Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Domácnost

Nejlepší žárovky dle testů a recenzí

Nejlepší žárovky dle testů a recenzí

Žárovka je nepostradatelnou součástí jakékoliv domácnosti nebo komerčních prostor. Prvek utvářející nezbytně důležité světlo v dané místnosti, které nám nahrazuje klasický sluneční svit. Díky žárovce jsme schopni vidět také v šeru a za tmy. Utváří nám dokonale osvětlené prostředí.

Na trhu existuje přemíra nejrůznějších žárovek s odlišnými charakteristickými znaky. Abyste vybrali ty správné žárovky pro vaše každodenní používání, musíte znát několik důležitých parametrů těchto produktů. Teprve na jejich základě si budete schopni pořídit světlo vyhovující vašim potřebám.

Posviťte si na vše, co děláte doma za pomoci kvalitní a vhodné žárovky. Těšte se z ideálního světla, které vám nebude ničit zrak a naopak vytvoří pohodu vaší domácnosti nebo zajistí kvalitní pracovní prostředí.

Nákup žárovky je třeba zvážit na základě spousty důležitých parametrů. Hned v první kapitole se budeme věnovat tomu nejpodstatnějšímu, tedy prezentaci dostupných typů žárovek. Z konstrukčního hlediska nebude chybět ani zmínka o tvaru žárovky a paticích.

Posléze přejdeme k dalším tématům soustřeďujícím se spíše na to, jak žárovky svítí. Zajímat vás bude světelný tok a barva světla. Abychom vám usnadnili výběr nové žárovky, uvedeme i několik praktických příkladů správného použití v dané místnosti.

Závěr tohoto článku bude opět patřit cenovým nákladům na nové žárovky.

Typ žárovky

Abyste si byli schopni vybrat optimální žárovku, musíte znát dostupné technologie výroby. Ty přináší základní dělení žárovek, a to podle jejich typu nebo chcete-li druhu. Na prodejních pultech máte možnost zahlédnout tři odlišné varianty vyhotovení, včetně jedné, která by se dnes už správně neměla prodávat, přesto je ještě k dostání.

Klasické žárovky

Tyto žárovky svítily v našich domácnostech dlouhá léta a v mnohých nemovitostech jsou ještě stále využívané. Je však pravdou, že Evropská unie už zakázala jejich prodej. I tak na ně občas narazíte. Tento typ žárovky se prezentuje větším příkonem, tudíž i větším odběrem elektrické energie. Jejich provoz je celkem neefektivní, protože značná část této energie je přeměňována na teplo, nikoliv na požadované světlo.

Úsporné žárovky

Tyto žárovky jsou velice často označovány jako kompaktní. Mezi jejich charakteristické vlastnosti patří delší životnost, pomalejší náběh a hlavně velká úspora elektrické energie. S touto technologií budete schopni ušetřit až 80 % energie oproti klasickým žárovkám. Je však pravdou, že barevné podání úsporných žárovek není zrovna nejlepší.

LED žárovky

Moderní nadstavbou kompaktních žárovek z pohledu odebírané energie jsou LED žárovky. Ty v současné době zažívají značný boom a stávají se nedílnou součástí mnohých domácností. Hovoří pro to hned několik jasně daných vlastností. Těšit se můžete například na okamžitý náběh, nízkou spotřebu elektrické energie a především hodně dlouhou životnost. Ta se pohybuje v rozmezí 20 000 až 30 000 hodin. S lepšími a dražšími modely navíc docílíte i velice přirozeného a kvalitního osvětlení. Počítat ovšem musíte s tím, že LED žárovky jsou dražší než ty klasické, na které jsme byli do nedávné doby zvyklí. Návratnost takové investice je však díky jejich vlastnostem hodně rychlá.

Halogenové žárovky

Určitou odnoží klasických žárovek jsou halogenové žárovky. I ty mají velice dobré a přirozené podání světla, navíc jsou schopny úspornějšího provozu asi o 30 % vůči klasickým žárovkám. Očekávat můžete prodlouženou životnost, jejich značnou nevýhodou je však přehřívání díky použité technologii. To znamená, že své uplatnění nachází spíše v komerčních a větraných prostorách, kde jsou ještě uschovány pod nejrůznějšími kryty a zakomponovány do stropů.

Tvar žárovky

Jen co se rozhodnete pro odpovídající typ žárovky, bude následovat rozhodnutí týkající se tvaru světelného prvku. Některá osvětlení, kam budete instalovat žárovky, jsou totiž otevřená a přiznávají originální zdroj světla. V tomto směru máte možnost narazit na bezpočet nejrůznějších tvarů, které se pochopitelně liší svými rozměry. Proto si musíte ohlídat, aby se vám zvolená žárovka vešla do světla.

