Ještě nedávno byly myčky výsadou bohatších nebo modernějších domácností a mnoho lidí se pohoršovalo nad tím, jak si někdo může tak „nehorázně“ usnadňovat život, když ani to nádobí není schopen umýt pořádně. Ale časy se mění a dnes už je myčka natolik standardní součástí našich domovů, že bychom ji často našli právě i u těch, kteří podobné názory ještě nedávno zastávali. A co víc – z povědomí široké veřejnosti se konečně začínají vytrácet mýty o tom, že myčka spotřebovává příliš mnoho vody.

Navštivte také: Test 10 nejlepších myček

Fotka myčky Whirlpool ADG 6200

Tak to bývalo kdysi (první myčky dokázaly na jediné umytí spláchnout až desítky litrů vody), ale dnes už se výrobci cíleně zaměřují na to, aby byl provoz myček ekologický a znamenal tedy úsporu nejen času, ale zejména financí. Environmentalisticky smýšlející zákazníci pak jistě ocení i přínos při životní prostředí. Nevhodným způsobem mytí nádobí totiž někteří z nás nevědomky zbytečně příliš plýtvají vodou.

Nejlepší myčky dle srovnávače Heureka.cz

Kolik stojí myčka

Pokud uvažujete o nákupu myčky, pak jste se ocitli na tom správném místě. Poradíme vám, jaký typ myčky zvolit, abyste neudělali krok vedle. Dobře zvolená myčka vám totiž bude sloužit třeba deset patnáct dalších let, proto se vyplatí nad jejím výběrem trochu důkladněji popřemýšlet. Nákup myčky navíc není právě nezanedbatelnou investicí, ani u těch nejlevnějších produktů leze očekávat, že byste si vystačili třeba jen s tisícovkou. Ceny jsou sice oproti dřívějšku o něco níž, myčku za méně než čtyři pět tisíc korun však v podstatě neseženete. Zrovna v případě myček navíc doporučujeme přihlížet spíš k jiným faktorům, než je cena – pojďme se tedy podívat na klíčové faktory, podle kterých lze myčky vybírat.

Jak vybrat myčku

První, co bychom měli vzít v potaz, jsou rozměry. Protože myčku v drtivé většině případů umisťujeme do kuchyně, nemůžeme si dovolit příliš se odchýlit od naměřených hodnot. V případě myček vestavěných to není možné vůbec, v případě myček volně stojících by byla samozřejmě škoda vinou nesprávného měření volného prostoru později zjistit, že se nám nový přístroj na zvolené místo nevejde. Z hlediska prostorových rozměrů existují dva základní typy myček – myčky úzké (šířka nejčastěji 45 cm) a myčky standardní (60 cm). Standardizované rozměry jsou záměrné, aby bylo možno myčky snadno umístit do většiny typů kuchyňských linek.

Přistupme k dalšímu kroku. S velikostí myčky úzce souvisí i její objem, tedy množství nádobí, které pojme. Pokud pořizujeme myčku do vícečlenné domácnosti, pak je jasné, že vhodnější budou myčky objemnější, vhodné pro velkou rodinu. Klasické myčky o velikosti 60 cm pojmou až 15 sad nádobí, ty menší jsou obvykle stavěné na 9 sad. Úzké myčky dobře poslouží domácnosti, kde žijí třeba jen dvě osoby. Myčka v domácnosti obývané jediným člověkem je spíše nepraktická, trvá totiž poměrně dlouho, než se naplní a zapínat poloprázdnou myčku je velmi neekologické.

Základní parametry při výběru myčky

Máme-li jasno v tom, kolik lidí bude myčku využívat a jaké množství nádobí do ní budeme nejčastěji vkládat, je dobré si ujasnit další priority. Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru myček, podobně jako při nákupu jiných elektrospotřebičů, je její energetická spotřeba. Energetická třída myčky se odvozuje od spotřeby při provozu 280 standardních mycích cyklů ročně.

Žádoucí je samozřejmě co nejúspornější přístroj, protože však takové bývají obvykle o něco dražší, ne každý zákazník považuje štítek A+++ za to hlavní, čím by se měl řídit. Mějte však na paměti, že právě nízká spotřeba umožní rychlejší navrácení počáteční investice díky úspoře na účtu za elektřinu. A když už jsme u té spotřeby – myčky vybavené výměníkem tepla jsou schopné zachytit a uchovat teplo vzniklé při mytí v jednom cyklu a využít jej při ohřívání vody do cyklu následujícího, čímž se opět snižuj spotřeba energie a potažmo cena za jeden mycí cyklus.

