečně vysokou kapacitou a je velmi lehký, to vše zejména pro vlastnosti materiálů, z jakých se skládá. I přes vysoký výkon jej navíc není potřeba dobíjet tak často. Netrpí paměťovým efektem, a zatímco některé typy při delším nepoužívání ztrácí svou kapacitu, u Li-on akumulátoru se toho bát nemusíte.

Napětí akumulátoru

S pohodlím a celkovým komfortem při vrtání a šroubování souvisí také napětí akumulátoru. Udává se ve voltech se zkratkou V a obvykle platí, že se u dražších aku vrtaček setkáte s vyšším napětím. Od jeho hodnoty se pak odvíjí také celkový výkon aku vrtačky. Výkonnější zařízení totiž vyžaduje i vyšší napětí, aby byl zajištěn bezproblémový chod elektromotoru. 

Hodnoty se mohou pohybovat v rozmezí 3,6 až 36 V, přičemž pro využití v domácnosti běžně dostačuje napětí okolo 12 V. Při výběru dejte pozor na výrobci často uváděnou maximální hodnotu. Stejně jako jiné elektrické veličiny totiž i napětí během provozu kolísá, a tak je relevantnější jeho průměr. Sílu vrtačky si koneckonců můžete ověřit i sami, nemělo by se vám při vrtání na volno podařit zastavit sklíčidlo rukou.

Kapacita akumulátoru

Kapacita akumulátoru by měla být co největší. Ovlivňuje totiž čas, po který vydrží aku vrtačka v provozu. Kapacita se uvádí v ampérhodinách se zkratkou Ah a za běžný standard je považována hodnota 1,5 Ah. Takový akumulátor vám vystačí na běžné občasné domácí práce. Vrtačka s akumulátorem o kapacitě vyšší než 3 Ah je pak ideální volbou pro nadšené kutily nebo profesionální řemeslníky.

Nabíječka

Nedílnou součástí každého akumulátoru je nabíječka, která slouží k jeho dobití, jakmile mu dojde energie. K dostání jsou dnes dva typy: klasická nabíječka a rychlonabíječka. Zatímco ta klasická dobije akumulátor průměrně za 3 až 5 hodin, při rychlonabíjení jej budete mít připravený za jedinou hodinu. Celkový čas se pochopitelně ale odvíjí od typu a kapacity akumulátoru.

Typ Specifikace
Klasická nabíječkaPomalé nabíjení v řádu několika hodinRychlost nabití přístroje se odvíjí podle počtu ampér
Rychlonabíječka Rychlé nabíjení v řádu desítek minutNářadí musí rychlonabíjení podporovat, jinak nefunguje

Motor

Při nákupu aku vrtačky budete mít na výběr ze dvou typů motorů, které se od sebe liší nejen pořizovacími náklady, ale také provozními vlastnostmi. Kromě pružnosti vašeho rozpočtu tak záleží také na budoucí četnosti využívání. Pokud plánujete aku vrtačku vytahovat jen párkrát za rok na příležitostné práce, vystačíte si s levnějším klasickým motorem. Pro častější práci se pak zaměřte na dražší, zato modernější bezuhlíkové motory.

Typ motoruVýhodyNevýhody
Klasický elektromotorNižší pořizovací cenaNízká životnost baterie
V průběhu používání se zhoršuje výkon
Bezuhlíkový motorDelší životnost baterie
Vyšší výkon i kroutící moment
Vyšší pořizovací cena

Klasické elektromotory

Aku vrtačky s klasickým elektromotorem mají typicky nižší pořizovací cenu. Fungují na principu magnetů, přičemž jedny jsou umístěny na statoru a jde o takzvané permanentní magnety a druhé na rotoru, kterým se říká napájecí magnety. Při pohybu rotoru pak skrze uhlíky dochází ke vzniku elektrického napětí. 

Uhlíky se ale postupem času opotřebovávají a dochází k větším energetickým ztrátám, nářadí ztrácí svou výkonnost, a tak je tato část poměrně náchylná k poruchám. Přestože jde tedy o levnější variantu, dochází dnes postupně k jejímu nahrazování modernějším bezuhlíkovým motorem.

Bezuhlíkové motory

Za aku vrtačku s bezuhlíkovým elektromotorem si sice připlatíte, avšak odměnou vám bude modernější zpracování s nižšími provozními náklady a menší poruchovostí. Má totiž nižší odběr z baterie, která má díky tomu delší výdrž při stejném výkonu. Elektromotor má navíc i vyšší životnost, protože se při využití této technologie méně opotřebovává. Nabízí také vyšší kroutící moment při vyšších otáčkách, takže si zachová při vysoké rychlosti i větší sílu.