Nejčastěji narazíte na tvary normální, bodové, kulaté, reflektorové, svíčkové, přímé, spirálové a mnohé jiné.

Každý z těchto tvarů je obvykle označován anglickým výrazem. Typickými příklady jsou žárovky 6U, Half Spiral, Full Spiral, Tulip, Classic A, Globe Mini, Globe, Candle, PL-S, JC apod. Kromě tohoto kódu můžete na žárovce postřehnout i číslo prezentující průměr těla žárovky. Obvykle jde o označení té nejširší části – A55, P45, BXS35, G120, R63 atd.

Patice

S typem a vzhledem žárovky souvisí ještě jedna hmatatelná součást, kterou je patice. Prostřednictvím této části zašroubujete žárovku do daného světla. Na trhu existuje přemíra svítidel s odlišnými paticemi, které jsou nedílnou součástí žárovek. Při jejich nákupu se musíte zaměřovat i na spodní část čili na patici. Níže jsou uvedeny nejčastěji používané patice.

Patice E27

Tu lze s naprostou jistotou označit za základní a nejpoužívanější. Nachází se ve většině typů klasického osvětlení. V tomto provedení se vyrábí všechny typy žárovek, od těch zakázaných klasických, až po LED žárovky. Průměr této patice má 27 milimetrů.

Patice E14

Zmenšenou verzí E27 je patice E14. Jak už prozrazuje její číselné označení, průměr patice je 14 milimetrů. Tento typ patice je primárně využíván u menších osvětlení, jakými jsou například lampičky. I samotné žárovky jsou menšího vyhotovení.

Patice GU10

V tomto případě už nejde o klasický závit, jak jste u běžných žárovek zvyklí. Patice GU10 představuje dva kolíčky o průměrů 5 milimetrů, které se zacvaknou do daného světla. Tento typ patice se velice často používá u bodového osvětlení a LED žárovek. Proto se s ním můžete setkat například v koupelně, podhledech a na podobných místech.

Patice GU9

Obdoba patice GU10 jen s tím rozdílem, že vyhotovení GU9 má trochu jiné rozměry a konektory. I pro použití této patice je zapotřebí elektrické napětí 230 V. Patice je doménou spíše malých LED žárovek.

Patice GU5,3

Na první pohled tato patice připomíná model GU10. To samé se týká i samotných tvarů žárovek. Hlavního rozdílu si ale všimnete při detailním pohledu na patici. Provedení GU5,3 má totiž kolíčky o průměru 1 milimetr, které jsou od sebe vzdáleny 5,3 milimetrů. Hlavní odlišností je to, že patice GU5,3 je určena pro napájení 12 V.

Patice GU4

Malá patice s roztečí 4 milimetry. Tu využijete v rámci malých typů žárovek. Dejte si pozor na to, že patice GU4 se primárně používá s napájením 12 V.

Světelný tok

Nyní je nejvyšší čas, přesunout se od vzhledu, tvaru a typu žárovky k technickým parametrům, které už konkrétně souvisí především s patřičným osvětlením daných prostor. Tím nejpodstatnějším parametrem se pro vás stane světelný tok udávaný v lumenech pod zkratkou „lm“. Ve své podstatě tento údaj koresponduje s příkonem prezentovaným ve wattech pod zkratkou „W“. Tyto dvě informace mají mezi sebou jistou propojenost, protože průměrnému světelnému toku odpovídá určitý ekvivalent výkonu klasické žárovky. Takže si můžete do jisté míry udělat představu o tom, jakou úspornou nebo LED žárovkou nahradíte tu běžnou.

Níže vám přinášíme prezentaci světelného toku LED žárovku vůči výkonu klasické žárovky. Z tohoto přehledu jasně vyplývá, že díky nízké spotřebě LED žárovek ušetříte oproti těm klasickým až sedminásobek nákladů.

  • Výkon klasické žárovky 15 W = světelný tok LED žárovky 100 až 150 lm
  • Výkon klasické žárovky 25 W = světelný tok LED žárovky 225 až 275 lm
  • Výkon klasické žárovky 40 W = světelný tok LED žárovky 450 až 500 lm
  • Výkon klasické žárovky 60 W = světelný tok LED žárovky 750 až 800 lm
  • Výkon klasické žárovky 80 W = světelný tok LED žárovky 900 až 1 000 lm
  • Výkon klasické žárovky 100 W = světelný tok LED žárovky 1 200 až 1 300 lm
  • Výkon klasické žárovky 125 W = světelný tok LED žárovky 1 700 až 1 800 lm
  • Výkon klasické žárovky 150 W = světelný tok LED žárovky 2 100 až 2 200 lm

Jen pro zajímavost, LED žárovka o výkonu 8 W má světelný tok asi 710 lm. Pro představu vám nastíníme náklady na svítivost 710 lm v porovnání i s ostatními typy žárovek. LED žárovka 8 W, úsporná žárovka 14 W, halogenová žárovka 50 W a klasická žárovka 60 W.

