Vybrat nábytek na zahradu nebo terasu se může zdát snadné. Pokud ale člověk dostatečně nepromyslí všechny specifické požadavky, které by na nábytek měl klást, může být nakonec zklamaný. Oproti interiérovému nábytku musí venkovní nábytek odolat podstatně náročnějším vlivům, a ne každý materiál nebo konstrukce se k tomu hodí, i když vám zrovna designově vyhovuje. Oprostíme se tedy od otázky vkusu a zaměříme se zejména na funkčnost nábytku, díky čemuž vás provedeme výběrem krok za krokem. Využít můžete také různé magazíny které se nábytku věnují, například living.cz. a nebo využít filtrů a pomocných článků v samotných eshopech se zahradním nábytkem.

Nejlepší zahradní nábytek dle Heureka.cz

1. Umístění nábytku

V první řadě je třeba si rozmyslet, kam chcete nábytek umístit. V altánku nebo pod pergolou vydrží i méně odolný nábytek, pod širým nebem obstojí jen nejodolnější materiály. Je dobré myslet také na údržbu nábytku. Jestliže máte zastřešenou terasu, ale z jedné nebo více stran na ni fouká, musíte počítat s prachem a pylem, který se bude na nábytku usazovat. Proto by měl nábytek být snadno omyvatelný, dobré je všimnout si také konstrukce, množství spár a prohlubní vám údržbu rozhodně neusnadní.

K umístění se vztahují i rozměry nábytku. Je zkrátka potřeba, aby se vám na vybrané místo pohodlně vlezl. Je dobré promyslet i místo k případnému uskladnění, pokud plánujete nábytek na zimu schovávat. Jestliže žádný prostor k uložení nábytku nemáte, je opět potřeba pamatovat na to při výběru materiálu, abyste si nábytek nekupovali jen na jednu sezónu.

2. Materiál

Otázku materiálu jsme nakousli již v předchozím bodu. Výběr materiálů není podstatný jen kvůli tomu, aby se vám nábytek líbil, ale zejména proto, aby na vaší terase nebo zahradě také nějakou tu dobu vydržel. Mezi nejoblíbenější materiály patří dřevo, plast, umělý ratan a kov.

Dřevěný nábytek

Nábytek z odolného dřeva, jako je teak nebo severská borovice, často odolá i náročnějším venkovním vlivům, je ale potřeba jej jednou za čas ošetřit speciálním přípravkem, například na bázi oleje. V případě nutnosti takovýto nábytek vydrží venku i přes zimu, vždy je ale lepší jej na zimu uložit dovnitř.

Méně odolná dřeva, jako je třeba borovice, vyžadují náročnější péči a jejich využití je vhodné spíše v místech se zastřešením. Vlivem vody a teplotních změn může takové dřevo popraskat nebo se různě kroutit.

Umělý ratan

Nábytek z umělého ratanu je poměrně odolný vůči vnějším vlivům, záleží ovšem na zvolené konstrukci. Dřevěná konstrukce bude mít při venkovním použití jen velmi krátkou životnost. Železná konstrukce je na to o něco lépe, po čase ale začne korodovat. Odolnější variantou je ocelová konstrukce, nejlepší vlastnosti má potom konstrukce hliníková, která je nejen odolná, ale i lehká.

Plastový nábytek

Největší výhodou plastu je nízká pořizovací cena a velmi snadná údržba. U levnějších modelů ale není zaručená nijak dlouhá životnost a nábytek může začít praskat, popřípadě ztrácet barvy vlivem slunečního záření.

Kovový nábytek

Nábytek ze slitiny nebo třeba oceli potěší svou životností a není problém nechat jej venku i přes zimu. Ne každému je ale kov jako materiál na sezení sympatický, v chladu chladí a na slunci se snadno rozpálí, je tedy dobré zainvestovat i do podušek a opěrek.

3. Podložka

Podložkou se myslí, na jakém povrchu bude nábytek stát. Není dobré toto kritérium při výběru opomíjet. Například tenké kovové nohy se snadno zaboří do trávy nebo poškrábou dlažbu. Pokud máte povrch se spárami, je dobré volit nábytek s širšími nohami, které zajistí stabilitu a zabrání různému překlápění.

4. Využití

Zásadní otázkou je také využití nábytku. Je to téma kterému se dokonce věnuje i wikipedie ve svém článku o zahradním nábytku.

Pokud hledáte nábytek na relaxaci nebo třeba opalování, pravděpodobně sáhnete po jiných modelech, než jaké byste využili k servírování jídla. Při zahradním grilování vám totiž nízký stolek nebo lehátka moc k užitku nebudou. Pro delší sezení nebo ležení je dobré přidat i podušky nebo polstrování. Je dobré myslet i dopředu a kupovat nábytek od renomovaných výrobců, u kterých je pravděpodobné, že budou danou kolekci vyrábět ještě nějakou dobu. Když si totiž náhodou budete chtít dokoupit nějaký kus, například židli, není nic horšího, než když tento model už nebude k sehnání.

5. Tipy

Na závěr pro vás máme několik tipů, které vám usnadní výběr a pomůžou vám najít opravdu kvalitní kusy.

  • Deska dřevěného stolu by měla mít tloušťku alespoň 2,8 cm, jinak hrozí kroucení
  • Plast by měl být probarvený v celé hmotě, případné škrábance tak nebudou příliš viditelné
  • Neuškodí zainvestovat do nepromokavých polštářů, které odolají i nějakému tomu dešti a nehrozí u nich plíseň
  • Výrobci často slibují i 5 až 9 let záruky, doporučujeme ale vždy pečlivě prozkoumat její podmínky
  • Povrchový nátěr kovového nábytku by měl být vypalovaný, tak zaručí delší odolnost