Znát základní údaje o svém zdravotním stavu by mělo být naprostou samozřejmostí. Pomáhá to nejen lékařům v případě potřeby náhlého zásahu zdravotníka, ale umožňuje to každému z nás mít alespoň hrubou představu o tom, jak jsme na tom, co se týče základních životních funkcí a jejich stavu. A to zvláště v dnešní době, kdy není měření těchto hodnot vůbec nic složitého. Dozvědět se například aktuální krevní tlak je díky moderním přístrojům otázkou několika vteřin. Přitom se jedná o výstupní údaj, který může poskytnout další důležité informace.

Sledovat výši svého krevního tlaku bychom tak v nejlepším případě měli pokud možno dlouhodobě. Pomoci nám mohou domácí tlakoměry, které se v současnosti dají sehnat za relativně dostupné ceny. A podobně jako u jiných elektronických přístrojů, i v případě tlakoměrů platí, že díky pokročilým technologiím a neustálým, investicím do výzkumu a vývoje dodávají výrobci na trh stále rafinovanější produkty. Následující řádky tedy představí základní funkce moderních tlakoměrů a pomohou vám s výběrem, pokud tlakoměr buď nemáte vůbec, nebo je ten váš již zastaralý.

Nejlepší měřiče krevního tlaku dle Heureka.cz

Nejlepší tlakoměry a jejich recenze

A teď nastal vhodný čas představit si nejoblíbenější produkty na trhu, které vám pomohou zorientovat se v současné nabídce a vybrat si vhodný tlakoměr, pokud ten váš stávající již neslouží, nebo si chcete koupit svůj úplně první tonometr.

Beurer BM 95 BT

Obrázek tlakoměru Beurer BM 95 BT
Multifunkční digitální tlakoměr s manžetou na nadloktí, s vysokou pořizovací cenou, je však vybaven řadou funkcí – dokáže kromě krevního tlaku rozpoznat i fibrilaci síní a předčasné komorové kontrakce a díky špičkovým technologiím přesně analyzovat tepovou frekvenci. Zákazníci oceňují velký displej s jasně čitelnými hodnotami a možnost napojit přístroj přes Bluetooth na smartphony a tablety.

Sencor SBD 1470

Obrázek tlakoměru Sencor SBD 1470
Tlakoměr za velmi nízkou cenu, vybaven jen nejzákladnějšími funkcemi – měření tlaku a tepu. Pro nenáročné zákazníky je však i tento základ dostačující; přístroj je malý a dobře skladný. Někteří zákazníci si však stěžují na zkreslení naměřených hodnot, které se mohou lišit od hodnot naměřených dražšími přístroji. Pro širší a důkladnější analýzu dat je nevhodný.

Omron RS8

Obrázek tlakoměru Omron RS8
Kvalitní multifunkční tlakoměr s manžetou na zápěstí, s mírně vyšší pořizovací cenou, ale bohatou nabídkou doprovodných funkcí. Je schopen detekovat arytmii a další poruchy tepové frekvence, krevní tlak měří s minimálními odchylkami. Velkou výhodou je možnost připojení na internet a následná další práce s daty.

Sanitas SBM

Obrázek tlakoměru Sanitas SBM
Tlakoměr s manžetou na zápěstí, dobrý poměr cena/výkon. Díky zabudované paměti umožňuje porovnávat až 60 předchozích hodnot. Není však vybaven žádnými přídatnými funkcemi, například možností propojení s internetem nebo Bluetooth. Velký LCD displej je dobře čitelný a ovládání je jednoduché.

Salter MiBody BPW-9154

Obrázek tlakoměru Salter MiBody BPW-9154
Velmi dobrý poměr cena-výkon. Tento tlakoměr je vybaven několika přídatnými funkcemi, umožňuje spojení s telefonem nebo tabletem přes Bluetooth. Má paměť pro dva uživatele a zaznamenává naměřené hodnoty, takže je lze následně snadno vyhodnotit. Nevýhodou může být to, že je primárně směřován na značku Apple – využívá totiž aplikaci, která je určena pro operační systém iOS a je tudíž kompatibilní pouze s produkty této značky.

Proč koupit tlakoměr

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je označována jako jedna z civilizačních chorob. Jen v České republice jí podle aktuálních statistik trpí více než třetina dospělé populace, což je alarmující číslo. Samotný vysoký krevní tlak by nebyl tak nebezpečný, pokud by nebyl spojován se závažnějšími zdravotními komplikacemi – hypertenze je totiž jednou z faktorů stojících za vznikem mozkových příhod a infarktů, je spojována s cukrovkou nebo srdečními poruchami, souvisí s kouřením, nadměrným pitím kávy, obezitou a nezdravým životním stylem.