Barva světla

Při výběru vhodné žárovky se nezapomeňte zaměřit také na barevné podání světla, které hraje v interiéru hodně významnou roli. V tomto směru přihlížejte k chromatičnosti světla, která je udávána v kelvinech pod zkratkou „K“. Výsledná hodnota pak prozrazuje zabarvení světla. Stupnice obvykle začíná na 1 800 K a může dosahovat až 16 000 K. Zde je několik přirovnání chromatičnosti teploty.

  • Barva světla 1 900 K = světlo z obyčejné svíčky
  • Barva světla 2 700 K = barva připomínající východ nebo západ Slunce
  • Barva světla 4 000 K = typická zářivka
  • Barva světla 6 500 K = denní světlo zabarvené do modra
  • Barva světla 8 000 K = barva mlhy nebo výrazněji namodralých oblaků

Jak můžete správně tušit, nízká hodnota stupnice prezentuje teplé barvy, které s narůstajícím údajem postupně chladnou a modrají.

Index podání barvy

U barvy světla se zaměřte ještě na barevné podání označované zkratkou CRI. Tento údaj prozrazuje věrnost barevného podání, které pak budete pod tímto světlem vnímat. Číselná hodnota od 0 do 100 má celkem jasně vypovídající charakter. Čím menší budete volit CRI, tím vybledlejší barvy budete vnímat a budou se vám zdát zcela nepřirozené. Se zvyšující se hodnotou nad 70 CRI budou barvy přirozenější. Zlatou střední cestou je 80 CRI.

Žárovky vhodné do dané místnosti

Abychom vám výběr vhodné žárovky do domácnosti co možná nejvíce usnadnili, přinášíme několik obecných tipů souvisejících s volbou ideálního osvětlení do daných prostor.

  • Obývací pokoje, ložnice a dětské pokoje – V dětských pokojích, obývácích a ložnicích dejte přednost žárovkám s teplejšími barvami světa, které budou působit útulnějším dojmem. Obvykle se používají žárovky s barvou světla 2 700 K až 3 400 K.
  • Koupelna a toaleta – Zde je lepší vsadit na více přirozenější světlo. Budete na své tělo mnohem lépe vidět a zároveň se domůžete přirozenějších barev. Barva světla by se v ideálním případě mohla pohybovat kolem 5 000 K.
  • Pracovna a kancelář – Do těchto místností je vhodné pořizovat žárovky, které vám budou dodávat patřičné aktivity, soustředěnosti a udrží vás dlouhou dobu bdělé. Důraz byste měli klást hlavně na studené světlo s barevností od 5 000 K do 6 500 K.

Cena

Cena žárovek se do značné míry odvíjí od použité technologie a požadovaného světelného toku. Vliv na pořizovací náklady budou mít pochopitelně i výrobci. Jestliže vsadíte na prověřené značky, můžete se těšit na dlouhý a bezproblémový provoz žárovek. Mezi takové firmy patří Emos, Osram, Philips, Solight, T-Led, Tesla, General Electric, OptoSupply, Panlux, Retlux, Greenlux, Spled a mnohé další.

Cena do 50 Kč

V této cenové kategorii budete schopni zakoupit halogenové žárovky, ale také moderní LED žárovky s nižším výkonem. Půjde povětšinou o levné modely s nižší světelnou účinností. Jejich svítivost se bude pochybovat do 300 lm. Počítat nemůžete s příliš dlouhou životností.

Cena od 50 Kč do 200 Kč

Kvalitní úsporné žárovky včetně výkonnějších LED žárovek. Vybírat si můžete z modelů s odlišnou chromatičností barev a větším světelným tokem. Pořídit si lze dokonce silné LED žárovky s 18 W, které nahrazují klasické žárovky s příkonem až 120 W.

Cena od 200 Kč do 1 000 Kč

V rámci domácnosti lze tuto třídu žárovek označit za naprosto dostačující. Vyberete si každý, ať už půjde o výkonné a velké halogenové žárovky, nebo úsporné a LED žárovky. Omezovat se nemusíte jak světelným tokem, tak ani použitými paticemi, k dostání budou všechny tvary žárovek.

Cena nad 1 000 Kč

V této cenové skupině budete investovat do větších sad, jež obsahují dvě a více žárovek příslušného výkonu. Výjimkou dokonce nejsou ani chytré žárovky, které je možné spojit s mobilním telefonem a ovládat je na dálku. Početnější sady LED žárovek pro celou domácnost stojí až 5 000 Kč. Ještě dražší jsou pak speciální halogenové žárovky pro film a specifické užití. V jejich případě přesahuje cena hranici 20 000 Kč.

Jak se vám líbil náš článek?