Léto je v plném proudu a nejen na zahrádkách dozrává úroda. Ovoce, zelenina, houby, bylinky a další přebytky ze sklizně se dají na zimní období uchovávat mnoha způsoby. Mohou se zamrazit či zpracovat zavařováním, jedná se však o způsoby náročné na čas či prostor. Obvykle je množství limitováno místem v mrazáku. Stále větší oblibě se těší sušení potravin. Sušené ovoce je zdravá svačinka. V době, kdy se ze zdravého životního stylu stal módní trend, se sušička potravin najde v nejedné moderní domácnosti. Oblibě se sušičky těší nejen u těch, kteří chtějí žít trendy, ale také v kuchyních zahrádkářů, pěstitelů a vášnivých houbařů. Díky sušení můžete uložit zásoby důležitých vitamínu a využit je i během zimy v období chřipkových epidemií, kdy je přístup k nim běžně velmi omezen. Své místo může najít v rodinách s dětmi, sušené ovoce je skvělé mlsání! Pokud už se vám nevejde ovoce do sušičky, lepší než ho nechat shnít je využít ho na ovocné saláty – jaké ale stále vymýšlet? S tím vám mohou pomoci různé recepty věnující se ovocným salátům.

Fotka testované sušičky CONCEPT SO-1060Fotka sušičky ovoce Bielmeier-BHG-601

Nejlepší sušičky ovoce dle Heureka.cz

Jak vybrat sušičku ovoce

Pro nákup sušičky jsou zásadní následující parametry. Příkon se pohybuje mezi 200 – 1000 wattů. Rozumným středem v příkonu u sušičky je 500 W. Příkon sušičky také do velké míry ovlivňuje počet plat, které je možné sušit najednou. Zde platí čím více, tím… zase více. S minimálním příkonem 250 W zvládnete na jedno sušení usušit asi 4 – 5 plat s potravinami. Pokud zvolíte opravdu výkonný stroj s až tisíci watty, můžete se těšit na 24 plat ovoce, v případě bylinek usušíte až 30 plat najednou. V tom případě se však už jedná o profesionální přístroje a tomu také odpovídá cena sušičky.

Pokud se rozhodnete sušit mimo jiné také bylinky, oceníte možnost regulace teploty. Některé sušičky disponují regulací s možností volby tří stupňů. Dva různé stupně jsou standardem ve výbavě sušiček potravin. Levnější modely možností regulace nedisponují. Existují i typy s plynulou regulací teploty díky otočnému regulátoru.  Běžně se teplota ladí mezi 35° až  sedmdesáti stupni Celsia.

Sušičky potravin jsou standardně vybaveny spínačem, který po určené době provozu přístroj automaticky vypne. Doba provozu se liší až o desítky hodin. Opět se délka provozní doby liší podle modelu. Typy z vyšší cenové třídy mohou být vybaveny časovačem, který dá uživateli zvukové znamení. O svém provozu dává sušička vědět po celou dobu. V průběhu sušení je spuštěn ventilátor, který může mít poměrně vysokou hlučnost.  Zde opět platí, že čím menší a lepší přístroj, tím méně bude slyšet.

Průměrná cena sušiček se pohybuje okolo 1 000 Kč. Za tuto částku získáte poměrně kvalitní přístroj. Dají se koupit i trochu levnější, ceny začínají někde u sedmi stovek. U profesionálních přístrojů se může částka vyšplhat až k desetinásobku průměrné ceny.

Test sušiček ovoce – Nejlepších 5

BIELMEIER BHG 601

Fotka sušičky ovoce Bielmeier-BHG-601Přístroj oceněný mnoha mezinárodními cenami. V tomto případě kupujete kvalitu za velmi příznivou cenu, pohybuje se již okolo 1 500 korun. Přístroj je vybaven časovačem, má průhledné víko a díky unikátní technologii je možné sušit víc druhů potravin najednou.

Výrobce: BielmeierPříkon: 700 WČasovač: anoRegulace teploty: anoPočet sušících plat: 4Rozsah teplot: 3 stupně 20-60 °C

EZIDRI FD 500

Fotka recenzované sušičky Ezidri FD 500Sušičku pořídíte za částku okolo 4 tisíc korun. Vyšší pořizovací cenu však vyváží poměrně malá spotřeba. Další výhodou jsou neprůhledná plata, díky nimž nedochází ke ztrátě vitamínů vlivem světla. Zákazníci si chválí nízkou hlučnost a také rovnoměrné sušení. Velká nevýhoda vzhledem k ceně je chybějící časovač.

