Pošlete svůj starý halogenový reflektor konečně k šípku a pořiďte si místo něj několikanásobně úspornější LED reflektor. Má mnohem lepší světelnou účinnost (poskytne vám stejné množství světla navzdory výrazně nižší spotřebě elektrické energie), svítí okamžitě na 100 % a nevadí mu časté zapínání, což mu zajišťuje i delší životnost.

Jaký typ reflektoru si zvolit

Nejprve si ujasněte, kde a za jakým účelem ho hodláte využívat. Jestli sháníte stálé osvětlení do dílny nebo garáže, anebo naopak přenosný LED reflektor, který si odnesete všude s sebou. Ty jsou vždy vybavené držadlem a stabilním stojánkem, aby se vám pohodlně přemisťovaly a na stavbě osvětlily celé „místo činu“. Pracujete-li běžně venku pod otevřeným nebem nebo ve velkých halách, oceníte spíše 2 LED reflektory se stojanem, které vám dvojnásobně zpříjemní každou zakázku.
Často vyhledávané bývají venkovní LED reflektory s čidlem, kterými si lidé osvětlují své zahrady, příjezdové cesty, dvory a celkově okolí domu. Díky pohybovému čidlu (tzv. PIR senzoru) se reflektor zapíná i vypíná automaticky, čímž ještě více šetří vaši peněženku a zvyšuje komfort i pocit bezpečí.
Mezi hity posledních let patří také reflektory stmívatelné, nabíjecí nebo se zásuvkami.

Jaké parametry při výběru sledovat

Když už máte jasno v umístění, zbývá si už jen pohlídat vlastnosti reflektoru jako takového. O těch nám vypovídá tzv. světelná účinnost, kterou vyjadřuje poměr světelný tok (lm)/příkon (W).
Jednoduše řečeno, čím větší příkon reflektor z dané řady má, tím větší má pak světelný tok. Stejný princip platí i pro úhel vyzařovaného světla – čím větší má reflektor světelný tok, tím vzdálenější a širší plochu osvětlí, navíc s větší intenzitou.
Pro LED reflektory s pohybovým čidlem, sloužící jen ke krátkodobému osvětlení vchodových dveří nebo vrat, je dostatečný příkon 20–30 W, zatímco pracovní reflektory si zaslouží minimálně 50 W.
Co se týká barvy světla, většina reflektorů se dělá v neutrální (4 000–4 500 K) nebo studené bílé (5 500–6 500 K), které se nejvíce blíží dennímu světlu a prokazatelně zvyšují pracovní výkon.

HOBBY SLIM, IDEO nebo PROFI?

Pro vaši ještě snadnější orientaci mají LED reflektory názvy, které naznačují, komu udělají tu nejlepší službu. Ale ne všechny lze měřit stejným metrem. Jen vy sami víte, co potřebujete…

HOBBY SLIM reflektory jsou tenké, účinné, spolehlivé a přitom levné. Dosahují velmi dobré světelné účinnosti 80 lm/W. Pomocí speciálního zkoseného stojánku je jednodušeji připevníte ke stěně a mnohem efektivněji osvětlíte plochu pod nimi. Díky gumovému přívodnímu kabelu, o délce 30 cm, a ochraně IP65 jsou ideální volbou na ven.

IDEO reflektory jsou, co se týká světelné účinnosti a tenkého provedení, totožné s řadou HOBBY SLIM. Ale navíc mají pár „vychytávek“, za které se vyplatí si trošku připlatit. Mají v sobě už zabudovanou svorkovnici, takže s elektrickou sítí je kabelem propojíte uvnitř reflektoru a stěnu vám tak nebude hyzdit nevzhledná kabelová spojka. Oproti HOBBY SLIM mají také lepší chlazení (což jim zajišťuje delší životnost) a mikroprizmatický difuzor (zabraňující vytváření odlesků a oslňování). K dostání jsou s čidlem pohybu i bez.

PROFI reflektor se vyznačuje těmi nejlepšími vlastnostmi. Tyto LED reflektory mají také zabudovanou svorkovnici, SMD čipy (s vyšší efektivitou svícení i životností), gumový přívodní kabel a ochranu IP65 (ve většině případů). Jejich světlená účinnost je ale mnohem vyšší, až 110 lm/W, a všechny mají prodlouženou 3letou záruku.