Dále je dobré přihlížet ke hlučnosti. Protože jeden klasický mycí cyklus trvá obvykle více než dvě hodiny, málokdo má zájem tak dlouhou dobu snášet případný vyšší hluk a žádoucí jsou proto myčky s tichým chodem, nejlépe kolem 50 dB (což odpovídá šumu hlasů v tiché pracovně a je tudíž tišší, než zvuk tekoucí vody při manuálním mytí nádobí).

Programy a funkce myček

Musíme se zmínit i o programech a funkcích, kterými jsou moderní myčky vybaveny. Při nákupu myčky nekupujete totiž jedinou funkci, kupujete celý balík možností, jak nový přístroj využívat. Současné myčky již zcela běžně nabízejí programy různého zaměření, lišící se na základě teploty vody, množství nádobí nebo ekologie provozu. Výkonnější a dražší přístroje dokážou pomocí různých špičkových technologií s obchodními názvy jako Fuzzylogic, Senzorlogic, FuzzyKontrol atd. například poznat aktuální naplněnost myčky, druh nádobí a úroveň jeho znečištění. Díky senzorům zaměřeným na vodu navíc po celou dobu mycího cyklu kontrolují aktuální množství vody, která pokrývá nádobí a na základě vyhodnocených dat myčka sama reguluje přívod vody, její teplotu a množství, čímž maximalizuje efekt mytí a současně snižuje spotřebu tak, aby voda nebyla zbytečně spláchnuta, kde právě není potřeba.

Povinnou výbavou všech myček jsou systémy zajišťující ochranu proti vyplavení domácnosti. Jde o senzory, které dokážou rozpoznat případný nežádoucí únik vody do venkovního prostoru a okamžitě zastavit přívod další vody, případně nasměrovat její proud opačným směrem. Tyto technologie jsou označované například jako AquaControl, AquaStop apod.

Náročnější zákazníci jistě ocení i další funkce myček: možnost odloženého startu na konkrétní hodinu (například pokud si přejete zapnout myčku, až nebudete nebo naopak budete doma), funkce Multizone určené pro případ, kdy je myčka naplněna pouze z poloviny, velmi oblíbené jsou v poslední době systémy rychlého sušení nádobí. Díky kondenzaci vlhkosti dokážou tyto moderní technologie zvýšit a urychlit účinnost sušení. Zcela běžně jsou pak myčky vybaveny hned několik programy pro různé druhy nádobí, například funkcí pro sklenice od vína a jiné křehké skleněné nádobí.

Nejlepší myčky dle testu

Představme si tedy některé zákaznicky oblíbené produkty, abychom si dokázali udělat alespoň hrubý přehled o tom, jaké produkty jsou v současnosti k dostání a co mezi zákazníky nejvíce „letí“.

Whirlpool ADG 6200

Fotka myčky Whirlpool ADG 6200Vestavěná myčka určená pro 12 sad nádobí, s 5 integrovanými programy (včetně programů Sklo nebo Eko), dále nabízí odložený start či poloviční mytí; myčka s velmi nízkou hlučností. Cena je poměrně slušná, odpovídá výkonu. Energetická třída A+ zajišťuje nízkou spotřebu energie při provozu.

INDESIT DSR 15B EU

Fotka myčky INDESIT DSR 15B EUStandardně vybavená myčka s několika mycími programy, funkcí odloženého startu, nižší hlučností. Je určena pro deset sad nádobí, představuje tedy jakýsi průměr mezi myčkou širokou a úzkou. Zákazníci si pochvalují funkce, může vadit absence českého návodu.

Bosch SMI59M35EU

Fotka myčky Bosch SMI59M35EUVysoce výkonná myčka určená pro 14 sad nádobí. Je vybavena množstvím integrovaných programů, interiér je bohatě členěný a vybavený různými druhy košů a polic pro různé typy nádobí. Odradit může vyšší pořizovací cena, ta je však vynahrazena velmi nízkou energetickou náročností (třída A++) související nízkou spotřebou vody i energie.

BEKO DSFS 6831 X

Fotka myčky BEKO DSFS 6831 XKlasická úzká myčka na 10 sad nádobí, s nízkou spotřebou energie a nízkou spotřebou vody. Je vybavena 8 mycími programy, což je relativně vysoké číslo. Poměr cena výkon je tedy z tohoto hlediska velmi dobrý. Nízká hlučnost, bezpečností prvky a funkce rychlého sušení jsou samozřejmostí.

ECG EDF 6013 WA+

Fotka myčky ECG EDF 6013 WA+Jedna z nejlevnějších myček na trhu, vybavena pouze 3 programy, vyšší energetická náročnost a vyšší spotřeba i hlučnost, pro nenáročného zákazníka je však dostačující a zajišťuje kvalitní umytí nádobí. Výhodou je větší objem – je určena pro 12 sad nádobí, hodí se tedy do domácností s více členy.

Zdroje:Test a recenze myček, Uspornespotrebice.cz