Výrobce: BionairePříkon: 500 WČasovač: neRegulace teploty: anoPočet sušících plat: 5Rozsah teplot: 3 stupně 35-60 °C

CONCEPT SO-1060

Fotka testované sušičky CONCEPT SO-1060Na první pohled zaujme, na rozdíl od většiny sušiček není kulatá, ale má tvar obdélníku. Tělo sušičky je z čirého materiálu, spodní část má zelenou barvu. Tento produkt je vhodný pro menší objem, ideálního výkonu dosahuje při minimálním počtu pěti plat. To je důsledek nižšího příkonu. Výhodou je plynulá regulace teploty.

Výrobce: ConceptPříkon: 245 WČasovač: anoRegulace teploty: anoPočet sušících plat: 5Rozsah 35-70 °C

GORENJE FDK 24 DW

Fotka sušičky v testu Gorenje FDK 24Přístroj s plynulou regulací a časovým signálem v příznivé cenové relaci. Oproti předchozím modelům disponuje možností nastavení výšky jednotlivých plat. V uživatelských recenzích se častěji objevují potíže s nerovnoměrnou regulací teploty. Cenově se pohybuje od hranice dvanácti set korun.

Výrobce: GorenjePříkon: 240 WČasovač: anoRegulace teploty: anoPočet sušících plat: 5

Rozsah 35-70 °C

ETA KARINA 0301

Fotka sušičky v recenzi ETA KARINA 0301Sušička, která slibuje rovnoměrné sušení, disponuje jednoduchou obsluhou. Pojme až 9 plat. Jedná se o výrobek české značky a z uváděných modelů je tento za nejnižší cenu. Dá se pořídit již za cenu pod 1 000 korun. Na vyšší výkon je hlučná a postrádá časovač.

Výrobce EtaPříkon: 400 WČasovač: neRegulace teploty: anoPočet sušících plat: 9Rozsah: 35-70 °C

Často kladené dotazy

Zachování vitamínůUvažuji nad koupí sušičky. Doporučujete ji, nebo se jí raději máme vyvarovat, protože zlikviduje vše, co je v ovoci dobré?- Chuť potravin zůstává zachována. Při tepelné úpravě do 50°C se potrava považuje za syrovou (RAW) a má tedy stejné vlastnosti, jako neupravovaná potravina. Při sušení do 55° si ovoce zachová přibližně 80% živin a vitamínů.

Jak dlouho může sušička jet bez přestávky?Sušička skvěle suší a tak jede už dva dny bez zastavení, protože pořád je co sušit…nemůže se rozbít? Popřípadě na jak dlouho ji nechat odpočinout?- Instrukce výrobce pro maximální doporučenou dobu provozu se liší podle výrobků. V průměru délka sušení nesmí přesáhnout 20 – 40 hodin.

Plata v myčce Lze plata umývat v myčce nádobí?- Ano, plata lze mýt v myčce.

Počet platLze sušit menší počet plat a jaký počet v tomto případě jich musí být na sobě minimálně?- Výrobce doporučuje používat min. 1 plato. Sušit můžete i jedno plné plato. Umístěte na sušičku všechny plata, ale zaplňte pouze jedno.

SušenkyLze sušit také sušenky moučné i bez mouky? Např. kokosky, zázvorky, pohankové řezy se sušeným ovocem apod.- Ano, pečivo sušit lze. Jen nesmí být sušenky vyšší než 3 cm.

Lze do sušičky dávat papír na pečení?Pořídila jsem si sušičku a chci se tedy zeptat, jestli se do ní může dávat pečicí papír?- V některých receptech je přímo doporučováno použít pečicí papír. Například při výrobě placek či masových specialit.

Délka sušeníJaka je průměrná délka sušeni ovoce a hub?- Průměrná doba sušení hub je 5 hodin. U ovoce samozřejmě závisí na druhu. Jablka kolem 6 hodin, ale švestky i 12 hodin.