Ideální hodnota krevního tlaku se podle lékařů pohybuje v rozmezí 100-120/70-80 mmHg (sloupce rtuťového). Jedná se nicméně o veličinu velmi nestálou, krevní tlak totiž podobně jako tepová frekvence zažívá během dne různé výkyvy v závislosti na aktuální zátěži. Vždy je proto třeba měřit hodnoty nejen v klidu, ale také opakovaně – pouze dlouhodobé měření může poskytnout relevantní výsledky. Pokud jednou naměříme vysoký krevní tlak, není to ještě žádný důvod k panice. Teprve dlouhodobě vyšší hodnoty (kolem 140 mmHg a výše) už mohou být příznakem, že by něco nemuselo být v pořádku a je to rozumný důvod začít se o svůj krevní tlak, potažmo o zdravotní stav svého srdce, více zajímat.

Právě proto, abyste nemuseli kvůli každému měření navštěvovat lékaře a žádat ho o provedení tohoto jednoduchého úkonu, který snadno zvládnete i sami doma, jsou k dostání elektrické tlakoměry. Díky nim si můžete svůj tlak snadno zjistit třeba dvakrát denně. Pečlivější pacienti dokonce sestavují různé tabulky, kam pravidelně zaznamenávají své naměřené hodnoty. Pokud tedy zatím ve vaší domácnosti tlakoměr nenajdeme, možná je to důvod začít uvažovat o tom, že byste si jej mohli pořídit. Podívejme se na to, jaké máme možnosti.

Klasické a digitální tonometry
Zdravotní sestry v nemocnicích a ordinacích praktického lékaře většinou používají klasické rtuťové tlakoměry s hadičkami, nafukovacím balonkem a sluchátkem stetoskopu. Ty jsou sice obecně považovány za přesnější, vzhledem ke složitějšímu ovládání a nutné přítomnosti druhé osoby jsou však pro domácí použití spíše nevhodné. Odečíst ze rtuťového tonometru správné hodnoty totiž vyžaduje jistou praxi a snadno tak může dojít ke zkreslení výsledků. Použití digitálních tlakoměrů je tudíž snadnější a v současnosti díky moderním technologiím již bývají rozdíly mezi skutečnou a naměřenou hodnotou víceméně zanedbatelné.

Digitální tlakoměry mají navíc oproti těm klasickým hned několik výhod – přece jen díky své elektronické funkci dokážou něco navíc. Například uchovávat naměřené hodnoty a to i pro několik uživatelů, což následně velmi usnadňuje zpracování dat a může být i cenným zdrojem informací pro lékaře. Dokonalejší modely tlakoměrů lze navíc bezdrátově propojit se smartphonem nebo tabletem a dále s naměřenými hodnotami pracovat – například využít některou z dostupných aplikací, které se věnují právě krevnímu tlaku, a rozšířit svou databázi o nové informace a výsledky.

Tlakoměry vhodné pro běžné spotřebitele

Nejsou-li vaše ambice při používání tlakoměrů až na takové úrovni a zajímá vás primárně výsledek měření, pak pro vás bude důležitější jiná informace – a to, jakým způsobem se s tlakoměrem zachází. Digitální tonometry jsou speciálně vyráběné tak, aby jejich ovládání zvládl skutečně každý, a to včetně těch z nás, kteří nemají o krevním tlaku příliš velké ponětí.

Manžety tlakoměrů lze umísti buď na zápěstí, nebo na nadloktí, stačí si tedy vybrat ten typ, který je vám pohodlnější. Konkrétní návod na nasazení manžety se nachází u každého přístroje a je nutné jej dodržovat, protože se jedná o jeden z faktorů, který může případně zkreslit výsledky měření. V současnosti jsou na trhu k dostání tlakoměry s „chytrými“ manžetami, které díky speciálním technologiím dokážou minimalizovat odchylky v měření. Pokud si navíc manžetu nasadíte špatně, přístroj vás na to upozorní zvukovým nebo jiným signálem.

Dnešní digitální tlakoměry jsou navíc obvykle samonafukovací, takže odpadá povinnost ručně stlačovat balonek a vhánět do manžety vzduch tímto způsobem. V podstatě jediné, co se od vás očekává, je zapnout si manžetu a stisknout tlačítko zapínání přístroje. Až se na displeji objeví naměřené hodnoty, pomocí barevných označení se navíc dozvíte, zda se nacházíte v normálním rozmezí, nebo je váš tlak nižší či vyšší, než by měl mít. Toto zhodnocení se týká i tepové frekvence, kterou tlakoměry rovněž měří – pokud přístroj zjistí náznak arytmie nebo jiné nepravidelnosti, upozorní vás na to dalším signálem.

Dodejme ještě, že napájení většiny tlakoměrů je zajištěno pomocí baterií s dlouhou životností, která obvykle vystačí řádově na tisíc měření. Existují i tonometry na principu nabíjecího akumulátoru.