Otáčky

Při nákupu přihlédněte také k otáčkám, zejména pak k možnosti změny jejich rychlosti. Aku vrtačky se dnes nejčastěji vyrábí s jedním nebo dvěma rychlostními stupni, přičemž u většiny modelů je rychlost otáček plynule regulovatelná. Jde o velmi důležitý parametr při výběru aku vrtačky pro univerzální použití. S čím se dnes můžete na trhu setkat?

 • Jednorychlostní aku vrtačky mají spíše menší počet otáček a pouze jednu rychlost, kterou používají jak při vrtání, tak i při šroubování.
 • Dvourychlostní aku vrtačky disponují dvěma rychlostmi, které lze používat v závislosti na typu materiálu nebo úkonu, kdy nižší rychlost využijete při šroubování a vyšší rychlost s více otáčkami při vrtání.
 • Vrtačky s více rychlostními stupni spadají většinou do kategorie dražšího a profesionálního nářadí, které umožňuje regulaci rychlosti podle aktuální potřeby. Pro domácí hobby použití jsou tyto modely zbytečné.

Jak pracovat s rychlostními stupni?

Pokud aku vrtačka změnu rychlosti otáček umožňuje, pak se nejčastěji reguluje skrze ovládací spoušť, nebo lze nastavit určitý rozsah otáček. Standardně jednorychlostní aku vrtačky dosahují až 500 otáček za minutu, dvourychlostní pak atakují hranici i 1 700 otáček za minutu.

Při pomalejších otáčkách vrtačka zpravidla vyvíjí vyšší sílu, kterou lze využít například pro vrtání a šroubování velkých průměrů. Naopak při vrtání otvorů s menším průměrem využijete spíše rychlejší otáčky, ve kterých se síla snižuje. Skrze lepší chlazení a vyšší kroutící moment se obecně doporučuje pracovat na horní hranici jednotlivých rychlostních stupňů než používat dolní hranici otáček druhého stupně. 

Zpětný chod

Důležitou a také praktickou funkcí většiny aku vrtaček je zpětný chod. Běžně se při práci točí po směru hodinových ručiček, protože závity všech vrtáků a šroubů jsou tvarovány tak, aby v tomto směru docházelo k vrtání či utahování. Zpětný chod neboli opačný směr otáčení pak využijete pro snadné vyšroubování vrutů a je také pomocníkem při povolení sklíčidla.

Utahovací moment

Jestliže si pořídíte aku vrtačku vhodnou i ke šroubování, sledujte utahovací nebo též točivý moment. Udává se v newtonmetrech (Nm) a vyjadřuje maximální točivou sílu, kterou aku vrtačka dokáže vyvinout. Při šroubování totiž nelze používat stejný výkon a otáčky jako při vrtání, protože byste pravděpodobně strhli závit nebo poškodili hlavu šroubu. Výrobci proto vybavují přístroje nastavením utahovacího momentu v rozsahu několika stupňů.

Utahovací momentVyužití
5 až 20 NmPro práci s měkkými materiály
Do 55 NmVruty do průměru 10–20 mm
Nad 55 NmPro práci s tvrdými materiály

Sklíčidlo

Sklíčidlo najdete v přední části vrtačky, je to mechanismus, do kterého se upínají vrtáky a jiné příslušenství pro práci. Při výběru sledujte velikost otvoru, do než se upínají nástroje. Rozměry se odvíjí dle úkonů, k jakým budete aku vrtačku nejčastěji používat, narazit můžete na rozmezí 1 až 13 mm. Kromě toho se zajímejte i o typ sklíčidla.

 • Rychloupínací sklíčidlo najdete u vrtaček pro domácí kutily. Jde o nejběžnější variantu, se kterou se vrtáky nasazují či povolují při mírných otáčkách.
 • Sklíčidlo s aretací vřetene disponuje speciální objímkou, se které vrták či jiné příslušenství jednoduše uchytíte nebo povolíte a sundáte. Do takového sklíčidla se tedy příslušenství nasazuje v zastaveném stavu.

Konstrukce

V oblasti konstrukce jde především o to, aby se vám aku vrtačka dobře držela v ruce. Skrze to sledujte dva faktory, a to celkovou hmotnost, materiál a zpracování rukojeti. Pokud totiž budete s vrtačkou pracovat déle, projeví se jak každý její gram váhy, tak i nepohodlná rukojeť.

 • Běžně se hmotnost aku vrtačky pohybuje okolo 1,5–2,5 kg. Pokud je hmotnost nižší, bude se vám s vrtačkou sice snadno manipulovat, ale zpravidla takový model nabídne nižší výkon a kratší výdrž na baterii.
 • Rukojeť aku vrtačky by měla mít ergonomický tvar, který dobře padne do ruky. Výrobci obvykle využívají kombinace materiálů, například tvrdého plastu a měkčené gumy, která zajistí tlumení nepříjemných vibrací přenášených z vrtáku.

