Klika je předmět, se kterým se úzce setkáváme každý den a nijak nad ním nepřemýšlíme. S tím začneme až ve chvíli, kdy je třeba kliku do bytu vybrat. Podle čeho kliku vybírat? Jaké jsou vlastně možnosti? Problematika dveřního kování může být na první pohled zbytečně složitá, není se ale čeho bát, v našem článku vás provedeme výběrem kování krok po kroku.

Nejlepší dvěřní kování dle srovnávače Heureka.cz

1. Typy kování

V první řadě je třeba vybrat samotný typ kování. Rozlišujeme kování rozetové a štítové. Rozeznáte je na první pohled, rozetové kování má oddělený otvor pro klíč a kliku, štítové kování má otvor pro zámek proražený ve spodní části štítu a kliku v horní části. V dnešní době je populárnější rozetová varianta, která je variabilnější z hlediska designu a není třeba u ní měřit rozteč. Rozetová varianta také může mít o něco delší životnost, jednotlivé díly se šroubují k sobě skrz dveře, zatímco štítová varianta se přichytí vruty z každé strany dveří.

2. Rozteč

Jak již bylo zmíněno, u rozetové varianty se tímto bodem vůbec nemusíte zabývat. Pokud jste ale zvolili štítový typ kování, přesné změření rozteče pro vás bude klíčové. Co to tedy vlastně je? Jedná se o vzdálenost mezi otvorem pro klíč a otvorem pro kliku. Měří se vždy od osy otvoru pro kliku do středu otvoru pro klíč, v České republice jsou nejběžnější tři velikosti – 72mm, 90mm a 92mm.

3. Typy otvorů pro klíč

Nejčastěji se setkáte se třemi typy, které jsou označované dvoupísmennou zkratkou:

  • BB – kování pro dozický klíč (nejčastěji v interiérech)
  • PZ – otvor pro cylindrickou (FAB) vložku (nejčastěji u vchodových dveří)
  • WC – otvor pro zadlabávací WC zámek (nejčastěji WC nebo koupelna)

4. Překrytí vložky

Na překrytí vložky narazíme hlavně u vchodových dveří a zvyšuje bezpečnost zámku, brání totiž v jeho odvrtání. Bývá cca 1 cm vysoké a pokud nechcete kupovat novou vložku, doporučujeme zkontrolovat, jestli je vaše stávající vložka dostatečně vysoká, aby šlo klíč i přes překrytí správně zasunout

5. Materiál

Nejoblíbenější materiály jsou nerez a hliník, nerez slibuje delší životnost, hliník je zase ekonomicky dostupnější. Ostatní používané materiály, jako je chrom nebo bronz bývají životností blízké nerezu.

6.Klika vs koule

S koulí na jedné straně se setkáme zejména u vchodových dveří a toto řešení má své příznivce i odpůrce. Výhodou je určitý pocit bezpečí po samotném zaklapnutí dveří. Je ale potřeba upozornit na to, že ačkoliv vám mohou zaklapnuté dveře připadat zabezpečené, pro zloděje nejsou velkou překážkou a jako bezpečné je nakonec nevnímá ani pojišťovna. Nevýhodou je paradoxně opět samotné zaklapnutí. Znáte to, zaběhnete si pro něco na zahradu nebo ke schránce pro poštu a klíče zůstanou zabouchnuté uvnitř. S běžnou klikou žádný problém, s koulí případ pro zámečníka.

7. Pravá nebo levá?

Pokud jste zvolili variantu klika/klika, nemusíte se touto otázkou zabývat. Jestliže je pro vás preferovaným řešením klika/koule, je důležité určit si, jestli má být klika pravá nebo levá. Každá klika má totiž uvnitř pružinu a nevhodně zvolená klika by fungovala naopak.

Základem je rozlišit, jaké máte dveře, tedy zda levé nebo pravé. Pro to existuje jednoduchá pomůcka. Postavíte-li se ze strany, ze které jsou viditelné panty, podívejte se, na které straně jsou. Jestliže jsou na levé straně, máte levé dveře a naopak. Druhým krokem je určit, ze které strany dveří bude klika a ze které koule. Pokud chcete kliku na straně s panty, bude u pravých dveří pravá a u levých levá. Jestli bude klika z druhé strany, u pravých dveří bude levá a u levých pravá.

8. Bezpečnost

Otázky bezpečnosti jsme se zlehka dotkli již v několika předchozích bodech, zejména pro vchodové dveře je ale dobré věnovat jí zvýšenou pozornost. Pokud chcete zabezpečit svůj domov co nejvíce, je vhodné investovat také do bezpečnostního kování. To se rozděluje do čtyř tříd. Pro vchodové dveře doporučujeme volit minimálně třídu 2, ideálně 3 nebo 4. Bezpečnostní kování je opatřené prvky (např. zmíněné překrytí vložky), které brání jeho vylomení, vyvrtání a dalším zásahům. Pro další zvýšení bezpečnosti se nabízí připojení dalších zámků, řetízků nebo podobných opatření.

Tip: Další informace o dveřním kování a možnostech jeho instalace i nákupu najdete na stránkách Rajkovani.cz