Funkce a výbava

Aby byla práce s aku vrtačkou komfortní a docílili jste lepších výsledků, sledujte také její doplňkové funkce a vybavení.

 • LED světlo se hodí při vrtání v místech se sníženou viditelností. Je-li dostatečně výkonné, ušetří vám spoustu času i starostí.
 • Příklep je funkcí pro usnadnění vrtání například do zdi nebo kovu. Díky němu bude práce snadnější a přesnější, pochopitelně ale nenahradí příklep u silné kabelové vrtačky.
 • Další akumulátor najdete v balení především dražších aku vrtaček. Díky náhradní baterii již nemusíte mít prostoje během dobíjení.
 • Vodováha může být praktickou pomůckou při vrtání. Najdete ji na těle aku vrtačky.
 • Poutko na zavěšení je ideální v případech, kdy potřebujete mít aku vrtačku neustále při ruce. Typicky například na stavbě nebo při rekonstrukci oceníte možnost si přístroj upnout k opasku.
 • Přenosný kufr se hodí pro praktické uskladnění nejen aku vrtačky, ale i jejího příslušenství, které může zahrnovat sadu vrtáků a náhradní akumulátory. Oceníte jej také při přenášení celé sady.

Vrtáky a bity

Bez vrtáků a bitů se při práci neobejdete. Pro vrtání se používají vrtáky, pro šroubování jsou pak určené bity neboli šroubovací násady. Při nákupu záleží zejména na tom, do jakých materiálů chcete vrtat a zda hodláte i šroubovat. Délku i průměr vrtáku vybírejte podle tloušťky vrtaného materiálu a zaměřte se také na tvar, protože existuje několik různých druhů..

 • Pro vrtání do dřeva vybírejte spirálové, ploché frézovací, hadovité nebo Fostnerovy vrtáky či sukovníky.
 • Pro vrtání do kovu jsou ideální HHS-R, HSS-G, HSS-Co a stupňovité či šroubovité vrtáky.
 • Pro vrtání do dlaždic a skla využijte diamantový vrták nebo speciální určený přímo pro dlaždice a skla.
 • Pro vrtání do cihel a betonu rovněž použijte vrtáky určené pro tyto materiály.
 • Pro vrtání do plastu se hodí vrtáky z rychlořezné oceli. 

Cena

Při nákupu aku vrtačky narazíte na několik cenových kategorií, mezi kterými jsou až propastné rozdíly. Bez obav seženete model nepřesahující částku 1 000 Kč, stejně tak i profesionální výrobek za několik desítek tisíc korun. Kromě akumulátoru a motoru cenu ovlivňuje také celkový výkon zařízení a celkové zpracování.

Do 2 000 Kč

V nejnižší cenové kategorii najdete základní aku vrtačky vhodné pro domácí kutily a příležitostné uživatele. U takto dostupného sortimentu musíte počítat s vyšší hmotností, která může dosahovat i hranice 3 kg. Hodnota provozního napětí pak často nepřesahuje 12–14 V a nabíjení akumulátoru trvá poměrně dlouho. Co se týče kroutícího momentu, většinou se pohybuje okolo 35 Nm.

Od 3 000 do 5 000 Kč

Ve střední cenové kategorii se vám již dostane široká nabídka zařízení s vyšším provozním napětím, které slibuje i nárůst výkonu. Aku vrtačky jsou podstatně lehčí, mají komfortnější úchop a doba nabíjení jejich akumulátoru se zkracuje, běžně trvá 30 až 90 minut. Výjimkou u těchto modelů není kroutící moment přes 50 Nm. Hodí se pro nadšené kutily do domácí dílny, ale i pro truhláře či zedníky.

Od 5 000 do 10 000 Kč

Tato cenová kategorie pak zahrnuje poloprofesionální a profesionální zařízení, na které se při práci budete moct 100% spolehnout. S rostoucí cenou klesá hmotnost aku vrtaček, seženete běžně modely pod 1,5 kg. V sadě nabízí typicky i náhradní akumulátory Li-ion podporující rychlonabíjení, takže se žádných prostojů při práci obávat nemusíte. O kvalitě mnohé prozradí i kroutící moment dosahující 135 Nm, příklep, zpětný chod a další funkce.

Nad 10 000 Kč

Pokud s vrtačkou hodláte pracovat každý den, pak se vyplatí zvážit investici do výkonného zařízení. Takové vrtačky odolají nástrahám těžkých pracovních podmínek i hrubému zacházení. K dostání jsou robustnější produkty, s nimiž při práci nenarazíte na nic, s čím byste si neporadili.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8CSN

https://www.nejlepsi-vrtacky.cz/

https://www.arecenze.cz/aku-vrtacky/

Další srovnání

Recenzetesty.cz
Logo